P. J. TMEEIEB, OOK IN RUIL Ófficiëele Berichten. Advertentiën. Braud te Gapinge. Vereeniging BIDT en WERKT. lange Breestraat 0157. Middelburg. Ruim gesorteerd in HAARDEN, KACHELS en FORNUIZEN, gepoetste en in vuur gelakte. Tevens eeue groote partij gebruikte, in alle soorten, alle zoo goed als nieuw, aan uiterst lage prijzen. Het Hart des Menschen. Vorstenhuis en Vaderland. De man die het station Midden-Java ten noorden, uit schuldige oorzake verlaten moest, was aangesteld onder het oude régime. Dat broeder Zuidema ter oorzake van zwakke gezondheid repatrieeren moest, heeft met de vroegere of latere inrichting van het Zendings werk niets hoegenaamd te maken. En evenmin komt het voor rekening der Synodale beslui ten, dat broeder Bolwyn nog steeds te Vlaar- dingen wordt opgehoudenen dat broeder Huyzing wegens zenuwzwakte naar Europa terug moet. Zelfs al wilde men zoover gaan om te be weren, dat in de broederen Zuidema, Bolwijn en Huyzing drie mannen van te zwak gestel waren uitgezonden voor den dienst in het Oostersch klimaat (wat wy niet zeggen), zoo zou toch dit feit uitsluitend voor de verantwoording van de oude Deputaten liggen, en in geen en kel opzicht voor rekening van hen, die den bestaanden totstand hadden over te nemen, geiyk die is. Al dit speculeeren op onzen misaionairen tegenspoed, om er zijdelings de Middelburgsche besluiten de schuld van te geven, mist alzoo allen grond, en misleidt de lezers en lezeres sen van het blad. Evenmin gaat het aan voor het los heenge- worpen zeggen van één predikant de kerken als zoodanig aansprakelijk te stellen. Ds. Weijers zal er zelf vreemd van opzien, dat aan zyn vroeger gezegde zulk een zonderiyke be- teekenis wordt gehecht. En nog zonderlinger is de bewering, dat de genomen besluiten de belofte inhielden, van nu het gouden tijdperk te doen aanbreken. Wie ter Synode aanwezig was, of ook maar kennis nam van haar acta, weet toch zeer wel, dat er zelfs nog geen regeling is, en dat de nieuwe orde van zaken eerst op de eerstvolgende Sy node tot stand zal kunnen komen. Wat tusschen beide Synoden ligt is niets dan een overgangstijdperk, waarin men de za ken loopende en gaande kan houden, maar waarin van een inrichten der Zending op bree der en vaster voet geen sprake kan zijn. Door dat te doen, zou men op de besluiten der komende Synode vooruitloopen. Geheel deze averechtsche voorstelling heeft alzoo geen andere verdienste dan die van een napleiten in een verloren geding. De indruk moet u gegeven worden, alsof de tegenspoed waarmee men te worstelen heeft, niet den nasleep gold van vroegere beschik kingen, maar te wijten ware aan het nieuwe systema. En omdat het nieuwe systema, dat nog op z\jn afwerking en organisatie wacht, niet aan stonds nieuw leven schept op een Zendingsak ker, waar alles verdorde, moet nu dit systema zelf gediscrediteerd worden, en het denkbeeld ingang vinden, alsof alles van een leien dak zou zyn geloopen, indien de vroegere Zendings- deputaten maar gebleven waren. Om het te zeggen zooals we het meenen Ons komt deze houding noch manlijk noch broederlijk voor. Niemand zal het aan den redacteur van de Heidenbode euvel duiden, dat hij de vroegere Zendingsmethode voor de eenig juiste en ware houdt, en daarentegen van de nu aanvaarde methode het ergste vreest. Evenmin kon het iemand verwonderd heb ben, indien de geachte schryver, zich by de Middelburgsche besluiten niet nederleggende, in een dergelijke studie nogmaals principieel het missionaire vraagstnk besproken, en zyn gevoelen verdedigd had. Een ieder eert ook in hem het vrije woord, en wat hij zoo keurig schrijft, leest ieder gaarne. Maar dan had hij ook flinkweg voor de re dactie van de Heidenbode moeten bedanken, en openlijk moeten verklaren, dat hy niet langer de man was, om een orgaan te redigeeren van kerken met wier besluiten hy uit overtuiging niet kon medegaan. Die houding zou een ieder kloek en manlijk hebben geoordeeld, en ze zou invloed hebben geschonken aan zijn woord. Maar in een orgaan der kerken de besluiten dier kerken te bestryden, en dat te doen noch principieel noch wetenschappelijk, maar op een wyze, die zelfs den toets der billykheid niet kan doorstaan, doet én aan de Zending afbreuk én aan het gewicht dat men anders hechten zou aan zyn woerd. Vergadering der Classe Middelburg, 9 Nov. Door ds. de Jager geopend, had de classe tot praeses ds. Toebes, tot scriba ds. Buurman, tot assessoren ds. v. d. Velden en ds. Hulsebos. Ds. v. d. Hoorn hield de korte predikatie over Coloss. 3 4. Yoor de volgende classe werd hiervoor aangewezen ds. Yeenstra. Tot classikaal correspondent voor de Theol. School werd benoemd ds. J. Gommer. Ook zal iedere Kerk voor haren kring eenen correspondent aan wy zen. Tot consulent van Gapinge werde benoemd ds. Toebes, tot consulent van Middelburg B en Middelburg C ds. Littooy. Ds. Gommer deed verslag van eene samen- spreking met de oud-gereformeerden in zake Aagtekerke. Tot zendingsdeputaten werden benoemd ds. Littooij, ds. Buurman, ds. Hulsebos. De moeielykheden te Gapinge zijn tot een gewenscht einde gebracht. Belangryk was de samenspreking over het rapport in zake de wijze van werken op ker kelijke vergaderingen. De zaak van de ver zorging der emeriti werd nader geregeld. De begrooting '98 voor hulpbehoevende kerken werd vastgesteld. De classikale collecten wer den voor een half jaar geregeld. Deputaten ad examina zullen zijn ds. Schoemakers, ds. Hul sebos, actuariusds. J. Zyp. Alle andere depu taten werden gecontinueerd. Aangrijpend en treffend was het afscheid der broeders van der Velden en Ruys. Roepende Kerk is Oost- en W. Souburg. Het besluit in zake eene vraag van Gryps- kerke over den Doop deelen wy later mede. H. Tot onderwyzer (met hoofd- en taalacten) aan de School voor Ger. Onderwijs te Middelburg (hoofd de heer C. Weeda) is benoemd de heer A. van Eden te Haarlem. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat ondergeteekende de catechisatiën met de buiten jongens hoopt te beginnen a. s. Maandagavond 7 uur en met de buitenmeisjes a. s. Dinsdag middag 2 uur. Tevens verzoekt hij vriendelijk de door hem uitgeleende en nog niet terugbezorgde boeken de volgende week te ontvangen. J. D. v. d. Velden, v. d. m. Middelburg, 12 Nov. '97. Verantwoording van Liefdegaven. Door den boekh. der K. Kas in dank ontvan gen uit dt collecte 7 Nov. van Mej. N.N. f3,00 voor de plaats, f 0,75 voor de Armen, voor do plaats f 2,50 A. J. C. Uit dankbaarheid f 1 voor de Kerk, fl voor de Armen, van vrouw L. fl,25 voor plaatsgeld, f0,25 voor de Armen, fl van N. N. voor de plaats door tusschen- komst van Br. J. J. Fanoij. Door Br. J. Mal- jers van K. f2,50 voor de plaats. Bezorgd by Br. C. H. de Wagemaker, letter S. V. voor de plaats f2,50. Door Br. I. de Wolff van N.N. f 2,50 voor de Kerk, f 2,50 voor de Armen, van Wed. B. f2,00 voor de Kerk, van N. N. f 15, voor de plaatsen. I. de Wolff. Door Brs. Diakenen met hartelijken dank ont vangen uit de collecte 7 Nov. voor uitreiking van steenkolen aan de armen A. d. W. f13.— I. de Wolff, Diak.-Boekh. ZENDING. Door gecommitteerden in dank ontvangen voor de Zending van Mejuff. H. f 0.50, uit de Catechi satiebus f 5.57i/i, busje A. F. f 1.48 en van mej. d. B. 1500 gebruikte postzegelsbezorgd by br. K. Ie Cointre van eene dienstbode f0.25 en van X een party tje postzegels. J. v. Aartsen Jz., Penningm. In hartelyken dank ontvangen van mej. N. N. fl.—van N. N. fl.—van N. N. 60 cent als contributie. Zusterkring. Vlissingen B. In dank ontvangenvan de Jonged.-Vereen. „Dorkas"voor N.-Beerta één gulden, voor de Geref. Bewaarschooltwee gulden, voor Effatha: twee gulden; voor de zending: contributie fl.25, dito één gulden. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes Jr., Scriba. Idiotengesticht 's If eenen Loo Met vriendelyken dank ontvangen van eene dienstbode f0.25, van X. f0.50. K. le Cointre, Diaken-Corr. Met hartelyken dank ontvangen door de Naaivereeniging 's Heeren Loo van Mej. N. N. f2.50 en opgezameld door de Jongejuffronw A. A. fö. Mej. J. de Wagemaker, Penningm. Zoo de Heere wil en zy leven hopen onze geliefde Ouders JAN DE VOS en SARA CATHARINA GELDOF hunne 25-jarige Ecktvereeniging te gedenken. Hunne dankbare kinderen. Seroo8kerke, 13 November 1897. Psalm 1343. 16 November hoopt onze geliefde Moeder MAATJE SPRUIT M haar 50ste verjaardag te gedenken. M Uit aller naam, ADRIAN A BOONE. Arnemuiden, 12 Nov. 1897. By deze betuigen wy onzen hartelyken dank voor de zoo talryke, als verrassende biyken van liefde, den 10 November ons geworden uit 't ons onvergetelyk Middelburg. De Heere zegene u uit Sion. W. H. OOSTEN, v. d. m., en echtgenoote. Enkhuizen, 10 Nov. '97. De Commissie ten behoeve van br. N. VER HULST, bericht dat door haar aan verschillende bydragen is ontvangen eene som van 1105.84V2, welk bedrag door haar aan genoemden broeder is afgedragen. Mede namens br. Verhulst, zegt zij door dezen hartelyk dank aan allen, die hebben bij gedragen om dezen beproefden br. in den weg der Christel, liefde, eenigen steun te bieden. Bovenal dank aan Hem die zoo vele har ten hiertoe neigde. A, GOEDBLOED, Voorz. J. v. KEULEN. P. BEZUIJEN. Gapinge, Nov. 1897. VERGADERING Dinsdagavond 71/2 aar, in het Nieuwe Lokaal, Koorkerkhof A. no. 111. HET BESTUUR. 0 Voorhanden in den Boekhandel van K. LE COINTRE te Middelburg: J. HULSEBOS, Gedachtenis-Leerr. f ,20. W. H. OOSTEN. Afscheidsrede, f —,25. Een tempel Gods of een Werkplaats des Satans. In 10 figuren, zinnebeeldig voorgesteld, f - ,30. SMITH. Wat is Calvinisme. Een samenspraakmet aanbevelend woord van Ds. M. J. v. d. HOOGT. f-,40. Voorts blyft de inteekening opengesteld op het zoo zeer geroemde en degelyke werk Compleet in 12 afl. a f —,40.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3