p.j. TE F ACHTEN Z Hectaren BOUWLAND, OOK IN RUIL Officiëele Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. Advertentiën. voor zeven jaren Notaris HUVERS, Het Hart des Menschen. SMITH. Wat is Calvinisme. Een samenspraakmet aanbevelend woord van Ds. M. J. v. d. HOOGT. f -,40. Vorstenhuis en Vaderland. Lange Breestraat 0157. Middelburg. Ruim gesorteerd in HAARDEN, KACHELS en FORNUIZEN, gepoetste en in vuur gelakte. Tevens eene groote partij gebruikte, in aUe soorten, alle zoo goed als nieuw, aan niterst lage prijzen. Reizend prediken, schoolonderwijs, landont- ginning, het vormen van Christen dessas, ook het verleenen van medische hulp, doch geen dezer pogingen heeft tot nog toe aan de ge koesterde verwachting beantwoord en van geen dezer manieren kan men zeggendat is nu de beste, de voor Java meest geschikste gebleken. En men kan wel zeggen, dat men van oor deel is, dat de medische zending een goede toekomst voor de eigenlijke zending zal openen, maar dat is dan nog niet meer dan een per soonlijke meening, die wat Java aangaat, niet op feiten of alleszins betrouwbare gegevens is gegrond. Op de zesde conferentie van Zendelingen op Java werd wel de wenschelijkheid erkend van 't zenden van missionaire dokters, maar op de vraag: Is de komst van missionaire genees- heeren op Java urgentantwoordde de confe rentie neen- Voor alle bovengenoemde middelen en wijzen van doen is wat te zeggen en elk van dezen geeft op zijn tijd en plaats vrucht. En we voeren dit dan ook alleen maar aan, - om te doen uitkomen, dat het niet goed en niet voorzichtig is, om hooge j verwachtingen te koesteren van den medischen dienst op Java. Vooral voor de Gereformeerde kerken is het ongeraden zich groote resultaten voor te stellen, om meer dan eene reden, maar o. a. óók, om dat heel haar arbeid nog zoo weinig georgani seerd is en in een overgangstijdperk verkeert. Onder hen, die met menschen en zaken op de hoogte zijn, zullen er dan ook niet velen zijn, die niet met bezorgdheid de mededeelingen van Dr. Scheurer in het laatste nommer van „de Heidenbode" zullen gelezen hebben. Het is naar onze bescheiden meening de zeer ernstige vraag, of onze Geref. kerken nu reeds kunnen en mogen besluiten tot het op richten van een hospitaal onverschillig waar of zij nu reeds een f 20.000 minstens voor deze onderneming mogen wagen De* arbeid van onzen uitgezonden dokter zal natuurlijk de oprichting van een hospitaal met ter tijd wel noodzakelijk maken, maar zoover is het nu nog niet, naar onze meening. Er is in al deze zaken nog heel wat te on derzoeken, te overleggen en te beraadslagen, eer men handelen kan. En de vraag is nog zoo dwaas niet, die ons oniangs gedaan werdof, indien er niet reeds by overname van den arbeid een reeds gezon den dokter in dienst der kerken ware geko men, het den kerken dan wel aan te raden zou zijn, reeds nu den medischen dienst aan te vangen Het is echter ook in deze zaak gelijk in an deren, de kerken hadden te aanvaarden, wat zy vonden en dit brengt haar op sommige punten tijdelijk wat in moeielijkheid. Met voorzichtig en bedaard overleg en beleid is dat echter best te boven te komenmaar met haast schept men stellig op menig punt een chronisch lijden. "Wij zouden daarom zoo wenschen, dat men den tijd tot de komende Groninger Synode gebruikte voor overleg en onderzoek en voorbereidingen voor ordening van het bestaande, aan welke taak men de handen vol zal hebben, wil men goed klaar komen. en dat men dan de kerken zelvevergaderd in Synode, over de groote vraagstukken liet beslissen. Klaarhamer. Wij hadden ons voorgenomen, na de Gene rale Synode van Middelburg, die (hoe goed ook in andere opzichten en hoe verblijdend ijverig ook ten aanzien der Zending) aan onze Zending zoo bedroevend veel schade heeft berokkend, en nog bezig is haar te schaden, over deze onderwerpen liever te zwijgen. Het gaat toch niet over gelijk krijgen maar over het welzyn der zaak. En de Kerken hébben nu eenmaal gekozen, hoe verkeerd dan ook die keuze was. Wy hebben dan ook tot dusverre gezwegen, hoewel van uit Indië dringend aangezoeht tot spreken. En zelfs gezwegen toen onze voor malige mededeputaten Ds. J. N. Lindeboom in „De Roeper" en Ds. F. Lion Cachet in „De Hei denbode", hun zeer juiste bedenkingen, vragen en beschouwingen ten beste gaven, en evenals de Utrechtsche Kerkbode, wel werden weer sproken, maarniet weêrlegd. Het hier overgenomen stuk dringt ons echter een oogenblik dit zwijgen te verbreken. Eener- zyds om Ds. Klaarhamer te steunen in zyn vermaan tot bedachtzaamheid en in zyn plei dooi tegen het maken van Djokjokarta tot ons Zendingscentrum. Men wachtte zich toch voor zoodanige beslissingen stelle de Kerken niet (met grooter maehtsaanmatiging dan ooit de oude Zendingsdeputaten zouden gewild of vermocht hebben) in deze zoo bedenkelijke zaak voor een fait accompli. Anderzijds echter om een tweetal bedenkin gen te uiten Onze Broeder bespreekt de vraag der wen schelijkheid van Medische Zending op Midden- Java en de vraag of de Kerken nu wel zulke Zending zouden hebben begonnen? Daarom sta hier even de opmerking, dat wij toen nog een niet geheel krachtelooze Zending hadden met vooruitzichten en vermogens die na ge noemde Generale Synode verloren zijn. Toen was dus alleszins gerechtvaardigd wat thans vreemd mag heeten, en ingeval van concen tratie der Zending zelfs bedenkelijk of verkeerd. In verband hiermede wordt de plicht van „inkrimping" aangedrongen. Hiertegen sta ons nadrukkelijk protest. Niet door inkrimping ons in het bestaande schikken is onze roeping. Dat ware plichtverzuim prijzen als plichtsbe trachting. Maar met dieper verootmoediging voor God middelen en wegen van God begeeren om de beloften in Indië en in Europa gedaan te kunnen nakomen. Concentratie en inkrimping zouden zeer wijs en kostelijk zijn, zoo er geen aangegane ver plichtingen waren. Maar die zijn er nu een maal. En schrijver dezes, die namens de Ker ken mede, die verplichtingen met zijn hand- teekening bekrachtigd heeft, mag op den duur niet zonder, althans een enkel woord van pro test het op zyde schuiven dezer belofte aan zien. We zijn niet vrij in de keuze van onze methode of van ons arbeidsveld. Indien dit de bedoeling onzer Kerken geweest ware, hadden zij ons moeten gelasten, dit rondweg uit te spreken dan ware de Ger. Zending-Yereeniging blijven bouwen (hoe gebrekkig ook), wat men langs den weg van 1896 eenvoudig gaat sloopen. Want langs dezen weg is het gewordenAan genoemde Vereeniging haar werk afnemen. En beloofd washet over te nemen. Men keere dan nog, en dwale ten minste niet verder op de reeds nu zoo bedenkelyk ge bleken paden. Het volgens (nauwkeurig nage leefd) mandaat gegeven woord bindt de eere en de trouw onzer Kerken aan deze zaak. Zoo niet, het woord van een enkele moge mach teloos zijn, het sta hier dan tochWij hebben dan onze ziel in dezen bevrijd. En God er- barme zich over ons arm Midden-Java Feringa. Naar men ons bericht zal Ds. A. L. Ruys van Serooskerke D. V. op 21 Nov. a. s. zijn afscheid nemen van de geref. Kerk aldaar om den daarop volgenden Zondag zijn intrede te doen in de Geref. Kerk van Ooltgensplaat. Naar w\j vernemen heeft Dr. L. H. Wage naar van Arnhem het beroep naar de geref. Kerk van Middelburg (C) aangenomen. Oud-V'osmeer. D. V. hoopt Ds. O. Los Zon dag 24 Oct. alhier zijn afscheid te preeken en Zondag 7 Nov. te Scherpenzeel zijn intrede te houden. Dinteloord. Na 's morgens gesproken te heb ben over de onverhoorde bede van Mozes, nam ds. Yoogel des namiddags van Zondag 17 October, van zijne gemeente zegenend afscheid met een leerrede over de verhoorde bede van Mozes, naar aanleiding van Num. 27 15—17. Ds. J. D. v. d. Velden, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Klundert, hoopt Zondag 28 Nov. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Middelburg C en den daarop volgenden Zondag intrede te doen in zijn nieuwe gemeente bij welke gelegenheid als bevestiger zal optreden ds. A. Schouten van Willemstad. Donderdag, 4 November 1897, vergadering van deputaten voor de hulpbehoevende Kerken in de classe Middelburg, des voormiddags te elf ure in de consistoriekamer der Noorderkerk te Middelburg. Hulpbehoevende Kerken, die steun verlangen voor het volgende jaar, worden verzocht hunne aanvragen met de noodige inlichtingen verge zeld, door afgevaardigden op deze vergadering in te dienen. Vlissingen, 20 October 1897. Namens Deputaten, J. Hulsebos. wijs, waarop de Heere in vriendelijke gunst moge nederzien. De Kerkeraad voornoemd J. D. v. d. Veldin, h. t. Pr. C. Verhage, h. t. Scr. Door den boekh. der K. Kas in dank ont vangen uit de collecte voor Diakon. Hulpbet. f 0,30door tusschenkomst van Ds. J. D. v. d. Velden van N. N. f2,50 voor de plaats; door Br. K. Le Cointre van M. f 1 voor de plaats bezorgd by den koster f2,00 voor de Kerk van G. J- I. de Wolff. Door Brs. Diakenen met hartelyke dankzeg ging ontvangen uit de collecte 17 Oct. jl. een Bankbiljet groot f25. ii. de Wolff, Diak.-Boékh. Vlissingen B. De buitengewone collecte voor de armen bedroeg f 19.03Va- In dank ontvan gen voor de Zending: van A. C. 562 postze gels, contributie fl.25. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Jr. Scriba. Idiotengesticht 's Heeren Loo Met vriendelijken dank ontvangen voor de geldleening f 200. Volgens bericht van het Bestuur is nu voor ruim 40000 gulden inge schreven en is den aanbouw aanbesteed. K. Le Cointre, Diak.-Corr. DIACONAAL HULPBETOON. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. N. 6 Moltonnen dekens en door dhr. Fanoij f 2.50. Mej. Verhage. J. A. DEKKER en S. C. REMEEUS hunne Vijfentwintigjarige Echtver- eeniging te herdenken. ^8 Hunne kinderen. Middelburg. aan den Tolweg te Biggekerke, in pacht ge weest bij JOHs. KLAASSE, In 4 perceelen, direct te aanvaarden. Inschrijvingen worden inge wacht vóór of op I November 1897, ten kan tore van den te Middelburg. Voorhanden in den Boekhandel van K. LE COINTRE te Middelburg J. HULSEBOS, Gedachtenis-Leerr. f—,20. W. H. OOSTEN. Afscheidsrede, f —,25. Een tempel Gods of een Werkplaats des Satans. In 10 figuren, zinnebeeldig voorgesteld, f —,30. Voorts blijft de inteekening opengesteld op het zoo zeer geroemde en degelijke werk Compleet in 12 afl. a f 40. Met groote ingenomenheid bericht de kerke raad der geref. Kerk alhier C, dat de j.l. ge houden Unie-colleete heeft opgebracht de som van f 70.70Vj. Een zeer verblydend bewys van de belangstelling in de zaak van 't chr. onder

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3