Tweede Meid, Officieel© Berichten. Bibliotheek voor Blinden. BOEKBEOOBDEELIN G. Teun de Strooper. Advertentiën, Vijfentwintig jarige Echtvereniging I 1 I 1 i l I ïuis en va Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Naaivereenigiiig 's Heeren Loo. De verdraagzaamheid van Job en Zacharia's Nachtgezichten. TWAALF LEERREDENEN H. HOEKSTRA. Prijs f 1.60. Christelijke Werklieden vereeniging „PATRIMONIUM". Haar strijd moet blijven gevoerd tegen de meening dat de overheid op geestelijk terrein •dwingend moet optreden. Na het uitspreken van deze rede, die even als die van Prof. Fabius en die van Prof. Kuyper langdurig werden toegejuicht, werd het debat geopend, waaraan de heeren Mr. Th. Heemskerk, Dr. A. Kuyper, Dr. Woltjer en Mr. Fabius deelnamen. Mr. Heemskerk meende dat de heer Rutgers te pessimistisch was geweest in zijn beschou wing over de gevolgen voor de Vrije Univer siteit, wanneer de overheid de Christelijke reli gie ging handhaven, en daarby aan het Chris- telyke een eigene uitlegging gaf, daarbij werende wat naar de uitlegging niet het Christelijk stempel droeg. Zeker zou dan de Vrije Uni versiteit niet als Vrije kunnen blyven gehand haafd, doch dan toch nog altijd als een Chris telijke. Immers dan toch nog zou kunnen worden volgehouden, dat de rechte Christelyke religie werd onderwezen. De heer Rutgers beantwoordde deze tegen spraak met de opmerking, dat pessimisme niet in zijn karakter ligtdat hfl daarentegen de zaak eer te optimistisch had voorgesteld, en <3at wanneer de overheid beschermend en werend optrad, zeker alleen de overheidsscholen zouden blyven bestaan en alle vrye scholen zouden worden opgeheven. Dr. A. Kuyper wilde daarop nog eene opmer king maken van anderen aard. Het kwam hem namelyk voor, dat aan de stellingen in de opebare meetings niet genoeg publiciteit werd gegeven. Wanneer die stellingen duide- lyk werden geformuleerd en vroeg genoeg al gemeen werden aangekondigd, zouden de tegen standers zich op den strijd kunnen voorbereiden en zij waarschijnlijk voor discussie komen ter vergadering Prof. Woltjer antwoordde daarop, dat ten hy voor een drietal jaren in de openbare mee ting te Utrecht sprak, hij de stellingen had geformuleerd en tydig ook in het „Utrechtsch Dagblad" had aangekondigd. Toch was in de academiestad niemand te zijner bestrijding op getreden. Evenwel juichte hy het denkbeeld van prof. Kuyper toe, hopende dat daardoor de tegenstanders er eindelijk toe gebracht wor den in het openbaar den strijd te aanvaarden. Prof. Fabius deelde mede dat hij voor twee jaren op Seinpost te Scheveningen dezelfde er varing had opgedaan als prof. Woltjer. Hij had zijne stellingen aan de personen wier stelsel hy aanviel, o. m. aan mr. S. van Houten, toegezonden. Ook daar verschenen de aangevallenen niet. Hierna bedankte de voorzitter den inleider, de overige sprekers en allen, die hadden mee gewerkt deze zoo vergadering wel te doen slagen, waarop hij de openbare vergadering sloot. Zoowel de morgen- als de middagsamen komst werd door eene groote menigte belang stellenden bijgewoond. Na afloop der algemeene vergadering ver- eenigden velen der aanwezigen zich ten vyf ure tot een gemeenschappelijken maaltijd in het café Tivoli aan den Coolsingel. Menige toost werd hier geslagen, terwijl de voorzitter -den eersten dronk wijdde aan H.M. de Koningin. Koudekerke. Zondag 25 Juli jl. was het voor ons een blijde dageen dag waarnaar wij verlangend hadden uitgezien. Des morgens werd door onzen consulent den WelEerw. Heer Ds. C. B. Schoemakers op ernstige en gepaste wijze onze nieuwe I^eeraar bevestigd met de woorden uit 1 Cor. 4 vers 1 en 2, terwyl des middags onze Leeraar den Wel Eerw. Heer Ds. J. Zijp, zich aan de gemeente verbond met de woorden uit 1 Cor. 3 vers 9a. „Want wij zijn Gods medearbeidersGods ak kerwerk zyt gij." Beide keeren was eene talryke schare getuige Tan deze onvergetelyke ure. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk P. Boone, Sr. Scriba. Beroepen: te Monster A. Roorda te Scharne- goutum. Aangenomen: naar Enkhuizen door W. H. Oosten te Middelburg. Bedankt: voor Dirkshorn door K. v. d. Wal te Hillegom, voor Heemse A door G. J. v. d. Vegt te Haren. Voor Sleeuwijk door W. Bosch te Vrijh. Capelle. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te OostkapeUe daartoe op de Classis in Meiuitge- noodigd, roept alle Kerken in de Classis Mid delburg op tot by woning der Classis D. V. te houden te Middelburg op Woensdag 18 Augus tus 1897 in de Gasthuiskerk Lange Delft aan vang 's morgens 91/2 ure precies. Stukken voor 't Agendum in te zenden by den laatst ondergeteekende vóór, of uiterlyk op 4 Augus tus e. k. Namens de roepende Kerk A. Maljaars, Praeses. K. Melis, Scriba. De Provinciale Deputaten ter uitvoering van Art. 13 D. K. O. in Noord-Brabant en Limburg hebben tot hunnen correspondent aangewezen Ds. J. M. MULDER te 's Hertogenbosch. Deputaten voornoemd Ds. J. VI. Mulder. Ds. J. C. C. Yoigt. W. N. de Leeuw. In dank ontvangen voor de algemeene kas der hulpbehoevende kerken f 22,97V2, zijnde een vierde deel van de voor die zaak gehouden colleeten in de classis Goes. J. Hulsebos, Deputaat voor de Algemeene Kas. De maand Augustus zal ondergeteekende geene catechisatiën houden. J. D. v. d. Velden Middelburg, 29 Juli '97. V. D. M. Verantwoording van Liefdegaven. Door den boekh. der K. Kas in dank ont vangen uit de collecte 18-25 Juli fl. voor het Kerkedienstfondsvan N. N. f 3 voor de plaatsBezorgd by Br. J. A. van Neder veen, van N. N. f 2. voor de plaats. I. de Wolff. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de Vrye Universeit fl.00 Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes Jr. Scriba. Sedert de laatste opgaven ontvingen wy van Mevr. v. V. te A. f 10; A. G. te Z. f 1G. U. te Gr. f3.50; Mej. Ph. te L. f2.50; E. te B. f 1L. te B. f 1Mevr. de Wed. D. te L. fl; Ds. Br. te B. f4; Mej. U. te Gr. f2.50; Wed. S. te Gr. f 1Mej. A. E. v. B. te 's B. f 1.50S. te E. f 2.50uit de Catech. bus van Ds. Br. te B. f3; D. te S. f0.40; Mevr. deC. f 3 A. V. te H. f 1Mej. E. te H. f 2.50door Mej. B. te B. f30; Mevr. v. d. B. v. A.te'sB. fl; Mevr. W. te V. f5; aan jaarl. by dragen f45.25. Voor al deze gaven der liefde zeggen wy hartelijk dank. Met aanbeveling. Want ook de uitgaven vermeerderen. De opwekking om medearbeiders was niet vruchteloos, 'tls ons tot blijdschap, mede daardoor in den laatsten tyd menigen blinde te kunnen verkwikken door goede lectuur. Zegene de Heere uit genade onzen geringen arbeid voor vele blinden, Zijnen Naam ter eere Namens de Zusterkring W. F. M. Lindeboom—Duijser, Kampen, Penningm. 12 Juli 1897. Een verhaal uit de dagen der Afscheiding door C. M. W. PLET. Jan Haan. 1897. Groningen, Ziehier een boeiend verhaal uit de dagen der Afscheiding, de dagen van vier en dertig. Voor hen, wier vaderen uit de afscheiding zijn, maar niet minder voor hen, die herinne ringen hebben uit de dagen van zes en tachtig hebben deze soort verhalen, die ons de dagen van den jongsten strijd om het geloof weder voor den geest brengen, eene bizondere aan- trekkelykheid. Wy gevoelen het zoo onder het lezen. In deze dingen leeft ons volk. Een dergelijk verhaal wasDe oude matresnaar ik meen reeds lang uitverkocht. Wij zouden dit er de pendant van kunnen noemen. De schryver van Teun de Strooper, ds. Plet, is in zyne voorstelling geheel getrouw aan de historie. Slechts eenige namen van nu nog bekende familiën zyn om goede redenen veranderd. Getrouw aan de historie. Zoo moet het ook blyven. Anders zou men met deze lectuur eene verkeerden weg inslaan. Wy wenschen schryver en uitgever geluk met deze schoone uitgave. En wij noemen ook ons gereformeerde volk gelukkig, dat het in den jongsten tyd een verleden bezit, dat stoffe biedt voor zoodanige verhalen. Naast de oude geschiedenis der Gereformeerde Kerken bezitten wy ook eene nieuwe, niet minder merkwaardig en getuigende van des Heeren trouw. Waar wijst het treurig genootschap van 16 in al de jaren van zijn bestaan ook maar op één feit, dat den geschiedschryver zou kunnen bezielen om een werk voor het volk te schryven, geiyk dit is? Hulsebos. A A A w\f"w" van I. A. POUWER en E. POUWER—SMALLEGANGE. Hunne dankbare Kinderen. Middelburg, 2 Augustus '97. Verschenen is: de eerste afleve- Gedenkboek bij de a. s. Kroning van Dit in groot, 4° formaat op best papier gedrukte en met 12 fraaie portretten en platen (in 8 kleuren) versierde boek, zal bevattende levensbeschrijvingen van alle Vorsten uit het Huis van Oranje, besloten door die van H.H. M.M. de Ko ningin Regentes en onze geëerbiedigde Koningin en zal ook de belangrykste bijzonderheden vermelden der Troons bestijging. Schryvers van het boek zyn: de H.H. R. Husen; A. A. Kleijn; G. Schutte; P. J. Kloppers en H. B. van Lummel, die door hun vroegere werken reeds getoond hebben, iets goeds op 't gebied der Va- derlandsche Historie te kunnen leveren. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot de levering van bovenstaand werk. K. LE CO IN TEE. Ondergeteekende bericht aan de leden dezer vereeniging dat de eerstvolgende samenkomst ditmaal niet Dinsdagavond maar D. V. a. s. Woensdagavond zal plaats hebben. Mej. C. VERHAGE. Voorhanden in den Boekhandel van K. LE~ COINTRE over Job 1 3 en Zacharias 1 - 6', van Bedienaar des Woor ds bij de Ger. Kei'k te Schiedam. OPENBARE VERGADERING Woensdag 4 Augustus 's avonds 8 uur. Lokaal Kerkstraat. Voordracht Gedachten omtrent de verhouding tusschen patroon en werkman. Door een der buitengew. leden. Tegen November verlangt men eene beneden de 18 jaar, Geref. Godsdienst. Adres Boekh. D'HUU.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3