Vorstenhuis en Vaderland. Oftïciëcle Berichten. HOEKBEOORDEELD O. Heimwee-Klanken ran Napoleon Roussel. Advertentiën. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. H. TEN BOKKEL HUININK, •J Utrecht. 2e. dat men op een gezond mensch en niet op een ziek mensch, het onderzoek instelt of het middel helpt en invloed uitoefent. Allo» pathen nemen alleen proeven van het middel op zieke menschen, en dit is onbarmhartig, omdat velen daardoor „er aan gewaagd" wor den 3e. dat evenals de ziekten ontstaan door vergiftiging door zeer kleine vergiften, zoo ook de genezing wordt gezocht in zeer kleine hoe veelheden geneesmiddelen. In de derde plaats bespreekt de Hoogleeraar de vraag of het niet wenschelyk is een kathe der voor hen op te richten aan onze Vr. Un. De homoeopathen in ons land willen dit niet, ze willen een geheele faculteit hebben of niets. Ze zeggen dit, omdat te Budapest bleek, hoe één leerstoel niet baat, omdat de andere Hoog leeraren de studenten, die daar kwamen, het leven moeilijk maakten. Gold het dan ook een leerstoel op te richten aan de Stads-Universi- teit, dan ware dit bezwaar juist, maar aan de Vr. Un., waar zij de eenige zou zijn, geldt dit bezwaar niet. Een tweede bedenking is, dat de homeo- patie niet een zelfstandige wetenschap is. Maar juist dit hindert niet voor ons. Want anato mie etc. is voor alle medicie gelyk, terwijl het verschil juist uitkomt in de wijze van genezing. En in dit opzicht neemt de homoeopathie een «igen plaats in. Een derde bedenking is, dat de Vr. Un. door alleen een leerstoel op te richten voor de Ho moeopathie, te eenzydig partij kiest. Despre ker beantwoordt deze bedenking met er op te wyzen, dat op den duur wel duidelijk zal blij ken, welke geneesmethode overeenkomt met het door ons beleden beginsel, maar nu, met de weinige gegevens, kan dit nog niet. Aan de Vr. Univ. nu reeds voor de Homoeopathie party te kiezen, gaat du3 niet. Maar wel is de vraag, of, waar de Homoeopathie geen enkelen leerstoel heeft aan de Landuniversiteiten, deze leemte niet by ons moet worden aangevuld. Daarbij komt, dat de Homeopathie onder onze kringen het meest sympathie heeft, omdat de gewone doctoren meest ongeloovig waren, en zjj zooveel geld eischten, vaak zonder bate te brengen, terwijl de Homoeopathen meest geloo- vige lieden waren, weinig geld vroegen en vaak beterschap met Gods hulp bewerkten. Ook is het zeer gevaarlijk, dat vele Gereformeerden zelf een huisapotheek hebben en zelf doctor spelen voor vrouw en kinderen, zonder weten schappelijke leiding. Een leerstoel voor de Homoeopathie zou weinig geld kosten een Gere formeerd ziekenhuis voor experimenten hebben we't is dus niet onmogelijk. De laatste vraag is, hoe het staat met Art. 2 van onze statuten te dezen opzichte. En dan moet geantwoord, dat eisch zou zijn, dat ie mand benoemd werd, die van harte instemde met de Gereformeerde beginselen, ook voor zoover deze de geneeskunde raken. Men wachte zich echter voor een „proefne ming" en ga niet tot benoeming over dan wanneer men gevonden heeft een man die in deze geneesmethode volkomen thuis is en gave bezit om te onderwijzen. Na een kort debat met Prof. Woltjer, werd den spreker dank gezegd door den Voorzitter. Enkele huishoudelijke zaken werden afgedaan en daarna om 1 ure de vergadering gesloten met dankzegging door Ds. Landwehr. (Slot volgt.) Gereformeerde Ziekenverzorging. Wij bepalen gaarne de aandacht der Gerefor meerden in Zeeland en Noord-Brabant, bij de Algemeene Vergadering der Vereeniging tot bevordering van Gereformeeide Ziekenverzor ging, te houden Donderdag 29 Juli aanstaande te Rotterdam in de bovenzaal Yan het Kerke- raadsgebouw Ammanstraat No. 25, des nam. te half een ure. Wij doen dit ook, om onze lezers en leze ressen op te wekken ter bijwoning van die Vergadering zoo mogelyk met den bidstond, die Woensdagavond te voren door ds. Kruijs- wijk van Kollum staat gehouden te worden in de Geref. Kerk aan de Hovenierstraat. Men geeft toch vaak veel geld uit voor nuttelooze uit stapjes, waarom zou men niet de betrekkelijk niet zoo hooge uitgaven doen, om eens van dezen arbeid en van deze belangen der Gereformeerden en hunne kranken op de hoogte te komen en kennis te nemen. Maar voorts wordt door ons op deze zaak ge wezen, opdat de geloovigen het gewicht ervan gevoelen, haar gedenke in hunne gebeden en haar finantieel steunen. Meent men dat deze arbeid meer formeel kerkelijk moet geschieden, men trachte het daarheen te leiden, maar onttrekke zich niet. Men weet immers, dat men dit ook van den aanvang heeft gewenscht, maar nog niet heeft kunnen verkrijgen. Hulsebos. Op de Agenda voor de Algem. Verg. van de Vereeniging voor Geref. Ziekenverzorging in Ne derland, te houden op 29 Juli a. s. te Rotterdam komen o. m. de volgende punten voor Referaat van Ds. Hulsebos over het navol gende onderwerp: „De roeping der Gerefor meerden met het oog op de Ziekenverzorging, ook met het oog op hetgeen van Roomsche, Ethische, Moderne zijde daarvoor geschiedt." Het Bestuur arbeide voorbereidend tot het zich organiseeren van plaatselijke Commissie's, die leiding geven aan den arbeid onzer zusters, zoodra zij gereed zullen zijn. Waarom zijn er zooveel Gereformeerden en Geref. Kerkeraden en Diaconiën, die de Ver eeniging niet steunen, en ook niet voor Geref. Ziekenverzorging arbeiden Moet tot kerkelijke Ziekenverzorging worden aangespoord Is het wenschelijk dat de Vereeniging zich aansluite aan den in het land bestaanden bond voor Ziekenverpleging? Afgevaardigden wordt vrij logies aangeboden en aan de gemeenschappelijke maaltijd, die na de algemeene Verg. zal worden gehouden a f2.25 p. couvert, kan worden deelgenomen, mits men voor 26 Juli hiervan kennis geeft aan den Heer W. Koops, Oostmolenstr. No. 5 te Rotterdam. Nog wordt medegedeeld, dat de Ammanstraat, als zijstraat van de Diergaardelaan, zich dicht bij het Station Delfeche poort bevindt, en van het station Beurs, evenals van het Maasstation, gemakelijk per tram te bereiken is, omdat deze langs de Diergaardelaan gaat. Koudekerke. De hr. J. Zyp, Theol. cand. en beroepen predikant der Geref. Kerk te Koude kerke hoopt D. V. op a. s. Zondag 25 Juli al daar zyne intrede te doen, na des voormid dags tot zyn dienstwerk te zyn ingeleid door Ds. C. B. Schoemakers van O. en W. Souburg. Beroepente Middelharais C. S. Boss te Hoo- geveen (B)te Vyfhuizen en te Vinkenveen R. v. d. Kamp, cand. Aangenomen: naar Haarlem (B) D. Tibben te Katwyk aan zee. Bedanktvoor Vianen a d Lek W. H. Gispen Jr.voor Ottoland door Joh. S. Langen. Agenda voor de vergadering van den Ring „Walcheren" op Donderdag 29 Juli 1897 te Middelburg (des avonds te 6 ure.) 1. Opening. 2. Lezing der Notulen. 3. Verkiezing President (dubbeltal C. de Neef Middelburg, W. de Wolf Souburg.) 4. De Offerdienst. Inl.P. v. Dyk. 5. Obadja's getuigenis. 1 Kon. 18 126, noodzakelijke grondslag voor iedere Chr. Jongel. Ver.Inl.J. A. Luijk. 6. Sluiting. De Vice-Secretaris, Veere, Juli 1897. J. A. Lüijk. Verantwoording van Liefdegaven. Door den boekh. der K. Kas in dank ont vangen By Br. C. H. de Wagemaker bezorgd voor de plaats onder Letter L. S. f2.50. I. de Wolff. Nog in dank ontvangen voor de Kerk van Eestrum van N.N. fl.50. J. D. v. d. Velden. Voor de Vrije Universiteit in dank ontvan gen bezorgd bij Br. K. Ie Cointre, van Mej. H. f 1. C. Verhage, Corr. Uit het Fransch vertaald. Met eene voorrede van J. W. FELIX, pred. te Utrecht. Derde druk. Groningen. Jan Haan 1897. De boeken hebben hun geschiedenis. Wil men ze goed kennen en de goede boeken waar- deeren, dan moet men ze lezen in het licht der geschiedenis. Dit werkje van den geloovigen Franschen schrijver werd uitgegeven in een tyd (het mid den onzer eeuw), dat het alles-verwoestend ongeloof met alle geestelyke behoeften des menschen spotte, terwyi meer en meer het dorre en alles-verzengende materialisme heerschend werd. Ds. Felix achtte het nuttig, deze zielsontboe- zemingen of heimweeklanken van eene naar God dorstende ziele ook bij ons volk in te leiden, als een getuigenis tegen het alvernietigend, troosteloos, God en menschonteerend ongeloof. Wij achten het eene goede gedachte, om het ook aan het eind dezer eeuw nog eens weer te herdrukken. Hoewel niet zonder eenige feil kan het toch nog velen tot zegen zijn als een middel in Gods hand om tot 't rechte nadenken te brengen en de bedroefden te troosten. Daar de stukjes kort zijn, is het werkje zeer goed als dagboek, na het Bybellezen, in den huiselyken kring te gebruiken. Hulsebos. Verschenen is: de eerste afleve ring van Gedenkboek bij de a. s. Kroning van Dit in groot, 4° formaat op best papier gedrukte en met 12 fraaie portretten en platen (in 8 kleuren) versierde boek, zal bevattende levensbesehry vingen van alle Vorsten uit het Huis van Oranje, besloten door die van H.H. M.M. de Ko ningin Regentes en onze geëerbiedigde Koningin en zal ook de belangrykste by zonderheden vermelden der Troons- bestyging. Schryvers van het boek zijn de H.H. R. Husen; A. A. Kleijn; G. Schutte; P. J. Kloppers en H. B. van Lummel, die door hun vroegere werken reeds getoond hebben, iets goeds op 't gebied der Va- derlandsclie Historie te kunnen leveren. Onze Duitsche buren mogen tiotsch zijn op hun heldenkeizer, hoeveel te meer reden is er voor ons, de gedachtenis van het helden-geslacht der Nassau's in zege ning te houdenNeerlands Volk wordt in dit werk opnieuw er aan herinnerd, wat de Vader des Vaderlands", de groote Zwyger, die onder 't moordend lood dus Yiel, met een gebed voor zyn verdrukte volk op de lippen, in een gansche ry van edele broeders, voor 't meerendeel mede. in den langen, bangen strijd tegen den Spaanschen dwingeland gesneefd, met een Maurits; een Frederik Hendrik en al hunne vorstelijke Nazaten voor 't dierbaar Vaderland eens zyn geweest. Is dit standaartwerk niet 't beste mo nument, dat voor de geliefde jeugdige Koningin kan worden opgericht, wyl het meer dan het zinrykst beeld van steen of brons zal spreken tot het harte van haar volk? Koope dan ook ieder dien nog het geuzenbloed door de aderen stroomt, dit boek en leze het en late het zyn kinderen lezenDe prys behoeft voor slechts weinigen een bezwaar te zyn. De inteekenaars betalen dit jaar slechts f2.40 en in 1898 de tweede helft. Men vrage nadere inlichtingen by zyn Boekhandelaar, die gratis een uitvoerig prospectus verstrekt en de l9te afleve ring voor een ieder ter inzage heeft. Uitgever, Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot de levering van bovenstaand werk. K. LE COINTRE.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3