Advertenti'ën. Idioten gesticht 'sHeeren Loo. is een „Schola militans", ze is een strijdende school, ze plaatst zich niet naast maar tegen de Staats-Universiteiten als een levend protest tegen het ongeloof. Van daar dat de „oorlog" van meet af haar verklaard werd. In dien strijd is alle kracht aan de zijde onzer tegen stander». Hunner het goud onzer schatkist, de koningen der wetenschap, de verlokking van Staatsbetrekking. Wy zijn een Hoogeschool onder het kruis, een David tegenover de Goli ath's onzer eeuw. En toch juist in dat kruis ons opgelegd, ligt de hope op overwin ning ons geschonken. Het overblijfsel, de Gi deon's keurbende, mag klein zijn in getal, na elke nieuwe neerlaag staat het weer op onder de oude leuze Voor den Heere en voor Gideon, en blijkt sterker dan ooit. Om de hoogheid onzer roeping. Het ideaal, dat onze Hoogeschool zich stelt, is zoo heerlijk. Ze wil een geheele Christelijke wetenschap op bouwen. Die gedachte is noch bij de Kerk vaders, noch bij de mannen der Scholastiek, noch bij de Kerkhervormers opgekomen. Ze wilden een tempel der wetenschap, waerin wel de Theologie door Gods Geest herboren als Koningin zou zetelen, maar de pilaren om haar heen, de overige wetenschappen, zouden ontleend worden aan de heidensche tempels, alleen ontdaan van afgodische pracht. Eerst in deze eeuw, eerst in ons land is de hooge, heerlijke gedachte opgekomen, om tegenover de wetenschap des ongeloofs een ge heel nieuwe wetenschap des geloofs op te bou wen een tempel voor de Heilige Wysheid Gods, waarin alles zou rusten op Christelijken grondslag. En toch, ook daarmede was haar ideaal niet af. Ze werkt niet voorde school, maar ook voor het leven Ze wil heel het ryke men- schenleven, Staat en Kerk, School en Gezin, Kunst en Handel, vervormen naar den Woorde Gods. Ze wil, om met Da Costa te spreken, Op alle hoogten, alle sterkten, alle bergen, wier stoutheid in on*e eeuw den hemel schijnt te (tergen, weer de Heilbanier Zijner Waarheid planten. Is het wonder, dat by zoo hooge roeping diep gevoeld wordt de kleinheid van eigen kracht en de bede oprijst Schenk ons, onmachtigen, o God van Alvermogen de krachten des geloofs, Uw geest van uit den hoogen, by 't daavren van de stem, terwijl Uw rijk gemaakt: „Ontwaakt gy slapenden! en reeds ontwaakten! (waak t." Om de eere van Gods Heiligen Naam. Het gebed voor het overblijfsel van Israël in His- kia's dagen vond z\jn krachtigsten steun in de eere van Gods naam. Die naam was door Rabsake voor Jeruzalem's poorte gelasterd daarom kon God de Heere het overblijfsel niet loslatenhet was de eere Zijns naams, die op het spel stond. Vandaar dan ook, dat straks als antwoord de voorbede het Woord Gods weerkeert, niet alleen dat de erfvijand zal worden weggedreven van Israels erve maar ook dat het overblijfsel weder neder waarts zal wortel schieten en opwaarts vrucht zal dragen. Voor wie dieper nadenkt, zal het duidelijk zijn, dat ook de strijd tegen onze Hoogeschool in jde grond gaat om de vraag: Voor of tegen God. De wetenschap aan de lands academiën toont maar al te duidelijk, dat zy evenals Rabsake niet alleen strijdt tegen Gods volk, maar tegen God zelf. Van atheïstisch, een wetenschap, die niet met God rekent, wordt ze alweer anti theïstisch, vijandig tegen God en zijn Woord, gelijk de spreker met voorbeelden aantoont. Juist daarom hebben wij volle vrijmoedig heid om voor onze School te bidden, wijl ze niet onze School, maar de School van den Heere onzen God is. Ze strijd niet voor men- sehelijke stelsels, niet voor eigen machtsuit breiding, maar voor de eere Gods. Als we voor haar bidden, bidden we niet anders dan: dat God Zijn naam heilige en Zijn Koninkrijk on der ons komen doet. Zal dat gebed echter waarheid zijn, dan moet bij Directeuren en Curatoren, bij Hoogleeraren en Studenten almeer de diepste zielszucht wor den. Niet ons, niet ons, Uw naam alleen geef eereDaarom eindigt spreker met onze Vrije Universiteit als bede van dat volk, dat haar .liefheeft en steunt, toe te roepen Brengt aan dien Koning op uw knieën, O Koningen u heerlijkheid! Zij voor Zijn voetbank o Genieën u schatting needrig neêrgelegd Gy wetenschappen en gy Kunsten gy krachten, machten, gaven, gunsten, dooz d' Adem Gods in ons verwekt weg met de dienst der heiligschennis gy hoort den Goël toe, wiens kennis eerlang het aardry k overdekt Nadat Psalm 27 5 gezongen was, ging de spreker in hartelyk gebed voor de Hoogeschool voor. Nog vele broeders en zusters kwamen daar na saam in de zaal van het „Nut van het Algemeen" waar de regelingscommissie gele genheid gaf, om elkander te ontmoeten en waar menig broederlijk woord en menige broe derlijke handdruk werd gewisseld. Naar wij vertrouwen zal het velen onzer vrien den aangenaam zijn met het volgende schrijven kennis te maken, waaruit bij vernieuwing weer blykt welk een zegen deze stichting is voor de ongelukkige Idioten. „Onder goede leiding kan er van een idioot dikwyls nog veel terecht komen. Patiënten, die thuis onhandelbaar zijn, berokkenen ons vaak weinig moeite en blijken voor menigen arbeid zeer wel bruikbaar. Zoo arbeidden een tweetal jongens, die hier vroeger verpleegd werden, by een mr. schoenmaker, die zoowel over hun gedrag als wat hunne vorderingen aangaat, tevreden is. Een andere jongen, die hier eenige jaren verzorgd werd, bevindt zich thans op de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Nog weer een ander is sedert eenige Jaren in eene kuiperij werkzaam. Ook zijn velen in onze inrichting in een of anderen arbeid met goed gevolg bezig. Onze school wordt thans door ruim een vijf tigtal leerlingen bezocht. De vorderingen van de meesten geven alle reden tot tevredenheid. Wie onze school bezoekt, moet verbaasd staan over hetgeen men daar te zien en te hooren krijgt. Menigeen zal zich moeten afvragen ben ik hier ny in een idioten-school of in een gewone lagere school? Velen onzer leerlingen behoeven dan ook voor normale kinderen van hun leeftijd in menig opzicht niet onder te doen. Merkwaardig is het met welk eene gemakkelijkheid sommige de bijbelsche geschiedenis in zich opnemen en hoe zij vragen weten te beantwoorden, die menig ander kind ïn het nauw zouden brengen. Onze verpleegden gaan des Zondagsvoormid- dags naar de Gereformeerde kerk te Ermelo. Zij doen dit gaarne, en een groote straf is het als zy soms thuis moeten blyven. Heel aan dachtig zitten velen hunner te luisteren. Voor al het zingen van psalmen vinden zij verruk kelijk. Wanneer de wys niet al te onbekend is, kan men in de kerk dikwerf opmerken, dat onze idiootjes dapper meedoen. Het is wel te betreuren, dat tal van zulke ongelukkigen niet in eene of andere geschikte inrichting kunnen worden opgenomen. Zoo nu en dan ervaren wij wat er van sommige idioten thuis terecht komt. Voor velen zou het een zegen zijn indien zij tijdig uit hunne omgeving werden weggenomen en onder goede leiding geplaatst. Het doet ons leed op de vele aanvragen om opneming van patiënten thans niet te kunnen ingaan. Eerst moet een nieuw paviljoen wor den bijgebouwd. Reeds zijn de plannen hier voor in de maak. Het is schrijver dezes aan genaam, zich met de architectuur der gebou wen te kunnen belasten. Van jongs aan was het' zijne vurige begeerte, in den arbeid der barmhartigheid te mogen bezig zyn. Zijn vader stond er echter op, dat hij architect zou wor den. En zoo was dan, hoe moeilijk het viel, gehoorzamen de boodschap. Van achteren dankt hy thans den Heere, dat hij met hem deze leiding gehouden heeft. Z(jne kennis van het bouwvak komt thans uitnemend te pas en spaart duizenden guldens uit. Zoo weet de Heere langs allerlei wegen Zijne doeleinden te bereiken en zijne instrumenten, zonder dat zij het zelve vermoeden, voor hunne levenstaak voor te bereiden, Nu onze vereeniging eigenares staat te wor den van een aangrenzende boerderij, zullen wij waarschijnlijk in de gelegenheid komen de aardappelen voor eigen gebruik zelf te ver bouwen. Reeds thans hebben w(j iederen dag een hectoliter aardappelen noodig, zoodat men wel kan nagaan van hoeveel belang de ver grooting van ons terrein ook in dit opzicht is. Ook zullen wij, indien de Heere wil, een groote uitgestrektheid hei- cn boschgrond, welhaast in weiland omzetten. Velen zullen misschien denken, dat dit onmogelijk is. Maar op de veluwe weet men zich te behelpen. Voor een s paar honderd gulden koopt men hier een hectare grond, die zeer wel voor weiland geschikt te maken is. Wel moet daaraan voortdurend veel arbeid besteed worden, maar daar zien onze Veluwsche boeren volstrekt niet tegen op. 't Is een stoer volk hier, dat aan den onvruchtbaren bodem door rusteloozen arbeid heel wat weet te ontwringen. Onze cursussen tot opleiding onzer verplegers en verpleegsters zijn thans in vollen gang. Zoolang een geneesheer van elders onze zieken behandelde, kon van de opleiding van ons per soneel weinig komen. Nu wy in dr. Dupont een eigen geneesheer aan onze inrichting moch ten verbinden, kon ook deze taak ter hand genomen worden. De Heere gebiede over onzen arbeid bij voortduring Zijnen zegen." Met vriendelyken dank ontvangen van Mej. H. f 1. Wie onzer belangstellende lezers of lezeres sen wil een of meer aandeelen nemen in de geldleening ten behoeve van de uitbreiding der stichting uitgeschreven Deze leening is verdeeld in aandeelen van f 500, f 100, of f 50 a 4 p.Ct. öf renteloos. Van harte hopen wij dat ook in onze omge ving hieraan deel zal worden genomen. Er is niet het minste gevaar aan verbonden en hoe zal men 's Heeren geld beter uitzetten dan ten behoeve van zulk een toevluchtsoord. Ondergeteekende is gaarne bereid nadere in lichtingen te verstrekken. K. le Cointre, Diak. Corr Vlissingen. Op 4 Augustus a. s. hoopt onze geachte leeraar Ds. J. Hulsebos den dag te herdenken waarop hjj voor 25 jaar het predik ambt aanvaarde. Z.Eerw. diende achtereenvol gens de gemeenten van Blaauwkapel, Wisse- kerke, De Lemmer, Oostwold, Zuidwolde en sedert 6 Nov. 1889 Vlissingen. Heden viert Z.Eerw. zyn Zilveren huwelijks feest, by welke gelegenheid hem talrijke be* wyzen van liefde en belangstelling zoo van binnen als buiten de gemeente werden betoond. Beroepente Haamstede en te Anna- Jacoba- Polder v. d. Kamp cand.te Oudega A. P. Lanting te Gameren te Zaandam L. S. Jongsma te Dokkumte Heemse (A) G. S. v. d. Vegt te Haren. Bedankt: voor Nederhorst den Berg door D. Bakker te Broek op Langendijk; voor Gouda door v. Haeringeu te Katendrecht. De Heer G. Keyzer Theol. Cand. in het Va derland teruggekeerd zynde stelt zich weder beschikbaar om des Zondags in de gemeente voor te gaan. Zyn adres is te Kampen ten huize van prof. Noordzy. Verantwoording van Liefdegaven. Door den boekh. der K. Kas in dank ont vangen uit de collecte 4—11 Juli f0.50 voor de plaats, f 050 voor de Kerk; van N. N. f 2.50 bezorgd b(j Br. J. A. v. Nederveen voor de plaats f0.50 voor het idioten meisje, f 1.— voor de plaatb. f0.50 voor de armen f0 50 voor de Kerk. Door tusschenkomst van Ds. J. D. v. d. Velden van N. N. fl.— voor het idioten meisje, van Mej. H. fl.- voor het schoonmaken der Kerk. Bezorgd by Br. J. A. v. Nederveen van F. f4.— voor de plaats Bezorgd by Br. K. Le Cointre van Mej. H. f3.— voor de plaats. i. de Wolff. In dank ontvangen van Mej. N. N. f 0.60 als contributie. Dl ZüSTERKRING. Vlissingen B. De collecte voor de kas der Emeriti pred., wed. en weezen heeft opgebracht f 13.7772. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Jr. Scriba. De ondergeteekende betuigt by deze zijnen hartelijken dank voor de gewaardeerde blijken van belangstelling op zyn 70steu Jaardag den li Juli ontvangen. C. H. DE WAGE MAKER.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3