BAROMETERS. 8 I 8 II Bijbels en K Advertentiëii. IllllS CD groote keuze van K. LE COINTRE, Officiëele Berichten. Korte Delft. 1 >898 (SVoovi\oo p ia cBczacM. j 1898 Folio k Quarto TAFELBIJBELS enz. Hoogland, ber. pred. te Capelle aid IJsel pe remptoir onderzoekt en met algemeene stem men tot den Dienst des Woords en der Sacra menten in de Gerei. Kerken toegelaten. Tot Geestelijk verzorger van het gesticht tot Chr. verpleging van Krankzinningen „Bloe- mendaal" te Loosduinen is benoemd Dr. B. van Meer, predikant der Ned. Herv. Kerk te Utrecht. Aan de Universiteit te Amsterdam is be vorderd tot Doctor in de geneeskunde op proef schrift„De sterfte aan tuberculosis pulmonum in Nederland (1875—1895)" de heer B. J. F. Bavinck, aks geb. te Almkerk. Beroepente Haarlem (B) D. Tibben te Kat wijk aan zee: te Dirkshorn K. v. d Wal te Hillegom te Hattem J. H. Donner te Niéuw- dorp te Gravenzande N. G. Kapteijn te Leer dam. Bedankt: voor Rijswijk door A. H. Gezelle Meerburg, Delft (A)voor Veere door O. J. Geerling te Brouwershavenvoor Watergraafs meer W. A. Dekker te Naarden voorPieter- buren door H T. Hoeksema te Zevenhuizen (Gr.) KORT YERSLAG vandeNoord-Rrabantsehe Zeudingsconferentie. Slot. Van meer belang nog is de arbeid der Hern hutters onder de Boschnegers. Hun godsdienst is een vergedreven Fetischdienst. Dieren en planten worden door hen aangebeden. Maar het Evangelie heeft ook hier overwinningen behaald. In 1760 werden de Moravische broe ders door den Gouverneur Crommelin aange zocht om onder de boschnegers zich te vestigen. Zij vonden steun bij den hoofdman Abini, toen deze stierf, bij zijn zoon Arabi, die de eerste was, die onder de bosehnegers het Sa crament des Doops ontving. In 1818 was men genoodzaakt om den arbeid onder de bosch negers te staken. Doch thans is er wederom een deur geopend voor een inlander, die als leeraar ■onder zijn volk is opgetreden, met veel vrij moedigheid het Evangelie verkondigt en rijke vruchten op zijn arbeid mag aanschouwen» Het meest bekend is de arbeid der Hern hutters onder de Kleurlingen te Paramaribo. In 1754 vestigden zich de zendelingen Ralfs en Dahne als kleermakers te Paramaribo. Zij werden door anderen gevolgd, die eene bakkerij openden. Aan 10 of 12 negers werd het hand werk geleerd en tevens het Evangelie verkon digd. In '78 werd er eene Kerk gebouwd en ▼an toen af groeide de negergemeente steeds aan. Ook op de plantages begonnen de zendelingen te arbeiden. Zij werden daartoe genoodigd door sommige eigenaars. Door anderen werden zij weer tegengewerkt. De regeering steunde de zending door haar een stuk land, Sommels- dijk genaamd, ten geschenke te geven. Ook werden zij in dien arbeid gesteund door de broedergemeente te Zeist. Doch in 1817 moest de arbeid der zending op de plantages worden opgeheven. Yan groot belang voor de Zending in Suri name zijn de jaren 1863 en 1873. In eerstge noemd jaar trad in werking de wet, waarbij de slavernij werd opgeheven. Daar zag men al gemeen tegen op. Men vreesde, dat de als burgers erkende slaven zich thans zouden wre ken. En wat gebeurde? Tot verbazing van de Plantagehoudersvan den Gouverneur ja boven de verwachting der Zendelingen zelfs, werd de dag der vrijmaking byna algemeen gevierd als een dag van lof en dank Onder de negers heerschte een feestelijke stemming. Zij begroetten de vrijheid als eene gave, als een wonder van God. Zy gedroegen zich zoo, dat menigeen verbaasd was. Op onderscheidene plantages hielden zy onder elkander godsdienst oefening met gezang, bijbellezing en gebed. Zulk eene uitkomst heeft den goeden naam van de Zending der Moravische broeders gevestigd en velen, die vroeger nog van verre stonden, er kenden dankbaar hun werk en steunden met hun gaven. Voorzichtigheidshalve werd er nog 10 jaren lang staatstoezicht op de vrijheid der slaven noodig gekeurd. Maar toen die termijn ver- loopen was (1 Juli 1873) viel er evenmin als in '63 iets voor, dat reden tot klacht kon geven. Door de Hernhutters is alzoo een grootsch werk tot stand gebracht ter plaatse, waar wij geroepen waren zulks te doen. In Paramaribo hebben de broeders thans 4 Kerkgebouwen. Op 16 Stations wordt gearbeid door 68 Zende lingen. Bij uitbreiding van den arbeid worden ook de behoeften grooter en in Nederland wordt de belangstelling in dien arbeid voortdurend minder. Er is groot verschil tusschen Hern hutters en Gereformeerden in de onderschei dene leerstukken en in de Zending-methode; doch dat mag geen aanleiding geven tot min achting Yan hun arbeid. Integendeelzij heb ben aanspraak op onze waardeeringop onzen steun op ons gebed en op onze gaven. Wjj moeten ook zorgen voor de verbreiding der gereformeerde beginselen in Suriname. Maar niet in den weg van miskenning van wat de broeders Hernhutters aldaar hebben gearbeid. En wanneer de lijd eenmaal aanbreken mag, dat wij ons over onze verhouding tot Java niet meer behoeven te schamen, dan zal ook voor Suriname worden gezorgd. Maar nu Nu moeten wij ons nog schamen. Maar zij het eene schaamte met droefheid naar God, die eene onberouwelijke bekeering werkt. De referenten worden hartelijk dank gezegd door den Praeses en nadat den Heere de dank was toegebracht voor hetgeen Hij in die con ferentie liad gegeven, ging men uiteen. Maar half zeven kwam men weêr samen in een bid stond. Een groot deel van het ruime Kerk gebouw was thans bezet. Ds. Laatsman van 's Gravenmoer trad eerst op om naar aanlei ding van Mattheus 13 31 —33 te spreken over de schynbare geringheid en wezenlijke kracht van het Koninkrijk der hemelen. Vervolgens trad Ds. Feringa op als Deputaat der Generale Synode voor de Zuidelyk Provin ciën en sprak aan de hand van Jeremia 16 19—21 over a. een heerlijk Evangelie, dat de Heidenen niet weten, v 19a. b. een droevige toestand, v 195. c. een verbasterd inzicht, v 20. d. een heerlijke toekomst, v 21. Nadat ten slotte de belangen der Zending in het gebed den Heere waren opgedragen, ging de vergadering huiswaarts en de Synode keerde tot haar arbeid weer. Namens de Zendings-conferentie, A. Schouten, Wz. Willemstad, 30 Juni 1897. Tot het ontvangen der plaatsen gelden over het afgeloopen kwartaal zal D. V. worden zit ting gehouden in de consistoriekamer der Kleine Kerk, Maandag, 12 Juli en Zaterdag, 17 Juli, telkens van des avonds 7 tot 8 uur. c. P. J. Dommisse, Boekhouder. Verantwoording van Liefdegaven. ZENDING. Middelburg (C). Door gecommitteerde in dank ontvangen uit de catechisatiebus f 5,75, gevonden in de collecte voor de Zending f 1, idem f 0,25, idem f 0.35 van C. J. driemaandelijksche gift f 0,52 en van J. C. uit zijn busje f2.99. I J. van aartsen Jz., Pmningm. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de Weezen f3 voor de Zending van R. v. N. 683 postzegels. Namens den Kerkeraad., P. G. Laernoes, Jr. Scriba. Idlotengesticht \s Heer en Loo. Met hartelijken dank ovtvangen door de Naaivereeniging 's Heeren Loo van Mej. N. fl. Mej. Verhage. Den 16dcn Juli e. k. hopen onze ge- liefde Ouders Ds. J. HULSEBOS en E. HULSEBOS-Roberts 28 hunne 25-jarige Echtvereeniging te gedenken. Hunne liefhebbende Kinderen. Vlissingen, 10 Juli 1897. Ondergeteekende betuigen hunnen harteljjken dank voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij de ziekte en het overlijden van hunnen geliefden Zoon PIETER. J. BOTTING. M. A. BOTTING—Flipse. Middelburg, 7 Juli 1897. Bij dezen betuigen wij onzen welgemeenden dank, voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlyden van onze ge liefde Moeder, Behuwd en Grootmoeder de Wed. K. POPPfi geb. Catharina Minderhout. Namens de Familie, A. DE RIDDER-Poppe. C. A. DE RIDDER. Middelburg 7 Juli 1897. Heden behaagde het den Heere van leven en dood, van onze zijde weg te ne men myne innig geliefde Echtgenoote en haar kinderen zorgdragende moeder CORNELIA VAN DER MEULE, in den ouderdom van bijna 58 jaren. Daar dit verlies ons zwaar valt hopen wij toch in Zijnen wil te berusten. Serooskerke, 8 Juli 1897. J. VAN DEN BROEKE. F. KEELEMANS, oo OT OO OO OD OO OO CD OO Onder bovenstaanden titel zal in den loop van dit jaar en de tweede helft van 1898, verschijneneen fiïDBHKB02K dat een ieder, die zijn vaderland liefheeft en het Huis van Oranje eert, gaarne zal bezitten. Het zal bevatten de levensbeschry vin gen van Prins Willem 1 tot en met Ko ningin Wilhelmina, saamgesteld door alleszins bekwame en gevierde Schrijvers, n.l de H. H. R. Husen, A. A. Kleyjn, P. J. Kloppers en H. B. van Lummel. Het werk wordt uitgegeven in 4° for maat, op best papier met duidelijken letter gedrukt in 11 a 12 afleveringen, ad 40 cents, elk; betaalbaar bij ontvangst der 6e en der laatste aflevering, zoodat de inteekenaars voor hoogstens 2 X f 2.40, in 't bezit komen van dit prachtige boek, een prijs, welke voor slechts weinigen een bezwaar kan zijn. Het wordt versierd met twaalf fraaie platen naar beroemde schilderstukken en portretten. Voor nadere inlichtingen vrage men bij zijn Boekhandelaar het uitvoerige pros pectus. A. H. TEN BOKKEL HÜININK. te UtrechtUitgever. Zuivere uitgaven tegen zeer eoncurree rende prijzen. Levering van JDB UK- en BINI) WERK bij Oude en nieuwe Theol. Boekhandel,

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3