W. J. J. Koole en C. Verhage (District i> L. C. Breebaart en C. J. Havers n> W. J. J. Koole en Mr. E. P. Schorer m» HeiraweeklanKen ROUSSEL met eene Teun de Strooper. dagen der afschei ding, door C. M. W. PLET, Gcr. pred. te Wezepe. Prijs 0.75. Officiëcle Berichten. Advertentiën, Beroepen te Watergraafsmeer W. A. Dekker te Naarden te Gouda (B) J. v. Haeringen te Katendrechtte Sleeuwijk W. Bosch te Vrij hoeve Capellete Ottoland Joh. S. Langen te Oldebroek. Bedankt voor Houwerzijl door J. Sluys te üithuizermeeden voor Oudega door J. Huizenga te Siddeburen voor Zaandam A. J. Breukelaar te Bodegravenvoor Montfoort J. H. Koers te Kockengen. Zondag j.l. werd Ds. J. H. Feringa, beroepen predikant bij de Gereformeerde kerk te Zaandam B, in zijne nieuwe gemeente ingeleid door Ds. P. J. Wymenga van Voorburg met de woorden uit Jes. 310 en 11. Des avonds verbond de nieuwe leeraar zich aan zyn gemeente met de woorden uit 1 Cor. 2:2. KORT VERSLAG vandeNoord-Brabantsche Zendingsconferentie. Onder de Zendingsconferenties, die in Noord- Brabant worden gehouden, neemt de provinciale een voorname plaats in. Omdat ze gehouden wordt op een der dagen, waarop de Particu liere Synode samenkomt (gewoonlijk in den namiddag en in den avond van den eersten Synode-dag), ontmoeten elkander op die Con ferenties broeders uit alle streken der provincie om van gedachten te wisselen omtrent de be langen der Zending. Dit jaar werd die belang rijke samenkomst gehouden in het schoone Kerkgebouw te Nieuwendijk. Na opening met Psalmgezanghet lezen van Gods Woord en aanroeping van den naam des Heeren, werd door den Praeses, ds. J. A. Goed bloed, het woord gegeven aan ds. van Haerin gen van Genderen, die de vergadering diende met een referaat over de herstelling van 't Semi narium indicum. De referent ving aan met de aandacht te vestigen op de instelling van de Oost-Indische Compagnie en op hetgeen door haar voor Indië is geschied. Van de Heeren XVII, die aan het hoofd der Compagnie ston den, moet erkend worden, dat zij aan het geestelijke welzijn van Indië gearbeid hebben, door althans in de eerste jaren van hare ves tiging om te zien naar Dienaren des Woords om op Java het Evangelie te verkondigen. En niet alleen door predikanten uit het vader land zochten zij in de behoeften van Indië te voorzien, maar zelfs werden jongelingen uit Amboi naar Amsterdam gezonden om aldaar te worden opgeleid. In 1614 hebben zij zich ge wend tot de Classe Delft om arbeiders voor Indië en door haar werd Heeren XVII in ernstige overweging gegeven om een cursus te openen voor den dienst des Woords in Indië, waartoe het gekomen is in 1622 toen het seminarium van Prof. Walaeus te Leiden werd geopend. Krachtige stoot aan de oprichting van het seminarie was gegeven door een boek van Sebastiaan Dankaarts, over de Zending handelende alsmede dat van Festus Heurnius, over het Evangelie, dat in Indië gebracht moest worden. Toen Walaeus zijn arbeid op het Seminarium aanvaardde, stelde hij 20 Artikelen op, waar naar de inrichting van het Seminarium moest geschieden. In die artikelen wordt gesproken over de noodzakelijkheid van den Dienst des Woords in Indiëdaarin wordt uitgesproken, dat gewone studenten in de Godgeleerdheiden predikanten in den regel weinig geschikt zijn om zoo zware taak te volbrengen en dat afzon derlijke vorming noodig is. Voorts wordt ge zegd, dat op de kweekelingen bizonder moet worden toegezien of zij voor hunne taak berekend zullen zyn, dat zij zich moeten oefe nen in uitwendige vroomheid, zelfbeheersching, het verduren van ongemakken, gebed, vasten, bezoeken van armenvertroosting van zieken, enz. Slechts 10 jaren heeft deze instelling bestaan slechts 12 predikanten zijn door Walaeus ge vormd, maar de prediking der kweekelingen van Walaeus' Seminarie heeft zoo grooten in vloed uitgeoefend, dat nu nog op die vrucht kan gewezen worden. Referent is van oordeel, dat een Seminarie, uitgaande van de Kerk ook thans nog dringend noodzakelijk is. Somtijds kunnen predikanten gaan zonder bizondere voorbereiding, maar in den regel gaan ze niet. By de vele stoffelijke voordeelen lieten in de 17de eeuw de predikan ten voor Indië zich niet meer vinden. Zoo ook is er thane weinig drang om de positie in Holland met die in Indië om te wisselen. Maar als we een Seminarie hadden, zou er ook meer verwachting zijn, dat er altoos predi kanten voor Indië gevonden zouden worden. Referent ziet in onze Zendings-methode geen bezwaar voor de oprichting van een Seminarie ook niet in het finantieele, waar zoo vorstelijke gift reeds werd geschonken en evenmin in de spoedige verdwijning van het Seminarie van Walaeus. Heeren XVII begeerden geen man nen, maar werktuigenen waar Walaeus juist mannen vormde, die werkzaam waren als Dienaren des Woords, ging van het Semi narie een invloed uit, die door de Compagnie niet werd verlangd. Universitaire opleiding voor de dienst des Woords onder de Heidenen, komt referent wel gewenscht voor; maar de ervaring heeft ge leerd, dat er groote bezwaren aan verbonden zyn. Bij uitzondering wilden zulke theologen slechts tot den arbeid onder de Heidenen uit gaan. Daarom is het gewenscht om af te zien van de Universitaire vorming. Maar een plaatselijke Kerk worde aangezocht om een Seminarie te openenwaar dan ook, opdat op die wijze voorzien worde in de groote behoefte. Na breede discussie over de methode van opleiding tot den Dienst des Woords onder de Heidenen, naar aanleiding van ds. van Haerin- gen's referaat, trad ds. Voigt van Fijnaart op om te spreken over den arbeid der Hernhutters in Suriname. De natuurlyke gesteldheid van deze Nederlandsche Kolonie wordt eerst door den referent geschetst. Het werd voorgesteld als een vruchtbaar landtoch is de opbrengst gering, omdat de werkkrachten sedert de af schaffing der slavernij in 1863 te weinig zijn en de gelegenheid tot vervoer der producten moeielijk is. De gezondheidstoestand is over het algemeen niet gunstig. Ds. Schneider beweert, dat de weg naarden Zendeling in Suriname ons voert voorby het huis van den dokter en langs de omheining van het kerkhof. Voor 40 jaren werden in 10 maanden 14 broeders en zusters der Hernhut- tersche arbeiders ter aarde besteld. Vooral het binnenland, het zoogenaamd boschland is zeer ongezondte Gansee bijv. kan geen zen deling het langer dan een jaar uithouden. Grootere moeielijkheid ligt voor de zending nog in de veelsoortigheid der bevolking. Onder de 60000 inwoners, die in Suriname gevonden worden, bevinden zich pl. m, 2000 Indianen. Na de afschaffing der slaverny zijn er nog 2000 Chineezen en 6000 Indische Koelies gekomen, benevens een aantal Madoereezen. Dat er onder zoo groote verscheidenheid orde en tucht worde gevonden, is hoofdzakelijk te danken aan den zendingsarbeid van de Hernhuttersche broeders. In 1739 reisden 5 Moravische broeders naar Paramaribo om onder de Negerslaven te arbei den. Zij ondervonden veel tegenwerkingmoes ten de stad verlaten en ten slotte van hun voornemen geheel afzien. In 1755 werden twee andere zendelingen naar Paramaribo uit gezonden, namelijk Dahne en Ralfs, met dit gevolg, dat spoedig een station, Saron geheeten, aan de Sarramacca werd gevestigd, twee jaren later werden 30 Indianen gedoopt en werd zelfs de woeste stam der Caraiben begeerig naar het Woord des leveüs. Ook werd in dat jaar een nieuwe post gevestigd aan de rivier de Caroutijn door den zendeling Dahne. De bezwa ren, die zich daarbij voordeden, waren groot. Te midden van slangen, die zijn leven menig maal in gevaar brachten, leefde hij op zeer bekrompen wyze in eene hut, die bestond uit 4 palen met palmbladen gedekt. Toch heeft hij het doel bereikt en het station onder zoo veel opoftëring gevestigd, ontving den naam van Efraim. Nog werd in 1764 een nieuw Station „de Hoop" gevestigd. Deze drie posten beloofden aanvankelijk veel goeds. Maar ern stige ziekten, invallen van de Boschnegers, sterf gevallen en andere ernstige beproevingen, noodzaakten de broeders in 1815 de zending onder de Indianen op te geven. Doch hun arbeid is niet ydel geweest. En als bewys dat de broeders de Indianen niet vergeten, diene, dat in den laatsten tyd weêr pogingen in het werk zijn gesteld om een nieuw Station on der de Caraiben te vestigen. (Slot volgt.) Ondergeteekende zal de a. s. week geene Catechisatieën houden. J. D. v. d. Vilden. Middelburg, 2 Juli '97. Verantwoording van Liefdegaven. E E S T R U M. Het zal velen, die voor deze arme kerk een steentje bijdroegen, tot vreugde zijn, het vol gende te vernemen, wat wij woordelijk uit het Kerkblad overnemen „Alles te zamen met wat te Eestrum zelf binnenkwam bedroeg f 1248,75. Hartelyk dank. Daar de gaven de som van 't gemaakte be stek te boven gingen, is een solieder bouw ondernomen en ten einde gebracht, zoodat nog pl. m. f 25 noodig is. Wie wil Eestrum daarmee nog verblijden Het kerkje ziet er lief uit en staat als eene vriendelijke dankbetuiging aan alle kerken, die er toe bijdroegen het staat er als een opgericht teeken van Gods weldadigheid en liefelijke trouw. P. N. Kruijswijk." Waar uit onze omstreken een kleine f100 werd bijeengebracht, meenden we goed te doen dit even in onze Kerkbode te vermelden. Zoo geeft de Heere den blymoedigen gever blijdschap over den zegen, eene arme zusterkerk bereid. J. D. v. d. Velden. Door den boekh. der K. Kas in dank ont vangen uit de collecte 27 Juni f 2.50, f 5.00 voor de Kerk, van M. d. W. f2.50 voor de plaats, f2.50 voor de armen, bezorgt bij den koster, van G. J. f2.00 voor de kerk. Door tusschenkomst van Ds. J. D. v. d. Velden f 1.25 voor de kerk, f 1.25 voor de armen, voor Diakon. Hulpbet. f0.35. I. de Wolff. Eenige Antirevolutionaire Kiezers noodigen hun mede-Kiezers hun stem a. s. Woensdag uittebrengen op de Heeren KIEZERS, verstaat Uw roeping ook in dezen. Zij het slechts als protest tegen het liberalistisch uitsluitings-systeem. Onze mannen zijn even bekwaam als zij en als altyd mannen van be zuiniging. Dit mag ook niet voorby gezien worden. V Bij JAN HAAN te Groningen is versche nen en algemeen verkrijgbaar voorrede van J. W. FELIX, pred. te Utrecht. Derde druk. Prijs ƒ0 75. (De vorige piys was ƒ1. Dit boekje sinds lang uitverkochtis thans opnieuw verschenen en in prijs verlaagd. Het is een uitstekend christelijk dagboekjedat niemand, die het leest onvoldaan zal laten. lapflliplinp Eene geschiedenis uit den »J dbiJllvllUvi Hervormingstijd in Nederland door Mevr. HARDY (Janet Gordon). Tweede druk. Pry's f 0.75. (Vroegere prijs ƒ1.60). Een schoon verhaal uit het tijdperk der vervolging, dat van 7 begin tot aan 't eind boeit. Voor bibliotheken van Jongelings- en Knapen-vereen, enz. zeer aan te bevelen. Naar officiëele stukken bewerkt, in een levendigen en aantrekkelyken verhaal trant geschreven, zal dit boek zeker aller- wege koopers vinden. Het tijdperk der afscheiding is nog te weinig bekend, en wat de schrijver hierin mededeelt, is voor velen, vooral onder de jongeren, uieuw en zeer lezenswaard. Alle drie werken zijn met flinke, duidelijke letter gedrukt en van nette omslagen voorzien. Alom verkrijgbaar en tegen inzending van het bedrag bij den Uitgever.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3