Een Handknecht Dames- en Kindermode, Snppletiefonds „Draagt elkanders lasten." Zondagsschool Ver. afd. „JACIIIN" Vlissingen. het Candidaats examen in de Theol. faculteit -afgelegd door Dhr. C. Oranje van Middelburg. Woensdag 24 Maart j. 1. trad, daartoe door het bestuur van bovengenoemd Suppletiefonds uitgenoodigd, de WelEerw. heer Ds. P. J. W. Klaarhamer van Utrecht, in de Noorderkerk te Middelburg op voor eene zeer groote schare, die met aandacht en belangstelling zijne boei ende rede over het Christelyk onderwijs volgde. ZEerw. nam aanleiding voor zijne toespraak in een woord der H. S. en wel Lucas 18 16, en begon met de opmerking, dat het konink rijk der hemelen door den Heere Jezus niet al leen toegezegd wordt aan de kinderen die toen tot Hem kwamen, maar aan al de kinderen des genadeverbonds, die daarom tot Hem moeten gebracht worden. Voorts wenschte de spreker een antwoord te geven op deze twee vragen 1. Wat moet het doel zijn van opvoeding en onderwijs 2. Welke vrucht mag men verwachten van eene opvoeding en een onderwijs, dat gericht is op bovengenoemde uitspraak des Heeren. Wat moet het doel zyn van opvoeding en on derwijs? Opvoeding en onderwijs moeten zoo worden aangelegd, dat de kinderen in huis van vader en in school van den meester leeren, dat zij zijn kin deren der beloftedat zij geboren werden binnen den kring der bondgenooten en dat Jezus Chris tus is hun hoogste Profeet, Priester en Koning. Hieruit vloeit dan voort, dat ze als zoodanig tot Hem moeten worden gebracht, omdat zij krachtens het verbond der genade bij Hem hoo- ren, daar hij de Koning is voor al degenen, die in dien kring geboren worden. Het is naar Gods raad, dat onze kinderen ónze kinderen zijn, dat zij werden geboren in een Christenland. Het is Gods bestel, dat Je zus Profeet, Priester en koning is over die kin deren. Wel heeft Satan getracht de kinderen des verbönds Hem te ontrooven, en tracht hij nog dit te doen, doch de Heere handhaafd zijn recht, en vandaar het geding tusschen den Heere en Satan. En nu staan wy met Jezus aan het hoofd als een leger om den strijd te voeren tegen den wederpartij der Satan. Wij hebben eene roeping en taak in het ge nadeleven en in het natuurlijke leven, welke door den raad des Heeren zijn bepaald. Allen, die daartegen gaan worden bevonden te zijn rebelleerders en opstandelingen tegen God. Ieder die zijn roeping verstaat, weet zich ten allen tijde bondgenoot en leerling van den Profeet Jezus Cristus. Zij zyn bondgenooten, zij heb ben zich dus te gedragen als degenen, die eene verbintenis hebben met den Heere, die in zijn Woord belooftIk zal u tot een Vader zijn, en waartegen zij hebben beloofd: Wij zullen u tot zonen en dochteren zyn. En met dit tot den Heere te zeggen hebben ze als discipelen en dicipelinnen van dien eenigen Profeet eene afspraak om zich door Hem te laten leeren, en tot Hem te gaan om leering en onderwijzing alles verwerpende, wat tegen Hem ingaat, en liever aller menschen vijand te zyn, dan tegen Zijnen wil in te gaan. Dit ii roeping en taak, die voortvloeit uit het volgen van Hem. Menigeen wil tweeërlei weteene geestelijke en eene vleeschelijke. Eene vleeschelijke in de zaken, waar men naar zijn meening God zoo niet van noode heefteene geestelijke, die men zoo gebruiken wil in huis, kerk en school. Zy, die niet vlee- schelijk, maar geestelyk zijn hebben het groo te voorrecht, het Koninkrijk Gods te mogen zoeken voor heel de wereld. Wel poogt Satan alles te overmeesteren en alles het zijne te noemen, ja durft hij zelf tot den Koning te zeggenbuig u voor mij neder en ik zal u al de Koninkrijken der aarde geven; maar Jezus, als overwinnaar van Satan roept heel de wereld terug om Hem alleen te dienen. Daarom heeft Hij zich een Kerk verkoren. Deze Kerk heeft toe te zien, dat zij bij Hem blijve, en zij zal niet rusten onder wijnstok of vijge boom, voor heel de wereld zich voor dien Ko ning heeft gebogen. We hebben gesproken van opvoeding en on derwijzing deze zijn wel van elkander te on derscheiden, maar nimmer van elkander te scheiden. Onderwijzing is voor het hoofd, op voeding voor het hart. Elk onderwijs, zelfs het vakonderwijs, heeft een vormend, een opvoe dend karakter, dat ingaat op onzen persoon. De liberalisten hebben deze twee wel van elkander willen scheiden en rekenden alleen met het hoofd, er niet oplettende, dat het aan brengen van kennis iemand wel in het bezit stelt van eene groote macht, maar dat er alles aan gelegen is, hoe deze macht wordt aange wend: ten zegen of ten verderve. Het doel van opvoeding en onderwijs moet zyn: het komen tot Jezus. Ouders, onderwijzers en onderwijzeressen moeten het alzoo aanleggen, dat de kinderen beseffen dat ze behooren bij Jezus. Daarvoor is noodig veel ernstig en biddend nadenken. De plannen hoe het aan te leggen moeten worden beraamd van stuk tot stuk. Met de vorming van hoofd en hart moet op de jeugd zóó wor den ingewerkt, dat ze door stelselmatige, ern stig overwogen, onderwijzing komen tot de overtuigjng, dat ze Jezus toebehooren. De on derwijzing zij alzoo, dat er inwerking zij op den wil en de conscentie der kinderen. {Slot volgt.) Oftïcicele berichten. Yereeniging (le Kerkelijke Kas te Middelburg. Op Donderdag 11 Maart jl. werd onder leiding van het bestuur der bovengenoemde vereeni- ging, een samenkomst gehouden met de ver zamelaars der halve stuivers. De meeste Broe ders waren tegenwoordig. Uit de verschillende Rapporten bleek dat enkele iets meer hadden ontvangen dan het vorige jaar, maar anderen ook minder. De volledige uitslag was dat in het afgeloopen jaar f62.— minder was ont vangen dan in 1895; de geheele opbrengst beliep f 663.96. De mindere opbrengst vondt ten deele zijn oorzaak in overlijden en vertrek naar elders van eenige ledenen ook omdat sommigen hadden bedankt verder bij te dragen. Alge meen werd betreurd het niet meer deel nemen van sommige leden der Kerk, aangezien het bedrag dat door deze geringe bydrage bij een wordt gebracht, door het bestuur uitslui tend wordt bestemd voor rente en aflossing van het geleende kapitaal voor de kerkbouw. Aan de verzamelaars wordt dringend op het hart gebonden te trachten in hunne omgeving omtezien of er nog leden te vinden zijn die aan deze kleine bijdrage wenschen deel te ne men. Het bestuur vertrouwd dat zy die tot nogtoe daaraan niets gedaan hadden, zich wel bereid zullen verklaren, hetzij door zichzelven daarvoor aan te melden, of op verzoek van een der broeders verzamelaars. Laat ons bedenken dat het des Heeren genade is dat wy een ge bouw hebben, waarin wij saam kunnen komen onder de bediening; des Woords en dat het onze dure roeping, maar tegelyk een eere die God ons schenkt dat wij als leven der Geref. Kerk uit eigen middelen in den Kerkedienst mogen voorzien, en geve de Heere genadiglijk zyn zegen aan degenen die daarin ook getrouw wenschen te dienen. J. A. v. Nederveen, voorz. J. P. de Wagemaxer, secr. ZENDINGSSCHOOL MIDDELBURG. Woensdagmiddag om 3 uur in de Noorder kerk. Tot ontvangst der zitplaatsgélden over het afgeloopen kwartaal zal D. V. worden zitting gehouden Maandag, 5 April, en Zaterdag, 10 April, in de consistorie-kamer der Kleine kerk te Vlissingen, telkens van des avonds zeven tot 8 ure. C. P. J. Dommisse, Boekhouder. Vergadering Vrydagavond om 81/* uur Con sistorie Kerk A. Classis Middelburg. De e. k. Vergadering van bovengenoemde Classis zal D. V. gehouden worden op Dinsdag 27 April a. s. Punten voor het Agendum, moeten, volgens besluit der laatst gehoudene Classis, direct ge zonden worden aan den Actuarius broeder C. Verhage uiterlijk op 17 April a. s. Nament de roepende kerk van Middelburg ABC, !A. Littooij. W. H. Oosten, j. D. v. d. Tilden. Classis 's Hertogenbosch. Vergadering op Woensdag 21 April e. k. des voormiddags half tien op de gewone plaats. Punten voor het agendum op te zenden tot 13 April aan den kerkeraad der Geref. kerk te Heusden. Nament dezen, K. de Geus, Pres. D. Ochtman, Scriba. Mede te brengen collecten voor Inw. Zending en Bybelcolportage. Algeene kas v. hulpb. kerken. Kas emeriti enz. Theol. School. De eerste halfjaarl. bijdrage voor de Inw. Zending en Colp. in Noord-Brabant en Limburg moet op deae vergadering worden verrekend. D. Ochtman, penningm. Classis Kluudert. Vergadering der Classis D. V. op Dinsdag 4 Mei 1897 ta Klundert. Punten voor het agendum worden ingewacht tot 17 April bjj dén eerst ondergeteekende. Namens den Kerkeraad van Zevenbergen, M. Ouendag, Praeses. G. Bax, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen (B.) In dank ontvangen, nagift. coll. Emeriti f0,50, extra collecte Kerk f 16.36. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes. Jr. Scriba. Ondergeteekende bericht by deze in dank de ontvangst, als Deputaat tot opwekking van den Zendingsijver in het Zuiden van 1600 gebruikte postzegels van Jan Korte weg te Klundert, van 538 gebruikte postzegels van Miet Huijsers al daar, en van f 11.31s uit het busje van Neeltje Maris van Fynaart en Cornelia Maris van Klun dert. J. H. Fbbinga. VRIJE UNIVERSITEIT. Woensdag 24 Maart j. 1. werd 's avonds in het collectezakje in de Nooderkerk gevonden eene gift van f3,— voor de Vrije Universiteit. Den onbekende gever hartelijk dank! C. Virhage. Corr. Idioten-gesticht 9s Heeren Loo. In de vorige verantwoording van Ds. Toebes, liet de zetter een gift voor den Harden weg weg vallen n. 1. van J. B. fl. Het totale bedrag was goed verantwoord. Advertentiën. Heden overleed na een langdurig en hevig doch geduldig ïyden, mijn geliefde Echtgenoote en harer kinderen en klein kinderen zorgvolle moeder CATHARINA IN 'T ANKER, in den ouderdom van ruim 65 jaren De Heere sterke ons in dit zoo zwaar verlies. Uit aller naam, M. MALJAARS Sr. Oostkapelle, 31 Maart 1897. en een MEID benoodigd, by P. KOOLE, Sou burg (Abeelsche Zandweg). die prijs stelt op een goede coupe en een elegante kleeding, abonneert u op de practisch Weekblad met goedpassende Knippatronen en HandwerkenAbon nementsprijs fl,2& p. 3 maanden. Proefn. zyn verkrygbaar b/d Uitgevers NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam, en b/d Redactie, Vyzei- straat 52, Amsterdam, alwaar ook abonnemen ten aangenomen worden.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3