Jubileum van „de Standaard." Officiëele berichten. Zending. Advert entiën. Huiskamer en Keuken. Prikkelen en Nagelen, Orereenstemminff dar vier Evangeliën. zwaren zal stuiten. De kosten zijn stellig wel te bestrijden. Voor 't schip en zijn inrichting berekent men f2650 noodig te hebben (als 't geen oud schip kan zijn, wel wat laag ge raamd, dunkt ons) en voor den dienst buiten onderhoud van 't vaartuig en kosten voor sleepdienst rekent men f6000 's jaarlijks te behoeven. We wenschen de zusterkerken op onze vis- schersplaatsen hartelijk geluk met dit schoone plan, en bidden met haar dat de Heere het haar wèl doe gelukken. Fernhout. Aan de gelukwenschen van Ds. Fernhout namens de Utrechtsche Kerkbode sluit zich de Zuider Kerkbode recht van harte aan. 't Is een plan om jaloersch te worden op de eer der uitvinding. Trouwens, iuist iets voor onzen ook in Brabant (met name in Werken dam) niet onbekenden Br. Krap. De Heere geve rijken zegen over dit werk. Feringa. In antwoord op sommiger vragen. Het heeft den heer Ds. M. Buiskool, predi kant b|j het Nederlandsch Hervormd Kerkge nootschap te Klundert, goed gedacht, in de pers een aanval te doen op een artikel van ondergeteekende in den vorigen jaargang van deze Kerkbode. Dit zou zijn toe te juichen. En dat genoem de heer nu schrijver dezes uitdaagt om een tweetal stellingen te bewijzen is begrijpelijk, al is de eerste van die stellingen ook ten eenenmale ongerijmd. Maar, wat billijkerwijze bevreemden mag, is, dat de heer Ds. Buiskool die uitdaging doet achter den rug van schrijver dezes. In de „Nieuwe Sprokkelaar" voor 5 Februari staat de uitdaging (mij van bevriende hand toege zonden) maar tot heden, 23 Maart, is in|j nog geon exemplaar van dat stuk geworden van de hand des schrijvers. En dat nog al van een stuk, waarin de schrijver de vrijheid neemt, mijn karakter te bespreken naar aanleiding Yan den Kerkelijken strijd, en zich veroorlooft over de geschiedenis van Klundert allerlei te zeggen, waarvan hij reeds nu de onwaarheid moest weten. De heer Ds. Buiskool schrijft over karakter en karakterschaarschtemaar zóójdoet men on der lieden van karakter nietde schrijver houde ons deze opmerking ten goede. Zoo wordt ook het antwoorden onmogelijk gemaakt. De hoer Ds. Buiskool zende ons zijn uitdagend artikel eerst, gel|jk fatsoenlijke persmanieren vereischen. Bn dan zullen wij ons (hoe weinig ook in deze afscheidsweken tot polemiek ge stemd) niet aan de beantwoording onttrekken. Of, zoo hij liever zijn onjuiste voorstellingen in b|jzijn van hen, die don strjjd hebben door gemaakt (en dus getuigen kunnen) wil zien rectiftceeren zijn wij bereid met hem in over leg te treden aangaande tjjd en plaats voor eene openbare samenkomst te Klundert, waarin zulks in deze of in de volgende maand moge geschieden. Wie iets meer van Klundert weet dan de heer Ds. Buiskool, weet wel, dat wij onzen strijd niet in het verborgene hebben gevoerd. Ook tot dezen strijd zijn wij bereid, mits de betamelijke goede manieren worden in acht genomen en de heer Ds. Buiskool ons in ant woord op dit artikel, dat wij hem doen be zorgen, zijn stuk eerst behoorlijk toezende. Klundert, 23/3 '97. Feringa. 1 April a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat het hoofdorgaan van de Antirevolutionaire part|j in Nederland ,de Standaard" is opgericht. Er heeft zich een Commissie te Amsterdam gevormd, waarvan de heer Mr. Th Heemskerk voorzitter en dhr. J. C. van Eijken secretaris is, en het voornemen bestaat deze gebeurtenis te herdenken. Op Donderdag 1 April a. s. zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt een feestelijke bijeenkomst worden gehouden waar het 25-jarig bestaan zal worden herdacht en tevens hulde gebracht aan den Hoofdredac teur Dr. A. Kuyper. Een muziekkorps zal de gezangen begeleiden en de feestrede zal worden uitgesproken door prof. Dr. H. Bavinck. Ook Dr. Kuyper zal het woord voeren. Beroepen: te Amersfoort C. B. Bavinck te Rotterdamte Ambt Vollenhove Z. Hoek te Zuidlandte Heerde Ds F. Moet Opperdoes. Bedankt: voor Veere door F. Bouma te Doornvoor Geldermalsum door Joh. S. Lan gen te Oldebroekvoor Houwersz|jl door A. S. Schaafsma te Boornbergumvoor Middel. harnis door M. Keulemans te Schoonhoven; voor Hattem door L. Bouma te Emlicheim (gr. Bentheim); voor Amersfoort door C. B. Bavinck te Rotterdam voor Genemuiden door J. Schoemakers te Lutten a d Dedemsvaart. Aangenomen: naar Ermelo door E. H. Rul- mann, cand. De heer A. Kuyper Jr., theol. Cand. a/d. Vrije Universiteit, die met goed gevolg door de Olasse Amsterdam van de Ger. Kerken prae- patoir (voorbereidend) geëxamineerd is en der halve beroepbaar is gesteld, is voornemens zijne studiën voort te zetten en wenscht daarom dat geen beroep op hem uitgebracht worde. Door de buitengewone Classis jl. Woensdag te Apeldoorn gehouden werd aan ds. Diermanse emeritaat verleend, nadat een finantieele rege ling naar art. 77 der Acta van Middelburg was getroffen met gemeen goedvinden van Ds D., te Apeldoorn A, de classis en de provinciale depu- taten. Aan Ds. W. Diemer, predikant der Geref. kerk te Wijhe (O.-V). is na 36 jarige Evangelie bediening eervol emeritaat verleend, met ingang van 1 Mei a. s. Ds. L. H. Van Dijk, sedert een paar jaren emeritus pred. bij de Geref kerk, is op 58-ja- rigen leeftijd te Kampen overleden. In 1872 candidaat geworden, verkondigde .hij het evan gelie achtereenvolgens te Borger, te Stads- Musselkanaal en te Schild wolde. Weder ontviel aan de Geref. Kerken een jeugdig Dienaar des Woords. Ds. J. Salverda, v. d. m. te Zevenhoven (Zuid-Holland) ging reeds op 36-jarigen leeftijd tot de ruste in, na sedert 1891 de Kerk in het ambt gediend te hebben. God is groot, en wij begrijpen Hem niet. Aan een meer uitvoerig bericht omtrent het leven en sterven van Ds. Jipe Salverda voegt S. in Holl. Kerkblad het volgende toe, wat wel ter harte mag worden genomen Waarlijk de donderslagen vermenigvuldigen, en wij moeten wel hoorende doof zijn, om het niet op te merken. Neen, wij vragen geen eere voor menschen maar wij waarschuwen in liefdedat toch de bediening des Woords gewaardeerd worde en dat er toch naar de dienaren des Heeren, die zijn Woord brengen, geluisterd worde. Dat er toch bekeering, gehoorzaamheid, oefening der liefde kome. Dat toch aan wie zichzelven zoekt, onder welken vromen naam of schijn ook, niet langer het oor worde geleend. Alle vleesch worde vernederd. En er zij een honger naar des Heeren Woordeen verlangen om onszelven geheel te verliezen en onzen Koning en Zalig maker te volgeneen losmaken van alle knoopen der ongerechtigheid en een danken voor iedere gave, die de Heere in zijne genade nog schenkt. Opdat niet alle takken afgebroken worden De Heere trooste de beproefde gemeente en het beroofde gezin. Aan den heer J. van Lonkhuyzen te Heteren, Theol. Cand. aan de V. Univ. is vergunning gegeven om op uitnoodiging van den Kerkeraad en onder diens leiding nu en dan een stichte lijk woord te spreken. Het adres van den Heer E. .Troost, Cand. a/d Vrije Univ. is te Naaldwijk bij Ds. K. K. Troost en dat van den heer J. Zijp Cand. V. U. te Oudewater (Z. H.) De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Raamsdmk bericht bij deze met dank aan den Heere, dat door hem opgetreden na keuze krachtens het ambt der geloovigen alle be trekking tot de Reglementen en Kerkelijke Be sturen van het Nederlandsch Hervormd Kerk genootschap is afgesneden dat zijn Kerk leeft onder de Belijdenisschrif ten en de Kerkelijke Bepalingen van de Gerefor meerde Kerken in Nederland dat zij met deze Kerken in Kerkelijke Corres pondentie wenscht te treden en dat haar adres is bij den tweeden onder geteekende. Namens den Kerkeraad voornoemd H. de Jong, Praeses. W. J. Zijlman, Scriba. Raamsdonk, 16 Maart 1897. Verantwoording van Liefdegaven. Door den boekh. der K. Kas in dank ont vangen uit de collecte 14 21 Maart van N. f 2.00 voor de plaats, van eene dienstbode voor haar plaats f2.00, f2.50 idem. I. de Wolff. Door Brs. Diakenen met hartelijken dank ontvangen uit de collecte 10 Maart van M. d. W. als dankoffer voor de Armen fl. i. de Wolff, Diak. Boekh. Vlissingen B. In dank ontvangen collecte voor Emeriti pred., weduwen, weezen f 8.99. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Jr. Scriba. Idioteng esticht 's Ifeer en Loo. In dank ontvangen uit het busje van P. M. Boucherie Souburg f 17.50. K le Cointre. Diak. Corr. Door mij met vriendelijken dank ontvangen en opgezonden. Voor den harrden weg: van Wed. L. fl. J. J. fl.—Giften voor de stich ting: van M fl.—W. R. fl. A. F. f—L. M. fl. NN.J. K.H. V.J. W. ieder f 0.50, A. de V. f0.75, samen ff9.75. Ds. G. H. Toebes, corresp. te Brigdamme. In dank ontvangen voor de Zending van de geref. Jongel. Vereen, te St. Laurens f 2.18, van S. te Vrouwepolder fl.615 en van X f 0.50. Namens gecommiti., J. v. Aartsen, Jr. Penningm. I50EK HEOOKDEËLINU. De man Gods nit Juda in Bethel. 1 Kon. 13. Eene geschiedenis vol leering ook voor onze dagen door L. LINDEBOOM. Prijs 15 ct. Breukelen, Gerritsen 1897. Wij vestigen gaarne de aandacht op deze uitgave, waarmede de voorraad lectuur voor ons volk, uitgaande van het tractaatgenootschap „Filippus" al wederom op schoone wijze is verrijkt. Natuurlijk is dat boekje uiterst goed koop. Het is 51 bladzijden postformaat groot. Met den inhoud hebben w|j met genoegen ken nis gemaakt. Het gewichtig en treffend hoofdstuk, 1 Kon. 13 maar dat voor den eenvoudigen Bijbellezer nog menige moeilijkheid en duisterheid bevat, wordt hier op onderhoudende en schoone wijze verklaard, terwijl ook de toepassing met het oog ,op eigen toestanden en behoeften niet uitblijft. Waar de onkunde onder ons volk groot is, maar toch ook de lust om te lezen bij velen nog niet geheel is vergaan, bevelen wyzeerde verspreiding ook van dit boekske aan. Bevordert voorts den bloei van FilippU3 door het lidmaatschap te aanvaarden. De kosten één gulden 'sjaars, z|jn niet hoog. Hulsebos. EXE LSIOK. Geillustreerd tijdschrift voor het Nederlandsche volk, onder redactie van A. J. HOOGEN- BIBK en J. A. WORMSER. Pi ijs p. Jaarg. f3.50. Gaarne vestigen wij bij vernieuwing de aan dacht onzer lezers op dit zoo goed geredigeerde tijdschrift, dat in waarheid een w/As-tijdschrift mag heeten. De inhoud is steeds flink en boeiend geschreven. Het biedt veel afwisseling en stelt den lezers met velerlei zaken in kennis. Het aangename wordt hier met het nuttige saamgevoegd. Ook bevat de laatste afleve ring weer 3 prijsvragen waarop de antwoorden voor 15 Mei e.k. worden ingewacht. Wij wenschen het in veler huis en vooral in onze Chr. Jongeling3vereenigingen mag het o. i. niet ontbreken. In den Boekhandel van K. LE COINTRE is voorhanden Tweetal Schetsen door Mr. D. P. D. FABIUS Prijs fl.25. Opstellen van wijlen Mr. L. W. C. KEUCHENIUS, Uitgegeven door J. W. A. Notten. Prijs f—75. Voorzien van vele belangrijke Aauteekeningen en gelijkluidende plaatsen, Bewerkt naar de Grieksche Harmonica van Dr. ROBINSON. Prijs fl.25.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3