VARIA Ott'iciëele berichten. Gecommitteerden tot de Zending RAPPORT meente hoe langer hoe minder onderricht gaven in de leer des ver bonds en der sacramenten erger nog: dat zy ten slotte zelve het gezonde bijbelsche begrip er van verloren. Na dit verloren te hebben gingen de leeraren en de leden der gemeente andere lijnen trekken: ze spraken van goddeloozen en van tot God bekeerde menschen, in betrekking tot de leden. Deze laatsten zochten zij naar hun sub jectief geloof en gevoelterwijl de sacramenten, die toch aan allen bediend moesten worden, en wel bij name den doop, van hunne beteekenis en kracht beroofd werden. Uit het verbond werd i. e. w. niet meer gesproken, gehandeld en geleefd. Sinds de reformatie in '34 en '86 is dat, Gode zij dank, weer anders geworden. Doch nu heeft men m i. toe te zien, dat men zooals aan zulke tijden nog weieens eigen is niet van het eene uiterste in het andere overslaat. Littooij. Zwolle, Uit Zwolle vernemen we, dat de Kerkeraden met de samensprekingen zoo goed als klaar zyn en de ineensmelting binnen en kele weken voor de gemeenteleden zal worden gebracht. Meppel. Uit Meppel wordt vernomen, dat de ineensmelting daar eerlang een feit is en de A en B yoor goed zullen worden begraven. Beroepen te Hattem L. Bouma te Emlicheim (Bentheim). Aangenomennaar Velp B. door J. W. A. Not- ten te Haarlem. Bedankt voor Enkhuizen door L. v. d. Valk te Scheveningen. Voor Biezelinge door L. G. Goris te Veen woud-terwal. Voor Vianen door K. Heidema te Heinenoord. van de Geref. Kerk te Jliddelburg (C), geven bij dezen kennis, dat den WelEerw. Heer Ds. D J. B. W1JERS, Van Enschedé D. V. Woensdagavond om 7 uur in de Noorder- kerk hoopt op te treden tot het houden van een Zendingsure. Dringend noodigen gecomm, een ieder tot bijwoning dezer samenkomst uit. Dezer dagen werd een vergadering voor Chr. Volks-Onderwijs uitgeschreven, waarbij ver meld werd dat er niet gecollecteerd zou worden. Deze aanbeveling kunnen wij niet geven. Er zal wèl gecollecteerd worden. Doch wij mogen eerlijk verzekeren 't is niet om de collecte te doen. In trouwe, broeders en zus ters 't is om uw belangstelling, om uw hart te doen. Wij vragen uwe liefde en medewer king voor den van God geboden Zendingarbeid. Daaraan heeft de Zendingszaak behoefte. Ge werkt niet mee, gy neemt geen deel aan dezen arbeid, door jaarlijks een kleine gift af te zonderen, misschien nog zonder gebed. Moge het ook in de Bidstond op Woensdag avond blijken, dat in Middelburgsch Kerk belang stelling, meer deelneming en liefde openbaar worde voor den arbeid onder Heidenen en Mohammedanen. Namens gecomm. voornoemd K. i.s Cointri, Voorz. J. Janse, Sear. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Middelburg (C.) heeft besloten onderstaand Rapport ter ken nis van de gemeente te brengen. Met het oog op het belang der zaak vertrouwt zij dat het aandachtig zal worden gelezen en overwogen en het moge medewerken om de Zendingsliefde en ijver in de gemeente, om des Heeren wil, op te wekken en te vermeerderen. van Gecommitteerden tot de Zending van de Geref. Kerk te Middelburg C) over 1896 Uitgebracht in de verg. van den Kerke raad op 18 Febr. 1897. WelEerw. en Berw. broeders. Ingevolge art. 10 der Regeling, brengen ge comm. bij dezen Rapport uit van het door hen in 1896 verrichtte werk. Overlijden br. Doudeijns. Zy beginnen met de droeve mededeeling, dat br. J. A. Dondeijns, mede door U gecommit teerd, hun doort den dood werd ontnomen. Mochten zij in hun vorig Rapport van hem melden, dat hy hersteld in den familiekring teruggekeerd was en nu weer geregeld kon medewerken, zy konden toen niet vermoeden, dat dit van korten duur zou zijn. Slechts ééne vergadering mocht hy bijwonen. Eene langdurige ongesteldheid nam hem uit den kring der zynen weg. Br. Doudeyns toonde steeds in alle een voudigheid een hart vol liefde voor de zaak der Zending te hebben en naar wy mogen ge- looven is hij nu bij dien „lieven Jezus" waar van hij altijd kon en mocht spreken, ook nog een enkele keer tot de leerlingen van de Zen dingsschool. Moge het Uwe vergadering gelukken zijne ledige plaats met een niet minder liefdevol hart in betrekking tot den van God geboden Zen dingarbeid, te kunnen bezetten en zy zijn heen gaan ons eene aansporing om te werken, ter wijl het nog dag is, want ook voor ons zal die nacht komen, waarin alle arbeid, ook voer de komst van het Koninkrijk Gods, zal geèndigd zijn. Samenwerking met Kerkeraad A. en B. Voorts hebben zij in hun eerste vergadering met blydschap kennis genomen van het bericht dat de gecombyieerde Kerkeraden te dezer plaat se besloten hadden de zaak der Zending ge zamenlijk te zullen verrichten en nadere regelingen daarvoor zouden ontworpen worden. Langzamerhand heeft die blijdschap plaats gemaakt voor teleurstelling, aangezien zy niets meer van die nadere regelingen vernomen heb ben. Dit doet hun leed omdat zij van oordeel zyn, dat deze gedeeldheid de zaak der Zending schaadt. Moge de eere Gods en den welstand der Kerke Christi de belijders des Heeren in onze goede stad zóó ter harte gaan, dat spoedig de dag aanbreke, waarop alle kerkelijke gedeeldheid, tusschen broeders van eenzelfde belijdenis, wor de opgeheven; en de staven „lievelykheid en Saam binding" meer en meer openbaar worden. Gedenkdag 23 Juni 15961896. 23 Juni 1596 1896, den gedenkdag van Neerlands vestiging in Indië, mocht niet on opgemerkt voorbij gaan. Onze leeraar, Ds. v. d. Velden, hield in de bediening des Woords eene Zendingsrede, naar aanleiding van Ps. 67 2|3, wat terecht een treffend en passendjtijdwoord mocht heeten. Op ons verzoek stond ZEerw. deze rede af om ter opwekking van den Zendingsgeest en ten voor- deele der Zending te worden uitgegeven. Zij werd zeer gunstig door de Chr. pers beoordeeld en is geheel uitverkocht. Ook werd ter herdenking eene samenkomst met de leerlingen der Zendingsschool gehouden, welke een feestelijk karakter droeg, doordat enkele broeders gezorgd hadden voor versna peringen, melk enz. waardoor het ons mogelijk was gemaakt de leerlingen rijkelijk te onthalen. Na afloop hielden zy met de bekende groene busjes eene inzameling ten behoeve der Zen ding bij vrienden en familie, waarvan de op brengst ongeveer f 15 bedroeg. Een gelyk be drag werd aan giften bij gecomm. van verschil lende brs. of zusters ontvangen. Zij deze gedenkdag niet ongezegend voorbij gegaan. Zy gaf ons veel stof tot verootmoedi ging en schuldbelijdenis. Zendingsschool. De Zendingsschool mag zich, wat het aan tal leerlingen betreft, in bloei verheugen. Thans bedraagt het aantal ingeschreven leerlingen ruim 70. In het afgeloopen jaar verlieten haar een 10 tal, door het in betrekking gaan of door vertrek naar elders. Enkele bleven stilzwijgend weg. Sommige ouders toonen belangstelling. Vele en vooral zy, die hun kinderen niet zen den, bewyzen daardoor hun onverschilligheid in deze zaak. De samenkomsten worden geregeld bezocht en gehouden op den 2den Woensdag der maand, onder leiding van br K. Ie Cointre. Daar de Consistoriekamer te weinig ruimte biedt, moe ten de samenkomsten in het ruime Kerkgebouw worden gehouden, wat in de wintermaanden een „koude liefhebbery" mag heeten. Een vaste leermethode kon nog niet worden gevolgd, wat hoofdzakeiyk moet worden toegeschreven aan de weinige hulp, waarover beschikt kan wor den. Ook is thans het aantal kinderen te groot voor één klas en de leeftyd te zeer uiteenloo pend. Het onderwys bepaalde zich tot. een korte bespreking van een klein gedeelte der H. Schrift (Paulus Zendingsreizen) het doen van verhalen uit de geschiedenis van den Zendingsarbeid, Levensgeschiedenis van Zendelingen, aardryks- kunde enz. Geregeld moeten zy een Psalmvers van buiten leeren, terwijl het leeren van andere Zendingsliederen niet wordt vergeten. De collecten brachten pl. m. f 10 op. Om het onderwys meer aan het doel te doen beantwoorden moet ernstig naar uitbreiding van het onderwijzend personeel worden uitge zien, opdat de Zendingsschool geve, wat er voor de toekomst van verwacht mag worden. Blijkbaar wordt het nut van dergelyke scholen ook op andere plaatsen ingezien en meermalen ontvangen wij verzoeken om inlichtingen van el ders, waar men tot de oprichting er van wil overgaan- Ruste 's Heeren Zegen op dezen arbeid en werke dit onJerwys mede om reeds vroeg in de kinderharten liefde op te wekken voor 's Hee ren bevel en het zielenheil van den evenmensch, den heiden. Samenkomsten met de Gemeente. üe hier gehouden Generale Synode onzer Kerken was oorzaak dat gecomm. slechts een Samenkomst met de gemeente konden hou den. Daar toch de zaak der Zending in deze gewichtige Synode zulk een voorname plaats innam, is er vóór en na hare Zittingen zeer veel in de bladen geschreven en werd er veelover de Zending gesproken. Gedachtig dat ook van het goede ..te veel" zou kunnen schaden, be paalden zij zich tot slechts een openb. Verga dering met de Gemeente. Daarin werden ver schillende mededeelingen gedaan, opgewekt tot liefde voor de Heidenen, die de Heere gemaakt heeft naar Ps. 86 8, korteiyk op den toestand der Armenische Christenen gewezen en werd door onzen leeraar de nieuwe regeling toegelicht en besproken. Deze samenk. mag als goed geslaagd be schouwd worden. Een 100 tal bezoekers woon den haar bij en de collecte bedroeg f8,10. De Leeskringen. Het aantal leeskringen bedraagt 15 en is dit jaar niet vermeerderd. Ook hievoor moet op meer belangstelling worden aangedrongen, öommige hoofden beijveren zich voor den goeden loop hunner kring, anderen daarente gen zijn wei wat traag hierin, zoodat het aan tal lezers eer af- dan toeneemt. Moge eenieder hunner zijn roeping in deze wel verstaan. Zeer is het te hopen, dat vele leden zich zullen doen inschrijven voor een der krin gen, waarvan toch niemand fiiiaiitieel nadeel maar wèl geestelijk voordeel zal ondervinden. Kennis nemen van hetgeen op Zendingsge- bied voorvalt is een eerste vereischte om ware belangstelling te wekken. Het was het middel voor den godzaligen H ans Egède, dat hij zich overgaf om als Zen deling heen te gaan en het Woord des levens te brengen aan de Heidenen. Lectuur. Als lectuur werd verspreid het geschrift van Ds. Dijkstra. Nederland en Indië. Van het offic. orgaan de Heidenbode worden maandelijks een 100-tal ex. uitgegeven en werden de laatste afleveringen verzonden van Ds. Lion Cachet's standaardwerk Een jaar op reis in dienst der Zending. Zeer hopen gecomm. dat deze geschriften werkelyk zullen gelezen en over dacht worden. Het is wel eens gebleken, dat sommigen ze wèl ontvangen, maar niet lezen. Zendings-Bibliotheek. Geschikte lectuur voor de leeskringen is er niet veel. Degelijke werkjes zijn te hoog in prys om ze bij getallen ter verspreiding aan te schaffen, met de veronderstelling, dat het ver- moedelyk toch ongelezen ter zijde wordt ge legd. Daarom zou het ons zeer wenschelijk voorkomen een Zendings-Bibliotheek aan te leggen en deze voor belangstellenden open te stellen. Gaarne zullen zy hierover het oordeel uwer vergadering vernemen alsmede of hiervoor jaarliiks een bepaald bedrag zou mogen uitge trokken worden. Wy twijfelen niet of ver schillende werkjes zullen ons voor dit doel gratis worden aangeboden. Het komt ons overbodig voor dit plan bree der te omschryven, niet twijfelende of de noodzakelijkheid zal ook voor u wel duidelyk zyn. Finantiëel overzicht. Moeten gecomm. klagen over weinig persoon- ïyke belangstelling bij de gemeente die zich openbaart wanneer er samenkomsten worden gehouden en wat betreft het onderzoek en ken nisnemen van Zendingslectunr, met blijdschap mogen zy wyzen op toenemende offervaardig- digheid wat de flnantiën betreft. Mocht in het Rapport over 1896 een bedrag van ruim

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 2