VARIA. Geref. Ziekenverpleging. Verantwoording van Liefdegaven. Wy worden verzocht met dankzegging te Kerkblad van 12 December LL een belangryk stuk voor. Zooals u bekend is ontvangen op vele plaat sen, waaronder ook Middelburgde ouders die het volle schoolgeld voor hunne kinderen niet kunnen betalen, daarvoor eene bijdrage van de diaconie, hetzij uit de algemeene armekas of uit een afzonderlijk fonds. Volgens de nieuwe kieswet, wordt echter aan degenen die ondersteuning van de diaconie ge nieten, het kiesrecht ontzegt, zoodat die ou ders, al genieten ze anders niets dan school geld, daardoor van het kiesrecht verstoken zul len zijn. Dit wordt in genoemd stuk onbillyk geacht, en terecht. De schrijver zegt daarvan o. m. dit „Deze broeders behoeven geen steun, mits „zij hun kind naar de openbare school zenden. „Gebruiken zij die openbare school, dan hebben „zy weistand (volgens de kieswet nam en zijn kiezerMaar geven zij aan de Christelijke „school de voorkeur, en moeten zij dus het „onderwijs, dat daar gegeven wordt, meebeta len, terwijl de kosten van de openbare instel lingen ook hun inkomen besnoeid hebben, „dan hebben zij geen welstand en zijn geen „kiezer. „De onbillijkheid springt in het oog: de lief hebbers der openbare school worden gekiezerd, „en die der Christelijke school worden ontkie- „zerd. En hun ontkiezering doet dan boven dien nog de politieke weegschaal allicht meer „overslaan ten goede van de openbare school. „Een dubbele onbillijkheid. (1) Armverzorgingliefdadigheid in den gewonen „zin hebben dan ook zulke menschen niet noo- „dig- „We hebben hier te doen met de behoefte „aan ammunitieaan kruit en lood, om het in „den strijd voor de christelijke opvoeding uit „te houden tegen de macht, die tot een begin- „sélooze opvoeding wil dwingen. En die am munitie mag toch immers niet verstrekt „worden aan onze mannen, op voorwaarde, „dat zij hun geweer, dat is hun politiek kies recht, daarvoor zullen afstaan „Daarom moeten onze broeders deze ammu nitie voortaan niet meer bij de Diaconie vragen. „Dan toch, hoe gaarne de diakenen anders „willen, kost deze aanvraag aan onze mannen „hun geweer. „Er moet, zooals De Standaard reeds voor „weken aanwees, naar een afzonderlijk middel „omgezien worden, dat het karakter van lief dadigheid mist, en als hulpmiddel in den „strijd voor de Christelijke school optreedt, „waardoor de werkman, wiens loon tekort „schiet, geholpen wordt, zonder zijn geweer te „verliezen." Dat middel is de oprichting van eene afzon derlijke vereeniging: „Suppletiefonds." Zou dit geen practische maatregel zijn, die dringend aanbeveling verdient, geachte re dactie (2.) Zou daardoor niet in meer dan één opzicht verbetering worden aangebracht in den be staan den toestand? Ie. Zou daardoor, aangenomen dat het nog niet geheel vast staat, dat de betrokken perso nen het kiesrecht moeten missen (iets wat na het advies van De Standaard voor mij hoogst twijfelachtig is) zékerheid worden verkregen. We weten toch dat we van vele uitvoerders der wet niet op veel consideratie kunnen reke nen 2e. Zouden vele diaconiën van eene admi nistratie worden ontlast, die bij de vele an dere werkzaamheden aan het ambt verbonden, in den weg staat. 3e. Zou het pijnlijke, dat er voor velen in bestaat, terecht of ten onrechte, (3) van onder steuning by de diaconie te moeten vragen, worden weggenomen. Behalve op de gewone wijze, dat is uit be staande bussen, konden overigens door geringe wekelijksche bijdragen der leden, gelden wor den bijeengebracht, terwyl het zeggenschap der kerkeraden over de bestemming der gelden on verkort kon blijven. (4) Uit vorenstaande overwegingen zou ik daar om deze zaak aan onze kerkeraden en aan particulieren uit Middelburg onder de aandacht willen brengen, in de hoop dat hetgeen elders gebeurd is, ook hier navolging moge vinden. In de Nrs. 406, 407 en 408 van Holl. Kerk blad wordt over deze zaak meer licht ver spreid, daarnaar worden belangstellenden daar om beleefdelijk verwezen door hun dienstw. L. D. v. d. H." Middelburg 8 Jmuari 1897. (1) Zooals ook de geachte schrijver uitko men doet, en wij weten, is dat nog niet zeker, of het kiesrecht zal ontzegd worden aan hen, die uit de kas der Diakonie alleen maar voor het onderwijs hunner kinderen iets ontvangen. Dit hangt van de uitlegging der nieuwe kies wet in betrekking tot deze ondersteuning af. Over die uitlegging zijn het de heeren nog niet eens. Doch wordt de kieswet met het oog hierop uitgelegd, zooals de geachte schrijver blijkbaar vreest, dan hebben wij gewis en zeker hierin eene nieuwe bijdrage hoe onrechtvaardig de belijders der Christelijk-historische beginselen behandeld worden, op het gebied van het On derwijs, hetzij dan door de wetten, hetzij door hare uitlegging. Is het zoo dan hebben dat in de eerste plaats de zoogenaamde liberalen weer op hunne rekeningterwijl in de tweede plaats aan de combinatie Oud-liberalen, Bronsveldianen en Roomschen mag gedacht worden. Van die combinatie toch is het dan ook vrucht. Het is zoode onrechtvaardigheid, waarvan het in casu gewagen zal, valt in het oog, in dien wij bedenken dat de ouders met het geld, dat zij zei ven voor het christelijk Onder wys betalen neem aan 2-5 cent in de maand bijv. op de openbare school, te Middelburg, kiezer zouden blijvendoch het kiesrecht verliezen, bijaldien zij dat op de christelijke school ge ven maar nóg meer valt het in het oog, als wij daarenboven bedenken, dat de meest ge goeden uit aller beur3, tenbehoeve van het Onderwijs hunner kindereu, de allerrijkste bij dragen voor het Onderwijs ontvangen. Als ervan bijdragen voor het Onderwijs, als teeken van welstand sprake is, dan moeten wij de meest gegoeden dat teeken ontzeggen, en mitsdien zouden zij, als dit gelden moet, allen ontkie- zerd moeten worden. Deze onrechtvaardigheid, die afgedacht van de kieswet, sinds jaren bestaat, kan hun nog weieens duur te staan komen. Op actie toch volgt reactie. M. a. w., en lieverer gaat een gericht Gods door de geschiedenis. (2) Wij willen niet tegenspreken, dat een suppletiefonds zeer goed is. Zeer goed is, zelfs afgedacht van de kieswet en hare interpretatie op het besproken punt. Doch daar men dit fonds, met het oog op het kiesrecht, niet van de diaconie wil doen uitgaan, maar van particuliere»zoo zouden dezen ook hiervoor behooren op te treden. In Middelburg nu ging de school in de Gravenstraat aan de ouders overzij kozen voor de zaak van het onderwys een bestuurdit bestuur dus is er, indien een zoodanig fonds noodig is, o. i. als voor aangewezen, om ten minste het initia tief te nemen. Er is echter, naar het ons voorkomt, met het oog op het ontkiezeren ook nog wel een an dere weg. De diaconiën of kerkeraden der gemeente zouden hetgeen zij jaarlijks by passen ook aan het schoolbestuur kunnen gevenen dit bestuur kon voor deze inkomsten een zeker getal kinderen gratis of voor ver minderd schoolgeld het onderwas doen geven. Geschiedt dit, dan ondersteunen de Kerke raden of Diakenen de schóól, en dan ontvangen de minder gegoede ouders niets en mitsdien kunnen zij dan ook om die reden het kies recht niet verliezen. (3) „Te recht of ten onrechte"? O. i. bestaat het pijnlijke in het geweten, dat bij sommigen te recht zegtwij zouden het zei ven wel kunnen betalen, en wij behoorden het er ook voor over te hebben. Maar voor hen, die het werkelijk niet betalen kunnen, is het, behoort het althans, niet zoo pijnlijk te zijn naar de diaconie te gaan dan naar de mannen van een suppletiefonds zich te be geven, en wel, omdat de diaconiën door en naar eene ordinantie Gods bestaan. En in den rechtstreeks aangewezen weg van God te zijn is, moet ten minste, altijd het verkiese- lijkste zijn. (4) Dat tweeërlei stelsel trekt ons niet aan. Wy zeggen van tweeën één. Of het eene of het andere. Littoou. Vrydagavond zal eene samenkomst worden gehouden in het belang van de Vereeniging voor gereformeerde Ziekenverpleging in Neder land. Gaarne vestigen wij hierop de aandacht. Deze zaak moet meer hekend en begrepen worden omdat zij van groot belang zalblyken voor de toekomst. Wie bekend is met de toe standen onzer z. g. n. neutrale gast-of Zieken huizen weet hoe weinig daar gerekend wordt met den zielstoestand der lyders. Wie weet welk een zegen er kan uitgaan, van de zieken verzorgers of verzorgsters aan de krankbedden en bedenkt dat het geref. beginsel eischt dat ook op dit gebied zal worden getuigt voor de eere van den Christus, die kan niet nalaten zijne sympathie met het streven dezer Vereeni. ging te doen blijken. Onlangs wees ook de Heraut op deze Ver eeniging en vroeg den steun vooral van onae Diaconiën. Met de Heraut zeggen wij „er zyn altoos tallooze gevallen waarin de gewonen regel (eigen verpleging) niet van toepassing kan zyn. Er z(jn eenzaam omzwervende kranken. Er zijn chronische kranken in zoo kleine behui zing, dat ze geen rust of goede lucht in hun woning vinden kunnen. Er zijn gezinnen, waar de moeder krank is en de kinderen nog klein, en de man op het werk. Kortom naast de huiselyke verpleging, die regel moet bly ven, vermenigvuldigden zich de gevallen waarin hulpe noodig is. Ofticiëele berhiiten. Gereformeerde Ziekenverpleging De Kerkeraad wenscht er bizonder de aan dacht op te vestigen, dat ter bespreking en aanbeveling van deze hoogst gewichtige zaak D. V. zal optreden den Heer W. Sluyter Jr. van Kralingen, Donderdag 28 dezer, des avonds te acht uren, in de Kleine Kerk te Vlissingen. Namens den Kerkeraad P. G. LaernobsJr. Scriba. Koudekerke Alhier is door den Kerkeraad op aanwijzing van de gemeente met bijna al gemeene stemmen, tot Herder en Leeraar be roepen den WelEerw. ZeerGel. HeerJ. Hania te Oosterbierum. ZENDINGSSCHOOL. Dezer dagen ontvingen wij van een oude juf frouw pl. m. 21000 schoongemaakte postzegels. Wie van de oudste leerlingen der Zendingsschool wil ons helpen deze te sorteeren 't Mag niet slordig worden gedaan, dus al leen zij die nauwkeurig zullen en kunnen sor teeren, mogen zich vervoegen bij br. K. Le Cointre. Leden der Geref. Kerk van Middelburg C, welke in krankheid of in andere omstandighe den behoefte hebben aan geestelijken raad of hulp worden verzocht zich te wenden Jot den broeder Ouderling hunner wijk. De wyken zijn thans voorloopig verdeeld als volgt: Wijk A, B, C, D, E, F en G. Ouderl. J. M. J. Coulon. H, I en K Ouderl. C, Verhage. M, N en O Ouderl, C. H. de Wagemaker. P. Q, R, L en 'tZand Ouderl. J. Maljers. S, T, U en Y Ouderl. B. Leynse. De wijk verdeeling van broeders Diakenen is als volgt Wijk A, B, C en D Br. J. J. Fanoij. E. F, G, H en I Br. J. A. v. Nederveen. K en 'tZand Br. I. de Wolff. L, P en Q Br. J. Janse. M, R en S Br. J. Tilroe. N en O Br. J. J. Stoel. T, U en Y. Br. K. le Cointre. Classis Middelburg. De e. k. vergadering van deze Classis zal worden gehouden op Dinsdag 9 Februari a. s. Punten voor het Agendum worden ingewacht voor 25 Januari e. k. aan het adras van den eerstondergeteekende. Namens de roepende Kerk. H. Buurman. Voorz. K. Houterman, Scriba. Maliskerke Jan. '97. Door de Classis Axel, is na gehouden onder zoek tot den Dienst desWoords en der Sacra menten in de Geref. Kerken, toegelaten de Eerw. Heer W. Goedhuis, beroepen Predikant bij de Geref. Kerk van Oostburg. St. Maartensdijk.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 2