Weekblad gewijd aan de belangen der Gereformeerde Kerken Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Uit de Heilige Schrift Agendum Generale Synode. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 18%. in Ds. J. HULSEBOS, Ds. J. H. FERINGA en Ds. A. LITTOOIJ. WELKOMSTGROET en ZEGENBEDE 5e Jaargaag No. 32 Want de HEERE is onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze Koning; Hij zal ons behouden. Jesaja 3322 ONDER REDACTIE VAN Doch Samuel zei de Heeft de HEERE lust aan Brandofferen en Slachtofferen, ais aan het gehoorzamen van de stem des Hee- ren? Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen 1 Sam. 15: 22 Abonnement per 3 maanden f 0.35. Afzonderlijke nos. 3 cent. Advertentiën van 1-5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 -5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: K. LE CO INT RE MIDDELBURG. Berichten, Advertentièn enz., gelieve men tijdig, uiterlijk Vrijdagmorgen, bij den Uitgever in te zenden. Meerdere vergadering. En de apostelen en de ouder lingen vergaderden te samen, om op deze zaak te letten. Hand. 156. Zie hier het voorbeeld, dat de Heilige Schrift ons geeft vanmeerdere vergaderingen. Meer dere vergaderingen. Zoo hebben onze vaderen ze verstandiglyk en voorzichtiglijk genoemd, die vergaderingen, die, naar Gods Woord geboden, nimmer mogen ontaarden in zekere hoogere machten of bestuurcolleges. Het is dan niet maar eene, of het zijn dan niet maar enkele kerken, die door hunne ambtsdragers vertegen woordigd, vergaderen, maar het is dan het ge heel der kerken, van landstreek of volk, dat door afgevaardigden samen vergadert. Het doel nu bepaaldelijk van de nationale Synode der gereformeerde kerken in Neder land, die zoo aanstonds te Middelburg staat geopend te worden, is in het algemeen, zoo als het zoo schoon in het formuliergebed voor al dergelijke vergaderingen staat uitgedrukt, om naar het voorbeeld der Apostolische Ker ken van die dingen, welke ons vóórkomen zullen, aangaande den welstand en de stichting van Gods Kerken, volgens het ambt te handelen. Tot het behandelen van zaken, die in kleinere vergaderingen niet konden worden afgedaan, tot het oplossen van geschillen, tot het be handelen van de klachten van hen, die ver- meenen, dat hunne zaak niet recht behandeld is daar, waar die allereerst tehuis behoorde, komen zoo de gezamenlijke kerken samen. Maar ook om te handelen van die dingen, die nu voorkomen en den welstand en de stichting van Gods Kerken aangaan. Het gehouden worden van vergaderingen als deze Nationale Synode is hoogst gewichtig voor Kerk en maatschappij. Wij mogen welzeggen, dat ons volk daaraan is ontwend. Nationale Synoden zijn er van 1618/19 tot op onzen tijd niet meer gehouden. Particuliere Synoden en Classes niet meer, toen het genootschap van 1816 tot stand kwam; Het kerkelijk leven openbaarde zich hierin allereerst weer in 1834 en 1886, en eerst weer in Nationale Synode in 1892. Ook in dit opzicht zal dus nog veel geleerd, veel aangeleerd, veel afgeleerd moeten worden, zoowel door het volk, dat in die vergaderingen zijne hoogste belangen ziet behandelen, als door hen, die geroepen worden in zoodanigen raad zitting te nemen. Reeds wat tot haar taak behoort, op welke zaken nu gelet moet worden, is een punt van groot gewicht. Wat niet, wat wel moet worden ter hand i genomen, wat de nood der tijden is eischende opdat niet het noodige onbehandeld blyve en J in zaken ontij ds worde ingegrepen, die nog moeten rijpen. Dan moet het eenig doel zijn, de eere van 's Heeren Naam, de stichting Zijner gemeente. En nu zal ook hier alle bekwaamheid uit God moeten zijn. In het voormelde gebed heet het dan ookWij belij den ons zeiven onnut en ohbekicaam als die van nature niet vermogen iets goeds uit ons zeiven te denken, veel min in het werk te stellen. Maar nu volgt ook de smeekingWij bidden u, o getrouwe God en Vader! dat Gij naar uwe belofte wezen wilt in het midden van onze tegen woordige vergadering met uwen Heiligen Geest, die ons in alle waarheid leide. Neem ook van ons weg alle misverstand en verkeerde bewegin gen des vleesches en geef, dat uw Heilig Woord de eenige regel en richtsnoer zij van al onze raadslagen. Als deze behoeften er zijn (en die ze in het harte verwekte zal ze ook om Christus wil vervullen), dan zal het ook verstaan wor den, wat het zegt: naar het voorbeeld der Apostolische kerken te vergaderen en te han delen. Dan zal er eenparigheid komendan zal de uitkomst doen zien, dat men de meening des Geestes mocht verstaan. En dit mogen dan ook de geloovigen, dit mogen dan ook de kerken voor haar Synode bidden, bidden met veel verootmoediging, want de zegen ls zoo diep verbeurd en verzondigd. De Heere schenke om Christus wil aan de Synode den Heiligen Geest, opdat geen men- schelijke wijsheid, maar zijn Woord heersche, opdat er eenvoud en klaarheid zy, het broe derwoord en de broedertrouw worde gehand haafd, en de kerken inniger en hechter samen worden verbonden. Hulsebos. bij gelegenheid der Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in ons dierbaar Vaderland, vergaderd den 11 Angus- tus cn volgende dagen 1896 te Middelburg. Geliefde Broeders „Hebt dan de waarheid en den vrede lief." Zach. 8 vs. 19c. „De Heere gebiedt aldaar den zegen ea het leven tot in der eeuwigheid." Pb. 133 vb. 35. ^elkom in het Huis des Heeren, waar gy, Broeders s^am vergaart, Ms gezanten Zijner Kerke, om het Woord van God geschaard kis de englen der gemeente, ziet haar Koning op U nêer; ^(eikt elkaar de hand der liefde, en verblijdt U in den Heer jjjart en hand nu opgeheven, komt zóó tot Zijn heiligdom, kjn vereenigd in Zyn vreeze, bidt gy: „Kom, o Heiland! kom!" Sn uw midden zij er vrede, eenheid, liefde, broedermin; ^>at Zijn Heilige Geest u geve één te zijn van hart en zin ■--óór den fleer en Zijn gemeente, tegen 'trijk der duisternis, £eicht gij 'toog op 'theil van Sion, op Zijn Woord, dat eeuwig is! teerst de waarheid, dan de vrqde dat woord wijst u 't rechte pad ^jan kunt gij zijn zegen wachten, wysheid, als de grootste schat ^n, hoe Satan blijve woeden, die verdeelt met slangenlist, Nijt gij krachtig in den Heere, machtig als een Calvinist, fctjert den Koning, dient Zijn Kerke. zoekt het goede voor Zijn Huis; £ods genu leer' u aanbidden onder strijd en onder kruis, fc^n beware Zyne kudde met haar herders te aller tijd: t^a den strijd volgt de victorie, zegen, vrede, zaligheid! C. v. d. Velden, Jz. Nunspeet '96'. KERK. (Slot.) Rapport van de Deputaten vcor de Kas van Era. pred., pred. wed. en weezen. De Provinciale Synode van Groningen stelt aan de Gen. Synode voorde kas voor Emer. pred., pred. weduwen en weezen te laten zooals zij thans is. De Provinciale Synode van Friesland spreekt inzake de verzorging van Em. pred., pred. we duwen en weezen als wenschelijk uit, dat Art. 13 D. K. worde nageleefd, dat er zij eene Gene rale Kas door Deputaten beheerd dat dei- Generale Synode worde overgelaten om te be palen, hoe het geld daarvoor verzameld zal worden. De Prov. Synode van Drenthe spreekt als haar begeerte uit, dat de Generale Kas tot ver zorging van Em. pred. pred. weduwen en weezen blijve, maar dat de benoodigde gelden door een omslag over de provinciën worde ge vonden. De Provinciale Synode van Overjjsel besproken hebbende het rapport van Deputaten voor de Generale Kas ten behoeve van Emer. pred.. pred, wed. en weezen, inzake het ontwerpen eener instructie; overwegende, dat ook in dit Rapport feitelyk wordt los gelaten het beginsel, neergelegd in Art. 13 D. K.; overwegende, dat in dit rapport deze zoo hoogst moeielijke zaak niet opgelost wordt ten finale, maar de oplossing daarvan eigenlijk ver schoven wordt naar de Prov. Synoden om door deze elk op hare wijze te worden uitge maakt

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1896 | | pagina 1