VARIA. priml Ds. T. Bos te Bedum. Ds. J. Nederhoed te Middelstum Oud. P. Dijkhuis te Midwolda. priml Dr. J. Hania te Oosterbierum. Ds. J. R. Dijkstra te Joure. priml Ds. A. M. Donner te Assen. Ds. H. Dijkstra te Smilde. priml Ds. J. Offringa te Dedemsvaart. Ds. J. Hessels te Zwolle. secundi: priml Dr. L. Wagenaar te Arnhem. Ds. W. J. de Haas te Culemborg. Oud. W. v. d. Bleek te Voort huizen. J. Koopman te Harderwijk. secundi. priml Dr. G. v. Goor te Bunschoten. Ds. J. v. Henten te Baanbrugge. Oud. Tukkink A. Dingemanse te Utrecht. priml Ds. W. H. Gispen te Amsterdam. Ds. B. v. Schelven te priml priml Ds. J. H. Feringa te Klundert. Ds. J. A. Goedbloed te Almkerk. Oud. L. Punt te Klundert. priml Ds. A. Littooij te Middelburg. Ds. J. Hulsebos te Vüssingen. Oud. D. Mulder te Zierikzee. Oud. J. Louwerse te Middelburg. secundi. De Provinciale Synode. schen en Protestanten het ten volle eens. Maar is hieruit dan niet veel te leeren Mogen allen, die nog onder het „Synodaal" Genootschap (abusievelijk soms genoemd Ne- derlandsche Hervormde Kerk) verkeeren, zich niet hieraan spiegelen Of is in de Javastraat te 's Gravenhage, geoorloofd, wat te Thorn door de maréchaussées moet onderdrukt worden Koning Jezus heeft uitdrukkelijk aan zich behouden alle rechts- en machtsoefening in zijne Kerk. Hij heeft zelf de ambten daarin verordend, en alleen op den in Zijn Woord aangewezen weg doet Hij in die ambten wet tige ambtsdragers inzetten. Tot die ambten behooren niet classikale Besturen, Provinciale Kerkbesturen, Haagsche Synode en Haagsche Synodale Commissie. Elk, die lezen kan, en een Bijbel of Nieuw Testament in handen heeft, of kan krygen, kan hier onze getuige zijn. Bo ven de vergadering van Bedienaar des Woords, Ouderling, en Diaken kent dat Woord geen ambtsdrager. Derhalve geldt voor onze „Synodalen" alles op Kerkelyk en Geestelijk gebied, wat hier boven gezegd is over den eigengemaakten Bur gemeester van Thorn en de zijnen 1. Kerkbesturen maken, terwijl Jezus geen Hoogere Besturen verordend heeft, is opstand tegen Koning Jezus. 2. Tot Kerkbestuurder iemand maken, zon der dat Jezus hem daartoe bestemd heeft, is opstand tegen Koning Jezus. 3. Zich in een Kerkbestuur laten stellen, zonder door den Koning der Kerk er toe ge machtigd te zijn, is opstand tegen Koning Je zus. 4. Eerbied bewijzen aan wie niet wettiglijk tot Kerkbestuurder is aangewezen, is opstand tegen Koning Jezus. 5. Elk bevel en elke handeling van zulke eigengemaakte Kerkoverheden zijn opstand te gen Koning Jezus. 6. Elke daad van gehoorzaamheid, al ware 't maar ontvangen eener Kerkvisitatiecommissie of invullen van Kerkvisitatietabellen (tgelijk elke Predikant en elke Kerkeraad in het Genootschap elk jaar doen moet) of inzage geve in archief stukken of Kerkeraadsnotulen is opstand tegen Koning Jezus. 7. Ja ook zelfs elk bewust dulden van zulke Besturen en hun ReglementenZelfs al zullen Predikanten en Kerkeraden den mond vol hebben van eerbied voor den Christus. Al zul len zij hartroerend klagen over het verkeerde in hun Kerk, al zullen zij spreken en schrij ven en klagen en bidden om Kerkherstel, zoolang zy dit door hun daden weerspreken, zoolang zij (gelijk elk jaar het geval is) deze onwettige Besturen en Reglementen huldigen en dulden, zijn zij schuldig aan opstand tegen Koning Jezus. „Dat ziet onze Kerkeraad in", zegt een „Sy nodaal" Gemeentelid, „hij zoekt naar verbete ring." Nu, dat zal dan uiterlijk binnen twaalf maan den moeten blijken. Want elk jaar moet het „Synodaal" Reglement voor de Kerkeraden worden voorgelezen en aangehoord, en elk jaar moet de Kerkvisitatie van het zich noemend Classicaal Bestuur ondergaan. Eer het aan een van die twee toekomt, moet dan die Kerkeraad met de Besturen breken, of de fraaie betuiging is een leugen. „De Dominee stemt toe", zegt een ander, „dat deze dingen zoo verkeerd zijn." Welnu, dan moet om deizelfde redenen ook zijn trouw blijken binnen uiterlijk twaalf maanden. Eer die tijd om is, moet hij met de Besturen en Reglementen in openlijke botsing zijn, of ook zijn betuiging is een leugen. Zalvende verzekeringen, gemoedelijke ont boezemingen, aandoenlijke klachten, antinomi- aansche redevoeringen, kunnen geen van alle iets veranderen aan de onverbiddelijke feiten, op Kerkelijk gebied is voor Predikanten, Ge meenteleden, Kerkeraden, maar één keus mo gelijk Of: breken met de Besturen en de Regle menten, Of opstand plegen tegen het Koningschap van onzen Heer en Heiland Jezus Christus. Wie wijs is, merke hierop Feringa. De Vereeniging ter Beoordeeling van uitga ven voor kinderen en jongelieden houdt den kelijk 8 Juli a. s. eene algemeene vergadering. Laat men die in den gebede gedenken. Laat er heen gaan, wie kan. Kerken, die blijkens Art. 55 K. O. een open oog hebben voor de macht van het lezen, mo gen zich hier niet onbetuigd laten. Mogen de on3 nog onbekende voorstellen tot Reglementswijziging leiden tot krachtig, begin selvast en Schriftuurlijk optreden. Zij kan dan zeer ten zegen zijn. Feringa. Naar wij vernemen is prof. Dr. A. Kuyper voornemens D. V. de a. s. Generale Synode te Middelburg bij te wonen. Aan de loopende berichten omtrent het hou den van lezingen enz. in Amerika kan men niet veel waarde hechten. Beroepen te Anna Jacoba Polder G. L. Goris te Hoek van Hollandte Tzummarum J. J. Berends te St. Anna Parochiete Hoogeveen J. Kuijper te Genemuiden. Bedankt voor Ten Boer door P. A. Veenhui- zen te Workum. Naar ons uit verschillende bladen en corres pondentie bleek, zijn als afgevaardigden voor de Generale Synode benoemd GRONINGEN. Oud. D. Rijpstra te Groningen. secundi. Ds. Ph. W. H. Eskes. Ds. F. Oegema. Oud. J. Hemmes. Oud. M. Ritzema. F RI E S L A N D. Oud. H. Kamstra te Franeker. Oud. A. Eishout te Kollum. secundi. Ds. A. de Geus. Ds. D. Tom. Oud. L. J. frisser. Oud. G. J. Brugsma. DRENT II E. Oud. H. Eleveld te Smilde. Oud. A. J. Kok te Dwingelo. secundi. Ds. J. A. de Bruijn. Ds. T. Noordewier. Oud. J. v. Dalen. Oud. G. A. Bosch. OVER IJ S E L. Oud. W. J. Kolkkert te Dedemsvaart» Oud. J. G. v. d. Hoogt te Kampen. Ds. L. M. A. Scheps. Ds. J. Bavinck. Oud. K. v. Dijk. Oud. F. v. d. Vorm. GELDER L AND. Dr. J. Franssen te Winterswyk. Ds. J. Linbeboom te Zutphen. Oud. T. te Winkel te Winterwyk. G. v. Zwaluwenburg te Oldenbroek. UTRECHT. N. HOLLAND. Oud. K. Olthof te Krabbendam. Oud. P. Vermeulen. Z. HO L L A N D. Ds. J. H. Hoekstra te Schiedam. Ds. J. v. d. Linden te 's Gravenhage. Oud. A. W. Schippers te Vlaardingen. J. Muij swinkel te N. BRABANT en LIMBURG. Oud. J. de Boer te Almkerk. ZEELAND. Ds. J. D. v. d. Velden, Ds. W. H. Oosten. Oud. C. Verhage. M. de Jonge. Littooij. Deze meerdere vergadering der Zeeuwsche Gereformeerde Kerken was 23 en 24 dezer bij een te Middelburg in de ruime en daarvoor alleszins geschikte Hofplein kerk. Ds. W. H. Oosten heette de Synode welkom in naam der oproepende Kerken van Middelburg. De vijf Zeeuwsche Classes waren door twin tig afgevaardigden vertegenwoordigd. Praeses was: Ds. A. Littooij, vicePraeses: Ds J. de Koning, Scriba D3. J. Hulsebos, vice- Scriba Ds. W. A. Vrolijk Jr. Behalve de gewone werkzaamheden, werden de rapporten voor de Generale Synode behan deld. Hoewel zich omtrent deze gewichtige aangelegenheden ook hier verschil van gevoe len openbaarde, bleef de broederlijke gezind heid ongestoord. Voor de generale Synode werden afgevaardigd: Ds. A. Littooij, Ds. J. Hulsebos, Oud. D. Mulder, Oud. J. Louwerse. Secundi: Ds. J. D. v. d. Velden, Ds. W. H. Oosten, Oud. C. Verhage, Oud. M. de Jonge. De volgende Prof. Synode zal D.V. worden gehouden te Goes. Hulsebos. Zelfs geen oogenblik werd, Gode zij dank, de vrede, en de goede, opgewekte stemming gestoord op de Prov. Synode van Zeeland recht broederlyk was men er twee dagen saam. Dogmatische geschillen waren er niet. Uit het rapport voor de opleiding werd bij amendement met alle stemmen uitgenomen, wat men maar dacht dat voor de Theol. Facul teit der Vrije Universiteit voor hare wijze van opleiding hinderlijk zou kunnen zijnmaar voorts werd het rapport ook aangenomen. De reorganisatie der Theologische School werdt als nuttig en noodig goedgekeurd en wel, vol gens het voorstel van de curatoren. Alleen werd op het bekende art. 14 een amendement aan genomen, waarbij uitgesproken werd, dat de prov. Synode wenscht, dat de opname alleen hen gelden zal, die op dien jeugdigen leeftijd zich nog niet duidelijk verklaren kunnen natuurlijk behalve degenen over wie nooit verschil van gevoelen was. Art. 11 van het reglement voor de theol. opleiding stelt zij voor te laten ver vallen Omtrent de Zending onder H. en M. neemt, deze Synode gaarne het voorstel van de meerderheid derdeputaten aan. In betrekkingtot de opleiding der Zendelingen heeft zij een gewij zigd voorstel, en ook wenscht zij, dat tien broe ders, uit elke prov. één, de zaak behartigen en voor de kerken uitvoeren zullen, uitgenomen stipulatie en eventueel ontslag. Den arbeid onder de Joden wil zij meer een arbeid der plaatselyke Kerken doen zynwijl zij onder de christenen wonen en dus de plaatselijke Kerken het kunnen doen. In betrekking tot de Kas voor Emeriti pre dikanten enz. nam zij in hoofdzaak het voor stel van Walcheren aan, zooals dat in „De Proeve," die in druk verscheen, uitgewerkt is. L. Ds. G. H. van Kasteel, predikant bij deGeref Kerk te 's Gravenhage (B) heeft de benoeming tot geestelijk verzorger in de stichting „Bloe- mendaal" bij Loosduinen aangenomen. Door het Bestuur der Vereeniging voor geref. Onderwys te Middelburg is tot 2e onder- derwijzer aan de school in de Gravenstraat benoemd dhr. C. Hollestelle thans werkzaam aan de school van den Heer Teijgelaar te Maasluis.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1896 | | pagina 2