Openbare Vrijwillige Verkooping. ZUURKOOL Houtivaren, sterke Donkers J. KOPPEJAN, ORG ELS. A. S. J. DEKKER, Gods. ADVERTENTIËN. VOUIt DEN BOERENSTAND Ellewagen op Veeren SNIJBOONEN. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Donderdag 28 November 1895, W. A. DE RIJCKE, Krommeweele Breestraat O 156, HAARDEN, KACHELS en FORNUIZEN. LAGE PRIJZEN. AMEBIKAAN8CHE en dat nog wel voor de Zending. Daarvoor moet ook van binnen warmte zijn en dat is nog bp velen niet het geval. Een der aanwezige zusters merkte op, dat er toch wel meer mannen hadden kunnen zijn, doch die blijven liever achter de kachel zitten. Wij hebben hierop maar niets geantwoord en meenden ook, dat althans de hoofden en de deelnemers van de leeskringen wel wat meer belangstelling konden toonen. Wat waren er weinig catechisanten en leden van de Jongelieden Zendings-Vereeniging. Men vergete toch niet, dat ook voor zulke vergaderingen het spreekwoord geldtHoe meer zielen hoe meer vreugd. Dat wekt op en moe digt aan. De Yoorz. opent deze samenkomst met te laten zingen van Ps. 22: 14, waarna hij in 't gebed voorgaat en Ps. 96 leest, In zijn inleidend woord herinnerde hij aan het gesprokene in de vorige verg., waar toen gewezen was op het ZendingsöeveZ met de daar aan verbonden belofte. Thans wilde hij er de aandacht op vestigen, dat dit Zendingsbevel ons verplicht en recht geeft tot den Zendings- arbeid. Niet om den nood der Heidenen, noch ook den drang der liefde geven ons dat recht en verplichten ons er toe, maar uitsluitend het bevel des Heeren. Ware dat het geval, dan zou het recht der Zending van aardschen oorsprong zijn, nu is het van hoogeren, van hemel- schen oorsprong. Dit recht bezit ieder Christen, zonder onderscheid van stand, leeftpd en be kwaamheid. Ieder Christen mag en moet deel nemen aan het groote werk der Zending. Hierop meende hp in 't bpzonder den nadruk te moeten leggen, omdat velen van oordeel schijnen te zijn, dat hun dit bevel en werk niet aangaat. Op enkele loffelpke uitzonderingen na lijkt het wel of het alleen gegeven is voor de armen naar de wereld, voor de minder ont wikkelden. De mannen van wetenschap, de meer ontwikkelden, zij, die met aardsche goe deren gezegend zpn, ze ontbreken gewoonlijk onder de Zendelingen, zij worden te vergeefs in onze Zendingsbijeenkomsten gezocht, hunne kinderen komen niet op de Zendingsschool of in de Kinder Zendingsvereenigingen. Is het niet een ondankbaar en treurig teeken? Evenals aan Jeruzalems muren allen mede- merkten, Sallum's dochteren goudsmeden en kruideniers, zoo moeten ook allen aan den op bouw van het geestelijk Jeruzalem medewerken Aller hulp is noodig. Het Zendingswerk is het werk der gemeente en het kieine getal thans tegenwoordig, toont, dat een groot, het grootste gedeelte der ge meente, het met trage handen en onverschil lige oogen aanziet. Dit is het lijden der Chr. Zending. Dit pijnigt meer dan al hetgeen zij van het stugge Heidendom heeft uit te staan. Omocht dit anders worden, welk een zegen zou hieruit voortkomen, zoo voor de Kerk als voor ons eigen hart, Wegens plaatsgebrek slot tot het volgend no.) Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg C berichten met hartelijken dank dat door hen in de Collecte van Zondag 17 Nov. 1.1. ont vangen zijn onder de letters M. de W. f12.— voor Steenkolen ten behoeve der armen. Het behoeft waarlijk geen breed betoog, dat derge lijke giften, vooral nu de winter aanstaande is, steeds zeer welkom zijn. Het is zulk een waar genoegen, wanneer ook in de huizen der armen de behoeften grooter zijn, buitengewone steun te kunnen verleenen. Gaarne zullen Diakenen evenals vorige jaren giften in Steenkolen, Aardappelen, Brood en andere Levensmiddelen ten behoeve der armen ontvangen. De Heere neige de harten en Zegene alle gaven. Namens Diakenen voornoemd, J. A. van Nederveen, Voorz. J. J. Fanoy, Secretaris. Door den Boekh. der K. Kas in dank ont vangen uit de collecte 17 24 Nov.: van N.N. f2,50 voor de plaats, van M. P. f2.50 idem, van A. en B. f2.50 voor de plaatsen. Bezorgd bij br. C. H. de Wagemaker: van eene dienstbode de helft f3.— voor de plaats. Bezorgd bij den koster van C. J. f2.— voor de Kerk. Voor Diakon. Hulpbet. f0.30. I. de Wolff. Door brs. Diakenen met hartelijken dank ontvangen uit de collecte 17-24 Nov.: een tienguldenstuk. Van N.N. 12.50 voor de armen. i. de Wolff, Diak.-Boekh. Diaconaal Hulpbetoon Met dank ontvangen door Mej. Verhage:van Mevrouw N.N. f5.— en van Mej. N.N. 26 el geel katoen. Idioten-Gesticht 's Heeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangenUit het busje van „Diaconaal Hulpbetoon" te Middel burg f 10. voGr de onaangename drukfout van N. N. f 0,25 en 7 dubbeltjes, waaronder 2 uit Vlissingen gecoll. in Kerk B. Samen f 0.95. K. Le Cointre, Diak.-Corresp. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor Ex- morra: fl.—voor 's Heeren Loo (drukfout) f 0.20, voor de Zendingskas: Contributiën drie van f 1.—j vier van f 1.25, één van f 2.50. Namens den Kerkeraad, H. GUILLAUME, Scriba. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Met de opname van onderstaanden brief van zendeling Pos, zoudt u de Jongelieden-Zendings- vereeniging „Het Mosterdzaad" zeer verplichten. Melolo, 15 Augustus 1895. Geachte Heer Het was ons zeer aangenaam einde Juni uw schrijven d.d. 8 April te mogen ontvangen. Het trof ons. a. Omdat men ons in Holland niet vergeet. b. Ómdat men ons wil helpen in onzen gewich- tigen, maar heerlijken werkkring. c. Omdat juist Middelburg, de stad mijner geboorte, de speelplaats mijner jeugd, een werkzaam aandeel wil nemen in'onzen arbeid onder de Heidenen op Melolo, dit verblijd de ons. U vraagt ons te willen melden of de Ver. iets voor ons vervaardigen kan, ter uitdeeling op het Kerstfeest. Laat ik UEd. in korte trekken daarvan op de hoogte stellen. De kleederdracht bestaat alleen in een sarong van 2 a 3 el keper, al naar grootte om het lichaam of liever de beenen geslagen en om het middel vastgemaakt met touw van boomschors, voor mannen en jongens, verder ongekleed. De vrouwen en meisjes hebben een sarong op dezelfde wijs; doch om het middel en onder de armen vastgemaakt. Des Zondags wordt dit nog vermeerderd met een slimoet (sjaal) als men ter kerk komt, ook wel door zelf geweven sarongs en slimoets, zeer mooi en ook wel eens vervangen door geba tikt sarongs van Java, of sarongs van Makasser, die enkele kooplui met schuiten alhier in voeren. De school wordt bezocht door 70 kinderen, die wat van de gezondene speelgoederen uit Holland op het Kerstfeest ontvangen, en daar enboven een gekleurd katoenen kabaia (jakje) badjof (jasje) ontvangenwelke genaaid worden, door circa dertig zegge 30 schoolmeisjes, waar onder enkelen de school, een tiental, verlaten hebben doch nog zeer gaarne les ontvangen. Dezen meisjes geef ik 2 maal per week les in het naaien, breien, haken, stoppen en merken; wat zeer lief en nuttig voor het heden, en vooral voor de toekomst werkt. Uit bovenstaande zal de Vereeniging gebleken zijn, dat ze niets geen kleedingstukken voor ons kan vervaardigen, daar men ze niet draagt. Daar wij nu de bewijzen hebben, dat de Yereeniging ons helpen wil, zoo zal zij ons en onze zeer jeugdige Christengemeenten zeer ver plichten, met wat benoodigdheden voor haar af te zonderen, opdat wij haar daar maatschap pelijk door kunnen opvoeden, en wat beschaving hun kunnen leeren, dit nog op de onderste sport staat. Wil ik nu hun dit leeren dan hoop ik van uit Holland geholpen te worden, en vraag dit aan U. Gingen er 24 kinderen op school, toen we hier kwamen, nu is hun getal tot 70 ge klommen, en, om daarin te voorzien, en dat van Java, waar alles erg duur is, en dan nog met 20 pet. bevracht is, te laten komen, is voor ons een dwaze taak, en gaan onze krachten te boven. Indien het nu niet te veel van U gevergt is, dan vraag ik U, wil U wat afzonderen en zen- v den? gekleurde katoentjes, gekleurd en wit haakgaren, wat breikatoen, om hun sarings vast te binden, wat nu met een reepje van een palmblad gebonden is; naai- en werknaalden liaak en breipennen, wat wol, gaas en merk- katoen om hun letters te leeren merken; spel den niet, daar gebruik ik de doorns der cactus plant voor, die hier welig en zeer schoon tiert. Des Heeren zegen zij de Yer. in ruime mate toegebeden, vergeet ook ons niet in de uwe. Mijn Echtgenoot laat zich verontschuldigen daar we zeer druk met het bouwen der nieuwe kerk bezig zijn. Hartelijke groete mede namens mijn Echtgenoot. Achtend T. POS, van de PUTTE. Reeds is door de leden der Ver. heel wat bijeengebracht, maar nog niet genoeg, om goedschiks verzonden te kunnen worden. Zouden daarom de lezeressen van de „Bode" onzen voorraad niet wat willen vermeerderen? Mej. Hubrechtsen, (Suikerpoort in de Spui straat E 77), heeft zich bereid verklaard alle gaven in ontvangst te nemen. Helpe ieder, opdat we binnen 3 weken eene flinke verzameling hebben, waarmede we Me vrouw Pos met Nieuwjaar kunnen verrassen. De Jongelieden-Zendingvereeniging, „Het Mosterdzaad". Ten overstaan van Deurwaarder C. A. Kouion te Middelburg, zal op des namiddags te half een uur precies, op de Werf „De Volharding', te Middelburg, worden verkocht eene partij diverse be- zaagde- en onbezaagde waaronder: VLOTDEELEN, SCHALEN, EIKEN MESTPALEN, TIMMERHOUT voor Scheeps- en Bootmakers, enz. De goederen zijn dagelijks te be- zichtig en. weder eene Sorteering ONTVANGEN. Tevens een TE KOOP. De heerlijke weder voorhanden. Volgende week dito DEKKER, Noordstraat. Voordeeligste prijzen bij groote uitzoek. Onze ORGELS munten uit door lieflij ken vollen toon. Vertegenwoordiger van de oudste en grootste Orgel fa briek der wereld. Desgewenscht ter mijnbetaling toegestaan. Hónderden aanbevelingen ter inzage!!!

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 3