-p VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1S95. Weekblad gewijd aan de belangen der Gereformeerde [(erken in ^Zeeland, J^Joord rabant en J-hmburg. Ds. J. HULSEBOS, Ds. J. H. FERINGA en Ds. A. LITTOOIJ. Uit de H. Schrift. Uit Kerk en School. KERK. 4e Jaargang. No. 38. Want de HEERE is onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze KoningHij zal ons behoeden. Jesaja 3322 ONDER REDACTIE VAN Doch Sauiuel zeide Heeft de HEERE lust aan Brandofferen en Slachtofferen, als aan het gehoorzamen van do stem des Hee ren? Zie, gehoorzam en is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen 1 Sam. 15: 22. Abonnement per 3 maanden f 0.35. Afzonderlijke nos. 3 cent. Advertentiën van 1—5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: K. LE C01 NT RE MIDDELBURG. Berichten, Advertentiën enz., gelieve men tydig, uiterlijk Vrijdagmorgen, by den Uitgever in te zenden. DE BELOFTEN DES TEGENWOORDIGEN EN DES EEUWIGEN LEVENS. Een gezond hart is het leven des vleesches; maar nijd is verrotting der beenderen. 8preuken 14: 30. Beide, ziel en lichaam, zyn verdorven door de zonde. Beide, ziel en lichaam, liggen dan ook onder het oordeel des doods. Vreest niet voor degenen, die het lichaam wel kunnen dooden. maar de ziel niet kunnen dooden, zoo leert onze Hoogste Profeet, maar vreest veel meer Hem, die beide ziel en lichaam kan ver derven in de hel. Ziel en lichaam, van die onverzoend in hunne zonden sterven, zullen dan ook eeuwig straf en pijn lijden in den poel, die daar van vuur en sulfer brandt. Ook de velerlei kwalen en smarten, die in dit aardsche leven in het lichaam worden ervaren, zij zijn gevolgen van de zonde. En het spreekwoord is juist, dat daar zegtWaren er geen zonden, er waren geen wonden. Zoo openbaart zich de toorn Gods over de zonden tijdelijk en eeuwiglijk over ziel en lichaam beide. Op beide rust voor eeuwig de dood. Maar nu is ook het lijden van den Middelaar voor de uitverkorenen een lijden naar lichaam en ziel. Zijne ziel is geheel bedroefd tot den dood toe en, zoo getuigt de H. Schrift elders: Die zelf onze zonden in zijn lichaam gedragen heeft op het hout, door wiens striemen gy ge nezen zijt. En heilig en onbesmet heeft Hij naar lichaam en ziel alle gehoorzaamheid der wet voor ons volbracht. Daarom is Gods kind ook naar ziel en lichaam vrijgekocht, naar ziel en lichaam het eigendom van Christus en zal hij ook naar ziel en lichaam zalig en verheerlijkt worden. Maar daarom ook moeten ziel en lichaam reeds hier in den dienst des Heeren zijn. Weet gij niet, zegt de apostel tot de Corinthiërs, dat uwe lichamen tempelen des H. Geestes zyn. Ook de lichamelijke leden zijn op hunne wijze leden van Christus. En nu zal het nog aanklevend overblyfsel der verdorvenheid hiertegen wel dagelijks in verzet komen, nu zal dagelijks in de mogend heid des Heeren, in vaak o zoo bangen strijd, de oude mensch naar ziel en lichaam moeten worden gekocht, maar ziel en lichaam zijn wettig gekocht met het dierbaar bloed des Lams, en eenmaal worden alle vijanden, ook het vleesch, dat strijdt tegen den geest, te niet gedaan. Maar al deze dingen zullen nu ook op den bekeeringsweg eerst gekend en recht duidelijk worden, en ook meer en meer worden beoefend. En het is goed, dat het onder de aandacht van Gods volk worde gebracht, dat ook hun lichaam door den Heere is verlost en zijn eigen dom is. Onze tekst bevat eene heerlijke leering en geeft diepe levenswijsheid. Wij moeten ons lichaam liefhebben, niet om er in te zondigen of het tot hoovaardij te gebruiken, maar om des Heeren wil, als zijnde van den Vader ge schapen, van den Zoon verlost en door den Geest geheiligd. Met het hart wordt nier de ziel bedoeld. Van haar zijn de uitgangen des levens. De ziel is niet eerst door het lichaam besmet, maar juist het omgekeerde geschiedt. De ziele is in overtreding en misbruikt en verderft het lichaam. Het is dus (en dit in het voorbijgaan een gansch verkeerde leer, dat de zonde voor namelijk in het lichaam, in het vleesch, in het stof zou wonen, neen, de zonds is aange vangen in de ziel en verderft van uit dat mid delpunt alles tot aan de uiterste omtrekken toe. En nu komt de ware genezing ook weer eerst door Gods genade fot de ziele en vandaar uit ook tot het lichaam. Een gezond hart is een hart, niet beroerd en weggesleept door zondige hartstochten. Zulk een hart, zulk eene ziel is het leven des vleesches. Het oefent eenen gezegenden invloed op het zwakke, aan veel krankheid onderworpen lichaamDit doet zich reeds ondervinden in zijne mate bij den on wedergeborene, in een natuurlijk zich inbinden. Maar hoeveel te meer moet dat gekend en beoefend worden op den weg der godzaligheid. Maar nijd is verrotting der beenderen. Hier mede wordt bedoeld: een innerlijk verteerd worden der lichaamskrachten, een knagende worm, die de lichaamskracht verteert en ondermijnt. Hoe menigvuldig zijn hiervan de voorbeelden! Hoe ontzettend worden ziel en lichaam verteerd door brandende en woelende hartstochten, niet 't minst door nijd en afgunst Zie, kind Gods, dat zyn deleden, die op aarde zijn, en die door u in gemeenschap met uwen Heiland moeten gedood worden. Ook de onma tige zorgen, bekommernissen, het ongeduld moeten worden afgelegd. Dit zal ten zegen zijn ook voor uw lichaam, om dat dan ook te meer in den dienst des Heeren te mogen ge bruiken. Gezegende en geheiligde kalmte te midden van de onrust en het jagen en de krankheid dezer eeuw! Lezer! Kent gij bekommernis over uwe zonde? Leer door genade de ware gezondheid des harten kennen. Hulsebos. Beroepen te Boskoop J. Kok te Nijmegen; te Bunschoten W. B. Renkema te Rijnsburg; te Broek op Langendijk G. J. Breukelaar te Hasselt; te Zierikzee W. Breukelaar te Half weg; te Camperland O. J. Geerling te Brou wershaven. Aangenomen naar Boornbergum door A. S. Schaafsma, cand. Bedankt voor Overschie door W. A. Vro lijk Jz. te Zaamslag. De candidaat Graefe, beroepen predikant te Laar,;. Bentneira, is na gehouden peremptoir examen tot de H. Bediening in de gerefor meerde kerken van Nederland en Pruisen toej gelaten. De heer Ds. J. Bajema te Staphorst, laatst predikant te Sneek B, is van zijn langdurige ziekte hersteld en stelt zich weder beroepbaar. Aan de theologische school të Kampen zijn van de 19 :ispirant-studenten 13 toegelaten, te weten de heeren H. Brinkman, J. Brinkman, H. de Bruijn, A. J. v. d. Burg, M. Buwalda, J. van Essen, E. A. Groenewegen, D. Hogen- birk, M. P. de Ruiter, R. S. Sybrandi, P. A. Sietsema, J. v. d. Vegt en R. Zylstra. (Slot). En nu een woord omtrent Afrika. Een groot gedeelte van ons werk gaat uit van Cairo en Alexandriavan daar verspreidt het zich naar de binnenlanden tot naar Abysiniö. Van Suez en Aden trekken de colporteurs naar Arabië. Het werk ondervindt daar vele moeielykheden, gedeeltelijk door tegenstand der bevolking, ge deeltelijk omdat het moeielijk is de geschikte mannen te vinden, die de zware taak op zich willen nemen om het zout aan te bieden, dat deze volken voor verder bederf bewaren kan. Daarentegen aan de Westkust gaat het werk gezegend voort. Maar bovenal heeft God het werk aan den Congo en verder in de binnen landen met rijken zegen bekroond. Het geheele Nieuwe Testament is gedrukt en in handen der bevolking. De bevolking van Uganda, waar thans eene Kerk voor 5000 menschen is gebouwd, die iederen Zondag meer dan vol is, verblijdt zich bij toeneming in het bezit van het Eeuwig Evangelie. 1) In de instructies voor de Agenten van het Bijbel-Genootschap is eene bepaling opgenomen, geen party te kiezen in staatkundige of kerkelijke vraagstukken, en dat i3 ook eene grondstelling bij het Hoofdbestuur. Thans bij het noemen van Madagascar is dit zeer moeilyk. De lezers weten, dat Frankrijk eene aanzienlijke troepen macht daarheen heeft gezonden om het onder zyne bescherming te nemen. Waarin die be scherming bestaat, en hoe die uitgeoefend wordt, leert ons de geschiedenis. Zullen de 350,000 Protestanten met hunne edele Koningin voor Rome moeten bukken? „Wij zijn," zegt de Zendeling W. E. Cousins, vele jaren daar werkzaam, „niet zoo dwaas te meenen, dat de Bijbels, die wij daarheen zon den, het Fransche leger zullen terug houden; maar wij gelooven, dat de Bijbel, dien wij de bevolking in handen geven, hen meer tot ern stig nadenken zal brengen en door Gods goed- 1) Gods Woord wordt thans in 200 Kerken ge predikt, de laatste berichten zijnZendt ons Bijbels! Rome is in aantocht. Met den Bijbel vreozen wij Rome niet, maar wel vreest Rome den Bijbel.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 1