Uit Kerk en School. aard der gevraagde of gegeven inlichtingen 'tzou dan alles meer in overeenstemming zijn met de behoefte van de plaats en de omlig gende Kerken. Nu echter zoekt men vaak te zeer theore tische onderwerpen in zulk een kring behan deld te krygen, of zoekt vragen en inlichtingen die voor beantwoording niet vatbaar zijn in zulk een samenkomst, waar zoovelen niet op de hoogte zijn, en daarbij niet tot ambtelijke behandeling van soms zoo teere en ingewik kelde vragen geroepen of bevoegd. De Zendings- deputaat Ds. J. van Haeringen heeft dit nog onlangs op de Provinciale Zendingsconferentie te 's Hertogenbosch, door menigeen onzer lezers bijgewoond zoo onwedersprekelijk aangetoond. En laat men nu al deze onderwerpen en vragen buiten behandeling, dan vervalt men weer in een even bedenkelijk euvel. Want dan worden de kerkelyke vergaderingen niet rijp voor de belangrijke beslissingen, die toch ten slotte door haar moeten genomen worden, zoodra rapport, arbeid, en mandaat harer Depu- taten tot de Zending en harer Zendelingen in behandeling komt voor en op haar samen komen in Generale Synode. Dan blijft de volkomen ongegronde klacht over het gebrek aan openhartigheid harer Deputaten. Dan vermindert de samenwerking die nu zoo goed vooruitgaat; en lijdt geheel de arbeid schade. Ons zij daarom vergund in overweging te geven, of men niet minstens éénmaal per jaar aan elke Classicale of Provinciale vergadering zou verbinden eene Classicale of provinciale Conferentie onbevoegd tot het nemen van be sluiten maaralleen ter voorlichting en tot onder zoek, ALLEEN toegankelyk voor de stemheb bende leden en adviseerende leden dezer „meer dere vergadering" en voor de door hen geïntro duceerde bizondere ambtsdragers, waarin de theoretische vragen besproken en alle vragen om begeerde inlichtingen aangaande de Zendings praktijk gedaan konden worden, liefst indien mogelijk in bijzijn of onder medewerking van één of meer der Zendings-Deputaten. Of men dan niet gevoegelijk hieraan ver binden zou een hierop volgende openbare bij eenkomst der Conferentie, waarop meer in den vorm van een ure des gebed s, of waar de samenroepende Kerk dit mocht adviseeren in debat over meer practische vragen van de Zending in het algemeen, of van bepaalde mededeelingen de aanwezigen werden ingelicht. En of men nu op het besloten deel dezer Conferentiën den meesten nadruk zou leggen, overwegende, dat de zaak der Zending in de Gemeenten bovenal door de Kerkeraden (en daarin in het bizonder de Bedienaren des Woords) moet worden bekend gemaakt, en men dus door deden voor te lichten, en door dat dezen onderzoeken en zich oefenen, ten slotte het beste alleen bereikt. Feringa. Middelburg A. Door den heer C. Allaart, in leven Ouderling alhier, is gelegateerd aan deze Gemeente de som van f 3000,— vrij van successie. Axel (B). Alhier is tot Herder en Leeraar beroepen den Wel Eer w. Heer D. Bakker te Broek op Langendijk. De naar de Geref. Kerk van Schoonhoven B beroepen predikant M. Keulemans, hoopt Zon dag 4 Aug. a. s. afscheid te nemen van zijne gemeente te Zierikzee en den daarop volgenden Zondag intrede te doen in zijne nieuwe ge meente. Maassluis B. Door wylen den heer Buerman is aan deze Gemeente vermaakt het grootste gedeelte van zijn vermogen, eene som van f25.000. Colvjnsplaat. Na 's morgens tot zijn dienst werk te zijn ingeleid door Ds. M. Keulemans, van Zierikzee, die tot tekst had Hebr. 1317a deed Zondagmiddag 30 Juni Ds. F. Staal, over gekomen van de kerk van Geesteren-Gelselaar, intrede in de kerk alhier, met een rede ont leend aan Efeze 6 19. De Classis Dokkum examineerde praepa. ratoir en stelde beroepbaar de H.H. G. Boeken, oogen, en G. P. Oberman, Candidaten V. U. Na gehouden praeparatoir onderzoek is de heer S. Tromp cand. V. U. te Woudsend door de classis Sneek met algemeene stemmen in de Geref. Kerken beroepbaar gesteld. Donderdag 25 Juli zal in het gebouw Bazaar laan te 'sGravenhage de 7e algem. Verg. van Effatha gehouden worden. Op de agenda komen o. m. de volgende punten ter behandeling voor: B. a. Verslag door Br. Oranje van het onderwijs enz. gedurende het vierde Schooljaar der* stichting. b. Verslag van den Staat der Noodkas. c. Verslag van de werkzaamheden tot oprich ting van een Christelijk Instituut voor blinden. d. Voorstel van de afdeeling Kampen: „Effatha" trachte voortdurend de belangstelling te wekken in de Christelijke verzorging en onder wijzing van blinde kinderen en jongelieden. C. Vrije bespreking Over „Effatha" en de Christelijke verzorging van doofstommen en blinden. Corporaties en Afdeelingen (zie art. 6, 7 en 8 onzer Statuten) worden dringend uitgenoodigd hare afgevaardigden te zenden. Ook vertrouwen wy, dat leden en belangstellenden en inzonder. heid onze correspondenten niet zullen verzui. men, zoo zij slechts eenigzins daartoe in staaJ zijn, onze Algem. Vergadering bij te wonen Op Woensdag 24 Juli des avonds ten 8 ure, den avond voor den dag der Algem. Vergadering, zal insgelyks te 'sHage in het kerkgebouw Wagenstraat der Gereformeerde kerk aldaar een Bidstond gehouden worden voor het werk der barmhartigheid in 't algemeen, en in 't by- zonder voor dat, hetwelk door „Effatha" voor onze doofstommen en blinden ondernomen is. Prof. L. Lindeboom zal zoo de Heere wil, by deze gelegenheid voorgaan. Otflcieele Berichten. f Theologische School. Vervolg-Examens. Tot de Ve Klasse werden bevorderdJ. Bosch Jz. (na herex. in één vak) W. T. van Dam, F. W. Geerds, H. Hangelbroek, H. Heida (de laatste drie na herex. in één vak) R. K. M. Hummelen, S. Idema, J. Jansen en G. de Jonge (de drie laatste na herex. in één vak), H. Terpstra en H. K. Wiertsema. Na de voorloopige werkzaamheden begon het examen met de Litt.adspiranten. Het Litt. Diploma werd toegekend aan de h.h. N. Duursema, J. D. Heersink, G. A. Kuijper, B. W. ter Meulen, C. Oussoren, J. E. Rijenga, A. P. Stufkens, J. Sijbesma, J. Sybrandi, A. Veenkamp, G. Veltenaar, W. J L. Verhoeven, S. J. Vogelaar, en G. Wisse van Middelburg. Zeven examinandi werden afgewezen. Na het Litterarisch examen werd het onder zoek met de Theologische adspiranten voor Diploma A voortgezet. In de voormiddag-zitting van Vrydag 12 Juli eindigde dit met de be vordering van acht dezer df examinandi(va* welke zich één, wegens ongesteldheid^ had teruggetrokken.) Het Diploma, A, met C®cent tot prediken in de kerken, verkregen de heeren H. A. van And el, adres te Gorinchem; J. D o u m a, Rotterdam R. P. Haan, Scheemda T. J o n g b 1 oe d, Leeuwarden; J.Koppe, v Zmdw. (Gron.); T. Sap, Stadskanaal; Joh. Visser, Harderwijk; W. de Vries, Kampen. Vrijdag-avond ving het onderzoek aan van de Theologen voor het eind examen B, met de proefprediking door de eerste helft der adspiran ten in het kerkgebouw op den Burgwal. De voormiddag-zitting van Zaterdag werd aan het behandelen van zaken gewijd. Ten dienste van belanghebbenden vermelden wij alvast het volgende besluit der Cur. Verg. Voortaan kunnen alleen zij, die het peil der Ve Klasse gehaald hebben, zich voor het Lit terarisch examen der Cur. Verg. aanbieden; zoodat de Ve Klasse regel wordt. Zy, die zich voor eene hoogere Klasse dan de eerste willen aanbieden, moeten aan alle eischen der voorafgaande Klasse beantwoorden ook wat betreft de z.g. Testimonium-wakken hiervoor wordt geen uitstel meer verleend. (Mythologie is verplaats naar de 3e Klasse. Antiquiteiten en Logica zullen worden onder wezen in de 4e Klasse. Novitii in de 5 KI. moeten voor de twee laatste vakken de 4e Klasse by wonen, zoodat deze hierin geen examen be hoeven te doen bij de Admissie.) Nadat alle Curatoren weder in welstand in Kampen waren teruggekeerd van de kerken, die zij intusschen des Zondags gediend hadden, - werd Maandag namiddag ten 4 ure het Theol. examen B voortgezet, en de proef prediking gehouden door de tweede groep der examinandi. Aan de Theolog. school te Kampen zijn bevorderd tot cand. tot den heiligen dienst, na afgelegd examen: de heeren G. J. D. Aalders, C. J. Bos, W. Bouwman, F. Bruinsma. W. A. Dekker (v. Middelburg,) F. Diemer. A. M. Diere- manse, K. Doornbos, L. H. Duin, G. Elshove, C. Goote, (v. Middelburg,) H. P. F. C. Graefe, G. Keizer, J. H. Koers, B. J. Lambers. C. Linde boom, G. Meijer, D. Prins, A. S. Schaafsma, S. Veltman, J. Vesseur, J. Visser, J. C. C.Voigt. Kort verslag van de vergadering der kerken in de Classis 's Bosch, gehouden te 's Bosch, 17 Juli 1895. 1. Na het zingen van Ps. 33 10 en het lezen van Luk. 15 1 10, werd de vergadering met gebed geopend door Ds. Mulder. 2. Al de kerken op één na waren vertegen woordigd. Helenaveen was met kennisgeving afwezig. 2. De afgevaardigden ter Prov. Synode brachten rapport uit over de vo ornaamste han delingen. 4. Op een instructie Helmond, betreffende con- sulentsdienst, aanvraag om steun bij de Alg. Kas voor hulpbeh. kerken, en het optreden van an deren (ook oefenaars) in de plaats van de predikanten, die hun beurt niet waarnemen kunnen, wordt geantwoord a. dat in plaats van Ds. Binnema, die zich geheel beschikbaar stellen moet voor de Inwendige Zending, Ds. Mulder als consulent voor Hel mond en Helenaveen zal optreden b. dat uit een rapport op de Prov. Syn. ge bleken was. dat de som van f100 voor den dienst des Woords te Helmond op de e. k. ver gadering van Dep. voor de Algem. kas van hulpbeh. kerken zal aangevraagd worden c. dat ook anderen in de plaats van de pre dikanten der classis mogen optreden te Helmond, mits door die predikanten daartoe uitgenoodigd. 5. De grondlasten voor Tilburg's gebouwen zullen door de claasis betaald worden. Het huur contract tusschen de classis en de kerk van Tilburg is vastgesteld. 6. De vacatuurbeurten werden als volgt ge regeld te Helmond in Aug. Ds. Laatsman. Sept. Ds. Mulder. Oct. Ds. Bosch. Helenaveen Sept. Ds. v. Haeringen. Oct. Ds. Laatsman. 7. De rondvraag naar art. 41 D. K. leverde geen bijzonderheden op. 8. De volgende vergadering der Classis zal D. V. plaats hebben op den derden Woensdag in October, saam te roepen door de kerk te Veen. 9. De vergadering werd met dankzegging door den scriba gesloten. Namens de Classis J. v. Haeringen Kz.. Scriba. D. t/d Z. G. K. Kort Arerslag der Vergadering van Depu- taten tot de Zending onder Heidenen en Mohammedanen, op 25 en 26 Juni 1895, te Utrecht. Wegens de afwezigheid des voorzitters, om redenen van gezondheid, wordt de vergadering gepresideerd door den assessor Ds. Lion Cachet. Afwezig zijn met kennisgeving: de B.B. De Gaay Fortman, Hessels, Bouma en de voorz. Aangaande de afwezigheid van br. Seegers is geen bericht ingekomen. Na opening door den waarnem. voorzitter en vaststelling der notulen van de vergadering op 29 Maart, worden mededeelingen gedaan over eene ingetrokken aanvankelijke aanbieding tot den dienst der Zending. Vervolgens wordt, na eenige bespreking over de Statuten der Nederlandsche Gereformeerde Zending-vereeniging, de vraag behandeld, hoe met legaten ten dienste onzer Zending moet gedaan worden? De formule, die in dezen wordt aanbevolen, luidt„Aan de Nederlandsche Gereformeerde Zending-vereeniginggevestigd te Amsterdam, ten behoeve der Zending van de Gereformeerde kerken in Nederland." Het ge bruik van deze formule zal aan de geïnteres seerden worden aanbevolendewijl eene vraag in dezen was ingekomen van iemand, die ge zind was, aan onze Zending te legateeren. Vervolgens wordt gerapporteerd door de Com missie, die onderzoek zou doen naar de aan bieding door een broeder in Noord-Brabant van een zeer belangrijk bedrag, ten dienste der Zending. Deze Commissie wordt, na gehoord rapport, gecontinueerd, na de noodige aanwij zingen in zake de conditioneele aanvaarding dezer f70.000 a f80.000 te hebben ontvangen; en nadat zij gereed is, zal het Moderamen de zaak, volgens de bepalingen der vergadering, moeten beëindigen. In zake een uitnoodiging tot medewerking in den bond voor „Nederlandsche Zendingscon- ferentiën", wordt aan een der scribae opge dragen, te melden, waarom aan deze uitnoodi ging geen gevolg gegeven kan worden.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 2