Verantwoording v. Liefdegaven. tot zoodanige beraadslagingen en besluiten, als meest bevorderlijk kunnen zijn aan het waar achtig welzijn der School en der kerken De Curatoren der Theol. School, Namens hen, L. Neljens, Secretaris. Amsterdam, Juni 1895. De examens aan de Theologische school te Kampen hebben Maandag j.l. een aanvang ge nomen, in tegenwoordigheid van de curatoren, Ds. W. Doorn te 'sGravenhage en Dr. J. Ba- vinck te Kampen. Van de 1ste naar de 2de klasse werden bevorderd de h.h. M. J. van Basten, J. F. Colen brander en J. Vreugdenhil. Een ging niet over. Van de 2e naar de 3e klasse de heerenT. Ger- ber, P. G. Hommes, M Horjus (voorwaard.) H. Keuning, M. B. van den Meulen, W. Oosterheert, C. Pistorius, D. C. Smits, A. Taal, Joh. Taal (voorwaard.) en E. Woudstra. 4 werden afge wezen. Van de 3e naar de 4e klasse, de heeren G. Bax, A. J. de Boer, M. H. J. Bosch, C. van Gelderen, T. Gerber, J. Gunnink. D. HoekMz., H. W. Laman, R. Middenveld, J. L. 'Schouten, J. Tangsma, C. staal (van Kapelle), A. v. d. Vegt, G. H. A. v. d. Vegte, W. A. Willemse (van Tholen) (voorwaard). 4 werden afgewezen. De plaatselijke ineensmelting der beide geref. kerken te Kampen is door de leden dier ker ken in een Maandagavond door elk der kerken afzonderlijk gehouden vergadering goedgekeurd. Het besluit werd ter classis gezonden en de Hooge Regeering zal met dit feit worden in kennis, gesteld. De uitgevers van Spurgeons preken, de heeren Passmore Alabaster, te Londen, verkochten er in het geheel 100 millioen exemplaren van. In het geheel werden er 3296 uitgegeven, en vele daarvan zijn herhaaldelijk herdrukt. Zij worden in bladen gereed gehouden in een groote kast in een kelder van Paternosterrow, zóó ge rangschikt, dat er een voorraad van elke preek dadelijk kan uitgenomen, worden. Schotland vraagt aanhoudend vele exemplaren en ongeveer een vijfde van het geheele aantal is bestemd voor het buitenland, voornamelijk Amerika en Australië. Ook Spurgeon's boeken worden nog druk ge vraagd. Van „Morning and Evening Daily Readings" in twee deelen (prijs f4.20) zijn reeds 200,000 exemplaren verkocht. Russische Grieksche kerk. Do Russische Grieksche kerk is onnoemelijk rijk, hoewel er zooveel lijdenden en armen in dat groote gebied zijn. De kerk zou zonder er zelve arm bij te worden, de nationale schuld kunnen betalen van 2500 millioen gulden, be rekent men. Een der voorname inkomst bronnen zijn de waskaarzen. De cathedraal van Kazan te St. Petersburg verkocht o. a. ge durende het Paaschfeest 33000 waskaarsen tegen prijzen van drie kopelen, of zes cent, tot een roebel, of twee gulden. Onderhoud der Kerk. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika worden jaarlijks 75.000.000 dollars uitgegeven voor het onderhoud der kerk, benevens 31.000.000 dollars voor andere godsdienstige doeleinden. Gedurende deze eeuw zijner 150.000.000 bijbels in 226 verschillende talen gedrukt. Voor 150 jaren waren er 502 zendingsposten in het bui tenland, thans zijn er 5765. Voor 50 jaren waren er 653 geordende zendelingen, thans zijn er 6696. Voor 50 jaren waren er 1266 helpers der zendelingen, thans zijn er 50.552. Welsprekende cijfers Zijn ze ook beschamend Oificieele Berichten. Tot het ontvangen der plaatsengelden over het afgeloopen kwartaal zal D. V. worden zitting gehouden in de Consistorie-kamer der Kleine kerk. Maandag 8 en Zaterdag 13 Juli, telkens van ties avonds 7 8 uur. Namens het Bestuur, Vlissingen. C. P. J. Dommisse, Boekhouder. In de laatste weken is door den ondergetee- kende bijna niets ontvangen. Van 8 gemeenten wacht ik nog op de le, van 44 gemeenten nog op de 2de collecte. Mag ik beleefd aan de Gereformeerde Kerke raden verzoeken, my de coll. zoo spoedig mogelijk te zenden, teneinde de Penningmeester in staat zij aan zijne verplichtingen te voldoen. De Emeritus-kas in uwe bekende milddadig heid aanbevelende, Uw Broeder, B. M. DEN BOER, Lid der kas. Goes, 1 Juli 1895. NB. Ook zullen giften gaarne door mij in ontvangst worden genomen. Ondergeteekenden, door de Synode van 's Her togenbosch benoemd tot Dep. voor de Prov. kas van Hulpbeh. kerken in N-Brabant en Limburg, verzoeken bij dezen beleefd om de opbrengst der collecten, alsmede de aanvragen om hulp te zenden aan het adres van Ds. A. Schouten Wzn. te Willemstad. De Dep. voornoemd, J. A. Goedbloed. K. Dane. C. van Wijnen. A. Schouten Wzn. De lezers der Zuider-Kerkbode zullen uit het eerste stukje van het bijblad der Bazuin, onder teekend door het moderamen, van de kas Emerit. Pred., enz., vernomen hebben de om standigheden, waarin bovengenoemde kas ver keerd. De Dep. voor de Peremptoire Examina in N-Brabant en Limburg verzoeken de Classes, die hunne hulp van noode mochten hebben, zich te adresseeren aan Ds. J. M. Mulder te s Bosch. De Dep. voornoemd, J. H. Feringa. J. A. Goedbloed. J. K. van Haeringen. n J. M. Mulder. A. Schouten Wzn. Middelburg C. Door den boekh. der K. Kas in dank ont vangen: uit de collecte 30 Juni f2,— voor de' plaats, f 2,50 met dichterlijk bijschrift; voor Diakon. Hulpbet. f0,45. i. de Wolff. Gecommitteerden tot de Zending. In dank ontvangen: door Br. K. Le Cointre van N. N. f —.50; van A. D. 1100 gebruikte postzegels; collecte vergadering 3 Juli f5.02 J. VAN AARTSEN Jz. Penningmeester. Idiotengesticlit ,,'s Heeren Loo," In dank ontvangen van Mej. M. v. R. te H. „Een steentje voor het Nieuwe Paviljoen," f 1. van Mej. V. f —.25. Ingeschreven als begunstigster Mej. M. v. R. te H. K. LE COINTRE, £iak. Corr. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de kerk fl.—voor de weezen fl. voor de armen f0.50. Namens den kerkeraad H. GUILLAUME, Scriba. BOEKBEOORDEELING. „SA LOM O'S SPREUKEN, Gerangschikt en verklaard door J. KOK, c$zedvfa<xnt te ©Lijmeren" en uitgegeven door J. H. KOK te Kampen, ligt reeds eenige weken ter beoordeeling op mijne schrijftafel. Terstond heb ik het ingezien en nu meer nauwkeurig nagegaan. Met andere broederen, die reeds met lof over dezen arbeid schreven en zeiden, dat ons in dit boek vrucht van studie en nadenken wordt aangeboden, ver eenig ik mij volkomen. Als wij deze vrucht hebben genoten, begrij pen wij beter en waardeeren wij meer hetgeen de Heere God ons in het boek der SPREUKEN heeft gegeven. Daarom raden wij ieder aan, het werk van Ds. Kok zich aan te schaffen en aandachtig te lezen. De verhaaltjes voor kinderen, uitgegeven door de firma A. Gezelle Meerburg te Heusden, waarvan wij een elftal ontvingen, zijn lief en aantrekkelijk, zeker kan men er de kinderen door verrijken en verblijden. Daarenboven worden ze voor geringen prijs aangeboden, en zijn ook bij iederen boekhandelaar te verkrijgen. Littoou. Gaarne vestigen wy nogmaals de aandacht op het degelyke werk van Ds. Lion Cachet, Een jaar op reis in dienst der Zending. waarvan thans de 10e aflevering verschenen is. Volgens voorwaarde van inteekening moest dit werk verschynen in 10 afl. a f 0.45, zoodat feitelijk de laatste afl. verschenen is. Het werk is echter op verre na nog niet compleet en er zullen nog ongeveer een 5tal afleveringen bijkomen. Gewoonlyk is zulk een uitbreiding den in- teekenaren minder aangenaam, omdat daar door ook den oorspronkelijken prijs zeer ver hoogd wordt. Bij dit werk is dit niet het geval, omdat scliryver en uitgever besloten hebben deze 5 afl. aan de inteekenaren gratis toe te zenden. Dit besluit is zeer te waardeeren, omdat de schrijver het werk in 10 afl. compleet had kunnen maken. Nu hij dit niet deed en het meerdere gratis wordt geleverd, kan dit standaardwerk voor betrekkelijk geringen pr(js in handen van de vrienden der Zending komen De nog ontbrekende 5 afleveringen zullen D. V. voor 15 October verschijnen. Tot zoolang stelt de uitgever het werk tot den zelfden prijs verkrijgbaar. Na dien tijd behoudt lüj zich het recht voor, de prijs te verhoogen. Wie zich dit goede boek nog wil aanschaffen, drale niet te lang, want het aantal beschikbare. ex. is beperkt. Ingezonden sinkkeil. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Mag ik beleefdelijk een plaatsje vragen ter beantwoording van het ingezonden stukje, voor komende in No. 24 van uw blad Gaarne beantwoorden wij de drie vragen van den „belangstellenden lezer", voorkomende onder de Ingezonden Stukken in het No. van 14 Juni 1.1. De Deputaten der Geref. kerken voor Inw. Zending en Bij bel colportage in Noord-Brabant en Limburg vernamen uit het rapport van hun Zendeling-Leeraar, Ds. Binnerna te Tilburg, 1. dat hij nog al eens gelegenheid had ge vonden om met Joden uit Tilburg een ge sprek aan te knoopen over den Messias en dat enkelen met belangstelling luisterden, wanneer hij hun Jezus Christus voorstelde als de Beloofde aan de vaderen. 2. dat er van tijd tot tijd wel eens een paar Joden onder zijn gehoor in de kork kwamen en aandachtig luisterden. 3. dat twee joodsche meisjes sedert geruimen tijd de christelijke handwerksschool bezoch ten dat zelfs iiet eene meisje het jongste Kertsfeest der Zondagsschool had bijgewoond en christelijke liederen met heldere stem had medegezongen. Deze mededeeling heeft aanleiding gegeven, dat de Deputaten Ds. Binnerna hebben aange moedigd om den arbeid onder de Joden als een deel zijner zending aan te merken. Ook onze beide Colporteurs-bijbellezers J. Kappe te Helenaveen en H. Dekker te Geer- truidenberg zijn er op gewezen, dat zij bij de Bij- belcolportage de gelegenheid zouden waarnemen om de „Beminden om der vaderen wil" te wijzen op onze Heere Jezus Christus, als de beloofde Messias, en hun zoowel het Nieuwe- als Oude- Testament aan te bieden. Hoewel onze zende lingen in de eerste plaats zijn uitgezonden om aan bij- en ongeloof onder Roomschen en Prote stanten zooveel mogelijk afbreuk te doen, door de verspreiding van het Woord Gods, zou het zeker van weiuig belangstelling in de bekeering van Israël getuigen, indien de Deputaten deze kennelijke aanwijzing ongebruikt lieten, om ook eenige pogingen aan te wenden, om Israël met den Messias naar de Schriften bekent te maken. Wij vatten het mandaat ons door de Geref. Kerken bij vernieuwing gegeven in den ruim- sten zin op, en vertrouwen dat, de liefde tot, de belangstelling in- en de offervaardigheid voor het werk onzer Inwendige Zending daar- do®r niet verzwakt, maar veeleer versterkt zal worden. Wij treden niet op als concurrenten met de Deputaten voor de Zending onder Israël, maar wenschen hunnen arbeid zooveel mogelijk te steunen, en gevoelen daarom vrijmoedigheid ook van de vrienden Israels eene gave te vragen tot uitbreiding van ons werk ook tot de ver strooide Joden in deze Provinciën. Vertrouwende, dat niet alleen één uwer „be langstellende lezers" maar ook alle Zendings vrienden over deze mededeeling verblijd zullen zijn, bevelen wij onzen arbeid in de gebeden der geloovigen aan. Namens Deputaten voornoemd: Almkerk, 27 Juni '95. J. den Boer, Penningm.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 3