En dat wil dan zeggen, dat we er niet slechts naar moeten staan, voor de kinderen der gere formeerde kerken calvinistische scholen te stich ten en te onderhouden, maar dat we voor dit beginsel ijveren al3 het zuiverste beginsel voor alle schofen. Voor de gereformeerden zei ven allereerst. Wan neer we denken aan plaatsen, waar de gerefor meerden hun kinderen nog naar een openbare school moeten zenden, waar wel natuur maar geen Schriftuur erkend wordt, dan bloedt het hart daarbij. Denkt eens aan Schipluiden b.v. waar de kleine gereformeerde kudde haar lam meren aan den Roomschen hoofdonderwijzer der openbare school moet toevertrouwen! Denlat eens aan zoo menige pfcaats, waar een volsla gen ongeloovig man de jeugd moet onderwijzen! Zulke toestanden mogen immers niet bl\jven bestaan? Maar indien de scholen, waarin het Woord Gods zijn plaats niet heeft, voor ons niet deu gen, dan immers ook voor anderen niet. Zeker, we verwerpen de calvinistische over- heidsscholen, omdat de overheid geen scholen moet oprichten, en dwang op het gebied der beginselen niet naar het Evangelie is. Maar we ijveren dan ook voor vrije scholen, opdat op dien bodem der vrijheid het calvinisme naar zijn beginsel in ruimte scholen kan bouwen en aanbieden aan het volk, als het beste wat op onderwijsgebied aangeboden kan worden. En we twijfelen er geen oogenblik aan, of de ontwikkeling en opvoeding, die het calvi nisme op schoolgebied bieden kan, zal onder den zegen des Heeren door velen als het voor treffelijkste voor de jeugd en invloed en vrucht worden aangenomen. Indien de scholen slechts waarlijk calvinis tisch zijn in inrichting en onderwijs, calvinistisch, niet methodistisch, niet ethisch, niet doopersch. Calvinistisch. Naar de zuivere lijnen der ge boden, der ordinantiën, der openbaring Gods. Alle krachten behooren daarom aan de open bare scholem onttrokken te worden. Omdat die scholen Gods Woord als de fakkel des levens verwerpen, en een natuur, een waar heid, een leven onderwijzen buiten verband met de komst, het koninkrijk en de genade van Christus, zijn zij uit den leugenleeren zij slechts den leugen, en maken zij de leerlingen ongelukkig, omdat zij alle dingen rukken uit het verband waarin ze door de schepping en door de genade Gods staan. Een leerling der openbare school is, tenzij hij door een andere ontwikkeling terecht gebracht wordt! voor zijn leven lang ongelukkig omdat hij op het gebied der onderscheiding alle dingen verkeerd ziet! Hij moet alles anders leeren zien, zal hij in al zijn wegen de vreeze, den vrede en den zegen des Heeren niet missen. En in den regel blijft hij voor de rechte leiding in het leven, op welk gebied ook, ongeschikt, - omdat hij in de war is. Terwijl, tenzij Gods genade hem omkeert, zijn weg in eeuwige duisternis uitloopt, dewijl hij in gansch verkeerde richting geleid is. Alle kracht, worde daarom aan de openbare school onttrokken en aan de school van calvi nistische beginselen gewijd. Bij veelszins bewegelijke tijden gaan we voor de scholen eene schoone toekomst tegemoet, indien de gereformeerden werken willen voor calvinistische scholen De dagen der openbare school in Nederland korten op. De pacificatie, waarvan ook wij ons reeds voorlang losmaakten, vindt zelfs haar nauwst verwante verdedigers niet meer. De school volkszaak, dat wordt na de kieswet een der ernstigste eischen, en zelfs de vrien den der staatsschool zullen na bittere teleur stelling voor dien eisch wijken. Maar dan? Dan zal het olijken, wie scholen kan op richten, inrichten en besturen. Dan zal het blijken, wie een beginsel heeft, waaruit waarlyk een schoolwezen, een school-organisatie, een school- model kan opkomen. Slechts drie beginselen zullen dan kunnen blijven kampen om den prijs: Socialistische scholen, Roomsche scholen en calvinistische scholen. Drieërlei wetenschap, drieërlei pers, drieërlei volksbeweging, drieërlei levensinrichting, drieër lei invloed op alle gebied zal daaraan beant woorden. Of we eindigen in een grenzelooze verwarring in bloed en tranen, in de klauwen van een dwingeland. Daarom is ons spreken van calvinistische scholen niet een klank of leus, maar eene ern stige gedachte. We hebben nu jaren lang scholen met den bijbel, zelfs kweekscholen gehad, maar tot een klare ontwikkeling der schoolgedachte, der schoolorganisatie, van de paedagogiek en het schoolwezen uit een eigen beginsel is het niet gekomen. Zulk een ontwikkeling had de openbare school wel, al was het een verwerpelijke. Zulk een ontwikkeling kan de Roomsche school door haar hiërarchie wel bieden, al is zij tegen Gods Woord. Zulk een ontwikkeling bereidt het katheder-socialisme reeds wetenschappelijk voor en zal zijn organisatie weten te vinden. Maar de christelijke school zal dit niet vermo gen, tenzij ze een weldoordacht en geformuleerd beginsel aanvaardt, uit een belijdenis wil leven, en haar beginsel weet uit te werken. Onze belijdenis biedt ons, gereformeerden, het calvinisme als schoolbeginsel. In dat be ginsel zit een pasdagogiek, zit een schoolorga- nisme, zit een schoolwezen, zit een schoolwereld, en een school-organisatie. En naar we van heeler ziele overtuigd zijn, ait in dit calvinisme als de zuiverste be schrijving van het licht, dat de Heere schonk, het beste, het edelste wat op schoolgebied gelden kan. Maar nog eens, daarom is ons pleiten voor calvinistische scholen ook een conscientieroep tot de Gereformeerden, om hun akker te bereiden en hun zaad te zaaien; een aangrijpende drang, om te werken. De „Staat" doet het niet voor ons, gelijk voor de liberalen. De „hiërarchie" doet het voor ons niet, gelyk voor de Roomschen. Een wereldverband als het socialisme, hebben wij niet. Wij, calvinisten, moeten de vrijheid aan durven als David met zijn slinger en Gideon met zijn keurbende. Wij moeten in het geloof zeiven ons schoolwezen tot ontwikkeling brengen. Onze universiteit wat de wetenschappelijke voorlichting betreft, en onze schoolverenigingen wat de organisatie aangaat. En we moeten dat doen, terwijl in die aanvankelijke organisatie elk het woord heeft, de krachten ongeoefend en velen onkundig zijnja, zij het ook te goeder trouw zonder te weten wat ze doen, het leven in den weg gaan staan. En de achterlijken vormen veelal de meerderheid. De school volkszaak. Ja, dat is calvinistisch. Dat is ons uit het hart. Daar zullen we mee voer ijveren. Maar indien het calvinistisch volk niet den ernst van zijnen dag bekent, en, wars van alle methodistische luchthartigheid, de wegen kiest, die naar het beginsel zijn en die ruimte tot ontwikkeling van het begingsel, tot organiseering en samenbinding geven, dan zal datzelfde be ginsel „de school volkszaak" de dood zijn voor cd onze scholen, één alleen" verzinkt! en slechts voer Rome en den antichrist is dan de school der toekomst. Zou dat de vrucht zijn van onze belijdenis calvinisten? Van de genade, die de Heere ons schonk? (Overgenomen.) Z. H. K. S. Beroepen te Charlois J. D. v. d. Yelden te Middelburg, te Hyken J. C. v. Mantgem te Bor ger, te Heldor C. W. E. Ploos v. Amstel te Zwolle, te Culemborg W. J. de Haas te Hattem, te Groningen (B) P. A. E.Sillevis Smitt te Mon ster, te Holwerd H. Meijer Cand. Y. U., te Wad dingsveen C B. Schoemakers te Souburg, te Overschie W. H. Gispen Cand. Y. U. Aangenomen naar Bentheim door G. Bangen Cand., naar Deventer door A. Brummelkamp te Purmerend, naar Valthermond door E. Bos man to Waardhuizen. Bedankt voor Oostzaan door A. P. Lanting tc Taummarum. Yoor Boornbergum door O. Casimier te de Krim, voor Winsum door J. P. Hania te Oosterbierum. Door de Classis Amsterdam der Geref. kerken is beroepbaar gesteld de heer W. H. Gispen, cand. a. d. Yrije Universiteit. De Chr. Geref. gemeente die zich voor een jaar ongeveer van de Geref. kerk A te Sneek had afgezonderd, is thans weer bijna geheel opgelost. Nu er met de maand Mei een en ander betaald moest worden, waren er slechts weinigen die zin hadden hun deel te dragen. Anderen zijn bij de gemeente A teruggekeerd met het oog op de komst van Bs. Impeta van Leeuwarden. Naar het zich laat aanzien, zal het bestaan eener Chr. Geref. gemeente alhier weldra tot de geschiedenis behooren. Dinsdag 4 Juni zal te Utrecht de 2e alge- meene Vergadering van de Vereeniging tot be vordering van Geref. Ziekenverpleging in Neder land gehouden worden in het Milit. Tehuis Wed. Volgens mededeefing van het Bestuur hebben onderscheidene Kerkeraden hun belang stelling betuigd en sommigen een jaarlijksche gift of collecte toegezegd. De particuliere Synode der Gereformeerde Kerken in Noord-Brabant en Limburg zal ge houden worden te 's Hertogen boech op Dinsdag en Woensdag 18 en 19 Juni 1895. Krachtens besluit der particuliere Synode van 1894 is aan deze Synode verbonden een Pvo\hi cialeZendingsdagwelke zal wor den gehouden op Dinsdag 18 Juni a. s. AGENDUM van deze Zendingsdag I. Middagzitting; aanvang te één ure. a. Opening. b. Rapport van Deputaten in zake Zen dingsdag. c. Referaat van Ds. Feringa: „Wat is Zending en welke plaats moet de Zending innemen in den arbeid der geïnstitueerde kerken (Moet zij uitgaan van „de geheele kerk, van elke Kerk" of van alle kerken?") (Met Debat.) d. Referaat van Bs. MULDER: „Het be lang der Zending voor de zendende kerken". (Met Debat.) e. Sluiting. II. Avondzitting; aanvang 7V2 ure. Hid/uur roor de Zending. SPREKERS: Ds. J. A. GOEDBLOED, van Nimwendijk Ds. A. SCHOUTEN Wz. van Willemstad.. (Collecte voor de Zending.) Moge in eene groote opkomst veler belang stelling blijken in het groote werk der Zending. Namens Kerkeraad der roepende Kerk, J. M. MULDER, 'sHertogenbosch, 28Mei'95. v. d. m. Woensdag werd in de Gasthuiskerk te Mid delburg de eerste Classikale Zendingsdag der Geref. kerken gehouden. De morgen-vergadering werd door Ds. Hal- sebos geopend met de lezing van Ps. 72 en gebed en een welkomstwoord aan de verga dering. Daarna sprak ds. v. d. Velden een schoon openingswoord, waarin hij de Zending liet uitkomen in het licht van het stuk der dank baarheid voor de verloste Kerk van Christus. Achtereenvolgens werd gelegenheid gegeve» aan de heeren Ds. A. Littooij, Ds. Oosten en Ds. Bouma, tot het houden der verschillende referaten, met stellingen. Van de aangeboden gelegenheid tot debat werd doer verschillende sprekers gebruik ge maakt. De namiddag-verg. had plaats onder leiding van Ds. Littooy, en Ds. Gommer sloot deze Zendingsdag met een woord van dank aan de sprekers en hoorders. Zeker tot aller teleurstelling, kon Ds. Lion Cachet van Rotterdam niet tegenwoordig zijn, door verzetting van den dag der samenkomst. Ons is een verslag toegezegd van het ver handelde, dat wy in een volgend no. hopen op te nemen. De morgen-vergadering was schaars bezocht, de middag-vergadering beter. Worde deze eerste Zendingsdag door meer deren gevolgd en werke zij steeds meer liefde voor den Zendingsarbeid in de Geref. Kerken. Dit doel zal vooral dan bereikt worden, wan neer op zulke dagen geen kerkrechtelijke of diepere vraagstukken behandeld worden, maar gerekend wordt met de bevatting der hoorders. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om onderstaand Programma op te nemen. Mogen velen zich opgewekt gevoelen om de vergadering bij te wonen. De dag is goed gekozen. Velen, vooral op Walcheren, staken dan toch den arbeid. En waar wij mogen vertrouwen, dat jongelieden van Gereformeerde huize zich niet zullen bezondigen aan het ijdel kermisvermaak, ringrijden en wat dies meer zij, daar radeh wij hun sterk aan, een uitstapje naar Goes te maken. Zij zullen daar een genoegelijk en tevens nuttig samenzijn hebben. De Agenda is rijk voorzien van goede onder werpen, zoodat de bespreking leerzaam kan zijn. Edoch, niet alleen jongelingen moeten er heen gaan, ook ouderen in jaren, mannen met onder vinding en ervaring. O. i. mogen de Ambtsdragers, de Opzieners onzer Gereformeerde Kerken niet ontbreken, ook omdat het meerendeel der jongelingen onder hun opzicht is gesteld. Onze jongelingen hebben raad en leiding noodig, vooral in een tijd als deze, waarin zij

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 2