4e Jaargang. VRIJDAG 5 APRIL 1895. No. 14. Weekblad gewijd aan de belangen der Pereformeerde J^erken in Zeeland N< -13 oord-prabant en limburg, Ds. J. HULSEBOS, Ds. J. H. FERINGA en Ds. A. LITTOOIJ. Uit de H. Schrift. Want de IIEERE is onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze Koning; Hij zal ons behoeden. Jesaja 3322 ONDER REDACTIE VAN Doch Samuel zeide: Heeft de HEERE lust aan Brandofl'eren en Slachtofferen, als aan het gehoorzamen van de stem des Hee- ren? Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen. 1 Sam. 1522. Abonnement per 3 maanden f 0.35. Afzonderlijke nos. 3 cent. Advertentién van 1 5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: K. LE COINTRE MIDDELBURG. Berichten, Advertentién enz., gelieve men tijdig, uiterlijk Vrijdagmorgen, bij den Uitgever in te zenden. HET WOORD DES KRUISES. Want het woord des kruises is wel dengenen, die verloren gaan, dwaasheid maar ons die behouden worden, is het eene kracht Gods. 1 Cor. i: 18. Wat verstaan wij onder: Het ivoord des kruises? Ziethier wederom eene van die vele schoone aanduidingen, waarmede de H. Geest in de Schriften het Evangelie, de blijde boodschap, noemt, en die zijn ontleend aan den rijkdom van den inhoud. Wat elders heet: Het woord der verzoening, heet hier: Het woord des kruises, omdat het spreekt en gewaagt van de geheimenissen en zalige vertroostingen van het smartelijk en schandelijk kruis van onzen dierbaren Heiland De inhoud van het Evangelie, de inhoud van het woord des kruises is: de boodschap van, aangaande het kruis. Het kruis getuigt van de gruwelijkheid onzer zonden, van onze rampzaligheid door de zonden. Het spreekt van het gadeloos lijden en de diepe versmaad- heid van den vlekkeloos reinen Heere Jezus, naar lichaam en ziel, gebogen onder den last van den toorn Gods, vanwege de zonden zijns volks. Maar het spreekt ook van de eeuwige, on doorgrondelijke liefde Gods voor hen, die zijne tegenstanders, zijne vijanden, overtreders van zijne wet zijn van nature, maar die Hij uit louter genade, door dat kruis, met zich wil verzoenen, hebbende voor hen tot zonde ge maakt, Dien, die geene zonde gekend heeft, opdat zij zouden worden rechtvaardigheid Gods in Hem. Het kruis spreekt van de volkomen gehoor zaamheid des Zoons in de vervulling van de van eeuwigheid aanvaarde taak, de gehoor zaamheid aan den Yader. Maar ook spreekt het van zijne onnaspeurlijke liefde voor allen, die Hem ter verlossing zijn gegeven. Hij ont ziet het ontzettend kruis niet, Hij draagt ge willig den toorn Gods, om alzoo allen, die door Hem tot God gaan, allen, die in Hem geloo- ven, eene oorzaak van eeuwige zaligheid te zyn. En dat woord des kruises spreekt nu de H. Geest tot de verslagen harten van de uit verkoren zondaren. Hy doet het hun verstaan, en het is hun, die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid, door 't geloof, dat de H. Geestr werkt door dat woord, een bron van voortdu- renden, onuitputtelijken, steeds rijker zich openbarenden en nimmer eindigenden troost. Dat woord des kruises laat de Heere alom verkondigen. Liefelijk zijn op de bergen de voeten dergenen die het goede doen hooren, die vrede verkondigen, vrede door het bloed des kruises. Ook onder ons is het woord des kruises! Maar hoe wordt het ontvangen? Er zijn onder de hoorders, die verloren gaan, er zijn tot roem van Gods genade onder de hoorders, die behouden worden. O! diepingry. pende gedachte! Maar wat zal het voor u zijn? Onderzoekt u zeiven! Kenmerken worden hier genoemd, getrouwelijk! Dengenen, die verloren gain, is het dwaas heid. Het is in hun oog zwak, onmachtig om te verlossen, zij zien er niets in. Zij zoeken hunne zaligheid bij andere zaken. In zich zei ven zijn zij sterk. Zij gaan niet gebukt onder zondenlast en hebben geene behoefte, om met God te worden verzoend. Soms doen zij vele wederpartijdige dingen tegen den naam van Jezus. Soms bekleeden zij zich met het christelijk gewaad, weenen over zijne wonden, maar innerlijk haten zij het kruis, den Heiland en de kruisgezanten. Maar ons, die behouden worden, is het eene kracht Gods. Ons, dat zijn zij, die van nature vijanden van het kruis, gelijk de anderen, door Gods ondoorgrondelijke barmhartigheid, door *t zaligmakend werk "des Gëestes verbroken, verootmoedigd, schuldenaren zijn geworden, en die zijn henengeleid naar dat kruis, om geloovende in den Heere Jezus, met den moor denaar het: gedenk mijner! te stamelen. Hun is het kruis by toeneming eene kracht Gods tot hunne behoudenis, eene kracht om den Heere te billijken in al zijne wegen, eene kracht om Hem te verwachten ook bij het naderen van den dood Hülsebos. KERK. D. T D. Z. G. K. VERSLAG DER VERGADERING VAN DEPUTATEN TOT DE ZENDING VAN DE GE REFORMEERDE KERKEN ONDER HEIDE NEN EN MOHAMMEDANEN, gehouden 14 Februari 1895. Op den kouden Donderdag, den 14en van Sprokkelmaand, kwamen Deputatentot de Zen ding te Utrecht bijeen. De Vergadering was hoofdzakelijk belegd om te beraadslagen over de aanbieding van Ds. Lion Cachet, reeds lang geleden geschied, waar bij deze Broeder zich ter beschikking had ge steld voor den dienst der Zending, en die, in verband met de Opleiding, tot dusver was uitgesteld. Tegenwoordig waren: de leden van het Mo- deramende Zending-Directorde BB. Lindeboom, Noordewier, van Haeringen, Hovy, de Gaay Fortman, Bouma, en de Penningmee ster. De BB: Seegers, Hesels en Sijpkens waren door ongesteldheid, Wagenaar en Gispen door andere omstandigheden verhinderd. Nadat op de gebruikelijke wijze de vergadering geopend is, en de notulen gelezen zijn, worden eerst enkele mededeelingen gedaan lo Aangaande de regeling voor het vertrek van Br. Horstman door het Moderamen gemaakt, wat de goedkeuring der Vergadering wegdraagt 2o. Wordt door den Director medegedeeld, dat hem, van een lidmaat van een onz r kerken, ten behoeve onzer zending, onder zeer aanne melijke voorwaarde zijn ter hand gesteld 5 Oosten rij ksche Obligatiën, nominaal een waarde vertegenwoordigende van f 6000, De vergadering verneemt dit met groote blijd schap en machtigt Praeses en Scriba, het voor- loopig bewijs van ontvangst door den Zending- Director afgegeven, door een defiinitief te ver vangen. 3o. Brengen BB. Lion Cachet en Donner verslag uit van een onderhoud, dat zij met den Minister van Koloniën hebben gehad. Nu komt de uitzending van Ds. Lion Cachet aan de orde, by de behandeling waarvan deze Broeder, met verlof van den Praeses, de verga dering verlaat. Het prae-advies van het Moderamen over de zaak wordt gelezenernstig overwogen, en met eenige wyzingen, aldus vastgesteld Eerwaarde Broeders. „Het Moderamen van Deputaten tot de Zending heeft bij dezen de eer U een prae-advies aan te bieden, overeen zeer gewichtige aangelegenheid de aanbieding door onzen mededeputaat, Ds. F. Lion Cachet te Rotterdam, van „zichzelven, de zijnen, en het zijnen" tot den dienst onzer Zending. Zoowel de leeftijd van dezen Broeder, als de toestand van ons arbeidsveld op Midden- Java, maken het langer uitstellen van deze zaak ongeoorloofd. Immers, lang uitstel kan in deze gevoeglijk „afstel" heeten; en het afslaan van zulk een aanbieding, dat wel nimmer zal mogen geschieden zonder voorafgaande ernstige over weging, wordt des te bedenkelijker, door de bestendige verergering der toestanden op Midden- Java. Uw Moderamen heeft getracht, deze zaak van alle zijden te bezien. Tegen zoodanige uit zending toch, als in de bestaande omstandigheden in genoemde aanbieding ligt opgesloten, zijn onloochenbaar bezwaren in te brengen. Zóó zwaar heeft een dezer bezwaren zelfs gewogen by een der leden van het Moderamen, dat hij verklaard heeft, zich niet met dit prae-advies te kunnen vereenigen, waarin overigens de andere leden overeenstemmen. In de eerste plaats schijnt het bedenkelijk, een Bedienaar des Woords op zestigjarigen leeftijd als Zendeling uit Nederland naar Indië te zenden. Hiertegen echter staat over, dat bedoelde Broeder aan den zendingarbeid niet vreemd is; in Afrika jarenlang op dit gebied heeft gearbeid; en voorts geheel zijn leven tot de Zending in betrekking heeft gestaan. Dat hij bovendien door persoonlijke aanraking met allerlei Zendelingen en Zending-vereenigingen, zoo in als buiten Europa, rijk aan ervaring mag heeten. Dat hij voorts jarenlang het be wuste arbeidsveld als Buitenlandsch-Secretaris bestuurd heeft, en er een jaar op een inspec tiereis heeft doorgebracht. Hy kan dus in menig opzicht aanvangen, waar menig ander Zendeling eerst eindigt. En, wat zyn lichaams kracht betreft, waar hy (wetende welke de bezwaren zyn) nochtans een jaar lang zyn aanbieding gehandhaafd heeft, is hierin geen reden, hem de toewijding van zijn leven aan

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 1