Classis s'Hertogenbosch. Is het niet droef? Is het niet onverklaarbaar, dat eene confes- sioneelc vereeniging als boven zeggen en schrij ven durft In hare Statuten? De door en door leugenachtige toestand der „Herv. Kerk" doet ten slotte velen leugenach tig zijn, zonder dat zij het weten. Sinds jaren hebben wij de karakterschaarschte van onzen tijd mede daaraan toegeschreven. De bede: „Breng, Heer, al uw gevangenen weder;" „wend o Heere! onze gevangenis, ge lijk waterstroomen in het Zuiden! mag op houden noch verflauwen. Liïtooij. Het is mij uit verscheidene vragen geble ken, dat mijne laatste aanteekening op het schrijven van den heer Thierry te kort, alzoo niet duidelijk genoeg was en dientengevolge door velen niet geheel begrepen is. Met de woorden: „Over hetgeen hier en verder gezegd wordt, kunnen wij dan D. V. tegelijk en later spreken", bedoelde ik: als de heer Thierry zijne stelling bewezen heeft. Immers, als hij zijne stelling bewezen heeft, moet ik bij vernieuwing hierover schrijven, dan moet ik publiek erkennen, dat hij de Geref. leer in dezen beter wist dan ik, en wanneer het m. i. niet bewezen is, moet ik dat aan- toonen; dus in elk geval weer schrijven. Neemt hij ze terug dan laat ik het onderwerp op het oogenblik weer rusten* Natuurlijk zal hij het een of liet ander doen, ze bewijzen of ze terugnemen. Littoolj. Op Donderdag den 14 Maart 11. trad voor de Chr. Jongel. Ver. Spreuken 23:23ct" te Mid delburg op de WelEerw. Zeergel. Heer Ds. K. Fernhoüt van Utrecht, sprekende over het onderwerp John Darby en zijn leer" Nadat Z.Eerw. er op gewezen had ditmaal niet te zijn gekomen om het Woord te bedienen, doch dat toch nu en steeds dat Woord een lamp voor onzen voet en een licht op ons pad moet zijn, schetste Z.Eerw. in breede trekken en welgekozen bewoordingen het leven, den arbeid en de persoonlijkheid van genoemden Darby. Het Darbisme, de leer naar Darby, zeide spreker, is een juist onderwerp om op vele zonden en gevaren opmerkzaam te maken, waaraan èn de kerk èn hare beleiders blootstaan, daarom moet de waarschuwing daaromtrent ter harte wor den genomen. Darby echter is eigenlijk niet de stichter van het Darbisme. In zeker opzicht komt hem door zijne geschriften en persoonlijkheid het Vaderschap toe. In ons land worden ook na volgers van hem gevonden. John Darby, op 't laatst der vorige eeuw uit eene aanzienlijke Engelsche familie geboren, ontving zijne opvoeding naar den stand van zijne ouders. Het valt moeilijk uit te maken of deze opvoeding eene Christelijke mocht ge- heeten worden. Aannemelijk is echter het tegendeel. Rechtsgeleerde was de bestemming van on zen John. Hij studeerde dan ook in de rechten en werd spoedig advocaat. Doch alras bleek het dat hij tot wat anders geroepen was. Zijne zonde en ellende werden hem door Gods genade duidelijk geopenbaard. Hij gaf toen zijn vurig verlangen te kennen om als predikant werk zaam te zijn. Niettegenstaande de weigering zijns vaders en de heftige tegenstand van dien, volhardde John toch in zijn voornemen, door welke volharding het zoo ver kwam, dat hij door zijn vader werd onterfd. Door een oom werd liii in staat gesteld zijne studie in de Godgeleerdheid aan te vangen en na volbrachte studie was hij als geestelijke werkzaam in de Anglicaansche Kerk. Spoedig vond hij ook daar niet, wat hij zocht. Door echte studie overtuigd dat ook dit de werkelijke kerk niet was, maakte hij zieh van haar los. Door deze stap werd zijne richting begrensd. Daar hij vasthield aan den apostolischen en hierarchischen eisch, die volgens hem aan het kerkelijke leven moest gesteld worden, verviel hij buiten alle kerkgemeenschap en nam een afgezonderde positie in. Hij sloot zich aan aan onkerkelyke kringen, die in Engeland en Ierland gevonden worden en gaf daar ruimte aan zijne denkbeelden. In verzet komende met de Anglicaansche kerk verliet hij Engeland en vertoefde twee jaar te Genève; vandaar begaf hij zich naar Lausanne. Daar waren scheuringen en twistingen over de leer der predestinatie en die der volmaak baarheid. Door de dissenters te hulp geroepen tegen de Methodisten, bracht hij het in 1841 zoover, dat de methodisten voor t grootste gedeelte in de gemeenten terugkeerden. Toen toog John Darby aan 't werk. Vooral was zijn studie op de profetieën ingericht. Vele lieden hoorden naar zijne voordrachten. Hij had de goede uitlegging gevonden. Een geschrift getiteld: „Blikken op de verwachting der Kerk" zag door hem het licht. De andere leeraars werden op zij gezet. Met de Avondmaalsbediening, die in strijd met de leer der gemeente geschiedde, nam hij het in 't geheel niet nauw. Een splitsing was het gevolg en de edelsten werden aan zijne zijde gezien. Ook hier werden dezelfde Iersche onkerkelijke kringen gesticht. Onder meer veroordeelde hij alle ambten in de kerk. Als bewijs van een en ander bezigde hij de tekst„Waar twee of drie in mijnen naam vergaderd zijn, daar ben ik in het midden van hen. In 25 boekdeelen elk van 600 bladz. werden door hem zijne denkbeelden omschreven. Een Seminarium werd opgericht en een tijd schrift populariseerde zijne denkbeelden. Er kwamen meer van deze losse kringen, doch door revolutie en gisting in de nationale kerk verslonken ze alras tot niet. Men werd dezelve gewaar in Zwitserland, Frankrijk en Engeland in Nederland sporadisch. De Darbisten onderscheiden zich van de Gereformeerden door a. Zij geven aan hunne vergadering geen kerkelijke vorm, ieder der broeders, die zulks wil, kan een stichtelijk woord spreken b. Zy erkennen geenerlei ambt in de kerk. Het aanstellen van ambtsdragers is tegen de bedoeling der Schrift, onmogelijk bij gemis aan apostelen en een algemeen ambt der geloovigen bestaat niet, c. Zij hebben geene belijdenis. Oefenen geen tucht uit. Staan op nauwgezetten wandel. In Engeland teruggekeerd is hy aldaar in 1861 gestorven. John Darby is en blijft een merkwaardige figuur. Niemand twijfelt aan de oprechtheid zijner bekeering. Er sprak uit alles oprechte vroomheid. Hij had een beminnelijk karakter cn wist de menschen aan zich te ver binden. Zyne geschriften, practisch, met goede woordenkeus geschreven, getuigen van zijn werkkracht en vroomheid. Mooie denkbeelden had John Darby en de belijding dier denk beelden is helder geschreven. Zijne werken vol van apocalyptische bespiegelingen, boeien ten zeerste. Zijn werken zijn niet wetenschappelijk aan gelegd 't zijn bloot wijsgeerige studiën. Op de exegese valt veel af te dingen. Dit komt er van als men voor zijne denkbeelden eerst de lijnen afstippelt en daar langsGodsWoord laat bewegen. Spreker noemde de hoofdzaken, waarin Darby's stelsel afweek van dat der Gerefor meerden. Zijn leerstuk der kerk was'niet uit de Heilige Schrift. Zyn kerkbegrip was niet de instituaire openbaarmaking van de kerk der geloovigen het bestond in de zichtbare openbaarmaking der geredden op aarde. Evenmin als men spreken kan van een ronde driehoek of een vierkante circel was er volgens hem een onzichtbare kerk. Organische eenheid in de geslachten, een verbond der genade, daarvan wilde hij niets weten. Hoofd voor hoofd zalig. Eenmaal gered, dan na voorafgegaan onderzoek in de kerk op genomen. Z. i. ontstond de kerk na het woord van de Heere Jezus: „op deze Petra zal ik mijne ge meente bouwen. Israël en de kerk zijn twee groepen; hier is geen lioogere eenheid. Van de kerk moeten ook de gezaligden worden uitgesloten. De kerk is op aarde, zij is zichtbaar en de gezaligden zyn onzichtbaar. De kerk zijn de geloovigen op een bepaald tijdstip op aarde doch zichtbaar optredend. Van plaatselijke kerken wilde hij niets weten, dit was deelen van het lichaam van Christus en stond zijn hierachiech begrip uit de Anglic, medegenomen in den weg. Volgens Darby is de kerk verdwenen. Bij de Apostelen bestond ze, er was toen eenheid. De kerk is nergens meer te vinden zelf niet nan te wijzen. Wie zich kerk noemt doet zonde. De geloovigen hebben zelfs geene roe ping de kerk tot openbaring te brengen. Dit is alles wel niet volgens Gods wil. Maar de liefde is verflauwd. De bruid is in slaap gevallen by het uitblijven van den bruidegom. Men is der wereld gelijkvormig geworden. Er is ontrouw, er is zonde en ten volle vertrou wen op de wereld. Dit is Gods hand en het oordeel Gods. De kerk heeft dit te dragen en allerlei pogen om herstel aan te brengen gaat tegen God in en zal mislukken. Wie zich hiervoor inspant doet als de jongen met een gebroken vaas, die scherven bijeen verzamelt en de vaas wil her stellen. Er is geen macht tot herstel. Daar de macht der geloovigen daartoe niet gevonden wordt, moeten er nieuwe apostelen komen en dan alleen zal de kerk oprijzen uit haar puin. De Heilige Geest heeft niet gewild, dat er ambten zijn. Alle de jammer over de kerk is oorzaak van het bekleeden der dienende ambten door de geloovigen. Dat blykt duidelijk van de Apostolische gemeente af. Wat is nu de roeping der geloovigen tegen over die zaken Het antwoord van Darby luidde Stil berusten, lijdzaam verdragen. In stilheid zij uwe sterkte. Zich aan de wereld onttrekken, ook op maatschappelijk gebied. Een afgezonderde houding aannemen tegenover elke vergadering, die zich de kerk van Christus noemt. Samen komen in liefde en vrede. Al deze stellingen poogde hy uit de Heilige Schrift en uit de handeling van de kerke Gods te bewezen. Ondoenlijk is het om in oen verslag weer te geven wat door Spreker daaromtrent werd uiteengezet, doch wij hopen, dat het voor velen een helder licht over het Darbisme heeft doen opgaan en het gesprokene heeft mogen mede werken tot eene terugkeer tot de oude Gere formeerde leer. Ofliciëele Berichten. Vlissingen B. De Kerkeraad maakt bekend, dat de rekeningen van Diaconie en Weezen fonds, benevens de rekeningen van do Zendingskas en het Suppletie fonds over het afgeloopen jaar zul len ter inzage liggen Maandag1 April, van des avonds zeven tot acht ure in de Consi storiekamer. Namens den Kerkeraad H. Guillaume, Scriba. Vergadering van de Geref. Kerken in boven genoemde Classis D. V. op Woensdag 17 April e. k. ter gewone plaats, des morgens ten half tien ure. Punten voor het agendum in te zenden uiter lijk tot 10 April aan den Kerkeraad te Heusden, voor deze gelegenheid door de Classis met de byeenroepin a r vergadering belast. Namens den Kerkeraad voornoemd. K. DE GEUS, Praesis. D. OCHTMAN, Scriba. Mede te brengen collecten ter a. s. Class. Vergadering van 17 April: a. Voor de algemeene kas voor hulpb. Kerken (Februari.) b. Voor de Kas van Emer. predikanten enz. (lste collecte 1895.) c. Voor de Theol. School (April.) Ondergeteekende noodigt de betrokken kerken beleefdelijk uit, zich ook in dezen zoo veel mogelijk te houden aan de regeling door de Classis gemaakt, opdat daarvan slecht bij hooge noodzakelijkheid worde afgeweken. D. OCHTMAN, Penningm. Werkendam en de Werken B. Weder mochten wij j. 1. Zondag, van onzen geachten Leeraar vernemen, dat, ZijnEerw. voor de roeping naar Vianen bedankte. Broeder Gay sprak namens den Kerkeraad, zijn dank uit, en verzocht de gemeente te zingen Ps. 69 vers 10. Spare de Heere onzen Leeraar, tot in lengte van dage, en, binde Hij steeds inniger gemeente en Leeraar te samen, tot uitbreiding van zijn Koninkrijk aan deze plaats is de bede van den Kerkeraad Namens den zelve R. Blokland, Sub. Scriba. Werkendam 27 Maart 95. Verantwoording van Liefdegaven. Door den boekh. der K. Kas in dank ont vangen uit de Collecte 24 Maart van E. P. f 2.00 voor de plaats, van V. V. f2.00 idem. I. de Wolff. Diaconaal Hulpbetoon. In dank ontvangen van Mejuffr. N. N. f3.— Mejuifr. Yerhage. CO 11 B ES P O N D ÉN T I Eenige liefdegaven en berichten moesten tot een volgend no. overstaan.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 3