Voor AARDAPPELS! APYERTENTIËN. IJ selsteenf abrikant. Yereeniging: voor Geref. School onderwijs te Middelburg. CLASSIS MIDDELBURG. INGEZONDEN STUKKEN. FLINKE VORM. NETTE SORTEERING. Concurreerende prijzen. - Prijscourant en Monsters w°^gfck°tp aaiivra;l= ~p Q De ligging der Steenfabriek is precies J- tegenover de kom der gemeente. Ook met het oog op ons volk moeten overal scholen met den bijbel verrijzen, 't Gaat om Gods Woord! 'tGaat om het heil van ons volk en vaderland! Neutraal onderwijs was lang genoeg het bederf van ons volkOns gebed moet opklimmen voor de overheid, die de school de ouders heeft ontnomen. Aan ons is 't niet om onze kinderen te doen wandelen naar Gods Woord, dit is Gods vrij machtig werk des Geestes, maar aan ons is 't wèl onze kinderen den middelijken weg, door de opvoeding in huisgezin en school, te laten bewandelen. Rusten we niet, eer we eene school met den bijbel bezitten, waar het gebod is een lamp en een licht, en de bestraf fingen der tucht den weg ten leven zijn! Met een woord van warme instemming, werd door den voorzitter van het bestuur, Ds. de Jager, spreker hartelijk dank gezegd. In den ouderdom van 51 jaren overleed op Zondag 10 Maart, den Weleerw. Heer Ds. M. Dee, pred. te Kockengen. Ds. M. J. van der Hoogt te K-itwijk a/d Ryn heeft de benoeming tot Geestelijk Verzorger van het gesticht Veldwijk" te Irmeloo aan genomen. Ds. E. Douma te Rotterdam in de zelfde betrekking benoemd aan het gesticht Bloemendaal" te Loosduinen, bedankte echter. Ds. G. Klaarhamer te Rotterdam heeft om zijn voortdurend zwakke gezondheidstoestand eervol emeritaat aangevraagd. Aan de Vrije-Universiteit werden tot Candi- daat in de Theologie bevorderd de HH. H. Meijer en W. H. Gispen. Woensdagavond zal de eerste Jaarvergadering van bovengenoemde Vereeniging worden ge houden in de Hofpleinkerk. Gaarne vestigen wij hierop de aandacht en wekken de leden op tot een trouw bezoek. Dit is dringend noodig, zoo ter wille van de te behandelen punten, alsmede ten bewijze dat men zijn roeping verstaat en belangstelling toont in eene zoo gewichtige materie als de zaak der opvoeding van de jeugd. Zij, die nog geen lid dezer Vereeniging zijn, kunnen zich daartoe bij een der heeren Be stuursleden aanmelden. Officiëele Berichten. De kerkeraad der Gereformeerde kerk van Middelburg Cr wendt zich bij dezen tot elders wonende ouders, wier zonen met Maart als militairen in deze stad in garnizoen zijn geko men, met het verzoek hem mededeeling te willen doen van de namen dier jongelieden, teneinde toezicht op hen te kunnen uitoefenen, en hun, des begeerd, vriendschappelijk, huiselijk verkeer aan te bieden. Dit verzoek wordt mede gericht tot die Gereformeerde kèrkeraden onder wier opzicht bedoelde jongelieden verkeerden. De kerkeraad acht geen uitvoerig betoog noo dig om aan deze uitnoodiging kracht by te zetten, daar toch het ontzettende gevaar, waar aan het kazerneleven onze jeugdige militairen blootstelt, waarlijk niet onbekend zal zijn by onze christenvaders. Geve de Heere hun leven dig te beseffen hunne verantwoordelijkheid en dure verplichting, om gemeenschappelijk de middelen aan te wenden, welke onder den zegen des Allerhoogsten kunnen dienen om hunne kinderen af te houden van het pad des verderfs, waarop zij in die omgeving wandelen eer zij hèt weten. De Kerkeraad voornoemd, namens hun J. D. v. d. Velden, h. t. Praeses, C. Verhage, h. t. Scriba. Middelburg, Maart, 1895. Verantwoording van Liefdegaven. Door den boekh. der K. Kas in dank ontvan gen bezorgd bij Br. C. Verhage van N. N. f3.— voor de plaats. i. de Wolff. Vlissingen B. In dank ontvangen: contri butie voor de Zendingskas f 1.25. Namens den Kerkeraad, H. Güillaume. Scriba. Ontvangen Collecten voor Krankzinnigen en Idioten. Middelburg A B C Vlissingen A B Serooskerke A B Koudekerke Meliskerke Veere Gapinge Vrouwepolder Oostkapelle Domburg Grijpskerke Arnemuiden St. Laurens O. W. Souburg f29,21 12,06 21,13= 26,32 21.665 7,72r> 10,41 19,495 4,945 11,22= 1,28= 3,37 5.91= 3,- 7,70 2,58 2,40 11,28 f201,72 F. J. van Ditmars, Penningmeester. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Hooggeachte Redactie! Hoewel het stukje, getiteld: „geschonkenge nade," voorkomende in uw geacht blad van 15 Maart eenigszins buiten de bedoeling van mijn schrijven in uw blad van 8 Maart omging waardoor ik vrees, dat de strekking van dat geschrevene, hetwelk toch beoogde, de hier gevolgde kwade gewoonte van verkeeren tegen te gaan, wel eenigermate hare kracht verloren heeft, (1) ben ik toch gaarne bereid, den WelEerw. heer Ds. Littooij mijne meening in bedoeld stukje bekend te maken. Niet één oogenblik heb ik gedacht, dat het Geref. volk uit Walcheren niet zou gelooven aan „geschonken genade in jonge kinderen," evenmin geloof ik, dat de Walchersche Calvi nisten zich voorstellen, dat door en bij den doop, aan allen die gedoopt worden, de genade Gods wordt medegedeeld. Neen integendeel veronderstel ik juist, dat alle Gereformeerden in Walcheren, met onze belijdenis gelooven, dat de kinderen der geloo- vigen bondelingen Gods zijn, en dat de Doop met water door den dienaar gepaard gaat, met den Doop van den Heiligen Geest door Christus(2) dus dat zij de kinderen der geloovigen zonder onderscheid beschouwen als uitverkorenen, (3) als zulken die het vermogen bezitten om te gelooven. Dat de leeraar, indien hij de kleinen niet als zoodanig beschouwt, hen ook niet zou mogen doopen, daar de doop, het teeken van het ver bond der genade, alleen voor de uitverkorenen en niet voor de heidenen is. Dat niemandt weet, wie de uitverkorenen zijn dan God alleen, maar dat wij er allen voor moeten houden, die door belijdenis en leven, zich als zoodanigen doen kennen. Dat alle gedoopten tot de kerk behooren; dat alle gedoopten echter geen uitverkorenen zijn, maar dat zich onder de gedoopten, de uitverkorenen bevinden; gelijk Izak en Ismaël beiden besneden waren, maar alleen Izak het kind der belofte was. Dat al waren onze kinderen 10 ja 100 maal gedoopt, hun die uitwendige doop op zich zelf nog niets baten zou, indien God de Heere niet vooraf de genade der wedergeboorte en alzoo de kiem van het geloofsvermogen ingeplant had; daarom zal de doop den een tot voordeel den ander tot verzwaring van zijn oordeel zijn. Hieruit kan nu naar mijne meening geene vergissing ontstaan, daar dit toch alleen de Geref. belijdenis is. Nu is eene schoone belijdenis echter niets, als zij niet gepaard gaat" met een wandel door dit leven, overeenkomende met die belijdenis. Daarom hoop ik, dat de Heere geve, dat er weer allerwege een terugkeeren mag komen tot Gods Woord en tot onze schoone belijdenis. Dan eerst loopen wij in den van God ge wilden weg, en verdwalen niet op volgens ons goede maar toch van God niet gewilde paden. Dan eerst hebben wij zegen te wachten. „Beproef mij ook hierin," zegt de Heere. U, inmiddels dankende voor de mij ver leende plaatsruimte, blijf ik Uwen Dienstwilligen J. P. Thierry. Serooskerke, 20 Maart 1895. verzoekende, tot zooveel gedwongen huwelijken leidende gewoonte van verkeeren op ons plat teland door myn schryven kan verzwakt zyn, daar het immers in zoover het daarover schreef door mij geheel beaamd en bevestigd is. Maar hetgeen mij contrabande toescheen tegelijk aan de markt te laten brengen, en daarenboven hetgeen waarover het ging en dat het beoogde daardoor in zijne uitwerking te laten verzwakkendat mocht en moest m. i. niet. (2) Wat mij toen contrabande toescheen, beschouw ik, nu de heer Thierry zich nader verklaart, nog als zoodanig. Ik wil de stelling „dat de doop met water door den dienaar ge- paard gaat, met den doop van den Heiligen Geest door Christuszoo algemeen als ze hier uitgesproken wordt en vóór veertien dagen in andere woorden uitgesproken is, wel eens be wezen zien bewezen zien èn uit „Gods Woord" èn uit „onze schoone belijdenis." Zoolang dat niet geschied is, beaam ik ze niet, en raad ik niemand aan dit te doen. Hij, die stelt is gehouden te bewijzen. Vooral wanneer hij, zooals de geachte schrijver, tame lijk sterk doet uitkomen, dat wij in die stelling de Gereformeerde leer hebben, en dat zij, die haar niet beamen, ongereformeerd zijn. (3) Over hetgeen hier en verder gezegd wordt, kunnen wij dan D. V. tegelijk en later spreken. Zeer veel daarvan stem ik van harte toe. Littooij. (1) Het is mij niet duidelijk, dat het schrij ven van den heer Thierry over de kwade, God Yereeniging „<le Kerkelijke Kas" te Middelburg-. De jaarvergadering der vereeniging „de Kerkelijke Kas" zal D. V'. plaats hebben op VRJ.J DAG 29 MA A RT a. s. des avonds te H ALF ACHT URE, in de Noor- derkerk. De rekening en verantwoording van den boekhouder over het jaar 1894, ligt ter inzage voor de leden der vereeniging één uur vóór den aanvang der vergade ring, dus van half zeven uren af. Getrouwe opkomst is zeer gewenseht. Alle leden der gemeente, die op het duplicaat lidmatenboek zijn ingeschreven en niet zijn gecen sureerd, kunnen leden zijn dezer vereeniging, terwijl alleen die leden, welke hun 24e levensjaar zijn in getreden, stemrecht hebben. Het agendum voor deze jaarvergadering is samen gesteld als volgt: a. Opening met gebed. b. Voorlezing van de presentielijst. c. Vaststelling van de notulen der vorige algemeene vergadering. d. Korte mededeeling van de ingekomen stukken, welke behandeld worden onder punt l. e. Het jaarverslag van het bestuur over het afge- loopen dienstjaar. Het jaarverslag der commissie van controle over het verloopen jaar. g. De door het bestuur voorloopig opgemaakte en later vast te stellen begrooting voor het volgende dienstjaar. h. Benoeming van een stembureau door den Voor zitter. i. Benoeming van een bestuurslid en een plaats vervanger. j. Benoeming van de leden der commissie van contróle. k. Benoeming van plaatsvervangers voor de leden dezer commissie. I. Behandeling der eventueel ingekomen stukken. ra. Opmerkingen, vragen of voorstellen van stem gerechtigde leden. n. Lezing der korte notulen. o. Sluiting der vergadering met gebed. Het Bestuur der vereeniging voornoemd, Namens hetzelve, A. B. Crucq, Voorzitter C. Verhage, Secretaris. OR RES V ONDENTIE. "Verslag Jongel.-Vereen. en eenige berichten moesten wegens plaatsgebrek overstaan. NIEUWERKERK a. (1. IJS KL, Levering op keur. Ouderkerk a. d. IJsel. De PERU GUANO kan afgehaald worden. A. MEEUWSE, Oostkerkplein.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 3