Voor AARDAPPELS! HAAST U ADVERTENTIËN. Te koop tegen Fabrieksprijs: ONTVANGEN: FAMILIEHULP CLASSIS MIDDELBURG. J. M. VAN LUUK. 3. Omdat mijne tegenwoordigheid in de kerk des te noodzakelijker is. naarmate het gehoor minder talrijk dreigt te zijn. 4e. Omdat, welke mijne positie in de kerk ook zij, mijn voorbeeld invloed zal uitoefenen op anderen, hetzij ik mij ter godsdienstoefening begeef, hetzij mijne plaats ledig blijve. 5e. Omdat ik zie dat de kinderen dezer wereld, zelfs de meest weekelijke en verwende, zich nooit door ongunstig weder van hun genot la ten terughouden. 6e. Omdat het leven van zelf verloochening, waartoe de Christen geroepen is, niet mag af hangen van de veranderingen op den barome ter, en omdat de houding, die ik tegenover het weder aanneem, mij tot middel kan dienen om mijne liefde tot Jezub af te meten. 7e. Omdat ik bemerk, dat zy, die onder 't voorwendsel van koude, warmte, regen of sneeuw de godsdienstoefening verzuimen, bij mooi we der evenzoo handelen. 8e. Omdat, zoodra de mensch eenmaal terug deinst voor hindernissen, die gemakkelijk uit den weg te ruimen zijn, hij er ongemerkt toe komt om zelfs tegen denkbeeldige moeilijkhe den op te zien. 9e. Omdat het mogelijk is, dat juist bij slecht weder, mij naar Gods Wil een bijzondere ze gen in de kerk wacht, en vooral omdat ik niet weet, hoe menigmaal de gelegenheid tot onder linge stichting mij hier beneden nog geboden wordt. Pniël. behoorde in behoeftige omstandigheden altijd voorop te gaan, en toch wordt dit in vele gevallen voorbijgezien en nagelaten. Meermalen wordt dit openbaar, wanneer bij ziekte of anderzins behoefte ontstaat en bijv. oude lieden niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien, waarom al spoedig de hulp van de Diaconie wordt ingeroepen. Bij onderzoek blijkt dan maar al te vaak hoe gemakkelijk men zich aan dezen schuldigen en van God gewilden plicht onttrekt. Vooral van kinderen tegenover de ouders is dit een groote zonde en in strijd met het 5e gebod. Want, wel is waar. zijn de ouders geroepen schatten voor de kinderen te vergaderen, maar ook gebeurt het meermalen dat de ouders de hulp der kinderen noodig hebben, en dan moet deze uit liefde en met blijmoedigheid verleend worden. Dat wil de Heere God zoo en daartoe ver maant Hij ons in zijn Woord. Zie I Tim. 5: 4. Treffende voorbeelden zijn hiervoor bij te brengen zoo uit de. H. Schrift als uit de Historie. Jozef zond om zynen vader opdat hij in Kanaan van honger niet zou omkomen. Ruth zorgde voor hare schoonmoeder. Den Apostel Johannes nam Jezus moeder in zijn huis, enz. De geschiedenis verhaalt ons van eene dochter die haren vader, welke veroordeelt was van honger te sterven, met hare borsten in de gevangenis langen tijd heeft gevoed. Natuurkundigen verklaren dat de Ooijevaars die hare oude ouders, als zij niet meer kunnen vliegen om haar voedsel te zoeken, in de nesten de spijze toebrengen. Doch waartoe meer ten bewijzen voor dezen plicht. Gelukkig wordt dezen plicht vooral onder ge- loovigen dan ook wel gevoeld en ze zijn er die met veel opoffering, uit ware liefde, aan hunne ouders „godzaligheid" bewijzen. Toch zou men zich vergissen indien men meende dat familiehulp regel was en deze in de eerste plaats werd verleend. Dan moet rr.en maar eens bij een Diaken vernemen en ge zult eens hooren dat het Kaïn's antwoord „ben ik mijns broeders hoeder" nog niet vergeten is; hoe weinig liefde zich dik wijls openbaart en het besef van dezen plicht niet zoo wonder groot is. Dan kan men hooren dat de toestand van A of B het familielid „koud" laat, of dat men er „geen slapelooze nachten" van zal hebben. Sommige ouders durven er niet van spreken tegen de kinderen want „dan komt hij (of zij) misschien in 't geheel niet meer naar mij om zien". Men kan het zoo goed aanzien dat de oudjes naar het Armhuis gaan, of dat het Armbestuur of de Diaconie voor hen zorgt. Dit zijn misstanden waartegen moet ge waarschuwd worden en al is in de Geref. Kerken deze zonde niet zóó openbaar, toch is zij er. Het beste wapen hiertegen is ware vreeze Gods te werken en een opvoeding naar den Woorde Gods te geven en ook zullen Diakenen wel doen bij hun arbeid in de gemeente op dit verband steeds te wijzen. Het is naar de Schrift dat familiehulp voor Diaconale-zorg moet gaan. Eerst na het kind (of de familie) komt de Diaken. Wij besluiten dit stukje met een wel oude doch niet verouderde vermaning van Ambrosius die aldus sprak: „Voedt uwen Vader, voedt uwe Moeder. Als ghij al uwe moeder suit ghevoededt hebben, soo en hebt ghij noghniet vergolden de smerten, ghy en hebt nogli niet vergolden de pyne, de welcke sy voor u gheleden heeftom uwentwille heeft sy gheschreyt, en soudt ghy toelaten dat sy ghebreck leedt? O soon(O dochter) wat een oordeel suit ghy over u halen, indien ghy uw vader niet voedt: hem syt ghy schuldigh 't geen ghy hebt den welcken ghy schuldigh syt 'tgene ghy syt. Wat een oordeel is het dat de ghemeynte moet onder houden die ghy niet wilt voeden Middelburg. Tot de Chr. Normaallessen werden, na gehouden examen, toegelaten, uit Middelburg: Jakoba Snoep en P. M. Corbeel; uit Vlissingen: A. C. de Kam, N. de Regt, C. J. Nobels en Helena M. Baert. Ofticiëele Berichten. Onder leiding van het Bestuur der Vereeni- ging „de Kerkelijke kas" te Middelburg werd door leden der Geref. kerk aldaar C ten vorigen jare opgericht eene halve-stuiversvereeniging of wel lialve-stüiverscollecte. Dit geschiedde om op min bezwarende wijze te geraken tot het verkrijgen der benoodigde som tot aflossing en rentebetaling van de aandeelen in de geldleening van genoemdeïver- eeniging. De stad werd daartoe verdeeld in 23 wijken en in ieder dezer wijken aangesteld een verzamelaar. Het geld, door deze verza melaars bijeengebracht, wordt elke maand gestort in de kas van den boekhouder. Ten einde den geheel vrij willigen arbeid onzer broeders te controleeren en hun tevens kwijting te verleenen van de door hen in 't vorige jaar gestorte sommen, werd onder presidium van den voorz. der k. kas, woensdag den 6 Maart des avonds te 7 uren eene vergadering gehou den in de consistoriekamer der Noorderkerk. Deze samenkomst was recht broederlijk en aangenaamaangenaam ook vooral om de ver rassende uitkomst, welke de Heere op deze eenvoudige en geringe pogingen gaf te aanschou wen. Duidelijk bleek ook hier weer de groote macht van 't kleine. Op uitnoodiging van den voorzitter verklaarden al de aanwezigen verzamelaars zich gaarne bereid zich ook dit jaar te belasten met het bijeen brengen der toegezegde bijdragen. Mogen nu maar alle leden der gemeente, ook volwassen zoons en dochters van het huisgezin, voor wie n.l. dit geringe offer niet te zwaar is, deze zaak met gewilligheid steunen, en geve de Allerhoogste ons steeds meer op te merken de liefelijke bewijzen zijner trouwe zorg, ook voor dit deel zijner kerk in onze goede stad! Ontvangen Collecten voorde hulpbehoevende kerken mnde classis Middelburg A f 12,42 B 12,01 c 26,665 Vlissingen A 13,37 B 14,50 SerooskerkeA 6,46 B 10,9P Koudekerke 12.615 Meliskerke 4.86 Veere 3.96 Gapinge 1,425 Vrouwepolder 2,423 Oostkapelle 3.10 Domburg 4,87 Grijpskerke 12,945 Arnemuiden 3,12 St. Laurens 1,42 0. W.-Souburg 7,03 f 154,17 F. J. v. Ditmars. Penningmeester. Verantwoording van Liefdegaven. Idiotcngesticlit 'sHeeren Lo. CHRISTUS CONSOLATOR. Onze Heiland noemt het gebod der liefde, dat Hij den zijnen zoo nadrukkelijk inscherpt, een nieuw gebod. Dat is het ook. De oude wereld, de heidenwereld, kent er niets van. De oude mensch verstaat het eigentlijk nog evenmin. De Romeinsche "dichter Plautus, die twee en een halve eeuw vóór Christus leefde, zegt „Weinig verdienstelijk maakt hy zich, die armen „spyzigt; wat hij geeft is weggeworpen en den „arme verlengt hij slechts het leven en daar- „mede zijne ellende." En dat is in den grond der zaak nog de be schouwing van het oude onwedergeboren hart. Stel daar tegenover nu eens de schoone schil derij van Ary Scheffer. Rondom den Heere, door zijne ontferming als uit hunne schuil hoeken te voorschijn geroepen, bevinden zich allerlei ellendigen: de boetvaardige Magdalena vindt bij Hem hare schuilplaats; Hij strekt zijne handen uit naar de verlatene weeze; Hij is de Troost van die treurende weduwe; Hij verbreekt de boeien van den armen slaaf; Hij voed de hongerigenHij schraagt den oude Hij geneest den krankzinnige O, het oude hart valt toch nog altyd Plautus bij. Maar wie zelf als een ellendige zijnen Chris tus Consolator mocht vinden, gunt allen onge lukkigen eene plaats, aan zijnen voet. Zeg, lezer, lezeres, hebt gij het nieuwe gebod der liefde reeds begrepen? Met vriendelijken dank ontvangen uit het busje van Aarn. Kögeler 2.25, alsvoren van S. v. Sorgen i'2,675. Op het verzamellijstje van N. N. f 1.25. Uit de collecte 3 Maart kerk C fl,-. K. le Cointre, Corresp. Door den boekh. der K. Kas in dank ontvan gen: uit de collecte 3 Maart f3.— voor de plaats, uit de collecte 10 Maart van K. J. f3.— idem. I. de Wolff. CORRESPONDENTIE. Te laat om nog in dit no. op te nemen ont vingen wij een verslag van de lezing Donderdag avond in de Noorderkerk te Middelburg gehouden. op verzoek der Geref. Jongel. Ver. Spr. 2323a door Ds. K. Fernhout van Utrecht over John Darby en zijn leer." Wij hopen dit D. V. in een volgend no. op te nemen. Door 'sHeeren goedheid werden wij verblijd door de geboorte van een Zoon. W. VERMEULEN, J. VERMEULEN Coeneöras. Middelburg, 9 Maart 1895. De PERU GUANO kan afgehaald worden. A. MEEUWSE, Oostkerkplein. Geschilderde KASTEN, Ronde TAFELS en Matten STOELEN in het Meubelmagazijn Vlis- singsche straat. Firma Gebrs. VAN SCHA1K. N.B. Bestellingen en reparatiën worden ten spoedigste afgewerkt. Twee zoo goed als nieuwe Kastklokken te koop. PRIJZEN ZEER LAAG. Adres Boekh. K. LE COINTRE. BIEZEN MATTEN van af f 1,75. BLOKJES van af f 3,60. Voorts ROOKSTELLEN, BLIK- en GLASWERK, SPIEGELSdiverse MEU BELEN en verdere huishoudelijke artikelen. KAPOK- en VEERENBEDDEN, LAKEN, Fransch MERINOS, PI LOW, enz. enz. by A. J. DE YISSEIL Souburg.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 3