INGEZONDEN STUKKEN. Gereform. Jongelings-Vereeni^ing Spr. 23: 23. De z.g.n. „Stille armen" daarentegen zijn niet zoo gemakkelijk te ontdekken en naar- hen moet in 't bijzonder onderzoek gedaan worden. Ze zijn in bijna iedere gemeente aanwezig. Sommigen meenen: de Heere zal 't voorzien en zal wel zorgen. Nu hiervoor zijn zeker heer lijke bewijzen bij te brengen. Toch gelooven wij, dat de Heere het Diaconaat heeft ingesteld als middel, waarvan Hij zich bedienen wil en dat daarvan gebruik gemaakt moet worden. Anderen durven niet „gaan vragen" en houden zich dikwijls uit misplaatst eergevoel of ver keerd fatsoen, stil terug. Dat is niet goed. Het mag geen schande gerekend worden door de Diakonie geholpen te worden. De Heere heeft het zoo gewild. „Rijken en armen ontmoeten elkander, de Heere heeft hen allen gemaakt", Spr. 22: 2. Maar daarom dan ook wil de barmhartige Hoogepriester, dat er voortdurend barmhartig heid zal worden geoefend door zijn volk. Ieder geloovige is daartoe in 't bijzonder geroepen. En waar hem dit moeilyk valt en men het niet persoonlijk, niet voldoende, niet naar eisch kan doen, daar behoort men dit door middel van het Diaconaat te doen, als het orgaan in de Kerk des Heeren daartoe gegeven. Treurig waar dit niet gevoeld wordt en men voor de ambtsdragers geen gebed heeft, men de brs. Diakenen, die men het ambt heeft opge legd, de middelen onthoudt om hun last te volvoeren. Het bevestigingsformulier is niet alléén voor den ambtsdrager van gewicht en bindend, maar ook voor de gemeentevoor ieder geloovige in 't bijzonder. Daar wordt o. a. bevolen de Diakenen van goede middelen te voorzien. In de eerste plaats zal hiermede wel bedoeld zijn geld. Maar ook wordt niet uitgesloten giften in natura, als: Brandstoffen, Aardappelen, Erwten, Brood, enz. En dat ook dit laatste zeer gewild wordt, zou men het beste kunnen weten, wanneer men eens een kijkje kon nemen in een Diaconie vergadering, wanneer zulk een gift ontvangen is. Dan maar genoeg hierover. (Alleen zou ik wel eens willen weten, waar de kerken hun bergplaatsen hebben voor giften in natura. Ik hoorde hier nimmer van spreken.) Voorts moet er saam werking zijn. Men kan de brs. zeer van dienst zijn in het verstrekken van inlichtingen. Wij bedoelen hiermede nu niet zoo zeer het maken van aanmerkingen, dat deze of die wel een kwartje minder mocht hebben of dat A of B het niet noodig heeft, dat komt spoedig genoeg uit, maar bijv. of er ook „stille armen" zijn. Dit kan blijken uit het doen van hun inkoopen, enz. Het wordt openbaar door persoonlijk bezoek te brengen. Daarom moeten niet alleen zij die ondersteu ning genieten, maar ook andere leden bezocht worden. Uit een en ander blijkt duidelijk hoe moeielijk en gewichtig het Diakenambt is en het niet zoo gering te achten is als veeltijds gedaan wordt. Zoo ergens dan is hier de bede van noode om bekwaam en getrouw gemaakt te worden. Er is zooveel wijsheid en toewijding voor noodig. Zij er daarom veel behoefte aan de werking des Geestes in onze harten en geve de Koning Zijner Kerk bekwame mannen voor het ambt, opdat er in deze droeve tijden Zegen en Ver troosting van haar moge uitgaan. Men leze 1 Petri 3: 8 en 4: 10, 12. Beroepen te Heerenveen A. van Andel te Hijlaard, te Mildam H. Meijering te Loppersum, te Ambt-Vollen hove E. Vonk te Echten c. a., te Ouderkerk a/d Amstel H. Vissink te Game ren, te Drachten H. Siertsema te Bierum. Bedankt voor Bentlieim door F. C. v. Dorp te Heizen, voor Cubaard door J. 'Hania Pzn. te Oosterbierum. Officiöele Berichten. VERSLAG van de Vergadering der Gereformeerde Kerken in de Classis Klundert op 5 Februari 1895. De vergadering wordt geopend door den Praesis Ds. A. Voogel, die voorgaat in gebed, nadat gezongen is Psalm 68 5 en gelezen Ezra 9. De Credentiebrieven nagezien en goedgekeurd zijnde, nemen in het Moderamen naast den Praesis zitting: Ds. J. H. Feringa als Assessor en Ds. M. Ouendag als Scriba. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Ds. A. Schouten houdt de „korte predicatie" over Galaten 5 1, waarna aan Ds. A. Voogel voor de volgende vergadering opgegeven wordt Mattheüs 11 28. Onderscheidene rapporten komen alsnu aan de orde. Met het oog op den D. V. 28 Mei ie Liniélcord te houden en door den Class. Correspondent saam te roepen Class. Zendingsdag wordt nader èèn en ander geregeld. De meeste Deputaten worden gecontinueerd. Tot Deputaten voor approbatiën en losma kingen worden benoemd de kerken van Breda en Zevenbergen. Naar aanleiding van een schrijven van den Prov. Dep. voor de kas naar art. 13 D. K. wordt tot het houden van 3 collecten in het jaar ten behoeve van genoemde kas besloten. Met genoegen verneemt de vergadering dat de kerk van Breda gedurende 3 maanden den predikdienst geniet van Dr. E. C. Oggel. In zake een verzoek der kerk van Breda om den steun der Classis ten einde door een collecte, zoo mogelijk in alle kerken des lands te komen tot het verkrijgen van een nieuw kerkgebouw waaraan zoo dringend behoefte is, besluit de Classis om voor genoemd doel een aanbeveling te geven. Een voorstel van de kerk van Fijnaart om, onder erkenning echter van de verplichting der kerken, met het oog op de tegenwoordig drukkende financiëele omstandigheden aan de Dienaren des Woords met een tractement van minstens 1000 gulden te verzoeken .zich te verbinden om jaarlijks 1 pet. van hun tracte ment aan de kas naar art. 13 D. K. te geven, wordt met meerderheid van stemmen ver worpen. Naar aanleiding van een ander voorstel van genoemde kerk wordt besloten dat voortaan aan iedere vergadering der Classis een specifieke rekening zal worden overlegd. Aangenomen wordt het voorstel van de kerk van Klundert om een bij de Classis bekenden Broeder, die voorheen als Oefenaar, de Geref. kerken van Noord-Braband zóó opofferend heeft gediend, een gratificatie toe te voegen. Na toelichting en bespreking wordt eveneens ook aangenomen een ander voorstel van Klundert, dat van dezen inhoud is: 1. Aan den heer Kloppers worde sympathie betuigd met zy n voorstel om een Commissie van toezicht op de lectuur onzer kinderen te verkrijgen. 2. Aan de Provinciale Synode der Geref. kerken van Noord-Brabant en Limburg worde voorgesteld dat deze ter e. k. Gen. Synode, voorstelle de naleving van art. 55 D. K. naar den geest mogelijk te maken door de benoeming van Deputaten tot onderzoek van boeken, die hun mochten aangeboden worden, en tot het geven van een teeken hunner goedkeuring aan de door hen gewaarborgde, zoodat al wie het begeert, hierin een leiddraad hebbe voor den leesstof zijner kinderen. Achtereenvolgens geschieden de rondvragen in zake art. 41 D. K. in zake de Zending en in zake hetgeen gedaan wordt tot bear beiding van plaatsen waar nog geen Geref. kerkeraad is. De tijd voor rapport-kerken-visitatie aange geven zijnde worden alsnu de vacature-beurten geregeld als volgt: F IJ N A A R T: 17 Febr.Ds. Ouendag10 MaartDs. Feringa 31 Maart: Ds. Voogel21 AprilDs. Feringa 12 Mei: Ds. Ouendag. MOER D IJ K: 24 Febr.: Ds. Feringa; 17 Maart: Ds. Ouendag. 7 AprilDs. Schouten; 28 April: Ds. Voogel. 19 Mei: Ds. Feringa. Herinnerd wordt dat de kerken in Maart behooren te collecteeren voor de Theol. School en in April voor de kas naar art. 13 D. K. Besloten wordt dat de volgende vergadering D. V. 23 April te Klundert zal gehouden worden en door Breda zal saamgeroepen worden. Art. 43 D. K. blijkt niet van toepassing te zijn. Nadat gezongen is Psalm 180 4 en de Assessor in dankgebed is voorgegaan, wordt de vergadering door den Praesis gesloten. In naam der Ctassis: M. OUENDAG, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Door gecommitteerden in dank ontvangen voor de Zending, uit de Collecte f 0.50 en uit het Catechisatie busje f 5.275. J. v. Aartsen Jz. Penningm. Door den boekhouder der K. Kas in dank ontvangen uit de collecte 10 Febr.: 2 pakjes, inhoudende elk fl.OO. Bezorgd bij den koster: van J. H. f3.00 voor de kerk, van de wed. J. K. fl.OO idem. I. de Wolff. Vlissmgeu B. In dank ontvangen: voor de armen f0.50, voor de kerk f0.50. Namens den Kerkeraad, H. Guillaume, Scriba. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Eeii kleine Vos. „Wat was het bij jullie in de kerk een zooi van middag!" Op die uitdrukking trakteerde j.l. Zondag voor acht dagen een Hervormd jongmensch zijn Gereformeerden kameraad. Wat was de „zooi"? Och, lezer, eene kleinig heid. Toch niet te klein, om een heelen kerk tijd te bederven. Er moesten twee kinderen gedoopt worden. Voor de moeders was een eereplaats in den „tuin" gereed gezet. De vaders, als de „sterke ren" moesten in deze plechtige ure naar goed vinden handelen. De preek was geëindigd; het formulier werd gelezen. De eene „doopvader" had een plaats gezocht dicht bij den preekstoelde ander kwam onder het lezen van het formulier naar voren en nam een staanplaatsje vóór de doopmoeders. Niet heel stichtelijk dus, maar hij meende zeker zoo te moeten handelen, uit vrees van te laat komen. De ander bleef zitten. Daar stond hij dus! En de ander kwam niet. De dominee las door en hij stond daar hij werd met zijn figuur verlegen Zoude niet aller oogen op hem gevestigd zijn? Werd hij wellicht niet uitgelachen in 't heimelijk om zijn flater? Maar wat te doen! Had hij maar een steunselZijne knieën knikken Daar zakt hij in elkaar en slaat, zoo lang hij is, tegen den grond De ontsteltenis, de opschudding, de ontroe ring, dit alles, en veel meer, begrijpt gij Onze kerkgebruiken, hoe eenvoudig ook, blij ken toch bij sommige gelegenheden te machtig Dat men toch bij voorbereidingen totdedoops- bediening, ook aant de vaders denke Zij zijn immers dé hoofdpersonen bij den Doop! Een kleine vos, lezer, maar die den wijngaard schaadt! (N.-Br.) Idiotongesticlit 's Heeren Loo. Met vriendelyken dank ontvangen uit het busje van „Diaconaal Hulpbetoon" Middelburg (C). f7.075. Alsv. van Corn, de Jong f5.67. Op het verzamellijstje van A. v. D. f 0.25,-van mej. B. fl.25, van K. L. C. fl.50. Gift van mej. L. Dordrecht fl. Wij bevelen bij voortduring 's Heeren Loo in de liefde onzer lezers aan. Onnoodig te zeg gen dat ook in deze strenge dagen aldaar de behoeften veel en groot zijn. Er is toch voor niet minder dan een 70 tal ongelukkige kinde ren alles noodig. Voeding, kleeding en deksel. Geve de Heere, die de harten kan neigen en gewillig maken, Zijnen zegen. K. le Cointre, Corresp. Vergaderlocaal Nieuwstraat H. 23, 's avonds om 8 uur. Donderdag: le uur bespreking 1 Samuel 3. 2e uur Voordragen. Soli Deo Gloriate Vlissingen, (Chr. Bewaar school Korenstraat.) lederen Donderdagavond om 8 uur: le uur Bijbelbespreking. 2e uur Voordrachten. Belangstellenden worden op deze verg. vrien delijk uitgenoodigd.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 3