Een dringend belang. BOKKBEOOBDEELING. INOKZÖNDKN STUKKEN. in betrekking tot de armen en de zending deze maatregelen niet eischt. Naar het mij voorkomt, zullen de broeders anders dan door eenige redeneering, zullen zij het be wij 3 uit de Schriften de3 Nieuwen Testaments, de belijdenis en de kerkenorde wel schuldig blijven. Moeten zij dat schuldig blijven, dan ligt het ook voor de hand, dat bij uitvoering dier be lasting, ten einde meerdere zekerheid te ver krijgen voor de eene kas, deze ook weldra door en voor andere zal worden gevraagd. Waar gaat men dan heen? Het moet ten slotte alles van de lidmaten komen. Het is verplichting en er mag geene willekeur zijn. Het overige nu volgt van zelf. Er zal gebiecht moeten worden. Men zal aan slaan, om het er uit te krijgen, hoe groot het vermogen is. Anders toch blijft er willekeur en beantwoordt men aan zijne verplichting niet. Vroeger hebben vele Chr. Gereformeerden voor de algemeene kassen willen omslaan en verdeelen over provinciën en classes. Gelukkig is het er nooit toe gekomen. Moet dat beginsel ingedragen worden in onze kerken dan hoop ik, dat het op eens zal worden doorgevoerd tot de lidmaten uit wier beurs alles komen moet. Waarom? Wel, om dat het verzet dan zóó groot zal wezen, dat de m. i. droeve voorslag in de geboorte zal worden gesmoord. Zelfs is verdeeling over de provinciën, naar het mij voorkomt in strijd met de een heid, die God ons gaf, met het kerkverband, waarin wij leven en met de liefde, die wij aan elkander verschuldigd zijn. Welke toch zal bij die verdeeling de maatstaf zijn? Het zielental? Maar is dan de willekeur opgeheven en aan de verplichting voldaan? Immers neen; want de eene provincie kan, bij eenzelfde zielental, meer doen dan de andere. Noord-Brabant en Utrecht kunnen, gerekend naar haar zielental, veel meer geven dan Friesland en Drenthe. Dat hebben zij ook altijd gedaan. Door zedelyke 011 geestelijke middelen moet aan het opheffen van d© willekeur en aan het nakomen der verplichting worden gearbeid. Het is én voor den kerkendienst én voor de armen én voor de zendinggeven aan den Reere. Daartoe nu moet men niet gedwongen worden. Het hart moet bearbeid worden, tot het geven in blijmoedigheid en offervaardigheid. Wanneer de liefde niet verkoud,t maar het harte warm is, dan, myne broeders! zal er over te korten niet geklaagd behoeven te worden. Laten wij God bidden, dat zijn Geest over ons mildelijk worde uitgestort; heeft dat plaats dan zal de liefde herleven en de gaven der liefde zullen overvloedig zijn. Woorden ieder jaar geheel vrijwillige gaven der liefde gegeven, daar zou, indien men van het taxeeren verre bleef, wel niet veel tegen in te brengen zijn. Littooij. F. S. Het verheugt ons zeer te kunnen mede- deelen, dat Ds. S. ons bedankte voor het stukje van verledene week aan zijn adres/ Onze broeder had het ingezien. Toen indertijd de Nijmeegschc Christelijke Normaalschool voor onderwijzers het openlijk uitsprak, dat bijzondere scholen voor Chris- telyk lager onderwijs niot volstrekt noodzake lijk waren, maar de Christelijke onderwyzer ook op de openbare school volgens zijn beginsel kon werkzaam zyn en daar getuigen voor zijnen Heere ging hiertegen, en terecht: een algemeen protest op. Toch werd er door die van Nijmegen inden toenmaals gevoerden stryd op iets den nadruk gelegd, of de aandacht gevestigd, wat van het hoogste belang is. Het is de onderwyzer zelf, zijn beginsel, zijne vorming. Ging Nijmegen mank in het gemis van de noodige waardeering der vrye, Christelyke School, aan de andere zijde is men al heel spoedig tevreden, wanneer men eene school heeft gesticht op goeden grondslag, met goede statuten, terwijl minder gedacht wordt aan de zorge, die moest worden besteed aan de vorming en opleiding van ge schikte onderwyzers. Ook al is de school en haar Bestuur en al het verdere goed, zoo hangt er nog zoo ontzet tend veel van af, wie de man is, aan wien de' gewichtige taak van onderwyzer wordt toever trouwd. Nu wordt er door velen in den lande met inspanning van krachten naar gestaan, om in deze behoefte te voorzien, maar er wordt lang niet geaoeg voor gedaan. Er is behoefte aan deugdelyk ontwikkelde en wel in de Gerefor meerde leer en beginselen opgeleide onderwij zers, geschikt om de kinderen naar den eisch des Verbonds te onderwijzen en op te voeden. En nu weten wij wel, dat dit alles gemak kelijker is gezegd en geschreven dan verkregen en dat ook hier weder strijd en inspanning en opofferingen noodig zijn. Maar, her is toch goed, dat er eens op ge wezen wordt, opdat er over gedacht worde en ook dit belang eene plaats in de gebeden ver- krijge, van wie Zion liefhebben. Wij zijn nog menigmaal zoo traag, zoo on gevoelig voor de hoogste belangen. En men is zoo zeer geneigd alles maar over te laten aan leidslieden, aan leeraars. Neenook deze zaak is een belang des volks en behoort door een ieder geloovige op het harte te worden gedragen. Evenals de zaak der kerk eene zaak is des volks, alzoo ook de zaak der school. Hulsebos. Offtciöele Berichten Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de openbare samenkomst, te houden door de Geref. Jongel.-Fereeniging Spr. 23:23a alhier, op Donderdagavond om half acht uur in de Gast huiskerk, waar als Spreker zal optreden Dr. H. H. Kuyper van BaarnOnderwerpDe eerste en de laatste Psalm of het lied van Mozes en het Lam. Waar de Jongelings-Vereeniging zich veel moeite en kosten getroost om dergelijke mannen met degelijke onderwerpen te laten optreden, daar vertrouwen wij, dat eene talrijke opkomst het bewijs zal zijn, dat zulke samenkomsten worden gewaardeerd. Tot het ontvangen der zitplaats en gelden over het afgeloopen kwartaal zal D. V. worden zitting gehouden in de consistoriekamer der Kleine kerk, Maandag 14 en Zaterdag 19 Januari, telkens des avonds 6 8 ure. Het Bestuur der Kerkelijke kas te Vlissingen. C. P. J. Dommisse, Boekhouder. Axel. Zondag 13 Jan. a. s. zal Ds. F. W. J. Wolf alhier zijn afscheidsrede houden en den 20ste d-. a. v. te Lopik zijn intrede doen. Ds. Wolf van Maasland zal ZEerw. bevestigen. Ds. B. J. v. d. Berg te Gouda is jl. Zaterdag 5 Jan. aldaar plotseling overleden in den ouder dom van 58 jaar. ZEerw. had den vorigen Rustdag nog het Woord bediend. De Idiotenstichting 'slleeren Loo te Ermelo heeft eene zoodanige uitbreiding ondergaan, dat aldaar thans kunnen verzorgd worden 72 mannelijke en 50 vrouwelijke patiënten. Ds. A. S. Entingh te Rotterdam heeft zijn Emeritaat aangevraagd en zal zich metterwoon te Amersfoort vestigen. ZEerw. woondo 11. Zondagavond voor het laatst de Godsdienstoefening in kerk A te Rotterdam bij. Ds. Landwehr sprak eene toepasselijke rede uit naar aanleiding van Rom. 8 38 en 39. CLASSIS <s HERTOGENBOSCH. Vergadering op Woensdag 16 Januari 1895 des voormiddag* te halftien ure precies, ia de Consisto riekamer der Gereformeerde Kerk te \s-Hertogeu- bosch. Kerkeraden die iets op bet agendum wenschen te plaatsen gelieven hunne opgayen in te «enden vóór of op den 14den Januari e. k. bij den eerstonder- geteekende te Helmond, Kanaaldijk no. 1. Namens den Kcrkeraad der Gereformeerde Kerk te Helmond, G. VISSER, Praeses. JOH. ESMEYER, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Door gecommitteerden in dank ontvangen voor de zending uit het busje van S. f 2,75, van B. vyftig halve centen en van 0. J. drie- maandelyksche gift f 0,52, en 25 cent exjxa. Namens gecommitteerden, J. van Aartsen Jr., Penningmeester. Vlissingen B. In dank ontvangen voor 'SHeeren Loo: busje van J. C. f0.87., yoor de Zendingskas: busje P. G. L. 1.39., Contribu tie f 1.25. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Jr. Scriba. De Broeders Diakenen der Gereformeerde Kerk te Vlissingen B. maken dankbaar melding van de ontvangen kleedingstukken, door de Vrouwen-vereeniging „Diaconaal hulpbetoon" ver vaardigd. De Heere zegene aller arbeid der liefde en wekke velen in de gemeente op, om Diaconaal hulpbetoon, met hun gebed en gaven te steunen. De kleedingstukken, die aan Diakenen zijn aangeboden, zijn ais volgt: 7 manshemden, 12 vrouwenhemden, 11 meisjeshemden, 10 jon genshemden, 3 vrouwenbroeken, 3 vr.borst- rokken. 2 meisjesbroeken, 4 meisjes borstrok ken, 4 kinderborstrokken, 4 mansonderbroe ken, 6 baaien rokjes, 3 baaien vrouwenrokken, 2 lamarokken, 12 lakens, 4 sloopen, 4 vrouwen- schorten, 9 meisjesschorten, 1 paar mans kousen, 1 paar jongenskousen, 2 paar meisjes kousen, en 4 kieltjes. Namens Diaconie voornoemd: P. Booqert, Praeses. J. Pieters, Scriba. Vlissingen den 18 December 1894. Idioteugesticht 'S Hecreu Loo. Met vriendelijken dank ontvangen van Brs. Diakenen Geref. kerk B te Vlissingen uit het busje van C. f 0,87 van Ilubr. Claris Sr. te Grijpskerke uit het busje f 2,715. K. Le Cointre, Corresp. Beroepen te Winsum H. Sicrtsema te Burum. TeSneek II. Bouwman teBerlikum Te Katendrecht J. v. Haeringen te Werkendam. Te Sneek B Ds. J. D. v. d. Velden, te Middelburg" Aangenomen naar Huizen door J. H. Klercq te den Helder. Bedankt voor den Helder J. Breukelaar te Bodegraven. Voor Middelharnis door C. Steketee te Bolnes. Voor Sexbierum door W. Pera te Hallum. "Deze berichten worden gewoonlijk uit het offlc. Kerkblad overgenomen. Omdat hierin van dit Beroep niets gemeld is werd het tot hiertoe verzuimd op te nemen. HET VERRAAD OP LOMBOK. Een woord aan Neerlands volk. door ANTJE BALL. Met bijlagen. Uitgegeven ten voordeele van den arbeid onder onze ipilitairen in Nederl. Indië door Br. y. d. Steur. Middelburg. K. LE COINTRE. Prijs 20 cont. Wat de Heere met de jongste gebeurtenis sen in onze Oost-Indien, inzonderheid met het verraad op Lombok op 25, 26 Augustus 1894, aan Nederland te zeggen heeft, te weinig nog is en wordt daar op gewezen. Het eenvoudig, gevoelvol, godvruchtig lied dezer blinde voorziet mede in die behoefte. Wat zij daarvan heeft gehoord en- verstaan, deelt zij hier mede. Worde dit boekje, dat daarenboven door zijne opbrengst het zendingwerk onder de Koloni alen ten goede komt, ruim verspreid. Het behoort nu, in deze lange winteravonden, op den huiselijken disch. De bijlagen van Ds. Dijk stra en Zendeling Wijn veld verhoogen zeer de waarde, en maken die mede van blij venden aard. Hulsebos. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) EENE TOELICHTING. Mijnheer de Redacteur Ter voorkoming van misverstand en verkeerde gevolgtrekkingen, verzoekt onderget. U beleefd een plaatsje voor het volgende: In de Kerkbode der vorige week stond onder de gewone opgave der predikbeurten vermeld, dat de heer Wisse Stud. a/d. Theol. School Dinsdag-av. 8 Jan. te Gapinge zou optreden. Hierdoor had het den schijn, dat de heer W. te G. kwam preeken. En over mits de heer W. nog geen prëkconcent heeft, zouden hierdoor allicht verkeerde gevoelens kunnen worden opgewekt. Om dat nu te voorkomen, maken we bij dezen (op verzoek) bekend, dat er Dins dag-av. 8 Jan. eene openb. samenkomst der Jongelings-Ver. te G. is gehouden, voor welke Vergadering de heer W. als spreker is opge treden. Van eene predikbeurt was hier dus geen sprake, alhoewel de niet genoeg omschre- vene opgave hiervan aanleiding gaf dat toch te denken. Vertrouwende, dat door deze toelichting het trekken van verkeerde conclusiën is vervallen, teeken ik met dank voor de opname Uw. dw. dienaar A. POPPE. Praee. der Oer. Jong. V. te Gapinge.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1895 | | pagina 3