Door den boekh. der K. Kas. in dank ontvangen van N. N. f7.00 voor de plaatsen van VV. U. f 2.50 voor de kerk, van Wed. B. f2, voor de kerk van N.N. f 15,— voor de plaatsen uit de collecte van 11 Nov. van M. C. f2,50 voor de plaatsen van N. P. N. f2,50 idem. van M.,de W. t 1,25 idem. van N. N. 1 2,idem Bezorgd bij Br. O. H. de Wagemaker van eene dienst bode f6,voor de plaats voor een jaar. I. de Wolff. Door Brs. Diakenen met hartelijke dank ontvangen door Br. I. de Wolff van N. N. f 2,50 voor de armen. I. de Wolff Diak. boekh. Diaconaal Hulpbetoon. In dank ontvangen van mej. de wed. W. 2 hemden, een paar kousen en een paar sokken, van mej. T. 3 lakens. Mej. Vebhage. Classicale Vergadering der Gereformeerde Kerken in de Classis Middelburg, gehouden 13 November. Ds. Steijling opent de vergadering namens de roe pende kerk van St. Laurens c. a. Gezongen werd Ps. 123 1, gelezenPs. 122. De vergadering werd gepresideerd door ds. v. d. Velden, terwijf ds. Raamsdonk het scri baat waarnam. Yoor de eerste maal werd wederom de korte predi- catie gehouden en wel door ds. Buurman over Mat- theüs 5 8. .-.ü-O Als nieuw ingekomen predikanten werden begroet ds. Ruijs van Serooskerke en ds. Steijling van St. LaurensGapinge. Daar het aantal predikanten tot veertien gestegen en dat der vacante kerken tot drie gedaald is, wordt goedgevonden zonder verbindtenis voor het vervolg aan ieder dezer kerken in het eerstvolgend halfjaar twee vacature Zondagen in de maand te geven. De gewone jaarlijksche benoemingen worden gedaan. Ds. Raamsdonk wordt consulent van Veere. Rapporten worden uitgebracht, voorstellen behan deld. Eene zaak eischt eene zitting met gesloten deuren. In de lijst der te houden collecten worden eenige wijzigingen aangebracht. Wordt besloten D. V. in de maand Mei aanst. te Middelburg eene classicale Zendingsdag te houden. Een tweetal belangrijke rapporten zullen in de Kerkbode worden opgenomen, alsmede de gerevideerde lijst der collecten en de opgave der vacatuurbeurten. Zie, Ik heb eene geopende deur eoor u gege ven en niemand kan die sluiten. Openb. 38a. Eene geopende deur is de schoone uitdruk king, waarmede eenige malen in de Schrift des N. Testaments de gunstige gelegenheid wordt aangeduid, om de kennis der waarheid te verbreiden. 1 Cor. 169 schrijft Pau- lus dat hem te Ephese eene groote en krach tige deur is geopend, hoewel er vele tegen standers zijn. 2 Cor. 2 12 verhaalt de ApostelVoorts, als ik te Troas kwam om het Evangelie van Christus te prediken, en als my eene deur geopend was in den Heere, enz. Een enkel maal wordt de uitdrukking ook wel eens in omgekeerden zin gebezigd, n.l. met het oog op hen, die worden toegebracht. Zoo Hand. 1427, waar de Apostel van de eerste Zendingsreis te Antiochië wederge keerd, met Barnabas, verhaalt wat groote din gen God met hen gedaan had, en dat Hij den heidenen de deur des geloofs geopend had. In onzen tekst spreekt de Koning der Kerk de verheerlijkte Verlosser zelf, tot den opzie ner der gemeente van Philadelphia en door hem en zyne mede-opzieners tot die gemeente, haar bemoedigende in haren arbeid tot ver breiding van het Evangelie. Zie Ik heb eene geopende deur voor u gegeven. Het is in het bijzonder aan de gemeente van Philadel phia dat de Heere dezen troost doet schrijven. Hij herinnert haar, te midden van haren strijd, bij de geringheid barer krachten, bij haren omvangrijken arbeid, dat Hij het is, die haar wonderbaar ondersteunen en sterken zal, die haar ruime gelegenheid en al het noodige tot verbreiding des Evangelies ge ven zal. Hij zal de deure der harten openen door Zijnen Geest en niemand kan die deur slui ten. Geen dreiging, geen tegenstand, geen lis ten des' satans kunnen Hem hierin verhinderen. Eene geopende deure te geven Welk eene liefelijke en juiste beeldspraak De deu- ren geopend te vinden, de toegangen tot de woningen, waarin de menschen verblijf hou den, geopend, opdat het getuigenis van den Heere Jezus Christus worde gehoord en de vermaning om aan het toekomend verderf te ontvlieden. Het is de Koning der Kerk, die in den naam des Vaders die geopende deuren geeft en dat met eene almacht en majesteit, dat niemand die kan sluiten. Zoo worden in de heidenlanden de toegangen ont sloten en de wegen gebaand voor de predi king van het Evangelie. Uiterlijk en inner lijk ontsluit Hij de deure. Innerlijk door den Heiligen Geest, die de harten verbreekt en het nieuwe leven werkt, uiterlijk ook vaak door middelen. Zoo moest de oorlog met China door de Engelschen en Eranschen omstreeks het midden dezer eeuw gevoerd, er toe lei den, dat in dat groote rijk de toegangen werden ontsloten voor de prediking van het Evangelie. En mocht daar nu bepaaldelijk in onze gereformeerde Kerken veel gebeas zijn, dat de Heere, de Koning der Kerk, eene geopende deure mocht geven in onze Oost-lndièn uit en inwendig, opdat daar Zijn Naam gekend en beleden mocht worden tot zaligheid. Ja, reeds is er iets, een wolkje als eens mans hand, mocht er een overvloedige regen ko men Wat hebben de Kerken ook in dezen eene schuld, eene schuld van nalatigheid, van onkunde, van onwilligheid De prediking van het Evangelie in onze bezittingen vindt nog steeds vele beletselen, ook is de ijver nog gering, om te worden uitgezonden. Zoowel het één als het ander heeft de Heere in Zijne hand. Het zijn geene beletselen voor Hem. Heeft de Heere aan een klein volk van weinige millioenen, als Nederland is, de Oost met zijne tientallen van millioenen geschonken, zouden dan niet de Kerken van kleine kracht door Hem kunnen gebruikt worden, om die menigte van volken daar te zegenen met de kennis des Evangelies Wij worden door het voorbeeld van Phila delphia weder bepaald bij de roeping van ie dere Gemeente en wel de roeping om eene stad te zijn, boven op eenen berg. o, Er is eene verplichting tegenover de inwoners der stad of van het dorp, waar gij zijt, gerefor meerde Kerk Gij moet de toegangen be- geeren en in afhankelijkheid van den Heere zoeken tot de huizen, tot de harten, tot de kinderen, tot de volwassenen. De Heere heeft het beloofd Uio voTc zal zeer gewillig zijn op den dag Uwer heir kracht, in heilig sieraad (Ps. 110: 3a)- Neen de Kerk des Heeren mag zich niet opsluiten binnen hare kerkmu ren. Het licht mag niet onder de korenmaat worden geplaatst. Zijt gij van onsof van onze vijanden zoo luidde eenmaal de besliste vraag v£Ln Jozua. Is ook bij u reeds de deur des harten ont sloten, waarde lezer ontsloten voor den Heere en Zijn Woord? Hoe ontzettend zal 'tzijn, als die deur gesloten blijft en uw eigenwillig hart triomfeert. Zie, zoo luidt Zijn Woord Ik sta aan de deur en Ik klopindien iemand Mijne stem zal hoor en en de deur opendoen Ik zal tot hem inkomenen Ik zal met hem avond maal houden en hij met MijDe Heere is de machtige, die opent en niemand sluit. Welzalig degene, dien Hij te machtig is ge worden. Hülsebos. SSES. Lombok enz. Van verschillende kanten wordt er op ge wezen, dat de Heere in Indië eene twisting tegen Nederland twist. En dat is zeer juist gezien. De geschiedenis van Borneo is voor ons niet al te eervol. De expeditiën naar Flo- res hebben ons op het punt van eerbied en toegenegenheid niet verwend. Bantam is geen naam, die juist bizonder liefelijk en vreed zaam kan klinken in Hollandsche ooren. In dien het waar, is, wat van de »Nagsi-Tari- bendijah" gezegd is, (en indien het ook al hier niet mocht gelden, dan geldt het toch menige andere min of meer geheime samen scholing wel) wordt de Hollandsche heer schappij op Java onwillig gedragen en mor rend geduld met de hoop op omverwerping van dit gezag. Atjeh gaat nog steeds voort Nederlandsche krijgslieden en Nederlandsche schatten te verteeren. En nu kwam Lomboks droeve nederlaag op nieuw toonen, hoe de hand des Heeren zwaar op ons drukt. Waarom Binnen eenige maanden zal de derde eeuw van Hollands Koloniaal bezit verstreken zijn. Wat heeft Holland in die driehonderd jaren met zijn koloniën gedaan" Schatten hebben wij er verzameld, rang en macht er door verworven, door Indië heb ben wij veel gedaan. Maar wat hebben wij gedaan voor Indië »Hy zal nooddruttigen bevrijden, Verbrijzelen, wie verdrukt," zou dat soms ook voor de bezitters van ons heerlijk Insulinde van beteekenis zijn Geen Zendelingen gezonden, dan straks verplicht om soldaten te zenden. Geen levende brieven van Christus geweest, leesbaar voor de Heidenen, dan straks gedoemd om de ellenden van der Heidenen onzedelijke ze- deleer te ondergaan. Alleen voordeel en ge not gezocht, steunend op het recht van den sterkste, dan, bij eenvoudigen terugslag door toepassing van datzelfde recht aan de andere zijde bitter teleurgesteld, zwaar ge teisterd en smadelijk vernederd. Indië mis bruikt en verlaagd tot de kurk, waaropN e- derland zou drijven, dan deze kurk zin kende, dewijl zij met het looden gewicht v-n Gods toorn bezwaard is. Driehonderd jaren zijn verstreken sedert Holland begon den voet in het eilandenland te zetten. In die driehonderd jaren is ïnsu- linde's geestelijke nood verregaande verwaar loosd. Wat wonder, zoo ons de Heere nu ons Oost-Indië ontnam Hoeveel te weinig is voor Indië gedaan in de vorige eeuwen Hoe vreinig door Neder land gedaan op Zendingsgebied in deze Zen dingseeuw Zondert den arbeid der Duitsche en Engelsche Zendelingen eens uit, hoe droevig weinig blijft dan over? De Heere zond Zijn gezanten uit, twee aan twee in rijken overvloed. Uit Nederland gaat er zoo nu en dan, met lange tusschenpoozen, van tijd tot tijd, wanneer het waarlijk nog meer dan anders onhoudbaar wordt op het Zendings- veld, eindelijk wel eens één. En wanneer er dan eens een gaat, hoe weinig leeft men dan nog mede Trouwens hoe weinig bekommert men zich in het ge heel over onze Indiën >In West-Indië is veel Heidendom en el lende »Och, wie denkt over West-Indie" Dat moeten de Duitsche Herrnhutter-Zendelingen maar in orde brengen »In Oost-Indië vreet het opium rooken in als een verteerende kanker »Dat hindert niet; 't zijn maar Heidenen en Mohammedanen. Wij hebben er gelukkig minder belasting door te betalen." >In Indië is de rechtstoestand der Indische Christenen hoogst bedroevend. Het is bijna onmogelijk Christen te worden zonder de grootste opofferingen »Is het anders nietIk dacht dat de rechts toestand onzer kerken of scholen in Neder land in gevaar was Zijn 't maar de Javaan- sche Christenen Och, daar is 't wel heel goed voor, dat ze wat moeten offeren. Dan gaat het zuiverder, anders zon 't soms om 't voor deel gaan »Maar het mocht toch wel wat meer be kend worden, hoe het in Indië gesteld is en wat er voor de zending moest gedaan worden >Och, wat zijt Gij toch lastig Wat ge ven wij om Indië Wij weten bijna niet eens of het in Azië ligt of in Amerika Maar God heeft het toch voor onze ver antwoording gegeven. Hij zal er in den dag des oordeels rekenschap van vragen »Nu ja, dat is ook zoo. Dat is nog al erg. Welnu kom er dan maar eens over spreken". »Waar moet ik dan optreden." »Ja, dat weet ik niet. Op scholen en ca- techisatiën is voor de Zending niet veel tijd. En in Zendingvergaderingen komen de meeste menschen niet."

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1894 | | pagina 2