oen MEtQ benoodtgd Littooij. F. Lion Cachet. Gereform. Jongelings-vereaniging Spr. 2323. A. S. J. DEKKER. A. W. DEKKERVertregt. J. BROERSE en Echtgenoote. Le Cointre's lijst van VERVOERMIDDELEN. Vereealgüttg 8I0V eit WERKT. tin*. Schoolonderwijs. die zij bevat, de bevestiging die zij steeds erlangt en den ontzagwekkenden en rijkge- zegenden invloed, dien zij uitoefent, gevaar lijk en hooghartig. Dat is ook in strijd met het Testimonium Spiritus santci, met het inwendig getuigenis des Heiligen Geestes, dat de Heere door alle eeuwen heen duizenden bij duizenden gaf, en waardoor dezen alles voor waarachtig houden wat ons in de Heilige Schriften wordt ge openbaard en gezegd. Op grond waarvan zij dan ook met de Christelijke kerken hebben beleden: »al deze Boeken alleen ontvangen wij voor heilig en kanoniek, om ons geloof naar dezelve te re- guleeren, daarop te gronden en daarmee te bevestigen. En gelooven zonder eenige twij feling al wat in dezelve begrepen is en dat niet alleen zoozeer, omdat ze de Kerk aanneemt en voor zoodanig houdt, maar inzonderheid, omdat ons de Heilige Geest getuigenis geeft in onze harten, dat ze van God zijndewijl zij ook het bewijs daarvan bij zichzelven hebbengemerkt de blinden zelf tasten kun nen, dat de dingen, die daarin voorzegd zijn, geschieden". Op het handhaven van deze twee wonderen, dat is, van de zoo even afgeschreven belijde nis. komt het aan in den strijd, dien wij met de Ethischen over de Heilige Schrift te strij den hebben. Zij toch gelooven niet aan het wonder der theopneustie (der Goddelijke in geving), en daarom houden zij ook niet, en kunnen zij niet voor waarachtig houden, alles wat in de kanonieke Boeken geschreven is. Tegenover hen hield ook Dr. Kuyper sinds vele jaren zich onverholen aan deze belijdenis vast. Door één hunner woordvoerders, door Dr. Baljon, predikant te Almelo, is evenwel twijfel geopperd, of Dr. Kuyper dat wel meer doet in zijn jongste werk, getiteld Encyclopaedic der heilige godgeleerdheid". Het smart te moeten zeggen Het spreekt van zelf dat in *De Wekker het blad van Ds. Wisse en Ds. van Lingen, hiervan dade lijk partij getrokken, en het den lezers is meegedeeldimmers alles wordt gezegd wat maar, vooral van Dr. Kuyper, naar liet schynt, gezegd kan worden, teneinde het volk te doen gelooven, dat de Gereformeerde Kerken van de waarheid zijn afgeweken. Men gaat daarmee in betrekking tot Dr. Kuyper voort zelfs, nu hij elders krank en alzoo buiten staat is nadere opheldering te geven of zich te verdedigen. Broederlijk is dit, naar het ons voorkomt, niet. Maar de beschuldiging, dat Dr. K. van hetgeen hij nu jaren aaneen beweerd heeft, ja wat meer zegt, van de belijdenis in dezen zou zijn afgeweken, kunnen wij volstrekt niet inzien. Ja, wij zeggen, na de gewraakte bladzijden gelezen en herlezen te hebben, dat is zoo niet. Dr. Kuyper handhaaft hetgeen waarop het aankomt en dat tusschen de Ethischen en de Gereformeerden hier in geschil ligf. Hij handhaaft onomwonden, zooals hij sinds jaren door Gods genade altijd deed, de twee won deren, tengevolge waarvan de Goddelijke au- thoriteit van al het oorspronkelijk geschrevene vaststaat. Hij is allesbehalve Ethisch ge worden. Met beide voeten staat hij op den bodem van de belijdenis der Gereformeerde Kerken. De Pentateueh-quaestie heeft, in hetgeen Dr. K. daarvan zegtniets te maken met ons ge loof, dat de Heere de heilgeheimen der ver lossing den Profeten en Apostelen heeft geo penbaard en allee onder de geheel eenige leiding des Heiligen Geestes liet opschrijven. Deze beide wonderen gelooven wij en hou den wij dus staande, al is het ook dat wij aannemen, dat Mo zes niet alles geschreven heeft, wat ons in de eerste vijj boeken der Heilige Schrift is gegeven. Immers wij heb ben in deze boeken ook de beschrijving van zijnen dood, dezen nu zal hij toch wel niet zelf beschreven hebben. (Zie Deut. 24). Als Mozes de stof, wat in het algemeen den inhoud van deze boeken betreft, als van God ontvangen, leverde, en daarenboven veel daarvan zelf schreef, kan en mag het immers in het Nieuwe Testament luiden »Zij heb ben Mozes en de Profeten, dat zij die hoo- ren," alsmede >Wy hebben dien gevonden, van welken Moze3 in de wet geschreven heeft." Wanneer Mozes de stof mocht leveren en daarenboven zelf veel er van. schrijven, dan is dat toch zoo, gelijk het in het Nieuwe Testament gezegd wordt. Ook wij zetten nog iemands naam boven of onder boeken, waarvan hij de stof leverde; te meer doen wij dat, wanneer hij daarenbo ven zeer veel ervan zelf met eigen hand schreef. En in de taal, waarin de menschen spraken, liet, zooals wij weten, de Heere onze God de Heilige Schrift schrijven. Wij lezen daarom in De Handelingen, dat de scheepslieden zagendat het land naderde Daar komt het maar op aan, dat wij, ge lijk Dr. Kuyper doet(1) vastelijk gelooven, dat hij (of zy) die met Mozes deze vijf boe ken schreven, geschreven hebben onder de wondervolle, geheel eenige leiding des Heiligen Geestes. Dan, en dan alleen heeft al het ge schrevene voor ons Goddelijk gezag. Wij zouden reden hebben om den Heere te danken, indien de Ethischen dit met Dr. K. en met ons geloofden. (1) Lees maar blz. 51 en 52 van deel III Beroepen te Middelharnis A. Yoogel te Din- teloord, te Oudshoorn A. T. v. Dijken te Marken, te Andel N. G. Kapteyn cand., te Colijnsplaat en Valthermond, R. Brouwer cand. Aangenomen naar Haarlem B. door J. W. A. Notten te Veldwijk/ naar Bellingwolde door A. Verborg cand. Bedanktvoor Hazerswoude door P. A. E. Sillevis Smitt te Monster. Ds. O. Los hoopt a. s. Zondag 14 Oct. zijne dertigjarige Evangelie-Bediening te ge denken. Hij was achtereenvolgens pred. te Hardinxveld, Amstelveen, Steenwijk, Bergum, Colijnsplaat en nu ongeveer vier jaren te Oud-Vosmeer. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redacteur. Vergun my, door middel van de Kerkbode bekend te stellen, dat eene aanbeveling, door mij aan een Colporteur, op zijn dringend ver zoek, gegeven, van het werk *De Psalmen Davids' door C. H. Spurgeon, wegens verre gaand misbruik van die aanbeveling is inge trokken en beschouwd moet worden als niet gegeven. Met dankzegging voor de plaatsing, Uw Dienaar. Rotterdam, October 1894. Het idiotengesticht ,,'S HEEREN L00" te ERMELOO. Met vriendelijken dank ontvangen van »een dienst meid te Koudekerke" f ,50 van brs. diakenen te Koudekerke gevonden in de collecte f ,50. Bijdragen enz. s. v. p.te zenden aan de Correspon denten of naar 's Eeeren Loo. K. Le Cointre, corresp. Christelijke Werklieden-Vereeniglng Lokaal Burgerlijk Armbestuur Kerkstraat B. 83. VEREENIGING BIDT ea WERKT. Vergadering op Dinsdagavond 7 uur. Onderwerp: Chr. Schoolonderwijs, ïïalvestuivers-vereeniging voor het studiefonds der Vrije Universiteit. VergaderlocaalVereenigingsgebouw Spanjstr. E 69. Vergaderlocaal Niewcstraat H. 23.'s avonds om 8 uur. Woensdag Inleiding over Jes. 38 17 en Jes. 39. Lezing over de beginselen van het anarchisme. Belangstellenden worden op al deze verg. vrien delijk uitgenoodigd. ADVERTEVTIËV. Heden verblijdde ons de Heere door de voorspoedige geboorte van eene flinke Dochter. Goes, 4 October '94. De ondergeteekende betuigen hunnen harte- lijken dank, voor de belangstelling op den eersten dezer betoond. De ondergeteekende vervuld de droevige taak de broeders en zusters der gemeente al hier, een hartelijk vaarwel en D. V. een tot wederziens toe te roepen. De Heere weet hoe wij hier na veel moeite en strijd onder ongunstige omstandigheden, het dierbare Vlissingen gaan verlaten, naar den Helder vertrekkende. De Heere schonk 0M8 in uw midden gelukkige oogenblikken, en Hij weet het, hoe wij slechts noode van hier kunnen scheiden. De ondergeteekende wenscht U allen des Heeren zegen en betuigt zijn innigen dank aan allen, die hem hier het leven hebhen veraangenaamd. Aan de inspraak van zyn hart gevolg ge vende,brengt hij openlijk zijnen hartelijken dank aan de familie Van der Hoeven, Swennen Feijy Pres. J. V. en Vader Sr. door wiens herbergzaamheid en liefde hem zoo menig gelukkig oogenblik is geschonken. Psalm 1343 Psalm 121:4. Vlissingen, H. GREVELING, 12 October '94. Sergeant. Op nieuw ontvangen gekleurde zijden Beuken, zware bruine gebreide Borstrokken en Pantalons, 4/4 en 8/4 lichte blauwe Baai, mooi glanzend Pilow, wollen Mansbeukjes en blauwe Reiszakken, prachtige mooie zwarte Saijet van af 11 cent de knot en fijne Mof fen wol, de gunstig bekende Boenwas, enz. by Pottemarkt. M. J. TIMMERMANS. ONTVANGEN: Nieuwe Wollen-, Citsen- en Katoenen-De kens. Voorhanden soliede Veeren- en Ka pokbedden, Matrassen enz. Eenige gevlekte Wollen Dekens om op te ruimen. Goedkoop Vlasmarkt. D. F. CAMMELOT. Zij die gedurende den winter gebruik wen- schen te maken van een warme Stoof in de Geref. Kerk te Serooskerke B, gelieve zich aan te melden by den koster dier Kerk J. de Vos. Verschenen (Winterdienst 1894/95J PrijslO cents. Deze lijst is vermeerderd met eene volledige vermelding Spoorwegdienst VLISSINGEN ROOZENDAALv.v., Stoomtram BRESKENS- MALDEGHEM, Spoor TER NEUZEN— HULST, enz. ZAKFORMAAT DIENSTREGELING SPOOR, TRAM, BARGE enz. Prijs 5 cent. Vergadering op DINSDAGAVOND 7 UUB, in het VergaderlocaalVerenigingsge bouw Spanjaardstraat E 69. Onderwerp Door teleurstelling terstond bij L. A. WILLEMSE te Vrouwepolder»

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1894 | | pagina 3