Want een iegelijk, die zicli zeiven verhoogt, zal vernederd worden; en die zichzeiven vernedert, zal verhoogd worden. Lucas 14 11. De Heere Jezus, op zekeren Sabbatdag in het huis van eenen der oversten van de lari- zeën zijnde om brood te eten, vestigt er bij zonder zijne aandacht op, hoe er in deze aanzienlijke kringen van de joodsche samen leving werd gedongen naar den voorrang, naar hoogheid, naar eere. Ieder stond er naar, om aan den gemeenschappelijken disch toch maar de eerste en voornaamste plaats in te nemen. De Heere keurt dit streven af en bestraft het. Hij wijst er op, hoe het reeds in dit leven menigmaal jammerlijk te schande wordt ge maakt, wanneer de eigenmachtig ingenomen plaats voor een ander moet worden ingeruimd, terwijl eere en verheffing vaak het deel wor den van hem, die zich zeiven gering schat en eene nederige plaats inneemt. Wat daar aan den disch van den voorna men farizeër de aandacht des Heeren trok, is eigenlijk niets dan een voorbeeld, van wat op alle gebied des maatschappelijken levens èn toen èn nu èn steeds op allerlei wijze is te aanschouwen. Er is een dringen en een drijven om vooruit te komen, met terzijde stelling van de zwakkeren in bekwaamheid en invloed goed en moed, een dringen en drijven, dat alles schijnt te beheerschen. Ja, uitwendig bezien schijnt het vaak, of alle macht en invloed in dit tijdelijk leven afhan gen van het al of niet gelukken der pogingen om zich vóór anderen te doen gelden, van de meerdere of mindere behendigheid, om van de gelegenheid en tijdsomstandigheid gebruik te maken, ten einde zijn persoon op den voorgrond te dringen. En tegen dit dry ven en jagen der wereld, waarschuwt de Heere zijne jongeren. Het is Gode niet welbehagelijk. Het is een alge meen kenmerk van ons zondig bestaan, dat ook zij bezitten, die om eene of andere reden niet kunnen of willen mededoen aan den al- gemeenen wedloop. Niet, dat de Heere zijne discipelen zoude verbieden den weg der middelen te gebruiken, om onder Gods zegen tot meerderen welstand te geraken, of nalatigheid en onverschilligheid in de dingen van het tegenwoordig leven zou aanprijzen. GeenszinsMaar de Heere eischt tevredenheid ook met eene nederige plaats, en wijst op de eere, het geluk, de verhoogingen, den goddelijken zegen, die daaraan verbonden zijn. Wij hebben ons gelukkig te gevoelen op de plaats, die God ons geeft. En zou deze vermaning des Heeren niet bijzonder van ge wicht zijn voor onzen tijd, nu de koorts woede van de vooraanzitting alle rangen en standen beheerscht Want een iegelijkdie zich zeiven verhoogt zal vernederd worden en die zich zeiven ver nedertzal verhoogt worden Doch er ligt nog meer in dit woord des Hee ren opgesloten Grenzeloos is de zondige eer zucht waarmedezich de mensch in zijnen zonde- deval tegenover God heeft trachten te verhef fen. Gij zult als God zijn,heeft satan hem toege fluisterd. En aan die schrikkelijke inblazing gehoor gevende, heeft hij Gods gebod roeke loos overtreden en zet zijnen nietigen men- schenwii tegenover den wil des Almachtigen. Maar hoort dan ook nu zijn vonnisEen iegelijkdie zich zeiven verhoogtzal vernederd worden. Het gevolg van de straf op zulk eene godvergetene zelfverheffing is de eeuwige dood. Gij zult ter helle toe nedergestooten worden. En God» gerechtigheid en Gods waarheid zijn onkreukbaar. Laat de mensch zich maar verheffen, laat hij maar spotten met de oude beproefde waarheid en in een zoo genoemd modern geloof alle ketenen en ban den van de tucht van Gods Woord verwerpen, hij zal eenmaal vernederd worden, als de Heere komt ten gerichte. Maar ziet hier nu ook den weg der verlossing, die zich zeiven vernedertzal verhoogd worden. Een schuldenaar, een zondaar te worden voor God en in gehoorzaamheid des geloofs ge bracht aan Hem die zich heeft vernederd tot den dood des kruises, om Gods raad tot behoudenis zijns volks te volvoeren en die daarom nu uitermate is verhoogd. Dat zich ver nederen is alleen 't weik van Gods genade, want hoe zou de hoogmoedige mensch zijn eigen hart breken. De Geest overtuigt van zonde. Kent gij dien weg Het is de eenige, die tot de ware verhooging, tot de zaligheid leidt. En Gods volk moet steeds meer daarin geoefend worden. Wie onder u de meeste wil zijn die zij aller dienaar Hülsebos. In ons nummer van de vorige week is reeds vermeld het besluit der Haagsche synode om den predikant van Zaandam, Ds. Bax, we gens zijn voorstaan van de socialistische be ginselen, niet ongemoeid te laten. Wij komen daarop nog eens terugechter niet omdat wij de verwachting koesteren, dat daaruit iets zal geboren worden, waardoor de toestanden in het Hervormde Genootschap worden gewijzigd. Er is wel niemand, die dat denkt 't zal zijn een muisje zonder staarthet Provinciaal bestuur van Noord-Holland zal het stuk wel doorzenden naar het Classicaal bestuur van Haarlemdit laatste zal natuurlijk het in ontvangst nemenmaar de leden van dit college zullen hun medelid het leven wel niet zuur maken. Een volgende synode kan dan constateeren, dat er niets gebeurd is en met of zonder motie van leedwezen over zooveel ongehoor zaamheid wordt de zaak dan begraven en zoo zal de vrucht van dit met zooveel drukte opgezet geval niet anders wezen, dan een nog verder wegbrokkelen van het toch reeds zoo povere beetje prestige, dat de synode nog had. 't Merkwaardige van dit geval steekt in iets andersen wel daarin, dat hier is een beginsel van tuchtoefening naar aanleiding van eene gepredikte leer. Tuchtoefening is er wel eens geweest in za ken van zedelijkheid en zelfs is besloten, dat meer dan vroeger daarop zal worden gelet, naar aan leading van def gebeurtenissen van den laatsten tijd. Maar in zake de leer is niemand ooit be moeilijkt geworden, zoolang als deze synodaal hiërarchische toestel over de Gereformeerde kerken is geworpen om ze te binden en te dooden.. Die regel is vast en gaat door behoudens de uitzondering van de enkele keeren, dat bij Gereformeerden navraag is gedaan aan gaande hun overtuiging, indien men meende, dat deze voor het synodaal bewind gevaarlijk kon worden. Maar anders kon men doen wat men wilde, zelfs aan de synode schrijven wat men goed vonddeze bleef onaandoenlijk het archief was er goed voor om alles weg te bergen en ten leste onder 't stof te doen verdwijnen, wat men liever niet meer zien wilde. De Hervorminghet blad der modernen, haalt, naar aanleiding der historie Bax, nog het merkwaardig voorbeeld aan van de ver klaring door een zeker aantal moderne predi kanten bij de Haagsche synode ingezonden, dat zij zich ontslagen rekenden van allen zede- lijken band aan eenige belijdenis hoegenaamd; en openlijk terug namen alle belofte, die zij hadden gedaan om in hun prediking zich voor den inhoud aan eenige bepaling te binden. Dat is gebeurd reeds een vijftien jaren ge leden en zoo de heeren nog leven en niet vrijwillig afgetrokken zijn, staan zij nog Zondag aan Zondag op den preekstoel, zonder ooit ofte immer te zijn bemoeielijkt of zelfs maar vermaand. Nu wordt daarmede evenwel gebrokenin den inhoud der woorden van den heer Bax wordt nu aanleiding gevonden om hem te doen vermanener schijnt dus eenig besef van verantwoordelijkheid voor de handhaving der waarheid in dit kerkelijk zich noemend college te varen. 'Is wel laat om nu eerst te bedenken, dat bij mannen, wier voorname, bijna e6nige taak juist in spreken en prediken bestaat, het er op aan komt wat zij zeggen zullenmaar des te beter ware het, zoo er dan toch maar bekeering kwame. Metterdaad is er dan ook tegenover den prediker der sociaal-democratische beginselen wel degelijk sprake van een handhaven der waarheid Gods tegenover zijne ontkenning zoolang hij zich louter bepaalt tot critiek op de toestanden die er zijn,moge instemming vaak mogelijk wezen zoodra hij er toe overgaat om de wegen en middelen van herstel aan te pry zen, dan staan de waarheid Gods en hij met zijn vleeschelijke wijsheid als tegen voeters tegenover elkander. Daarvoor behoeft men nog niet eens de gezuiverde, gereformeerde belijdenis te onder schrijven in dat opzicht staat de christelijke kerk ook in haar min zuiver zich openbarende afdeelingen als één geheelcalvinistisch en roomsch anti-revolutionnair hebben in dat opzicht éénzelfde uitgangspunt, hoe zij verder ook uiteen mogen loopen. Indien dan ook in deze zaak eenige trouw aan den Heere en aan zijn waarheid stak, ware dit uitgekomen in de overwegingen, die dan ontleend moesten zijn aan hetgene God in zijn Woord ons zegt aangaande zijn ordi nantie voor de dingen des aardschen levens. Daarvan zoekt men echter bij de synodale verklaring tevergeefs eenig spoor men merkt niet dat daaraan ook maar gedacht wordt van de onchristelijke gevoelens van den heer Bax wordt niet gereptal wat men verneemt is, dat die heer tegen het koningschap is en acht dat een andere regeeringsvorm voor ons land en volk beter wareen dat bloote feit nu, zonder nadere vermelding van eenigen dieperen ondergrond, is voor de Synode aan leiding om dezen predikant te doen onder handen nemen. Schrap in de resolutie slechts de kerkelijk klinkende namen der handelende colleges, en uit den inhoud zal voorts niemand kunnen opmaken, dat hier eene uitspraak is van eene kerkelijke vergadering over onzuiverheid in de leer van éénen der dienaren in haar midden, Hadden dat nu eenvoudig conservatieve modernen gedaan, wij hadden gezwegen, we tende dat van zulke mannen niet anders is te wachten maar dit is geschied op initia tief van mannen, die orthodox geacht worden van dezulken op wie men ons wijst, zeggen de gaan wij niet vooruit reeds die en die hebben in die kerkelijke vergadering zitting gekregen. Als het echter op handelen aankomt, zijn dat de vruchten wegens anti-royalistische ge voelens wordt althans gepoogd iemannd den voet dwars te zetten maar als het antichris telijke gevoelens geldt, legt men de handen in den schoot, met het tegen Gods getuigenis ingaande woord, dat de waarheid zichzelve wel handhaven zal In plaats van der synode tot eere te ver strekken, is deze stap op den weg der tucht oefening haar tot geestelijken smaad. Teekenend voor de nieuwerwetsche recht zinnigheid van zoovelen is het streven, om wéér propaganda te maken voor het oude Nederlandsche zendelinggenootschap. In 1864 traden een vijftigtal mannen uit wijl men losgelaten had de verklaring, dat het genootschap stond op den grondslag der belijdenis van Jezus Christus als den godde lijken Verlosser, die voor de zonden geleden heeft, opdat Hij ons tot God zoude brengen. Nu keeren de kinderen en kleinkinderen dezer mannen echter weer terug in dien kring. Is het Genootschap dan veranderd Ach neen Toen hadden de Groningers het hoogste woord nu is onlangs weer een modern zen deling naar de Oost gezonden. De zoogenaamd orthodoxe leden van het bestuur van dit genootschap hebben daartegen wel een protest ingediendmaar de meerder heid nam dat voor kennisgeving aan en toen diensde de minderheid toch niet terng voor

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1894 | | pagina 2