DIENSTBODE. ieuwe Hammen ontvangen N. Amerika, is Donderdag in zijn vaderland teruggekeerd en logeert thans bij zijnen broeder den heer D. J. Oggel, burgemeester van Axel. De 14e jaarlijksche samenkomst van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gere formeerden Grondslag zal gehouden worden op 26 en 27 Juni a. s. te Utrecht. Dinsdagavond 26 Juni zal een ure des ge- beds worden gehouden in de Oosterkerk waarbij als voorganger hoopt op te treden Ds. Js. t. d. Linden van 's Gravenhage. Woensdag 27 Juni des voormiddags van 91 uur zal de algemeener vergadering worden gehouden in »Tivoli", alwaar ver schillende benoemingen zullen plaats hebben en o. m. zal worden gesproken over »de Vrije Universiteit en art. 122 van het Regle ment van N. lndië" in te leiden door Mr. G. v. d. Jagt, en b. over de wenschelijkheid om Lectoren aan de faculteiten te verbinden, in te leiden door prof. Dr. W. Geesink, Des namiddags om 2 uur zal een openbare Meeting met debat worden gehouden. Onder werp Hooger OnderwijsUit debat zal wor den ingeleid door prof. Dr. J. Woltjer. Zij die logies verlangen of tegen betaling van f 1,50 aan den gemeeuschappelij ken maal - tijd wenschen deel te nemen, moeten hiervan tijdig bericht zenden aan Mr. A. G. Wolf te Utrecht. Voorts werd ons toegezonden, het 14e jaar verslag van bovengenoemde Vereeniging. Allereerst wordt gewezen op het verlies van »twee onzer vroedste mannen, medestichters der Universiteit" die de Heere tot zich nam, nl. Ie Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude, die op 88-jarigen leeftijd, den 4 October, overleed. »Deze vader in Christus" was het die den 20 October 1880 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de stichtingsgave aan Direc teuren overhandigde. De merkwaardige woor den door ZEd. toen gesproken, worden ter herinnering in het verslag herhaald. 2e. Overleed den 17e December in den ouderdom van 71 jaren, na langdurig en smartelijk lijden, onzen beminden Mr. L. W. C. Keuchenius, tot zijn dood president-curator der Universiteit. In dezen kinderlijk vromen, diep gefondeer- den Christen, kundigen geleerde en warmen vriehd en broeder, ontviel onzer Universiteit een groote moreele en intellectueele steun." Wanneer wij daarbij nog vernemen uit het finantieel overzicht dat aan contributiën ruim f1500en aan schenkingen ruim f6300 minder werdt ontvangen dan het vorig jaar kunnen wij begrijpen dat in het verslag ook gezegd wordtDe arbeid van Directeuren was in 1893 niet zonder zorg. Daarom wordt ge wezen op de groote verantwoordelijkheid die drukt op hen die nog leven. Dat Gods werk niet mocht worden verstoord. Dat de band der liefde niet worde verbroken. Het finantieel bezwaar besprekende wordt opgemerkt dat de groote kwaal, die onzen toestand ongezond maakt, ligt in het afne men van oude leden die niet door nieuwen worde vervangen, en ook het getal Begunsti gers niet in voldoende mate stijgt, vooral niet de cijfers hunner bijdragen. Het lidmaat schap bedraagt f25per jaar. Er znij slechts 9 leden die een hooger bedrag betalen. Voorts zijn er nog tal van vrienden die geen f 25 geven en dus geen lid zijn, al hoewel hun middelen hen daartoe wel in staat stellen. Deze zijn dan Begunstigers voor kleinere bedragen, soms veel te kleine. Ieder lid der Geref. Kerken A en B man nelijk en vrouwelijk, moet eenige vaste jaarl. contributie voor het Hooger Onderwijs ge ven. Zoo klaagt en spreekt het verslag. Er is dus werk voor H H. correspondenten en Agenten. Zien wij de lijst der leden en Begunstigers in, bijv. wat Zeeland betreft dan kan deze nog heel wat uitgebreid worden. Men zie ook de Kerk-collecten voor de Theol. faculteit. Provinciale Universiteitsdagen worden aan bevolen als een goede zaak voor de bevorde ring der beginselen. Het aantal ingeschreven studenten bedraagt voor de faculteit der Godgeleerdheid 64. God- leerdheid en Rechtsgeleerdheid 13. Godge leerdheid en Letteren 3. Rechtsgeleerdheid 12, Letteren 10. Examens werden met goed gevolg afge legd in de Theol. faculteit 11 voor den graad van candidaat, in de Juridische 1 voor het eerste ged. van het Doctoraat, en 2 voor den graad van candidaat, in de litterarische 8 propaed. voor de Theologie en 1 voor de Rechten. Yoor het studiefonds werd ontvangen 14570,24 L Donderdag 28 Juni a. s. (daags na de ver gadering van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag) zal te Utrecht de 10de algem. Verg. der Ver. tot Chr. verzorging van Krankzinnigen en Zenuwlijders in Nederlandgehouden worden. Onder de te behandelen voorstellen komen de volgende voor: van het Bestuur »De al- gemeeue Verg. besluite tot uitbouwing van »Bloemendaal". Van de af deelingen', de wenschelijkheid te overwegen om op >Bloemendaal" ook pa- tienten 2de klas op te nemen. (Loosduinen.) »Om als proef voor een jaar een reizend agent aan te stellen, om in plaatsen waar of in 't geheel geen leden zijn, of zeer weinigen, de belangstelling voor Chr. Verzorging van krankzinnigen op te wekken" (Harlingen). Des avonds voor de Verg. zal een Bidstond gehouden worden waarbij Ds. W. H. Gispen hoopt voor te gaan. Het aantal verpleegden bedraagt thans meer dan 500. Den daaraan volgende dag zal de eerste Algem. Verg. van de Vereeniging voor de Ge ref. Ziekenverzorging gehouden worden. Onder de voorstellen op deze Verg. te be handelen komen voor Een ontwerp-regeling van het verbond der afdeelingen en der stich tingen met de Kerkeraden. Om voor de rekening van -de kas der Ver eeniging enkele verpleegsters aan te nemen. Om voor de opleiding en uitzending van ver pleegsters samenwerking te beproeven met de te Amsterdam bestaande plaatselijke >Ver- eeniging voor Geref. Ziekenverpleging." Beide vergaderingen worden gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en zijn toegankelijk voor alle belangstellenden. Zij er veel belangstelling en worde hot sa menzijn rijk gezegend voor beide Vereeni- gingen met hun gewichtigen en zoo noodigen arbeid. INGEZONDEN' STUKKEN. Aan de redactie van de Zuider-Kerkbode. Mijnheer de Redacteur. In de hoop dat de Zuider-Kerkbode komt in de handen van allen, die onze provin ciale past. conferentie hebben bijgewoond, verzoek ik u een plaatsje voor het volgende. U weet dat door mij, in 't debat of de dis cussie, naar aanleiding van 't referaat van onzen geachten collega Ds. v. d. Velden, van Middelburg, werd beweerd, dat in Matth. 18:15 enz. slechts sprake was van broedertucht. 't Kon alleen eene bewering zijn, omdat ik niet zeker was van den griekschen tekst. Te huis gekomen sloeg ik dadelijk dezen op en las in den T. R. Ev. Matthaën ap. 1 817 »Eau de kai tes ekklesias parakousei, esto soi hoosper ho ethnikos kae ho teloones". In de Ed. Tisschend, komen de aangehaalde woorden zonder varianten voor, zoodat hier geen sprake is van bannissement door de gemeente, maar alleen door den broeder, 't welk door soi onwederlegbaar wordt. Met den wensch dat onze conferenties en al dergelijke samenkomsten ons al meer mogen prikkelen tot nauwkeurig bijbelonderzoek en u bij voorbaat dankende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn uw dienaar, Biezelinge 22 Juni 1834. 1. Contant. De geachte inzender wijst er op dat het woordje soi enkelvoudig is en dus niet kan slaan op de gemeente (meerderen) maar moet slaan op denzelfden persoon, die in den aan hef van vers 15 wordt aangesproken. Maar ook al ontkent onze waarde broeder, dat deze woorden rechtstreeks op de tucht der gemeente slaan, zeker zal hij toestemmen dat die tucht (der gemeente nam.) hier in allen gevalle indirect of zijdelings wordt genoemd en erkend in deze woorden eihe tei ekklesiai (Zegt het der Gemeente). Redactie. (H). Het idiotengesticht ~'S^IEEREN LQ0" te ERMEL00 Wij werden door het Bestuur verzocht de namen op te geven van de nieuwe begunstigers, met het oog op het binnen kort uit te brengen Jaarverslag. Tot mijn spijt zal ik dit schrijven onbeantwoord moeten laten om de eenvoudige reden dat er uit Mid delburg zich geen nieuwe Begunstigers hebben aan- fegeven. Kom, Broeders en Zusters, wie helpt mij uit eze verlegenheid Er zijn te M. nog geen 30 Be gunstigers. Vaste bijdragen zijn zoo gewenscht, al zijn ze ook maar gering. Natuurlijk zullen wij ook gaarne Begunstigers van de dorpen opnemen. Voor het Nieuwe Paviljoen" is reeds de helft der benoodigde som bijeen. Ook is het reeds half opge bouwd. Zal men nu den arbeid moeten staken Wie helpt verder f (Matth. 5 7.) Met vriendelijken dank ontvangen van D. f 2.50, gevonden in de collecte kerk B, een steentje voor het Nieuwe Paviljoen f 2.50, uit het busje van Mina de Bokx f9,577?> alsvoren van J. v. d, Kop f1,45. Van N. N. 10,90. K. Le Cointre, Corresp. ADVËU T E A T IE A. Heden overleed* tot onze bittere droefheid, onze geliefde echtgenoot, en vader ABRAHAM HAMEL, in den ouderdom van 66 jaar. Middelburg, Uit aller naam. 20 Juni 1894. Wed. A. BALJEU— Eenige kennisgeving. Leeghans. De zaak wordt voorloopig op denzelfden voet aangehouden. Zoo de Heere wil hopen onze geliefde ouders PIETER STROO en MARIA LOUWERSE den 24n Junia. s. hunne 30-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen en behuwd kinderen. Vlissingen. 22 Juni 1894. Tegen half Augustus wordt te 's Graven moer eene eenvoudige, zindelijke Dienstbode gevraagd als meid alleen door Ds. J. H. Laatsman te Brielle. Op veler verzoek is door mij verkrijgbaar gesteld Zakformaat Dienstregeling van Spoor TramBargeBoot Wester schelde. Tram BreskensMaldeghemen Spoor Ier Neu zenAxel,- Hulst en Gent. Prijs 5 Cent K. LE COINTRE. Nieuwe Zoutevisch 20 en 10, Schelvisch 8 ct. per 5 ons prachtig dik en blank Spek en Reuzel, zeer goedkoopprima Blom 10 ct. per kilo, per baal f 4,25 blanke Rijst 6 ct. per 5 ons, mooie Gort 6 ct. den kop; Zout, Zeep, Soda, Suiker, Stroop, enz., alles tot den meest concurreerenden prijs. DEKKER, Noordstraat, Middelburg. GE l'111 GE THE EB»,- a 14, 18, 20, 24, 28, 32 en 40 cent per ons bij J. M. HEILIGER, Middelburg. Lange Giststraat F 193.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1894 | | pagina 4