Aardappelen 25-jarige Echt vereeniging Geref. Kerken in Nederland, deze belijdenis (in de overtuigingdat God de Heilige Geest de ware Kerk in al de waarheid leidde en leidtte aanvaarden als Gods Woord zuiver opvattend en handhavend tegenover de dwaling en hare leden in den gedachtengang dezer belijdenis meer en meer in te leiden 3. De Christelijke Jongelings- Ver eniging moet wezen een oe/enplaats, allereerst voor den geest waar voorname ijk door ouderlingen ar beid Jbij het licht des Woords en in de vreeze Gods de kennis verrijktde smaak verjijnd, ae consciëntie verwakkerd en de wil ten goede gesterkt wordt 4. lil overeenstemming met dit haar karakter stelt zich dus de Geref. Jong lings Vereeniging ten doel ontwikkeling en karaktervorming door on- der tinge oejening en kameraadschappelijk ver keer en dit tot voorbereiding voor de roeping die hare leden eerlang wacht als mondige lid- maten der Gerej. Kerkals burgers van den, Nederlandschen Staat en als leden tener Maat schappij, die worstelt om té ontkomen aan de doodelijke omklemming van het kapitalisme en tegelijk bedreigd wordt door de opwakkerende Jurie der anarchie, 5. De Gerej. Jbngelings-Vereeniging treedt hier toe op h t terrein van den Kerke'ijken en phi- lantropischen arbeid en mede op dat van den politiekers en socialen strijdechter niet om aan dezen arbeid deel te nemenen zich in den strijd te mengen, maar om kennis te vergaderen bij het licht van Gods Woord en ook van de historie van de beginselen, die dezen arbeid en strijd beheerschen en van hetgeen uit of tegen deze beginselen geschiedt, opdat hare leden, die straks den mannelijken leejtijd ingetreden, de vereeniging verlaten met te be ter oordeel des onderscheids en met eenige be schikking over de hun geschonken gaven en krachten, Kerk, Vaderland en Maatschappij kunnen dienen. 6. Niemand mag aan Christen-Jongelingen het recht ontzeggen een behulpzame hand te bieden bij den arbeid, bv. der diaconie en der zen ding, der tractaatverspreiding en der Zondags school, der philantropie en der ontuchtbestrij- ding, der anti-revolutionaire Kiesvereenigingen en van Patrimonium maar deze arbeid dient uit te gaan deels van de geïnstitueerde Kerken deels van mannen en vrouwen van positie en ervaring. De Christelijke Jongelings-Vereeni ging als zoodanig, heeft hiertoe geen roepinge Gods. 7. De Geref. Jongelings-Vereenigingen moeten zoowel door haar gezamentlijk en ajzonder lijk optredenals door den g est die gekweekt wordt op hare vergaderingen en niet minder ook door den reinen wandel en emstigen ar beid barer leden een goede reuke Christi en een getuige wezen voor de waarheid die naar de Godzaligheid is. Nadat de voorzitter referent voor zijn uit nemend woord hartelijk dank gezegd en men no. 4 van het Programma gezongen had, stelt hij de gelegenheid tot debat open, waarvan achtereenvolgens gebruik gemaakt wordt door Dhr Dekker die vraagt waarom stelling 6 is opgenomen. Dhr Boot brengt Kerkelijk toezicht" ter sprake bij stelling 5 en vraagt is dit recht der Kerk of voorrecht aan de Kerk Dhr. Ie Cointre vraagt naar aanleiding, van stelling 2, of de geboden ontwikkeling der gaven alleen verwacht moet worden van de plaatselijke vereenigingen of, mag worden aangenomen, dat dit ook het geval is op de ring- en atdeelings vergaderingen Zoo ja, is het dan niet verkeert dat men onze orga nisatie afkeurt of tegenwerkt en daarin na bootsing van de Kerk meent te zien. Ds Oosten meent, dat sommige stellingen minder jui t geformuleerd zijn en tot misver stand aanleiding geven. De toelichting vindt hij helderder dan de stellingen. Hij toont dit met eenige voorbeelden aan. Daarna bespreekt hij stellingen 1, 2, 3, 4 en 7. De laatste stelling vooral draagt zijne hoogste goedkeu ring weg. Dhr van Oversteeg vroeg waaruit dat eigen karakter voortvloeide en waarom dan de in stelling 2 genoemden grondslag. De Referent, hierna het woord verkrijgende dient de verschillende- sprekers van repliek die we jiier wegens gebrek aan plaatsruimte niet knnnen vermelden. We verwijzen daarom onze lezers naar de volgende nummers van het Jongelingsblad, verkrijgbaar bij dhr Joh. Th. de Lange, Kralingen.) De heer Crucq van Middelburg kon om des tijds wille niet meer beantwoord worden. Voor den heer van Oversteeg bleef een zeer beperkte tijd over om de volgende 4 stellingen over de Jongelings Vereeniging en de Maat schappij toe te lichten n. 1. 1. De geschiedenis der Jongelings-Vereeniging leert, dat bij haar ontstaan uitsluitend werd gelet op het eeuwig welzijn van Jongelingen- 2. Behalve de bevordering van het onkerkelijk leven en het meer op den voorgrond brengen van dogmatische verschillen, is een belangrijk deel der aardsche roeping hierdoor miskend en verzuimd 3. De Jongelings-Vereeniging moet zoo worden ingericht dat Gods genade, ook in het maat schappelijk leven geopenbaard, tot haar recht home. 4. Kennis van Gods ordinantiën voor de samen leving is een der beste wapens tegen het socia lisme. Spreker ging even de Oprichting der Jon gelings Vereeniging en Je bedoeling der op richters voor 50 a 60 jaar na, en schetste met grepen uit het leven den toenmaligen geest des tijds. Een bybelbespreking op de Jongelings Ver eeniging gaf meer dan 3 predikatiën. Vandaar onkerkelijkheid, zielen winnen,houdt aan tijdig en ontijdig, was het eenige doel, dat men beoogdemen dacht er niet aan Gods eer ook op maatschappelijk terrein tot haar recht te doen komen. Wormser zei dan ookIk vrees voor uw christendom, als het zoo'n onkerkelijk karak ter gaat dragen. Van de Socialisten kunnen we leeren, dat we veel kunnen doen, als we 't maar met het geheele hart doen. De Socialisten en daarmee ook het onge loof is niet tevreden met een kleinigheid zijn louter geen armen, men dient ook hunne theoriën te kunnen bestrijden en omver te werpen, en daarom eisch voor een Gerf. Jongelings-VereenigingSociale studie. Ds Oosten vraagt of in stelling 3 algemeene of bijzondere genade bedoeld wordt en bij stelling 4wat geeft kennis als ze niet be oefend wordt. De referent laat vrijheid om te lezen wat men wil omtrent 3 en zegt wat 4 aangaat, als er geen kennis bestaat, is het nog slim mer. Er moet kennis zijn, ze is er nog te weinig. Het vergevorderde uur dringt tot sluiten. De voorzitter dankt referenten en debatters, en de aanwezigen voor hunne betoonde be langstelling en verzocht Ds de Groot van Koudekerke, deze vergadering met gebed te sluiten. Het getal aanwezigen bij den aanvang op 150 geschat, groeide langzamerhand aan. Onder de aanwezigen mei kien we verschei dene predikanten op en alge vaardigden van Geref. Kerkeraden. Deze aangename middagvergadering te half' zes uur geëindigd, werd opnieuw voort gezet te 7 uur in de Noorderkerk, waar zou worden gesproken door Ds. Kapteijn van Goes en Dr. Wagenaar. Ds. Kapteijn van Goes begon met te zeg gen, dat hij de moeite niet genomen zou hebben vau Goes naar Middelburg te komen, indien hij niet voor Jongel. Ver. op Gereform. grondslag sprak. Hij uitte zijn blijdschap, dat er op het gebied det Jongelings Vereeni ging zulk een frissche en opgewekte beweging is ten gunste der Geref. beginselen. Hij schetste de onbeslistheid en halfheid die velen, ook de Jongelings-Vereeniging tot voor korten tijd gekenmerkt hadden maar die nu op vele plaatsen verdreven waren door de ont waking van en het vragen naar de Geref. beginselen, 't Is te bejammeren, ging spre kervoort, dat de Jongelings Vereenigingen niet van begin af den Geref. grondslag hadden. Het niet-geref'. zijn was oorzaak van veel onkerkelijkheid en van hoogmoed. Van daar dat velen nog de schouders voor de Jonge lings Vereeniging ophalen. Spreker wekte op tot krachtigen steun voor die Jongelings-Vereenigingen, wier begin selen hij in dit middaguur zoo talentvol had hooren bepleiten, te meer en wijl den arbeid onder de jongelingen der kerk vaak zoo moeilijk is en wij in hen onze toekomstige plaatsvervangers te zien hebben. Maar al te veel is de Jongelings Vereeniging door de ouderen verwaarloosd. Hij eindigde met op het nut der Jonge lings Vereeniging te wijzen. Vereenigingen, wier optreding der Geref. kerk niet alleen zal billijken, maar moet goedkeuren en be vorderen. Een aangrijpend en schoon slotwoord werd door Dr. Wagenaar gesproken. Met nadruk wees Z.Eerw. op het woord van PaulusZij gaveu zich eerst aan den Heere en daarna atlïi ons Dat ieder zich daarom voor Jehu's ijver wachte, de hand in eigen boezem steke en antwoorde op den tischLaat u met God verzoenen. De dienst van den Heere Jezus is vaak zoo heerlijk, hoewel hij veel offers en zelfverloochening kost. En daarom drong hij bij de leden onzer Vereenigingen op de verkrijging van 't geloof aan, om daarbij te voegen deugd, en bij de deugd kennis en bij de kennis ma tigheid. Ook deze spreker wekte op tot meerdere belangstelling in de zaak der Geref. Jongelings Vereeniging. A l> V E It T E JS' T t EN. De Heere verblijdde ons met de voorspoe dige geboorte van een welgeschapen D0C21 I ER. J. M. MULDER, v d. m. P. MULDERDuegmans. 's Bosch 9 Mei '94. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders G. P. WATTEZ en A. DOMMISSE den 19e Mei a. s. hun te gedenken. Hunne dankbare Kinderen. Middelburg 18 Mei 1894. Den 23e Mei a. s. gedenken mijne geliefde ouders JAX A\DRIESSE\ en MAATJE DE BRIIJXE hunne 121-jarige Echtvereeniging. Hun dankbare Zoon. Sint Laurens 4 Mei 1898. Voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij onze 55-jarige Echtvereeni ging op 10 Mei, betuigen wij onzen liarte- lijken dank. L. J. DE KOK. I. P. DE KOK- v. d. Broeke. Middelburg, 1894. Voorhanden le kwaliteit Blauwe Aardappe len 171 en 20 cent de 5 kop, mooie blauwe Drielingen 10 cent de 5 kop, lange Witte 8 ets, ronde,beste Witte 10 ets de 5 kop. Ook per mud te bekomen bij VAN SORGE, Spanjaardstraat. Wederverkoopers genieten RABAT. VERGADERING Dinsdagavond 8 uur, locaal Spanjaardstraat.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1894 | | pagina 4