Uit Kerk en School. eindigd. Daar is nog een derde werk van God den Heiligen Geest. Nu niet het produceereu van de Schrift en het foruieeren van het dogma, maar zijn, niet minder aanbiddelijk werk, in den enkelen geioovige. Een voorbeeld moge dit verduidelijken. Wij worden geboren in een maatschappij die in het bezit is van een zeker mate van kennis en beschaving. Beide zijn de vracht van eeuwenlange worsteling, van den arbeid der geslachten die voor ons hebben geleefd en deze kostelijke schatten als erfgoed ons nalieten. Het nieuwe geslacht begint echter met hier vreemd tegenover te staan en wij weten allen langs wat moeilijken weg van opvoe ding en onderwijs men hier inleeft en zich deze goederen eigen maakt, ja hoe met name in onzen tijd de schat der kennis derwijs aangroeide, dat het voor den eenling schier onmogelijk is geworden om alles te weten, wat de gemeenschap weet. Men heelt doc toren in de verschillende wetenschappen, doch de titel van leeraar in de wetenschap zou minstens bedenkelijk zijn. Welnu, ook het nieuwe geslacht in de kerk staat tegenover hare geestelijke goe deren aanvankelijk vreemd. Het begrijpt er zoo weinig van. Dan, ook hier hebben op voeding en onderwijs hun taak. En deze nu is weer tweeërlei. Daar is een opvoeding en een onderwijs dat èn door middel van het huisgezin, èn door de school èn door de kerk den Bij bei, en de op dien Bijbel gegronde, in bange worsteling gelijk ten onzent onder marte- laarsb oed en tranen veroverde Belijdenis tot het bewustzijn van het jonge geslacht brengt. Doch daarnaast, en dit brengt ons nu tot het derde werk des Geestes, in een opvoeding en onderwijs niet van den mensch, maar van God zelf. Een opvoeding voor en een onderwijs in zijn waarheid. Een opvoeding in allerlei Goddelijk bestel van levens ositie en levensloop en levensom standigheid, en daarbij, wat g:en aardsche opvoeder vermag, een ingaan is het diepste van uw hart en een aanvatten en omzetten en heiligen van wat er in uw bewustzijn is, van de ikeu en van willen, van hopen en vreezen, van lieven en haten, en zoo vo^dt de Eeuwige zelf u voor zijn waarheid op, zoodat gij er begeerig en verlangend naar wordt. Dan, ook zoo zoudt gij er nog maar wei nig van v .rstaan en het is daarom dat Hij er ook z'jn ouderwijs aan paart, uw gangen vastmaakt in zijn geschreven Woord, uw oog met Goddelijk licht bestraalt, u. het ontzet tende van zijn bedreigiugen en het zoet zijner vertroostingen op de ziel bindt. En zeker dit gaat niet opeens, en lang kan het duren, dat uw kennis van de waar heid, wat gij voor u zelf als waar bevonden hebt, veel armer is, dan wat de kerk er van weet Welnu, deze iudividueele kennis is, om weer de moderne uitdrukking te gebruiken, de ondenoerpelijke, de supjectieve waarheid. Nederl. Bond van Jongelings-Vereenigingen op gereformeerden grondslag. De 6e jaarvergadering van dezen Bond werd op Hemelvaartsdag in Musis Sacrum" te Arnhem gehouden In de niorgenvergadering werden o. m. de aftredende Bestuursleden herbenoemd. Ds P. Biesterveld werd tot Eerelid benoemd en te vens per telegraaf geluk gewenscht met zijne benoeming als Docent aan de Theologische school. Besloten werd om do volgende vergadering te Dordrecht te houden. Voortaan de refe raten in het jaarboekje van het Verbond op te nemen, en het jaarverslag aan de afdee- lingen toe te zenden, waardoor dan het Bonds- verslag vervalt. Voorts om te trachten uit voering te geven aan het voorstel om te ko- tot de oprichting van eene vereeniging ten doel hebbende de samenstelling en instand houding van gereformeerde bibliotheken van de J. V. gemakkelijk te maken en te be vorderen. Door deze oprichting zullen de afdeelingen op zeer voordeelige conditiën zich van dege lijke boekwerken kunnen voorzien. In de middagvergadering werd aan dhr Koornstra. vertegenwoordiger Van den Milit. Bond, gelegenheid gegeven een kort woord te spreken in het belang der Militairen, en om het goed recht der Militaire Tehuizen aan te toonen. Daarna werd het woord verleend aan den heer A. Koops van Rotterdam, die een vier tal stellingen inleidde over Bijbelbespreking. De heer Schuringa van St. Anna-parochie besprak een vijftal stellingen over hetzelfde onderwerp en verdedigde een andere methode dan door den heer Koops voorgesteld. Een en ander werd door een belangrijke discussie gevolgd. Het zou te veel plaatsruimte in nemen om de stellingen van beide referenten, hier over te nemenbovendien zijn ze in bezit van de leden der Jongelings Vereenigingen en we vol staan daarom met de vermelding van den korten in inhoud. De stellingen Koops komen hierop neer Bjjbelbesprekiug op de J. V. is gewenscht doch niet het stichtelijke of vragen op maat schappelijk enz. geb-ed zij hoofdzaak. Een hoofdstuk door middel van een opstel aan de orde te stellen en nu en dan bijbelsche aardrijkskunde of dergelijke aan de hand van geschikte boeken. Het betoog van den heer Schuringa daar entegen bedoelt Geen bijbelbespreking maar behandeling van onderwerpen op ker kelijk sta-tkundig en maatschappelijk leven betrekking hebbende, met practische beschou wing naar de Schrift. Bekwame mannen moeten f ir voorgaan. Eerstgenoemde stellingen vonden het minst bestrijding. De stellingen van den 2en referent werden het meest aangevallen, hoe w, 1 hij o. i. de bedoeling, van den Bond het zuiverst heeft voorgesteld. Alleen beging hij de fout door te beweren dat alleen de predikanten de Schrift mogen uitleggen. We zijn niet rooinsch en erkennen het ambt aller geloovigen, in wie de H. Goest ook werkt om den zin en de meening van het Woord te doen verstaan. Ds. van Schelven van Wageningen be sprak daarop de stellingen van den heer F. Kortlang J Ez. over »de Christelijke Jonge- lingsvereeniging en de Philautropie." Dhr. K. was door ongesteldheid afwezig, wat wel jammer was, aangezien hij zich nu niet kon verdedigen tegen de o. i. onjuiste aanmerkingen. Dr. Wagenaar sloot met een kort en ern stig woord de rij der sprekers Op de morgen vergadering waren 107 Jon- gelingsvereenigingen vertegenwoordigd. Het aantal aangesloten Vereenigingen bedraagt thans 210. In het afgeloopen jaar traden 42 Vereenigingen als afdeeling van den Bond toe. Uit het verslag omtrent het Orgaan >het Geref. Jongelingsblad" bleek dat naar verhouding van het aantal leden, Zee land de meeste abonnés telt. Staande de vergadering, die uit meer dan 1000 personen bestond, werd onder daverend applaus aan HH. MM. de Koninginnen een telegram verzonden, waarin de Bond zijn hartelijke liefde voor het Huis van Oranje- Nassau uitsprak, waarop later, door tusschen- komst van den adjudant v. Hogendorp, een dankbetuiging namens de Koninginnen werd toegezonden. Evenzoo werd een telegram ver verzonden aan dr. A. Kuyper van den volgen den inhoud »De Nederlandsche Bond van de Jonge lings-Vereenigingen op Gereformeerden grond slag, te Arnhem vergaderd, biedt u zijne warme hulde. Hoewel zich onthoudende van actueel© politiek, gevoelt de Boud zeer goed het ver band tusschen zijn beginselen en den strijd onzer dagen. Hij waardeert daarom ten hoogste uw persoon en uwen arbeid." Hierop werd per telegraaf het volgend antwoord toegezonden Vriendelijk dank aan den Bond voor zijne betuiging van hartelijke sympathie. Waar vele oudere van dagen ons verlaten, is op de jonge mannen der toekomst mijn hoop gevestigd. Zegene de rïeere God ook uw Bond, om die hoop in vervulling te doen gaan. Kuyper. Gebiede de Heere Zijnen zegen over den Bond en stelle Hij haar tot een rijken zegen voor Neerland'» Jongelingsschap. Dinsdag werd te Middelburg in de Gast- huiskerk eene zgn. propaganda meeling gehouden van den Zeeuioechen Bond van Jon- gelings- Vereenigingen op gerej. grondslag(afd. van den Nederl. Bond Aan de meeting ging een gewone ve ga- dering vooraf, waar 13 van de 16 afdeelingen vertegenwoordigd waren. Verschillende huishoudelijke zaken werden afgehandeld en in de vacatures de Koning en Vergouwen, werden gekozen de heeren B. de Die van Oostburg en Ds. W. Kapteijn van Goes. Eerstgenoemde nam 's middags reeds aan de Bestuurstafel plaats. Voorts bleek dat tot den Bond waren toe getreden sedert de vorige verg. de vereeniging van Anna Jacoba Polder, St. Maartensdijk en Scharrendijfce. Twee Ringen zijn gefor meerd nl. een Ring Zierikzee en een Ring Walcheren. Als Ringcorrespondent voor Zie rikzee werd aangewezen br. J. M. Krijger van Bruinisse. De middag-vergadering werd geopend door den voorzitter Ds. Bouma met gebed, na het zingen van Ps. 68 9 en het lezen van Handel. 2 14—21. De voorzitter, ds. Bouma van Ter Neuzen opende haar en zette in een uitnemende toe spraak uiteen, wat dit optreden van de J. V. op Gereformeerden grondslag beoogde. De be schuldiging is onwaar dat de Geref. Bond een spelbreker ishij moest komen. Wel verre van ons strijdlustig te toonen tegen andere J. V.", was zijn woord, erkennen wij slechts één vijand met hen n 1. den geest, die alles ontkent, en Hechts hierin ligt het onderscheid tusschen het Ned. J. Verbond op algemeen standpunt, en het onze, dat wij hebben vaarwel gezegd, het Arnerikaansche onbereikbare en dies onnationale, ontmoedi gende, onmogelijke ideaal, om praktischer, nationaler wegen te bewahdelen". Hg wees op het gelukkig verschijnsel dat ook de Zeeuwsche Jongelingsschap begint te ontwaken. Alsnu krijgt Dr. Wagenaar het woord voor zijn referaatHet Karakter der Geref Jongelings- Vereeniging. Als Fries was het hem aangenaam voor Zeeuwen (Zuid-Friezen) te kunnen optreden, voor de nakomelingen van de oude Geuzen van Boisot. Waar onder de ouderen zooveel is, dat tel urstelt, daar is het oog op de jongeren gericht, opdat zij het keurcorps onzer calvi nisten mogen voortplanten. In eene boeiende rede zette de spreker naar aanleiding der hiervolgende 7 stellingen het karakter der Geref. Jongelings-Vereeniging uiteen. 1. De Chr. Jongelings-Vereeniging is van een eigen karakter, htwelk gevormd wordt door den, het jongelingshart ingeschapen levensdrang naar zelfstandigheid, den ingeschapen levens trek der kam raadschap, de behoefte aan ont wikkeling en vorming door onderlinge wrijving en samenwerking en de goddelijke roepi >g tot gezamenlijke voorbereiding voor den arbeid en strijd des mannelijken levens. 2. De Chr. Jongelings-Vereeniging behoort zich te vormen op den grondslag van Gods in den Bijbel gegeven heilig, onfeilbaar en volkomen- Woord. Voorts heeft ze, wel verre van zich te plaatsen tegen oj boven de belijdenis der

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1894 | | pagina 3