aan iedereen, en klaag dan dat er zulk een algemeene onvoldaanheid is inet hem. Geduldige volharding in een handelwijze als deze, gewijzigd naar omstandigheden, heeft niet alleen leeraars ontmoedigd, maar hun werk vruchteloos gemaakt en hun geest kracht gebrokenhen gezonden naar ande ren arbeid, en soms naar het graf. Zij, die zulke gevolgen niet wenschen,be- hooren de praktijk van zulke dingen, als waarop gezinspeeld is, te vermijden. Laat ons melkander helpen." Gr. L. T. (De Hope.) Middelburg, 8 Mei. De classisvergadering der Gereformeerde Kerken in Walcheren, heden alhier gehouden, werd geopend door ds. Buurman van Meliskerke. Gezongen werd ps. 119 3, gelezen Efezen I. Vertegenwoordigd waren achttien kerken door zes en dertig afgevaardigden met keur stemmen. Praeses was ds. Schoemakers, scriba ds. v. d. Velden, assessoren ds. Veenstra en ds. Hulsebos. Op soberheid in het aanteekenen der notu len werd aangedrongen. Meerdere uitvoerig heid bij het doen der vragen naar art. 41 werd verlangd en verkregen. De opbrengst der collecten voor Hulpbe hoevende kerken over het eerste halfjaar is niet toereikend geweest voor de behoeften. Meerdere ijver in deze is dus wenschelyk. De vacatuurbeurten voor het tweede half jaar werden geregeld. Opname daarvan in de Kerkbode werd niet wenschelijk geacht. Belangrijk was de bespreking van de be langen dier plaatsen, waar nog geen gerefor meerde kerkeraad is. Tot deputaten voor de Synode werden be noemd de dienaren v. d. Velden en Littooij, secundi Hulsebos en Oosten en de ouderlingen P. Melis en W. de Rijcke, secundiC. Ver- hage en K. Melis. Omtrent de wijze, waarop de korte predi katie zal worden gehouden, zullen op de vol gende Classis regelen worden voorgesteld. Aan de Synode zal worden gevraagd, hoe de vaststelling van een visitatie-reglement door de Synode van het vorig jaar moet worden verslaan. Intusschen werd de Kerkvisitatie eenigen tijd verschoven. Het bedoelde visitatie- reglementy zal op de volgende classis als con cept in behandeling worden gebracht. Oproepende kerk voor de volgende classis zal zijn Oos>kapelle. De volgende gewone classis-vergadering zal D. V. worden gehouden 24 Juli a. s. Alsdan zal ook het peremptoir examen van den te St. Laurens en Gapinge beroepen kandidaat plaats hebben. Zoo dit door twee kerken wordt noodig geoordeeld zal er nog eene buitengewone classis worden gehouden ter bespreking der Synodale agenda De vergadering deelde in de smart en rouw van br. Littooij en maakte ZEw. dit door deputatiën uit haar midden kenbaar. De vergadering, die ook nog eenigen tijd met gesloten deuren beraadslaagde, werd tegen acht uur met dankzegging en gebed gesloten. St. Laurens. Het Kerkgebouw van de Gert. Kerk alhier is reeds zoover afgewerkt dat het a. s. Zondag in gebruik kan worden geno men en de eerste bediening des Woords daar in zal plaats hebben door Ds J. D. van der Velden van Middelburg. Moge dit Huis des Gebeds nog voor velen ten zegen verstrekken. Arnerauiden. Had de Gemeente alhier van den beginne der Reformatie aan al spoedig een bedehuis, om in te vergaderen, nog steeds ontbrak haar eene geschikte woning voor harer toekomstigen predikant. Thans is ook in deze behoefte door 's Hee- ren goedheid voorzien. Door aankoop is de Gereformeerde kerk van Aruemuiden in het bözit gekomen van een ruim woonhuis en daarachter liggenden tuin en wel de voormalige pastorie, tot hiertoe toebehoorend aan het Hervormd Genootschap, dat eene nieuwe predikautswoning stichtte. Doop zonder Bediening des Woords. In het genootschap »de Hervormde Kerk" schijnt ook alle wanorde geoorloofd. Ons wordt medegedeeld >In eene gemeente met meerdere leeraars werd een leeraar onverwacht ongesteld. In de door hem te vervullen beurt moest ook een aantal kinderen worden gedoopt. Wat geschiedt? In plaats van te twee uur des namiddags, luidt de klok te drie uur. De kinderen worden ter kerk gebracht en de pre dikant, die voor zijnen kranken collega op treedt, gaat aanstonds over tot de bediening des doops. Alzoobediening van het Sacra ment zonder Bediening des Woords." (Red.) De Classis Breukelen heeft aan den heer B. S. de Beer de vergunning, om in de Geref. Kerken te oefenen, ontnomenaangezien hij in de gemeente te Vinkeveen als scheurmaker optreedt. De Classis Dordrecht heeft den heer W. VerhoefF, beroepen predikant te Ridderkerk, peremptoir geëxamineerd en tot de Evangelie bediening toegelaten. Mevr. de Douarière Elout van Soeterwoude heeft, volgens begeerte van wijlen haren echt genoot, aan de Theol. School te Kampen ge schonken een 4 pet. Russische obligatie goud- leening, groot f 1195. Vergadering van het Zeeuwsch Jongelings- verbondj Dinsdag na Pinksteren, des namid dags te half t> ;eef in de Gasthuiskerk te Mid delburg. Sprekers de BroedersDr. Wage naarvan Oversteegds. Bouma enz. Des avonds te zeven ure. Openbare vergadering in dè Noorderkerk. Sprekersdr. Wagenaar en dsKapteijn. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op deze samenkomsten, die beloven zeer belangrijk en leerzaam te zullen zijn. Laat toch al onze jongelingen leeren op dit gebied zich aaneen te sluiten en samen te werken. Laat niemand, die gaan kan, verzuimen deze samenkomsten geheel of gedeeltelijk bij te wonen. De toegang is geheel vrij en kos teloos. Programma's kosten slechts 10 cents. Ruste 's Heeren onmisbare zegen rijkelijk op deze vergaderingen Hulsebos. Donderdag 17 Mei a. s. zal de 16e Al gemeene Vergadering van het Gereformeerd Traktaatgenootschap FILIPPUS" te Hoo- geveen gehouden worden. Als punten ter behandeling zijn opgegeven 1. Reglementswijziging. 2. Het Hoofdbestuur spore de correspondenten aan tot oprichting van afdeelingen, waar een voldoend aantal leden is. Ad. Zuidscharwoude. 3. Aan afdeelingen, die in eigen kring ar beiden, en daaraan behoeften hebben, geve het Hoofdbestuur een restitutie in verband met het aantal leien. Deze afdeelingen zenden een gedetailleerd verslag van hare werkzaamheden in bij het Hoofdbestuur. Een lid te Br. op Langendijk. 4. Zou »Fil." korte volkspreeken kunnen uitgeven, ter verspreiding onder degenen, die niet meer ter kerk gaan, of daarin door hun beroep verhinderd worden Een lid. Voorts zullen de volgende referaten gehou den worden 1. De kerk en de pers. Inl. Ds. A. de Geus, te Wolvega. 2. Hoe kan »Filippus" het best bevorder lijk zijn aan den arbeid der Christelijke barmhartigheid in ons land? Inl. Ds. A. Littooij, te Middelburg. Den avond te voren wordt een Bidstond ge houden in Kerk A voor »Jachin" en Filip- pus", waarbij zullen voorgaan Ds. Groene- wegen, te Hoogeveen, Ds. Ploos van Amstel te Reitsura en Ds. Boss te Hoogeveen. Beroepen te Haarlem (B), A. de Vlieg te Renkum te Oude Pekela, M. Meijering te Sexbierumte Veldhuizen, Ds. Stroevers te Bunde te Colijnsplaat, J. Gideonse te Broek op Langendijk. Aangenomen naar Aarlanderveen door J. Verhave te Anna Jacoba Poldernaar Delfs- haven fB), door C. J. I. Engelbregt te Andel. Bedanktvoor Woerden, door J. W. Gunst te Rhoonvoor Groningen, door C. L. F. van Schelven te Wageningen. !>OlkVVMvOM)l<.l\<.. Heden verscheen no. 8 van Wekelijksche Volksleerredenen door predikanten der Gere formeerde kerken in Nederland. Uitgave, Otto, Broek op Langendijk. De leerrede is getiteld Het N. Testamen- tisch Pinksterfeest, Hand. 2 1—4, door T. Bos, Bedienaar des Goddelgken Woords te Bedum. Het is eene schoone en weldoorwrochte leerrede, eene vervulling voor kerken, die op Pinksteren leesdienst hebben. Of wij dan geene enkele aanmerking hebben Op welke leerrede zouden geene aanmer kingen zijn Maar wij geven den totaal in druk en die is uitnemend. De uitdrukking van den geloovige op blz. 93. Er woont ook nog en andere Geest in hem is o. i. niet gelukkig gekozen. Hulsebos. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik voor het volgende een plaatsje. Zooals bekend is zal a. s. Dinsdag een belangrijke vergadering worden gehouden ten gunste onzer Jongelings Vereenigingen. Iets ter aanbeveling te zeggen acht ik on- noodig. 't Is te hopen dat men in Zeeland zal toonen zijn tijd te kennen ook waar het onze jongelingschap betreft. Met het oog op de vele vanenen visten" van onzen tijd, zoo op kerkelijk als op maatschappelijk ge bied, is dit hoog noodig en een dringende eisch des tijds. Doel van mijn schrijven is in hoofdzaak om hen die bezwaren hebben tegen de Chr. Jongel. Vereen, of tegen haar standpunt, toe- teroepenhandel nu manlijk, verzwijgt thans Uw bezwaren niet, of houdt U niet schuil. Thans wordt de gelegenheid aangeboden om bezwaren in broederlijken geest te be spreken. Zijn wij op een verkeerden weg, goed, maar dan mogen noch de ouders noch onze opzieners, ons daarin voort laten gaan. Maar dan ook vragen wij om duidelijke bewij zen daarvoor, en moet een beteren, weg aangewezen worden. Onverschilligheid of stilzwijgende tegen werking werkt zoo verlammend. Er wordt altijd geklaagd over treurige toe standen en dat er ten onzent niets goeds tot stand kan worden gebracht. Welnu, de Gerf. Jongl. Vereen, tracht daarin onder Gods zegen verbetering aan te brengen. Laat men daartoe medewerken, het is zoo noodig met het oog op de toekomst. Jan Salie was geen Calvinist, is nooit ge reformeerd geweest, en moet ook uit onze kringen uit. Moge dit blyken op onze samenkomsten van a. s. Dinsdag door een talqjke opkomst.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1894 | | pagina 3