Uit Kerk eu School. Sprang. Voorm. 9 Nam. 2 uur Lezing eener Leerreda. 2 Voorm. 9 uur, Lezing eeuer Leerrede. Veen. Voorm. 9 Namidd. 2 uur, Lezing eener Leerrede 2 Voorm. 9 uur, Lezing eener Leerrede. Vrijhoeve 's Grevelduin Capelle, Voorm. Nam. 2 uur, Geen opgaaf ontvangen. Prediking in nog niet ontkomen kerken. Aardehburg, Chr. Bewaarschool. Voorm. 9Avond G uur, Lezing eener Leerrede. 2 Voorm. 9'/s uur. Lezing eener Leerrede. Geertruidenberg. Nieuw Kerkgebouw) Voorm. 9 Ij Avond 5 uur, Dhr. H. Dekker. 2 Voorm. 9'/j uur, Dhr. H. Dekker. Officifele Berlchtca. CLittSlü AXEL. Bcgclassls ixcl zal v. vergaderen den 24»teai* Vlei c. k. le Axel. PMiiteu voor Biel Ageuduiii le zcudcu aan Bit. Wolf voor of op 12 Hei. W. J. WOLF. Classis» correvpoude at. Axel, 1 Wei 94. Verslag van.de vergadering der Classis Klundert_gehouden ta Wiliemstad I Mei 1894. De vergadering wordt door Ds. Voogel, die naar toerbeurt het presidium waarneemt, met gebed geopend, nadat gezongen was Ps. 37 1 eu gelezen Ps. 07. De credentiebrieven, die door den Kerkeraad van Willemstad waren nagezien, blijken ia orde te •zijn. De presentielijst was geteekeud door twee Dia kenen, die in plaats van ouderlingen, ter vergadering warenzij ontvangen keurstem, nadat gebleken was, dat de ouderlingen wettig verhinderd warende ver gadering bij te wonen. lil het Moderamen werden gekozen naast den l'rae- ces, Ds. Feringa tot Assessor Ds. öchouten tot bcriüa daarna worden de notulen, door den vorige Scriba gelezen, goedgekeurd. De korte predicatie over Geu. 17 7 wordt gehouden door Ds. Voogel en beoordeeld door de aanwezige Dienaren des Woords. De volgende predicatie zal gehouden worden door Ds. Oueudag over Kom. 722. De Praeses stelt aan de orde der rapporten, liet rap port Kerkvisitatie zal uitgebracht worden iu Augustus: de kerkvisitatie zal voor dien tijd gehouden worden door Ds. Feringa en Voogel als secundi zijn aange wezen Ds. üuendag en Schouten. De Dep. voor Ap probatie en losmaking rapporteeren, dat er geene zaken zijn voorgekomen, waarbij hun mandaat moest uitgevoerd worden. Dep. voor de zending deelen mede datop de eerstkomende vergadering referaten over de zendin»- zullen gehouden worden door Ds. Lion Ca chet en Ds. Delfos en dat op die vergadering bidstond zal gehouden worden door Ds. Feringa en Ds. Biu- nema. Ouderl. Punt rapporteert namens Dep. van hulpbehoevende kerken: de vergade.iug besluit dat er geen extra-collecte zal gehoadeii worden, eu dat er bij de Prov. Dep. ernstig hulp zal gezocht wordeu. Dep. voor Geertruidenberg rapporteeren over de eigen dommen der classis onder Kaamsdonksveer. Daarbij wordt tevens besloten, dat de bewoners van Geer truidenberg en omstreken belijdenis des geloofs zul len al leggen te Moerdijk of te Breda. Bij de benoemingen worden alle Dep. gecontinueerd, behalve die voor approbatiën en losmukingen, waarvoor aangewezen worden de kerken van Zevenbergen en Moerdijk. Naast de particuliere Synode die ia Juni e. k. te Almkerk zal samenkomen, worden afgevaar digd de predikanten Feringa en Üuendag, en de ou der lingen C. Heudrikse eu L. Punt lot secundi worden benoemd de predikanten Voogel eu Schou ten eu de ouderlingen van Drimmelen en C. Maris. Het voorstel in zake bediening des Woords te Helmond en Helenaveen, wordt niet behandeld we gens afwezigheid van den voorsteller. Ds Feringa verzocht handhaving van art. 55 D. K. met betrek king tot de geschriften van zijne and. De classis brengt het verzoek over aan de Particuliere Synode, aangezien zij zich tot de handhaving van genoemd artikel niet bij machte kent. Tevens worden de an dere punten vastgesteld voor het Agendum der Sy node. Aan de orde wordt gesteld rondvraag naar art. 41 D. K waarbij belangrijke zaken besproken worden in zake #de Kerkelijke Kas" en de verhou ding tot het Herv. Genootschap. Daarna wordt behandeld een gravamen van een ouderling tegen de toepassing van art. 41, die de classis volgt ten aanzien van de korte predikatie, waarbij zij alleen aan predikanten het recht geeft tot critiek. De bezwaarde broeder wordt gewezen op de bepalingen van de Synode der 16e eeuw, waarop de classis hare toepassing heeft gegiond. Een verzoek uit Breda om onderstand voor de be roeping van een predikant wordt aangehouden en een gravamen uit dezelfde kerk wordt teruggezonden. Een bezwaarschrift uit Kluiidert wordt door de ver gadering overwogen. Ouderling K Dane te Willemstad wordt door de vergadering aangewezen voor adres van Deputatie voor Archief controle. Voorts wordt besloten dat er een buitengewone vergadering op 5 Juni e. k. te Breda zal gehouden worden en de gewone vergade ring op 7 Au^. te Klundert, welke saamgeroepen moet worden aoor Willemstad. Na onderzoek naar art. 43 en dankgebed van Ds. Ruijs wordt de vergadering gesloten. Namens de Class/a, A. SCHOUTEN Wz, Scriba. Willemstad, 4 Mei '94 Verantwoording van Liefdegaveu. Door Bra. Diakenen met hartelijken dank ontvan gen uit de collecte van G Mei f5,00 voor de armen. J. de Wolff, Diaken-boekh. Door den boekh. der K. Kas in dank ontvangen van N. P. N. 1 2.50 voor de plauts, van N. N. f 2,50, idem, f 2,00 idem, f 2,50 idem, (Huwelijkagift) door J. A. van Nederveen, van een jufir. f 4,00 voor de plaats. J. de Wolff. Door gecommitteerden in dank ontvangen voor de Zending, uit het busje der Catechisanten f4,82 en door dhr. le Coiutre van M. M. te C. f 0,50. J. van Aartsen, Penningm. Jz. Vliaaingen B. Ontvangen voor de Zending (contributie 1893) fl,00, voor de weezen f 1,uit dankbaarheid voor de kerk f2,00, voor de diakonie f2,00 eu voor de weezen f 1,00. Namens den Kerkeraad, A. Huson, loco-scriba. Mij aangaande, dit ia Mijn verbond met hen, zegt de Heere Mijn Geest, die op uis, en Mijne Woorden, die Ik in uwen mond gelegd heb, die zullen van uwen mond niet wijken, noch van den mond van uw zaad, noch van den mond van het zaad uws zaada, zegt de Heerc, van nu aau tot in eeuwigheid. Jesaia LIX 21. Dit deel van Gods Woord bepaalt ons bij eene der heerlijkste beloften des Heeren voor Zijn volk. Van nature is het bij den mensch diepe ellende. In geestelijke onkunde ge dompeld, verstrikt in de netten des kwaads, dertt hij het leven en de heerlijkheid Gods. En te vergeefsom uitkomst te verwachten van menschen. De geslachten, die geboren worden, toonen dezelfde boosheid, ja, zinken dieper daarin neder. Maar in Zijne gadelooze en ongehoudene goedheid laat de lleere nu Zijne uitverkorenen niet liggen in dien poel van dwaling eu blind heid en zonde en verderf, waarin zij zoowel als alle anderen zich moedwillig hebben ge stort. De Heere werkt in de harten Zjjner uit verkorenen kennis van zonde en ongerech tigheid, waar berouw en schuldbelijden. En nu is het Zijn welbehagen dat schuldig volk de schuld te vergeven en hen te reinigen van alle ongerechtigheid, om Hem eeuwiglyk te loven en te verheerlijken. Daartoe zal er een Verlosser lot Z on komen namelijk voor hendie zich bekeer en van de overtreding in Jacobspreekt de Heere. Zonder bloedstor ting geschiedt geene verzoening. En nu ver werft de Verlosser ook den levendmakenden Geest. Zieth er de kioon der beloftenissen, de belofte des verbonds bij uitnemendheid zoo spreekt de Heere in Zijne nederbuigende liefde en .gunst over Zijn volk. Mij aan- garndedit is Mijn verbond met henspreekt de Heere. Welk eene plechtige verzekering En hoe rijk is de inhoudDe Statenover- zetters verklaren denzelven allereerst toepas selijk op het Verbondshoofd, Christus, maar in Hem is dezelve het eigen lom van Gods uitverkorenen. Heerlijk wordt hier getuigd van den Geest en van Zijn middel, waar door Hij werkt, het Woord Gods. Met den Geest uit de hoogte bezield en vervuld, zul len zij als leden van hun Hoofd Christus, de woorden GoJs belgden tot verheerlijking Gods en tot hunne zaligheid. Wat wonder van genadeWaar allen van nature onder de macht liggen van den geest die nu werkt in de kinderen der ongehoorzaamheid, daar laat di Heere dat heerlijk machtwoord hoo- ren Mij aangaandedit is Mijn verbond met hen. En nu behaagt het den Heere die be loften ook uit te strekken tot kinderen en kindskinderen, tot het nakroost, zoovelen als er de Heere onze God toe roepen zal. Mijn Geestdie op u is en Mijne woorden die Ik in uwen mond gelegd hebdie zullen van uwen mond niet wijkennoch van den mond van uw zaadnoch van den mond van het zaad uws zaadszegt de Heerevan nu aan tot in eeu wigheid toe. Is het ook eene belofte aan u lezer, aan u ouders, die dit leest Moogt gij zeggen, dat zij u niet aangaat Mocht er diepe schaamte en smart zijn, wanneer gy tot hiertoe niet werkzaam waart met deze beloften. O Mocht de behoefte worden gevoeld aan het hier voor gestelde heilgoedEn wat vinden wij bij on ze kinderen V Van nature staan zij ook onder den geest dezer Eeuw. Hoe menig ouderhart moet het met smart ervaren Wat heil spie gelen ook zij zich voor van den vooruitgang, de wijsheid dezer eeuw, met miskenning der oude, beproefde paden Geen opvoeding op zich zelve, alleen de Geest des Heeren kan hen ontdekken en tot Christus brengen Vinde ons de dag der uitstorting des Geestes schuld belijdend, biddend, pleitend om Christus wil, om de vervulling van Gods rijke en dierbare beloften over ons en ons kroost. Hulsebos. Hoe een Leeruur te ontmoedigen. Het volgende van de hand van Dr. H. P. Lyman Whaeton komt voor in »The Christian Steward" van deze maand 1. »Hoor hem >nu en dan Kom een wei nig te laat in de kerk. Zing niet mee, en sla den tekst niet na in uw Bijbel. Indien ge een slaapje n^emt onder de preek, zoo veel te beter. 2. Let zorgvuldig op eiken misslag dien hij maakt, als ge wakker zijtstel voor uwe kinderen en voor uwe vrienden zijn domme zetten" in 't licht; het zal hem zekerlijk oververteld worden. 3. Censureer zijn streven om nuttig te zijn; beklaag zijn gebrek aan gezond ver stand laat hem verstaan, dat gij hem niet helpen wilt, omdat A, B. hem helpt; omdat gij niet eerst werd geraadpleegd of, omdat de zaak niet door uzelf op touw gezet werd. 4. Laat hem de dwaasheden en zonden zyner hoorders weten. Toon hem hoe veel te hoog hij hen schaten zeg hem hoe on gunstig hun oordeel is over hem. 5. Zeg hém, als hg u bezoekt, hoezeer hij een vreemdeling ishoe zijn voorganger placht even in te komen om een uurtje te praten en hoeveel gij van hem hieldt. 6. Woon nooit een bidstond bij bezoek nooit een tusschenbeurt. Geef zoo weinig mogelijk tot liefdadige doeleinden. Waarom zoudt ge »al te rechtvaardig" zyn 7. Bezorg bij gelegenheid aan het jonge volk een jolig pretje. Zoo iets zal tegen avondmaalstijd veel uitwerking hebben. »Er is een tijd om te dansen". 8. Laat hem niet weten, zelfs niet zijde lings, wanneer ge ziek zijt natuurlijk hij behoort het te weten en uw beleedigde waardigheid, als hg komt om u te zien, zal zgn bezoek aangenaam maken. Laat hem niet voor nog zooveel weten, wanneer ge weer beter zijt. 9. Eisch van hem den luister van elke be langrijke gelegenheid te verhoogen, tenzij er werkelyk, voorzichtigheidshalve, redenen zijn hem te passeeren. 10. Indien hij altijd zijn eigen preekstoel vervult, schreeuw dan om vreemden indien hij publieke plichten heeft, en soms uitgaat, klaag dan dat hij nooit thuis is. 11. Houd zgn inkomen laag. Ruime mid delen zijn een sterke verzoeking, en»zatheid van brood" is slecht voor iedereen be halve voor leeken. 12. Als hij het moeielijk zal vinden om altijd te huis te zijn om bezoekers te ont vangen, en om altijd rond te gaan ouder het volk, en om altijd wel voorbereid te zgn voor kansel en platform, dan kunt ge zeker zijn altijd rechtvaardige reden tot klagen te hebben, den een of anderen weg. Zeg het

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1894 | | pagina 2