Uit Kerk en School. Eerste Collecte. Gapinge 1,31, Kruiningen 10,13. Camperland 6,69. Nieuwdorp r 12.00. Oudvosmeer 9,50. Wolfaarsdijk 18.30. Baarland 7,12. IJerseke r 17,22s. Biezelinge 7,36. Classis 's Hertogenbosoh. Kas voor Noodlijdende Kerken. Ondergeteekende neemt de vrijheid bij deze de Kerken te herinneren aan de collecte voor boven genoemde kas, die volgen vastgestelden en aange nomen rooster had moeten worden gehouden in October 1893. Tot nog toe is deze coll. door nog slechts twee gemeenten gehouden de kas is reeds lang ledig en vele HIl. predikanten wachten reeds maanden op restitutie van door hen gemaakte onkosten; Dringend verzoekt hij, dat de Kerken, die in dezen nalatig waren spoedig hun verzuim herstellen en dat men zich voortaan stipt houde aan de classis goedgekeurde regeling. De Penningm. voor gen. Kas. D. Ochtman. Heusden, 15 Maart 1894. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. Ontvangen voor het studiefonds der Vrije Universiteit f3,50, collecte voor de weezen f 21,09'/»- Namens den Kerkeraad A. Huson. loco-scriba. In dank ontvangen voor de zending, uit het Ca techisatiebusje f 4.72-/3 er. van P. te Souburg 2175 schoongemaakt en netjes gesorteerde postzegels. Namens gecommitteerden J. v. Aartsen Jz. Penningm. Doch het behaagde den Heere Hem te ver brijzelen Hij heeft Hem ki-ank gemaaktals Zijne ziel zich tot een schuldoffer gesteld zal hebben, zoo zal Hij zaad zien, Hij zal de dagen verlengen en het welbehagen des Heeren zal door Zijne hand gelukkiglijk voortgaan. Jezaia LIII10. Is in vers 8 en 9 gewezen op des Midde laars hooge verhevenheid bij Zijne diepe vernedering, op Zijne onschuld en vlekkelooze reinheid te midden van zoo felle verdrukking en verguizing, hier begint reeds het vooruit zicht der Opstanding door te schitteren. Neen, het zal geene eindelooze vernedering zijn. Zij heeft eenmaal haar diepste diepte bereikt. Als Zijne ziel zich tot een schuldoffer gesteld zal hebbenzoo zal Hij zaad zien. Klaar en onomwonden wordt het ook hier weder uitgesproken, dat het lijden des Hee ren, het brengen van een schuldoffer is Ps.40 7 en 8) en dat tot beschaming van het on geloof, dat de kracht van Zijn lijden ontkent of miskent, maar tot vertroosting van Zijn arm en in zich zelf schuldig volk. En waar het nu schijnt, dat met Zijn schandelijk en smadelijk kruis Zijn Naam zal vergaan en Zijne discipelen verstrooid zullen blijven, daar zal juist dit lijden de vaste grondslag Zijner Kerk blijken te zijn en de weg tot vergadering van al Gods kin deren. Zijn zoendood baant den weg tot het leven Zijner Kerk. Waar voor het oningewijde oog (deuk aan de Emmaüsgangers) dit lijden enkel verlies, onherstelbaar verlies is, zoo is het juist de weg voor den Heiland, om uit te breken in menigte, en ook onder het verre nageslacht openbaart zich de kracht van dat lijden. Ook reeds aan u lezer Maar ligt hier ook niet een onderwijs voor Gods kinderen. Wat worden zij vaak in duis tere wegen geleid Zullen ook daaraan geene heerlijke uitkomsten verbonden zijn, voor de genen, die er door geoefend worden Doch het behaagde den Heere Hem te ver brijzelen Hij heeft Hem krank gemaaktDe diepste grond van het lijden des Heeren is het welbehagen Gods, waaraan zich de Zoon met volkomene gehoorzaamheid onderwerpt. Het welbehagen Gods is dat de Middelaar door Zijne vernedering, door Zijuen dood het schuldoffer zou brengen ter wegneming van de zonde des volks. En gelijk de weg des Middelaars van eeuwigheid in het voornemen Gods ligt geteekend, zoo ook van een ieder van Gods kinderen. Alle dingen zullen moe ten mede werken ten goede. Door vele ver drukkingen zullen wij moeten ingaan. Het welbehagen des Heeren zal door Zijne hand gelukkiglijk voortgaan. Er is eene hei lige orde in het verlossingswerk, waarin niet ter rechter- of ter linkerhand wordt afgewe ken. Te midden van het gewoel der Joden en Heidenen volvoert God Zijnen raad. De Heere Jezus wijst er op bij de gevangenne ming, dat het alzoo moest geschieden, opdat de Schriften zouden vervuld worden. En die heilige orde wordt in niets gestoord. Indien het tarwegraan in de aarde niet valt en sterft zoo blijft hezetlve alleenmaar indien het sterft zoo brengt het veel vrucht voort.. De gekrui sigde, ten leven wedergekeerd door de op standing uit de dooden, zal de vruchten Zijner offeranden zien in de toebrenging van eene groote schare. Neen. Hij eindigde niet aan het kruis. Hij zal de dagen verlengen. Het welbehagen des Heeren zal door Zijne hand gelukkiglijk voortgaan. Niets kan Hem stuiten, geen vijand, geen macht der hel. Zij zullen den Zoon des menschen zien komen op de wolken des hemels. Hebben wij waarlijk door Gods genade ken nis aan de grootheid onzer zonden, maar ook kennis aan de kracht van Zijnen dood voor onze zielen Dan leven wij ook met Hem. Dat Zijne gunstgenooten van vreugde opsprin genom die eerdat zij juichen op hunne legers. Ps. 149: 5. Maar wat ontzettend lot wacht hen, die den nek verharden Hulsebos. De Acta der Generale Synode Na raadselachtig lang wachten zijn einde lijk de Acta der Generale Synode van Dord recht verschenen. Velen, en ook ons die de groote gaven en de werkkracht van de beide schrijvers en den uitgever kenden, heeft deze vertraging zeer bevreemd. Nu echter dit lij vig boekdeel in onze handen is, verwondert ons de vertraging niet meer. Wie herhaaldelijk zulke Acta schreef en er de uitgave van bezorgde, weet dat allerlei kleinigheden groote stoornis kunnen aanbren gen. En dat reeds kleine stoornissen op een gegeven tijdstip tot betrekkelijk lang opont houd aanleiding geven kunnen. Een stuk, dat verlegd is of verkeerd geplaatst of aan haastige Deputaten in handen gegeveneen postbe stelling die juist gemist wordteen stuk dat verkeerd gezonden wordt, een Zondag, die tusschenbeide komtal te maal kleine oor zaken van vrij groote gevolgen. Daarbij de moeilijke correctie van in proefdruk onlees baar geworden stukken in den zetter onbe kende talen, van optellingen van geldsommen, en (het ergst van alles) het maken en corri- geeren van Alphabetische Registers. En dan de grootte dezer Acta258 Artikelen op 247 bladzijden van zoo groot formaat en grootendeels zoo kleinen druk. Waarlijk deze vertraging behoeft niet veel verontschuldiging. Maar, wanneer men art. 229 dezer Acta gelezen heeft, en daarmede vergeleken de me- dedeeling onlangs door de leden van het toen malig Moderamen gedaan in het Kerkblad, dan kan zelfs van verontschuldiging bezwaar lijk meer sprake gaan. Want verontschuldiging onderstelt schuld of beschuldiging, en blij- kens dit Artikel heeft de Synode zelve door haar daar vermeld besluit tot deze vertraging aanleiding gegeven. Immers Besloten wordt, dat alle Provinciën van deze som, (de kosten der Synode nl.) met het oog op nog te ont vangen rekeningen tot f 4500 verhoogd een gelijk aandeel zullen dragen, dat de gerubri ceerde rekening in de Acta opgenomen enz. Wij mogen nu nog wel dankbaar zijn. dat deze Broederen zoo spoedig gehandeld hebben, door niet langer te wachten op deze rekening maar haar naar »Het Kerkblad" te verwijzen. Overigens komt aan schrijvers en uitgever de dank der Kerken toe voor deze flinke en degelijke uitgave, waarmede ons kerkelijk leven en onze kerkelijke geschiedkunde door hen verrijkt zijn. Te aangenamer is schrijver dezes deze dankbetuiging, dewijl hem door deze Broede ren de bearbeiding van het kleine boekje Kerkenordeningen" zoo gemakkelijk gemaakt is, dat de schrijvers van dit boekje reeds vóór het verschijnen der Acta in hun werkje naar de artikelen der Acta konden verwijzen. Ook daarvoor aan de Broederen openlijk onze dankbetuiging. Gelukkig maakte de eene uitgave de andere volstrekt niet overbodig. De geschiedenis der genomen besluiten is alleen uit de Acta te kennen. Alleen daar zijn zij in het rechte verband. En tal van noodzakelijke inlichtin gen zijn daar ttvens, die in de kleine uitgave der BB. Hessels, de Cock, en Feringa niet thuis behoorden. Anderzijds daarentegen heeft het opzoeken der weinige overgeblevene algemeen-geldende bepalingen in dit lijvig boekdeel vrij wat be zwaren in. Etn kleine, korte samenvatting van het voor alle Kerken geldend resultaat der Synodewerizaamheden was dus evenzeer onmisbaar te achten. Maar wie weten wil, waarom en onder welke omstandigheden deze besluiten genomen zijn, moet natuurlijk naar de aangewezen artikelen der Acta terug. Aan koopers zal het deze Acta van de eerste gewone Generale Synode der Gerefor meerde Kerken in Nederland wel niet ont breken. Ook hierbij toch geldt wat door BB. de Cock, Hessels, en schrijver dezes ge schreven is »De tijd is gelukkig voorbij, waarin Kerk recht slecht-1 studie vraag," of bijzaak" of »niet stichtelijk" gevonden werd. Men weet nu. dat in de kerkelijke bepalingen geeste lijke beginselvragen uitdrukking vinden. Het Kerkrecht geld de huldiging van het Koning schap van den Christus. Men zou in zekeren zin de kerkelijke bepalingen kunnen aan merken als de getallen op den thermometer die de warmte der Kerken voor de Konings- eere van den Christus aanwijst." Gewone Gemeenteleden kunnen wellicht volstaan met het kleine Handboekje, hier meermalen ge noemd. Maar Kerkeraden en Deputaten van kerkelyke vergaderingen en alle Bedie naren des Woords zullen met vele anderen bovendien deze Acta zeer noodig en nuttig bevinden. Een en inder over de zending Steeds aieer houdt de zending onder Mo hammedanen en Heidenen op, een zaak van enkelen, een bijzaak, te zijn. Kerkeraden, Classen, en Synoden beginnen, of gaan voort er aan te denken. Broeders en Zusters, oud en joüg, gaan inzien, dat het de zaak is van elk gedoopte. Een gift van f 10,met het bgschrift: »voor de Heidenzending; uit ge hoorzaamheid" bewees dat in Klundert on langs nog zeer liefelijk. En de Heere geeft in deze menigen liefelijken en verrassenden zegen. Toch zijn we er nog niet. Dat bewees in de jongste vergadering van Deputaten tot de Zending de rekening van den Penning meester ten aanzien der Pinkstercollecten. Aangaande Zeeland zal schrijver dezes zich wel wachten iets in deze te zeggen. Want natuurlijk begeert Br, Bouma de Depu- taat uit Zeeland dit zelf te doen. De plaats daartoe bieden wij hem bij deze aan. Maar van Noord-Brabant en Limburg was het gezamenlijk bedrag der Pinkstercollecten in 18.»3 slechts f 398.06.En nu kwaui de vraag bij ons opIs dit wel goed Al deze Kerken samen nog geen vierhonderd gulden Leest men wel De Heidenbode, Het Mostaard zaadje, en het schoone werk van Ds. Lion CachetEen jaar op reis in dienst der Zen ding Bespreken de Bedienaren des Woords de zaak wel veel Gedenkt men haar in 't gebed De a. s. Pinkstercollecte zal 't ant woord geven. Geve de Heere, dat het zijn oog behagen kunnen Feringa. W eezenverpleging. Over den heer van 't Lindenhout c. sM over Neerbosch, over de Weezen verpleging aldaar en over den heer Van Deth, is sinds geruimen tijd menig velletje papier vol ge schreven en zijn ontelbare woorden gesproken; gesproken in de huisgezinnen, in de werk-

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1894 | | pagina 2