Helmond c. a. Heusden. Sprang. Veen. Vrijhoeve 's Grevelduin Capelle. Geertruidenberg. (Nieuw Kerkgebouw) Voorm. 97a Avond 5 uur, Dhr. H. Dekker. Voorrei. 10 Avond 5 uur, Lezing eener Leerrede 1 Voorm. 10 uur. Lezing eener Leerrede. Voorm. 9i|s Avond 5*/i uur, Lezing eener Leerrede. 1 Voorin. 91/» uur, Lezing eener Leerrede. Voorm. 9'/j Namidd. 2 uur Lezing eener Leerrede. 1 Voorm. 97a uur, Lezing eener Leerrede. Voorm. 9 Namidd. 2 uur, Lezing eener Leerrede. 1 Voorm. 9 uur, Lezing eener Leerrede. Voorm. 9 Nam. 2 uur, Geen opgaaf ontvangen. Prediking in nog niet ontkomen kerken. Aardenburg, Chr. Bewaarschool. Voorm. 9'/a Avond 5l/a uur, Lezing eener Leerrede. 1 Voorm. 91 uur, Lezing eener Leerrede. 1 Voorm. 9l/s uur, Dhr. H. Dekker. Officiëele Berichten. Middelburg, 29 December '93. Evenals het vorige jaar werd de Kerkeraad uitgenoodigd door de Zusters van Diaco naal Hulpbetoon" om tegenwoordig te zijn op de laatste samenkomst in dit jaar op Dinsdag 19 December, welke samenkomst ook werd bijgewoond door den Meisjeskring" die haar zeer ijverig in den arbeid tot het vervaardigen van kleedingstuklcen ter zijde staat. Zeer verrassend was het, een blik te laten gaan over hetgeen door de Zusters in het afgeloopen jaar voor de armen vervaar digd was en Diakftien verblijdden zich reeds bij voorbaat in de gelegenheid, welke hun door Hulpbetoon" zou worden aangeboden, om in menig gezin een ware verrassing te kunnen aanbieden. De voorzitter van den Kerkeraad Ds. J. D. v. d. Velden, die de samenkomst opende, wees in een schoon en doeltreffend woord naar aanleiding van Matth. 25 3439 op het werk der barmhartigheid, als vrucht der dankbaarheid, zooals de Heere dat in Zyn Woord heeft geopenbaard en op den zegen op dat werk beloofd, deed uitkomen, hoe met een betrekkelijk klein getal onder den zegen des Heeren zeer veel kan worden gedaan, betuigde de Zusters, zoowel de oudere als de jongere, dank voor hetgeen zij weder hadden mogen ver richten in het behing der behoeftige broe ders en zusters en wenschte haar lust en ij ver toe om op den ingeslagen weg voort te gaan on ook in dezen arbeid den Naam des Hee ren te verheerlijken. Een der Brs. Ouder lingen sprak in warme bewoordingen zijn blijdschap uit over hetgeen hij zag dat den armen bereid was, toonde des Heeren wel dadigheid aan ook jegens ons, daar Hij zulke nietige werktuigen nog tot zulken arbeid ge bruiken wilde en wenschte de Zusters des Heeren zegen toe. Een der Brs. Diakenen sloot zich bij de vorige sprekers aan, herinnerde hoe sinds 1837 het stichtingsjaar van Hulpbetoon" naarmate de behoeften toenamen, ook de voorraad klee- dingstukken was toegenomen en dankte de Zusters hartelijk voor de gave en den arbeid, die zij in het afgeloopen jaar weder hadden geschonken. Menig psalmvers dat werd gezongen, ge tuigde van stillen dank en lof, den Heere ook voor dezen arbeid toegebracht. Een der Brs. Ouderlingen sloot dezen feestavond met dankzegging. Geve de Heere dat deze arbeid der barm hartigheid rijkelijk moge gezegend worden en den steun der gemeente ondervinde, wel ken hij zoozeer verdient. Broeders en Zusters, die in het afgeloopen jaar de Zusters en daar door de Diakenen hebben verblijd en ook den kinderen der gemeente, die zich in dezen niet onbetuigd hebben gelaten, zij hiermede ook onze dank gebracht. Mogen allen te zamen ervaren dat de Heere ook de belofte waar maakt, die Hij gegeven heeft in Matth. 2540. De kleedingstukken door Diaconaal Hulp betoon" aan Diakenen ter uitdeeling geschon ken zijn 124 hemden, 33 onderbroeken, 18 borstrokken, 6 baaien- 6 Moltonnen- 1 zwarte- en 3 kinderrokken, 18 boezeroenen, 7 blauwe- 18 teerling- en 19 kinderschorten, 4 kinder japonnetjes, 9 beukjes, 12 dekens, 24 lakens, 28 sloopen, 47 paar kousen, 6 hoedjes 2 manteltjes en 3 bouffanten. Diakenen voornoemd, J. A. van Nederveen Voorz. J. J. Fanojj, Secr. Arnemuiden. Ter beroeping ran een Bedienaar des Woords alhier is het volgend tweetal opgemaakt n.l. Ds. J. H. F. Gangel te Aalten en Ds. F. W. J. Wolff te Axel. Poortvliet. De Kerkeraad alhier bericht dat Ds. K. Stelma van Strijen het beroep naar deze Kerk heeft aaageuoinen, De Heere heeft groote dingen bij ons gedaan, dies zijn wij verblijd. Ee Kerkeraad der Geref. Kerk van Klundert noodigt hij deze de Kerken der Classe Klundert uit, punten voor het agendum der a. s. Classe in te zenden vóór 13 Januari 1891 aan de onder- geteekende Es. J. H. FERINGA, Praeses. Verantwoordin? van Liefdegaven. Met hartelijken dank ontvangen bij Br. J. J. Dor- maar 2 H. L. aardappelen van N. N. Uit dankbaar heid dat Ds. J. D. v. d. Velden voor het beroep heeft bedankt. J. A. v. Nederveen, Voorz. J. J. Fancy, Secretaris: In dank ontvangen in de collecte 24 Dcc. Wed. N. f 2,50. Voor de Wed. en Weezen te Wierum f 1. van N. N. f 1. J. A. v. Nederveen, Voorz. J. J. Fa not, Secretaris. In dank ontvangen bij Mej. Verhage 2 gld. voor diaconaal hulpbetoon en 1,25 voor de winter collecte beiden van Mej. J. D. Vlissingen B. Behalve het in het vorig nummer vermelde nog met hartelijken dank ontvangen voor Wierum twee giften van f2,50, veertien van f 1. veertien van f0.50, drie van f 0.25, een van f 0.20, uit een huisgezin fl,10, uit spaarpotten van kinderen f 1,00 en f0 50. Namens den Kerkeraad P. G. Laerxoes Jr. Scriba. Diakenen vermelden met innigen dank de ontvangst van de navolgende goederen van Diakonaal Hulpbe toon, welke ook aireede aan behoeftigen zijn uit gerij kt Lakens. 13, Sloopen. 6, Hemden: voor vrouwen 16, voor mannen 12, voor jongens 7, voor meisjes 8, Borsterokkenvoor mannen 4 voor vrouwen 3 voor kinderen 3, Broeken voor vrouwen 8, voor mannen 3, Rokken 2 baaien, 2 boerinne rokken, 3 voor kinderen, Schorten 4, boerinne schorten 2, kousen 3 paar, voor kinderen 5 paar. De collecte voor de armen op Kerstdag hoeft op gebracht f 26.50. P. Boogerd, Preases. P. J. Gillissen, boekhouder. En te middernacht geschiedde een geroep Ziet, de Bruidegom komt, gaat uit Ilem te ge- gemoet. Mattheus 25 6. De getrouwe Heiland heeft in zijn vol maakt onderwijs Zijne discipelen dringend vermaand, om wakende te zijn en bereid te wezen, tegen den dag Zijner wederkomst. Dit znllen de kenmerken Zijner ware Kerk zijn, niet eene van deze beide mag ontbreken. Wie alzoo Hem mag ontmoeten, zal in gaan in de vreugde zijns Heeren. De Heere voegt er nog aan toe, hoe dit waken en be reid zijn zich zal moeten openbaren in een ijverig gebruiken der toevertrouwde talenten en in werken der liefde. In de gelijkenis der wijze en dwaze maag den wordt vooral het oog gevestigd op het bereid zjjn, en teekent de Heere Zijne Kerk zooals het met haar zal zijn op het oogen- blik Zijner verschijning, om te oordeelen de levenden en de dooden, maar ook, hoe het met een iegelijk der belijders zal gesteld zijn, wanneer ze reeds voor de komst des Heeren van hier door den dood worden opgeroepen. De Heere neemt voor Zijn onderwijs het beeld van een bruiloftsmaal. De geloovigen zijn de gezellinnen der bruid. Zij gaan te gen den avond uit het huis der bruid den bruidegom te gemoet, om hem op te wachten en met hunne helderschijnende lampen te begeleiden naar het huis der bruid, al waar het heerlijk feestmaal zal worden ge houden. Uiterlijk was er bij de maagden geen onderscheid, maar wel innerlijk. De dwazen hare lampen nemendenamen geene olie met zichde wijzen namen olie in hare vaten met hare lampen. Bij de eerstgenoem- den zien wij het zorgeloos tijdgeloof, bij de anderen de volharding der heiligen. Een christelijke naam en uitwendige belijdenis, zijn den naam-christenen genoeg, om in de Kerk te leven, maar men kan er niet mede zalig worden. De naam-christenen hebben uiterlijk zooveel met Gods kinderen gemeen, maar zij hebben geen genade, zij hebben den H. Geest niet in hen levende en werkende. Zij zijn als brandende lampen, aan welke de voorraad olie ontbreekt. Zij branden eeni- gen tijd, maar niet altijd. De ware geloo- vige ontvangt door den H. Geest steeds nieuwen voorraad. Het gaat hem als de weduwe te Sarepta. Het meel van de kruik werd niet verteerd en de olie der flesch ont brak niet. Ziet ook, hoe de wijzen bezorgd zijn over dien voorraad, dien zij niet kunnen missen, de dwazen echter storen er zich niet aan. En nu toeft de Bruidegom te komen, buiten den verwachten tijd. Het geloof zal moeten worden beproefd. Wat voor een tijd is, bezwijkt in deze beproeving. Wij zien dat ook de ware geloovigen sluimerig worden, doch het is niet de slaap der zorgeloosheid het is door vermoeidheid of zwakheid. Hun geloof en liefde zijn blijvende, omdat zij zijn uit den H, Geest. En als nu aan het einde van den dag, te middernacht, de Bruidegom komt, dan blijkt de ware staat van zaken. En hoewel ook dan nog de tijdgeloovige welmeenend op den weg der middelen gewe zen en tot de verkoopers wordt gezonden, zoo is het nu beslist. Die de olie van 't ware Geesteswerk bezit, gaat binnen, die het mist, blijft onherroepelijk buiten en verliest den naam van Christen, die hij voor eenen tijd onwettelijk heeft gedragen. En Hijant woordendezeidevoorwaar zeg Ik u, Ik ken u niet. Krachtige roepstemmen laat de Heere nog voortdurend uitgaan, opdat de geloovigen be reid en wakende mogen zijn. Ziet, de Brui degom komtgaat uit Hem tegemoet. Zoo leert het ons de gelijkenis, zoo leert het de erva ring. Roepstemmen in ons bijzonder leven, in kranke en gezonde dagen, roepstemmen door het afsterven van geliefden, het weg nemen van geloofsgetuigen, roepstemmen door de teekenen en oordeelen Gods, die op aarde zijn, roepstemmen, waar de goddeloos heid zich vermenigvuldigt. Een ernstige roepstem is ook het wegsnel lend, wegstervend jaar. Een jaar, waarin is geleefd, gearbeid, gezwoegd, een jaar, waarin de Heere aan ons heeft laten arbeiden. Dat jaar, voor zoo velen een hunner krachtige levensjaren, zinkt weldra weg in den schoot der eeuwen. Dat aanspoedend einde verkondigt het na derend einde aller dingen. 0 Mogen wij die verkondiging verstaan, waarmede de laatste dagen en uren des jaars tot ons komen. En te middernacht geschiedde een geroepZietde Bruidegom komtgaat uit Hem tegemoet. Hoe zal het zijn met u, met mij in den dag Zijner toekomst, hoe zal het zijn in het ster vensuur? Zijt gij bereid? Indien niet, indien het ware geloofswerk ontbreekt, laat u nog henen drijven naar de verkoopers. bedenkt wat tot uwen eeuwigen vrede is dienende, al eer het voor eeuwig te laat is. Zijt gy bereid Is er waarlyk olie in de vaten en dat niet uit u, maar als Gods gave, en mocht daarvan het wegsnellend jaar getuigen? Verwacht dan den Heere met blijdschap, bezig zijnde in de dingen Zijns Koninkrijks. Verwacht Hem in den vaak zoo eenzamen duisteren nacht, te midden van een wereld, die in het booze ligt. Zijt gij Zijn eigendom Dan zijt gij ook veilig in Zijne hoede. Legt dan gerust uw hoofd neder. Die gereed zijn, gaan met Hem in tot de bruiloft. Hülsebos.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 2