ALGEMEENE VERGADERING 4e t L. J. v. Pagé en J. P. de Wage- maker. Uit ieder dezer Alphabetisch gestelde dubbeltallen moet één broeder gekozen worden. De verkiezing zal plaats hebben in een vergade ring met stemgerechtigden mansleden te houden D. V. Vrijdag 1 December a. s. De catechisatiëen van Dinsdagavond zullen allen een half uur later gehouden worden, zoodat de cate- chesatie van i uur om hall zes aanvangt, van 6 uur om half zeven, van 7 uur om half acht en van 3 uur om half negen. Maandugavoud geon cuteohonntie. J. D. v. d. Velden, V. D. M. Middelburg 23 Nov. 1893. Veere. D. V. hoopt dhr. cand. Kaarasdonk 3 Dec. des namiddags zijn intrede alhier te doen, na des voor- middags bevestigd te zijn door den Consulent Ds. W. H. Oosten. 's Gravemoer 21 Nov. Hedenavond werd alhier na vooraf gehouden biduur, onder leiding van onzen geachten Consulent den WelEerw. Heer Ds. -J. M. Mulder van 's Bosch, uit een te voren gemaakt twee tal met bijna algemeene stemmen tot Herder en Lee- raar dezer Kerk beroepen den WelEerw. Heer Ds. C. J. I. Engelbrccht geref. pred. te Andel c. a. Geve de Heere dat de man der keuze de man des raads moge zijn. Verantwoordin* tan I iefdegavtn. Door den boekh. K. Kas in dank ontvangen, uit de collecten van 12 Nov. f 5,00 voor de Kerk. D. f2,50 voor de plaats; uit de collecte van 19 Nov. M. de W. f2,50 voor de plaats; N. N. 1'2,50 voor de plaats; door Br. A. B. Crucq vanjuffr. F. f3,00 voor ae plaats door Ds. van der Velden van N. N.flO, voor de plaatsen, en f3,00 voor het te kort K. Kas. L de. Wolff. van belangstellenden in de Gereformeerde Ziekenverzorging in Nederland, te houden D. V. te Amsterdam DONDERDAG 30 NO V E Al li E R 1893. voorm10'/2 uur precies, in „De Eensgezindheid", Spui Hoek N. Z. Voorburgwal. Aan Kerkeraden, Diakoniën, Ver- eenigingen en verder aan allen die wenschen mede te arbeiden tot orga nisatie v.an Gereformeerde Zie k en- ver zorging in het gansche land. Geliefde Broeders en Zusters in den Ileere Jezus Christus, den Behouder van ziel en lichaam. De Algem. Verg. van belangstellenden in Gerefor meerde Ziekenverzorging. 9 Juni jl. te Amsterdam gehouden, heeft besloten zich te verdagen. De reden daarvan was de wensch van vele broeders om langs Kerkelijken weg dezen arbeid op gang te brengen. Met 44 tegen 42 stemmen weid dat besluit genomen en alzoo aan #de afgevaardigden die oordeelen dat deze zaak van de Kerken moet uitgaan" tijd gegeven om de zaak der Ziekenverzorging op de Kerkelijke Vergaderingen te brengen. DL). Barger, Feringa en Wijmenga werd verzocht, nu de leiding van de zaak, volgens het aangenomen voorstel op zich te nemen. In October zou dan de Vergadering weer saamkomen om een afdoend besluit te nemen. 't Is reeds algemeen bekend, dat de Synode van de Geref. Kerken geoordeeld heeft, zich niet over deze zaak te moeten uitspreken. Zij vtrzocht eenige broeders, de ziekenzorg in verband met de roeping van het Diakonaat tot onderwerp van onderzoek te willen maken en vóór de volg. Synode de uitkomst van dezen hunnen arbeid te publiceeren. De drie broeders bovengenoemd hebben aan het Comité be richt, dat ook naar hun oordeel deze zaak niet op een volgende Synode kan wachten, #temeer, nu er toch wel wegen te vinden zijn, waarop voor later han delend optreden der Geref. Kerken de mogelijkheid niet wordt afgesneden." ,Deze hoogstbegeerlijke en heerlijke liefdearbeid moet in elk geval worden ter hand genomen." 'tls daarom, dat wij thans alle afgevaardigden van Kerkeraden, Diaconiën eu Vereenigingen, en verder alle belangstellenden, die instemmen met be ginsel en doel, in art. 1 en 2 der Statuten omschre ven, oproepen toteene vergadering op DONDERDAG 30 DEZER, ten lU'/j uur te A m s ter da m zie boven. Het doel is nu, eene Vereeniging te stichten de reeds vroeger aangebodene Statuten deelen wijthars op nieuw mede. Wie wijziging van een of ander artikel wenschelijk acht, kan dit op de vergadering in 't midden brengen liefst echter ontvingeu wij daarvan vooraf kennisgevingaan 't adres van den tweeden ondergeteekenden Amsterdam, Wijttenbach- straat, 43. Wij bevelen deze gewichtvolle samenkomst aan in de gebeden van allen die willen medearbeiden om de barmhartigheid van onzen Heere Jezus Christus onder de kranken in het gansche land bekend te maken. En wie kan, kome. Namens de voorloopige Commissie, Het Comité van regeling W. HOVY. W. KUYPER. L. LINDEBOOM. CONCEPT VAN DE STATUTEN van de Vereeniging tot Geref. ziekenverzorging in Nederland. Als naam der Vereeniging wordt Pho ebe, Be- t h e s d a, of aanbevolen. Artikel I, Het doel der Vereeniging is de bevor dering van christelijke verzorging der krankeD, naar lichaam en ziel. Om dit doel te bereiken zal de Vereeniging a. het besef van deze roeping trachten op to wek ken door te getuigen. b. tot vervulling van die roeping de behulpzame hand bieden, door opleiding en uitzending van bekwame verzorgers en verzorgsters. c. de oplichting van Christelijke Ziekenhuizen be vorderen. Art. 2. De grondslag der Vereeniging en der van haar uitgaande stichtingen is de Heilige Schrift, naar de verklaring der Geref. Kerken, vervat in hare Belijdenisschriften den Catechismus, de Belijdenis en de vijf Artikelen tegen de Remonstranten. Art. 3. Leden kunnen worden - allen die A in stemmen met het doel, uitgedrukt in Art. 1. en den grondslag aanvaarden voor de Vereeniging en de stichtingen van haar uitgaande zie Art. 2, en zich verbinden tot eene jaarlijksclie bijdrage naar hun vermogen. Zoowel vrouwen als mannen kunnen leden worden doch alleen mannen zijn stemgerechtigd ter Algemeene Vergadering. Begu nstigers zijn, allen die, zonder als lid toe te treden, door eene jaarlijksclie bijdrage de Ver eeniging steunen. Uit de leden worden Correspondenten voor het ge- heele land gekozen. Het bestuur kan ook Buitenland- sche Correspondenten benoemen. Art. 4. Het Bestuur bestaat uit minstens negen le den, die persoonlijk instemming betuigen met de Geretormeerdc Belijdenisschriften, art. 2. Art. 5. Minstens 10 personen in eene of nabijlig- gende gemeenten kunnen zich verbinden toteene Af deeling. Elke Afdeeling heeft het recht eene afge vaardigde te zenden ter Algemeene Vergadering, met dien verstande, dat eene Afdeeling van 50 leden daarboven 2, en eene van 100 en meer leden 3 afge vaardigden zenden mag. Art. 6. Het Bestuur, de Afdeeling en de Corpora ties, alsmede minstens een tiental leden, hebben het recht voorstellen op de Algemeene Vergadering te brengen. Die vobrstellen moeten minstens 4 weken te voren bij den lten Secretaris worden ingezonden. Alle leden mogen deelnemen aan de beraadslagingen. Corporatieu die meer dan f25 bijdragen, kunnen voor elke f 25 meer een afgevaardigde meer ter Algemeene Vergadering zenden. Art. 7. De Afdeelingen en Corporaties arbeiden A in 't belang van de Vereeniging, nare stichtingen en haar werk, 3 besturen en bekostigen den arbeid ter plaatse. Zij behouden daarvoor 2/3 van de contributie 1/3 wordt afgedragen aan de Kas der Vereeniging. De Afdeelingen stellen zich, voor de geestelijke zijde van haren arbeid, onder toezicht van een Gere formeerden Kerkeraad ter plaatse. Art. 8. Jaarlijks wordt een Algem. Verg. gehou den, doorgaans in Juni, waarin o. a. het Bestuur verslag geeft van den arbeid der Vereeniging en re kening eu verantwoording doet van het gehouden beheer over de geldmiddelen. Het boekjaar sluit 31 December. Corporaties ontvangen 5 exemplaren Jaarverslag, en voor elke f 25 contributie meer, öexenplaren meer. Art. 9. De leden van het Bestuur worden door de Algemeene Vergadering gekozen. Zij verdeelen on derling den arbeid, en benoemen uit zich een Voor zitter, een Secretaris en een Penningmeester, die het Bestuur vertegenwoordigen bij alle burgerlijke han delingen. Jaarlijks treedt één Bestuurslid af, doch is terstond herkiesbaar. Het Bestuur is geroepen te zorgen voor de hand having der Statuten, de uitvoering der besluiten van de Algemeene Vergadering, en de leiding en het be heer van al wat tot de Vereeniging en haar arbeid behoort. De onvermijdelijke kosten daarvoor worden uit de kas der Vereeniging vergoed. Art. 10. De inkomsten der Vereeniging bestaan uit: o. Opbrengst van koliekten en vrije giften. b. Jaarlijksche bijdragen. c. Schenkingen en legaten. d. Gelden tot vergoeding van de verzorging der zieken en van de opleiding der verzorgers en ver zorgsters. Art. 11. Het Bestuur zal niet tot het sluiten van geldleeningen en vervreemden van bezittingen mogen overgaan, zonder vooralgaande machtiging der Alge meene Vergadering. Art. 12. De Algemeene Vergadering benoemt tel ken jare eene Commissie van 3 leden tot nazien der Rekening en Verantwoording van het loopende jaar, die op de volgende Algemeene Vergadering rapport uitbrengt. Art. 13. Alle beslissingen worden bij volstrekte meerderheid van stemmen genomen. Bij staking der stemmen wordt het voorstel geacht verworpen te zijn. Stemming over personen geschiedt bij gesloten briefjes. Indien bij de eerste stemming geene volstrekte meer derheid wordt verkregen, wordt bij herstemming ge kozen uit een dubbeltal, op te maken uit hen, die de meeste stemmen bekomen nebben. Bij herstemming is hij verkozen, die de meeste storammen op zich vereenigtindien de stemmen dan nog staken, de oudste in jaren. Art. 14. Veranderingen in de Statuten, behalve Art. 2 dat niet veranderd mag worden, moeten worden voorgesteld door het Bestuur, door eene Afdeeling of Corporatie of door minstens 10 leden, en aangenomen worden met minstens twee derde der tegenwoordig zijnde leden, behoudens Koninklijke goedkeuring. Art. 15. De Vereeniging wordt opgericht voor 29 jaren, te rekenen van den dag der erkenning door het bevoegd gezag. En alzoo zij de steden doorreisden, gaven zij hun de verordeningen over, die van de apos telen en ouderlingen te Jeruzalem goedgevonden waren, om die te onderhouden. Hand. XVI 4. De kerk van Christus heeft strijd met machten buiten haar. Maar zij heeft ook eenen strijd te strijden van wege de onvol komenheid harer leden zei ven, welke voort duurt zoolang zij hier op aarde is. In dezen strijd is aan de Kerk nog tijdens het apostolisch tijdperk een middel geboden, om onder de genade Gods te behouden de eenig- heid des Geestes door den band des vredes. Dit middel zijn de Synoden, of algemeene sameukomsten der kerken door hare afge vaardigden. Moeielykheden waren in de eerste tijden der Kerk gerezen over de vraag, of de be snijdenis verplichtend was voor ieder, die in de Christelijke kerk werd opgenomen. Dit nu was het voornaamste punt, dat van wege de Kerk van Antiochië door hare afgevaar digden Paulus, Barnabas en andere broeders werd gebracht op de kerkvergadering van apostelen en ouderlingen, gehouden te Jeru zalem ongeveer in het jaar 51 of 52. N. C. Dat aldaar behalve het geschilpunt in zake de besnijdenis ook nog andere zaken, rakende het welwezen der Kerken zijn behandeld, kan blijken uit hetgeen ons vermeld is aangaande de handelingen dezer Synode Hand. XV4 21 en Galaten II 18 en hare besluiten: Hand. XV 2229 en Galaten II 9 en 10. Ook werden deze besluiten van wege de Synode, als hare Canones, aan de kerk van Antiochië bekend gemaakt, terwijl het uit onzen tekst blijkt, dat zy van algemeen geldende beteekenis waren. Als Paulus nu in gezelschap van Silas zijne tweede zendings- reize ondernam, gaf hij aan alle reeds geves tigde gemeenten, die hij wederom bezocht, de verordeningen overdie van de apostelen en ouderlingen te Jeruzalem goedgevonden waren om die te onderhouden Plechtig en treffend is de aanhef van het Synodaal besluitHand. XV 28Want het lieejt den Heiligen Geest en ons goedge- dacht. Zoo zien wij, hoe de Heere alzoo Zyne kerk wil leiden tot eenparigheid in zaken, waarin zich verschil heeft geopenbaard en hoe, in tijden van moeite, benauwdheid en stryd, als bijvoorbeeld de tijden, die aan 1618-19 voorafgingen, terecht werd uitgezien naar eene algemeene Kerkvergadering, samen komende, gelyk een onzer formulier-gebeden het zoo schoon uitdrukt, om in Gods heiligen naam verzameldnaar het voorbeeld der Apos tolische Kerken volgens het ambt te handelen van die dingenwelke voorkomen zullenaan gaande den welstand en de stichting Uwer Kerken. Bij voortduring wil de Heere aan Zijne kerken dit middel schenken, namelijk haar door kerkvergaderingen uit moeielykheden te leiden en te stichten. En het is een oordee over haar en een bezoeking, wanneer zij die samenkomsten derven. Zoo was het in 1816. Eene rechte natio nale Synode ware zoo zeer noodig geweest. En, wij kregen een alle kerkelijk leven doo- dend Collegiaal kerkbestuur, afdalende tot in de kerkeraden. En zeker mocht Gods Kerke in deze landen zich met beving verheugen, als de hope werd gegeven, dat haar wederom de zegen der rechte kerkvergaderingen in deze moeielijke tijden zoude worden gegeven. Nu kan de vraag oprijzen. Maar zou nu nog eenige kerkvergadering kunnen besluiten, gelijk die te Jeruzalem Het lieejt den H. Geest en ons goedgedacht. In zekeren zin is zeker deze vergadering éénig geweest. Maar toch mag ook in den verderen loop der eeuwen iedere wettige kerkvergadering, waar in het apostolische getuigenis grondslag is,

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 2