Uit Kerk en School. •ergernis. De menschen geheel ander3 ne- mende dan zij zijn, de sociale toestanden in •den regel niet kennende noch bestudeerende, slechts groote woorden bezigende, bybel- teksten lemelende, zich beroepende op Eze- chiël, door alle poriën Christelijkheid uit- zweetende, zouden deze mannen en vrouwen, zoo men ben liet begaan, onze maatschappij •brengen tot de grootste ellende." Zoo ziet men, het lijkt slechts zoo, dat de redeneering cynisch was, inderdaad is alles tot aller welzijn. Al moge men het eens zijn, dat de tegenwoordige toestand de mannen demoraliseert, de vrouwen niet beter maakt en tal van ongelukkige kinderen in de wereld brengt, de maatschappij wordt er beter door. Het is een zonderlinge logica, maar zij is gangbaar en dus goed, niet waar Het is zoowat geredeneerd als die kleine koopman deed, die zijn koopwaar ver beneden de waarde verkocht om zijn marsje spoedig leeg te hebben. Men bracht hem onder het oog, dat hij weldra arm zou worden, omdat hij op ieder stuk zooveel verloor »Ja maar," riep hij met stralenden blik, »ik win op het geheel!" Volkomen juist geredeneerd, is het zoo niet M. P. De Heere geve dat het verontwaardigd »Aeen' op deze laatste vraag niet maar een woord of een gevoelsopwelling zij maar een daad worde in krachtige toewijding aan de zaak der zending Feringa. De poging van Dr. H, Franssen en van den ondergeteekende om Ds. Sikkel terug te brengen van zijn verlangen dat de Classicale vergaderingen getrouwheid zullen hebben om te besluiten, dat zij voortaan zeiven het prae- paratoir examen zullen afnemenheeft niet mogen baten, In De Zuid-Hollandsche Kerkbode van ver leden week neemt onze geachte broeder van ons schrijven eenige notitie, doch handhaaft zijne opwekking aan de classicale vergade ringen. Dit doet ons leed. Dat het eenparig genomen besluit der Generale Synode, waarbij bepaald werd dat de door de Kerken benoemde curatoren het praeparatoir examen aan onze Theol, School, althans, tot de a. s, Synode zullen afnemen, eene zóó aanwijsbare zonde is, dat de das sen met ter zij destelling er van handelend moeten optreden, wijst onze broeder niet aan. Evenmin maakt hij de citaten krachteloos die Dr. Franssen ter lezing en overdenking aanbooden hoezeer dat niet geschiedt, wordt des alniettemin met de slotwoorden van Dr, Franssen geene rekening gehouden. Deze slotwoorden luiden: Ik wijs op het bovenstaande om te manen tot temporiseeren nu de bestaande regeling van de Theol. School voor dj ie jaren bestendigd is en het deugdelijk en formeele recht der classis niet zonne klaar en daghelder boven allen wettigen twijpel ver heven is." Ds. Sikkel temporiseert niet; Ds, Sikkel houdt er geen rekening mee, dat de bestaande regeling voor drie jaren bestendigd is en evenmin daarmede dat zelfs het deugdelijk en formeele recht der classis niet zonneklaar en daghelder boven allen wettigen twijfel verheven is, Het deugdelijk en formeele recht der clas- j sis staat voor Ds, Sikkel als een paai boven j water. Slechts over het door mij gebezigde woord, »dat de Generale Synode niet onder de Kerkenorde slaat" wijdt Ds, Sikkel uit maar wat ZEerw, daarvan zegt, zijn in het algemeen en in gewone gevallen genomen, jj voor mij waarheden als koeien. Immers, dat j onze Kerken volgens hare credenticbrieoen zich ook aan de Kerkenorde verbonden heb- j ben, weten wij allen. Wat de bedoeling der gewraakte woorden was, wat de ondergeteekende er mee zeggen I wilde, komt toch duidelijk genoeg uit, Lees j ze nog maar eens in het verband, waarin ze j voorkomen, ze luiden •Bij het leveren zijner bewijzen zal onze broeder, naar ik vertrouw, er wel aan den ken, dat de Generale Synode niet onder de Kerkenorde staat, zij kan die, zooals de Sy node in Amsterdam en zoo menige Generale Synode vóór haar heeft gedaan en nog wel eens doen zal, wijzigen, of ook tijdelijk deze of gene harer bepalingen buiten werking stellen. En met een besluit der Generale Synode heeft onze broeder en hebben onze Classen hier te doen en dus te rekenen, Aan het Woord onzes Gods zijn onze Synoden gebon den daaronder staan ze; daarvan mogen zij niet afwijkendienovereenkomstig moeten hare besluiten zjjn. Wijken zij daarvan af, dan mogen en moeten wij en onze Classen handelend optreden." De Kerken in Synode saam vergaderd kun nen haar wijzigen of tijdelijk buiten werking stellen. Ze deden dat meermalen en zullen het nog wel eens doen. Ze zijn er niet aan gebonden als aan het Woord baars Gods. Daar staan zij absoluut onder dat mogen zij niet wijzigen noch een harer voorschriften tydelijk buiten werking stellen. Ziedaar, wat de ondergeteekende gezegd heeft en zeggen wilde. Immers te Amsterdam is het in betrekking tot andere bepalingen ook geschied. Gedroeg zich de Synode toen niet als eene Kerkelijke Overheidmaar nu wel? Deze bestaande regeling" vloeide daaren boven ook uit de vereeniging voort, Was zij voor den tijd, voor het jaar dat zy gold geene zonde doch is zy dat n\i geworden Is zij dat nu geworden, hoewel de Synode, na het eenparig praeadvies, met algemeene stemmen tot hare verlenging besloot Is zij dat nu geworden, al is het waar dat de Synode haar niet als eene overheid oplegde, maar naar aanleiding van verschil lende voorstellen uit de Kerken opgekomen en door haar ter Synode gebracht, besloot, gelijk zij eenparig besloten heeft? Daarenboven veroorloof ik my nog de vraag Moeten de veranderingen die men te Kampen wenschelijk acht, met zulk een spoed en zulk een dwang worden geëischt en verkregen? Moeten conflikten van onberekenbare gevol gen in het leven worden geroepen, voor het geen onze vaderen in de beste tijden niet hadden en niet volstrekt noodig oordeelden Komt daar niet bij en beteekent dat niets, dat de Kerken door hare professoren en cura toren het examen laten afnemen terwijl de Classis zelve daarna nog het peremptoir exa men afneemt Conservatief" heeft Dr. Kuyper onlangs de groep van broederen genoemd die niet voor de concept-regeling waren, maar een tegenvoorstel hebben ingediend. Die qualifi- catie heeft velen en ook mij gehinderd. Wij stonden met ons beginsel tegenover dat der broederen. Dat is meer dan eens, ook door mij nadrukkelijk uitgesproken op de Synode. En het beginsel dat wij in zake de opleiding zijn toegedaan en waarvoor wij zijn opgeko men is alles behalve conservatief. Het is sinds en met de vrije Kerken opgekomen. Het is by vernieuwing uit de ontwikkeling der vrije Kerken voortgekomen. Het is nieuw in betrekking tot de eeuwen die achter ons liggen. Naar de eerste eeuwen gaat het te rug. Maar dat noemt Dr.* K. immers niet conservatief? Over de drie door Dr. K. genoemde dingen ging de eigenlijke strijd op de Synode niet. Dat weet, zou ik zeggen, een ieder. Maar, omdat de concept-regeling van de stelling uitgingdat er uit de zichtbare en de geinstitueerde Kerken zich niets anders laat afleiden dan dat er eene plaats van opleiding beschikbaar moet zijn, doodde zij principieel hetgeen verledene jaar verklaard was roeping der Kerken te zijn, en daarom doodde zij op den duur hetgeen wij tengevolge dier roeping hebben zouden, namelijk, eene eigene inrich ting voor de opleiding. Dit nu had tal van Kerken bedroefd en verbaasd, ja, het was oorzaak dat de Synode de geheele nadere regeling heeft moeten uit stellen. Doch daarvan nu de schuld van zich af en op anderen te werpen is al te naief. - De ondergeteekende zoekt ze, als men zijne meening weten wil, bij de opstellers der con cept-regeling. En wat het woord aderde deelbetreftr waarop de Heraut ook weer terug komt, ja,, het is door my uitgesproken, doch niet in den zin waarin Dr. Kuyper het in De Heraut aangehaald en besproken heeft. Toen de broeders, die voorstellen in betrekking tot de zaak der opleiding hadden ingediend, saam gekomen waren, stond ik naast Dr. Bavinck, en er was toen na de spanning reeds ontspan ning gekomen, wij waren familiaar geworden en bespraken wat de gevolgen zouden geweest zijn van het staan blijven tegenover elkander. By die gelegenheid nu heb ik tegen Dr. Ba- vinck ten aanhoore van Dr. Kuyper, die bij ons stond, gezegd, dat m. i. wel een derde deel met ons op de bedingen zou blijven staan. Maar daarmee was niet gezegd, veel minder bedoeld, en zoo heeft Dr. Kuyper het verklaard, dat slechts een derde deel der Ker ken of lidmaten tegen de Concept-regeling was. Naar mijne bescheidene meeüing was meer dan de helft daar tegen. Velen toch toch die het met Dr. Bavinck in beginsel eens waren, waren er tegen, omdat ook zij met ons geloofden, dat een jaar vroeger an ders besloten was. Maar een derde deel was en is het principieel wel met ons eens, en dat deel zou dientengevolge den moed van zijne overtuiging hebben gehad en getoond. Doch dat woord was geen woord voor do notulen en evenmin voor eene courant. Im mers ik weet ook wel dat zulke berekeningen kunnen mee en tegenvallen. Maar aan Dr. K. moeten wij vrijheden veroorloven. Voor eenige weken deelde onze hooggeachte broe der wel iets mede, dat in comité behandeld was, en vóór veertien dagen schreef Z. II. G. dat te Kampen voor het admissie examen iemand was aangenomen die daarvoor te Am sterdam gezakt was. Nu dat is voor ieder die weet dat men te Kampen met de littera- rische studiën begint en daarom vier jaren langer er moet wezen dan te Amsterdam zoo verklaarbaar als iets. Men kan te Kampen eer wezen, maar men moet er langer zijn. Maar dat te Amsterdam, zooals men my ver ledene weekte Kampen mededeelde, iemand in eene Klasse werd geplaatst, waarvoor hij te Kampen was afgewezen, weet Dr, K. misschien niet. Men kan, als men daarvoor gaven heeft, personen, zaken en inrichtingen ophemelen, maar ze ook in de schaduw plaatsen. Op Kampen valt na de Synode schier enkel schaduw. Dat neemt evenwel niet weg, dat Kampen nog wel wat vrucht heeft afgewor pen en voor een vergelijking in en met het oog op de gemeente, naar het mij voorkomt, nog niet zoo bevreesd behoeft te zijn. Het spijt mij over dit een en ander te moeten schrijven; doch de andere partij moet ook gehoord worden. Voor een eenzijdig oor deel moeten onze Kerken zoo mogelijk be waard worden, Littooij. Beroepente Waddingsveen T. de Jager te Opeinde Nijega. Te Englewood (N. A.) L. v. Dellen te Nieuwe-Pekela. Te Colijns- plaat F. Moet te Opperdoes. Aangenomen: naar Groningen A. J, Wester huis te Heerenveen. Bedankt voor Stad- en Ambt Vollenhove door T. Rispens te Hijum. Voor Lutten door Ds. Stroeven te Bunde. Door omstandigheden buiten den wil van den uitgever, kon dit no. voor Noord-Ba- bant niet op tijd verzonden worden.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 4