vervullen van zijn verplichtingen, maar allen ijve rig in het werk der liefde. Namens Depp, voor Inw. Zending en Bijheloolportage Ds. J. H. F ERIN GA. Ds. J. VAN HAERINQEN. Werkendam 19 Sept. '93. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. Ontvangen voor de wcezen f 2.75. Namens den kerkeraad A. Huson, 1. scriba. Door -den boekh. van de Kerkelijke Kas uit de collecte van 10 Sept. in dank ontvangen van K. J. f3,voor de plaats. 17 September 1'2.50 van N. N. voor de plaats. Van N. N. extra gift t'7.50 voor de K°rk door Br. L. J. de Kok van N. N. f 2.50 voor de plaats, f'2.50 voor de armen, door den Koster van J. R. f2.50 voor de Kerk. i. de wolff. Door haar loven wij God en den Vader en door haar vervloeken wij de menschen, die naar de gelijkenis Gods gemaakt zijn. Jacobus III 9. De ontzettende diepte van den val des menschen openbaart zich krachtig in het misbruik van de tong. De Schepper schonk aan den menschelijken geest de begaafdheid, om deszelfs overleggingen en gedachten ken baar te maken. Deze begaaf lheid ot dit vermogen is de spraak. De tong is het or gaan of werktuig, door God gemaakt, opdat zich de spraak daarvan bedient. Nu ademde alles in den reinen mensch de lof van God. En de spraak was bestemd, om door de tong daarvan op 't zeerst te ge tuigen. Ais redelijk wezen aan het hoofd der Schepping hier op aarde geplaatst, had de mensch uit den diepsten grond des harten Gode den lof en de aanbidding toe te bren gen. En voor den val kon het alleen zijn Door haar loven wij God en den Vader. Maar nude diepte van den val. Zij blijkt uit het misbruik van de tong. De lof Gods is verstomd. En ook onder de schoon ste bedekselen is het wezenlijk gebruik der tong als openbaring vanhet diepste der ziele aldus te noemendoor haar vervloeken wij de menschendie naar de gelijkenis Gods gemaakt zijn. In de eerste plaats tegen God lastert de goddelooze tong. Zijne eere wordt Hem onthouden en in spotternij of bittere oproerig heid en klacht openbaart zich het Gode vijandig bestaan. Maar hier wordt nu voor al op de vervloeking gewezen. Met eene heilige vervloeking vervloekt de Heere, wat tegen Zijnen volmaakten wil, tegen zijn on kreukbaar recht ingaat. Doch het hier be doelde vervloeken is een duivelsch zondigen, dat de nijd en haat en de zondige eigenliefde van het van God vervreemde hart openbaart. Het is het tegenovergestelde van: zegenen. Het is den naaste kwaad voorzeggen, kwaad toe- wenschen, verwenschen. Om nog sterker dezen gruwel te doen uitkomen, heet hetdoor haar vervloeken wij de menschendie naar de gelijkenis Gods gemaakt zijn. Naar de gelij kenis Gods gemaakt, zoo kan de gevallen medemensch genoemd worden, omdat hij de kenmerken behoudt, van eenmaal dat beeld en die gelijkenis te hebben bezeten, maar vooral om het ontzettende van het vergrijp tegen den Schepper, dat in het vervloeken van den naaste ligt, te doen uitkomen. Gij mensch, nietig zondig schepsel, vergrijpt u in uw boos zondigen met de tong aan het kunst gewrocht van Gods hand, wel gevallen en schuldig als gijdochschepsel Gods. Door den zondaarsstaat van uwen naaste wordt uwe zonde tegen hem niet in 't minst ver ontschuldigd. Ziet den overmoed van den zondaar in het vervloeken va# het mede schepsel. Voor de uitverkorenen heeft Gods Zoon ook deze schuld gedragen. Hij heeft ook alle gerechtigheid der wet voor hen volbracht. Dieals Hij leedniet dreigde. Die zoodanig een tegenspreken van de zondaren heeft verdragen. Die zijne vijanden rondom met toorn aanzag tevens bedroefd zijnde over de hardigheid hun ner harten. Die voor de overtreder en heeft gebeden. In hunne roeping ontdekt de Heere door den H. Geest zijne kinderen ook aan deze schuld, aan het schrikkelijke der zonden van spraak en tong. Maar als zij hieronder zou den moeten bezwijken, worden zij door Hem getroost uit de wonden van Christus en ook worden hunne banden losgemaakt. Met Chris tus opgestaan inde gemeenschap des H Geestes, zal hun tong Gods lof verkondigen. De geest getuigt met hunnen geest, dat zij kinderen Gods zijn. En zoo loven zij nu in Christus God en den Vadervernieuwd naar het even beeld Gods. En de vervloeking des naasten moet wijken voor zegening. Nu is het doel des apostels in onzen tekst de geloovigen op hunne dure roeping te wij zen, om in de mogendheid des Heeren den ouden mensch, de nog overgebleven verdor venheid te dooden. De zonden der tong moeten betreurd en gedood worden. Hoe gansch in strijd met het nieuwe leven is het bittere, kwade woord tegen den naaste. Het nieuwe leven des Geestes in Christus is het eenige, het ware, het moet meer en meer de vleugelen uitbreiden, het oude, dat zoo lijnrecht in tweespraak is, met wat er aan de ziele is geschied, moet sterven. Voor het kind Gods is het in dezen strijd vaak zoo bange. Hij leere veel met den psalmist zuchtenLaat de redenen mijns mondsen de overdenking mijns harten welbehagelijk zijn voor Uw aangezicht, o Heere! mijn Rotssteen en mijn Verlosser LezerZijn u uwe zonden, ook de zonde der tong, tot schuld geworden Is er ver zoening over geschied Is het nieüwe leven in u gewerkt En wordt dan nu ook de oude mensch van dag tot dag gedood J. Hülsebos. Generale Synode der Gereformeerde Ker ken in Nederland te Dordrecht. 12e Zitting op Donderdag 14 September. De behandeling van het concept van huis houdelijke bepalingengisteren middag aange vangen, wordt heden voortgezet en geeft aan leiding tot de volgende besluiten: De wijzigingen, die tengevolge van de ver anderde verhouding tusschen Kerk en Staat, in de Dordtsche Kerkenordening bij haar in diening aan de regeering noodig waren officieel bekend te maken. In zake oefenaars" niets nieuws te bepalen, maar de classis hier in te laten beslissen. Predikanten uit buiten- landsche Gereformeerde Kerken, na overleg ging van de noodige stukken, toe te laten op voldoend colloquim aangaande leer en we tenschap die uit liet Nederl. Herv. Kerkge nootschap op voldoend onderzoek aangaande hun kennis van de gereformeerde leer en Kerkregeeringuit Kerken van min vaste formatie na bevredigend onderzoek naar hun roeping, wetenschappelijke ontwikkeling en hun kennis van de Geref. leer en Kerkregee ring. Den Kerkeraden ernstig te ontraden om leeraars die nog geen jaar in dienst zijn te beroepen. Bij de approbatie van een be roep door de Classis deze ook rekening te doen houden met de vraag of de roepende Kerk in staat is den beroepen leeraar naar eisch van Gods Woords te onderhouden. On derhouden. Ongestudeerde personen wier sin guliere gaven" voor den predikdienst aan de Provinciale Synode boven twijfel verheven blijkt, tot een praeparatoir en peremptoir-exa- men by de Classis toe te laten, welke exa mina zich van de gewone zullen onderschei den door het niet-onderzoeken in de oude talen. De Kerken te verzoeken een of meer collecten per jaar te houden voor hulpbehoe vende Kerkenvan welke collecten minstens 5 in de algemeene kas vloeie en het overige strekke voor de hulpbehoevende kerken in de eigen classis. Dat de verzorging van eme riti-predikanten, weduwen en weezen, niet is een zaak van barmhartigheid, maar van recht der betrokken personen en plicht der kerken dat hiertoe het eerst geroepen zijn de plaat selijke Kerk in welke zij het laatst dienden, geholpen door die waarin zy vroeger dienden, dat het ontbrekende zal aangevuld uit de algemeene kas ad hoe, waarvoor minstens twee collecten per jaar zullen gehouden wor den. Dat hooger beroep tegen een uitspraak van een kerkelijke vergadering voor de eerste sameukomst der meerdere vergadering, waar op men zich beroept, moet geschieden met kennisgeving aan den scriba der vergadering door wier besluit men zich bezwaard acht, en eindelijk dat de kerk van Amsterdam met de bewaring van het kerkelijk archief zal worden belast Nadat dr. Kuyper nog heeft geprotesteerd tegen het voorkomen in het concept dezer bepalingen van een aanbeveling tot ernstige lezing en bestudeering" van zijn Tractavtvan den Sabbath, wijl hij daarin een gevaarlijk prétendent ziet en professor Rutgers namens de vergadering dank heeft gebracht aan den rapporteur ds. Feringa, voor zyn moeilijken arbeid en noeste vlijt in de bewerking van genoemd concept van huishoudelijke bepalingen betoond. worden in behandeling genomen twee vragen van de Provf Synode van Zee land in zake doopleden, die zich misgaan of ook die nog niet tot het doen van belijdenis zyn gekomen, Een daartoe te benoemen com missie zal een volgende Synode dienen van advies. Eene instructie voor de deputaten ter on derhandeling met nog niet aangesloten kerk for maties (Kerken van wijlen Ds. Ledeboer en vrije Kerken") wordt goedgekeurd. Een afzonderlijke deputatie zal pogen her- eeniging te vinden met de ^Christelijke Gereformeerde n". Dr. Kuyper zal hier voor een concept-instructie ontwerpen. Ten laatste, wordt ds. Gispen herbenoemd tot redacteur van het Kerkblad. De Synode vergadert heden avond in comi té-generaal. 13e Zitting op Vrijdag 15 September. Ds. de Haas brengt rapport uit namens de commissie tot het nazien van de rekening der zendingdeputatenin 1893 bedroegen de ont vangsten! 24,105,58 en deuitgaven f22,088,67. Op advies der commissie wordt de rekening goedgekeurd en aan deputaten decharge ver leend. Ds. Nederhoed rapporteert aangaande de kas voor de uitbreiding der Theologische School. Sedert de Synode te Leeuwarden bedroegen de inkomsten der school f 62,848,65, de uit gaven f59,371,16L Ook deze rekening wordt goedgekeurd. In zake de godsdienstonderwijzers, die ten gevolge der actie in 1886 geheel of bijna geheel hun inkomen verloren hebben en die niet van elders in hun onderhoud kunnen voor zien, wordt besloten, dat de kas voor hulp behoevende kerken hier in zal trachten te voorzien. Volgens het gisteren genomen besluit om hereeniging te vinden met »de Christelijke Gereformeerden," worden prof. de Cock, ds. Littooy en de ouderling Vetten, benoemd als deputaten der Geref. Kerken, met mandaat, »om pogingen aan te wenden, ten einde die broeders en zusters, die ter oorzake van be zwaren, die by hen tegen de in 1892 tot stand gekomen vereeniging gerezen zijn, zich aan onze kerkelijke saamleving onttrokken hebben, tot ons terug te voeren en verdere uittreding te voorkomen." Besloten wordt, dat een volgende Synode te Middelburg zal saamkomen. Tot deputaten om een volgeude Synode te dienen met een concept-regeling voor de op leiding van de dienaren des Woords in de Ge reformeerde Kerken worden gekozen prof. Lin deboom, ds. Bos. ds. Littooij, ds. van Andel, dr. Fransen, ds. Hessels en ds. Fernhout, by welke verkiezing prof. Bavinck bedankte en andere heeren verzochten niet in aanmerking te komen. Het overige van deze morgenzitting wordt gebruikt voor verkiezingen van verschillende andere Deputaten.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 2