KOLEN wachtende de Gebrs. M NAMEN, Esst Ylisgendood bij J. H. WIGARD Brakstraat. oekhaiidel KOLEK IK LOSSIKG, Y 0 0 RHAHDEK DE GETUIGE Tl- ES US111II1 ADVERTENTIE K. KI. (LI COlütTRI. GEURIGE THEEË.V Prijs-Catalogi gratis verkrijgbaar. node voorloopig is vastgesteld voor een tijd perk van 3 jaren te bestendigenen de leer krachten bij het onderwijs in de moderne talen te versterken door benoeming van nog een docent in die leervakken. Bij de behandeling der voorstellen van het curatorium der theologisehe school besluit de Synode lo. den heer Candidaat J. v. d. Valk, adsistent-leeraar in de klassieke letteren weder om voor een jaar te benoemen 2o. het cura torium te machtigen een opvolger van Dr. Reinink, die naar Pretoria vertrok te benoe men tot docent in de klassieke letteren en evenzoo om te benoemen een docent in de moderne talen 3o. tien broeders te benoemen uit elke provincie één om, indien binnen twee jaren na deze synode een vacature ontstaat in het college van docenten in de theologie, samen met Curatoren en docenten door benoe ming van een opvolger daarin te voorzien. Een concept-instructie der deputaten voor correspondentie met buitenlandse/ie kerken wordt goedgekeurd. Bij voortgezette behandeling in de namid dagzitting van de voorstellen van het Cura torium der theologische school, worden einde lijk nog besluiten genomen tot afschaffing van den eed tegen de Simonie, sedert 1872 van de propenenten gevorderdtot het aan bevelen van de collecte voor de school te Kampen op haar stichtingsdag den Oen Dec., en eindelijk in zake re«lactie en uitgave van *de Bazuinen »het Kerkblad" Ds. Feringa brengt rapport uit namens deputaten door de Generale Synode te Am sterdam belast methet verzamelen en or denen van de gelijkluidende bepalingen, door de beide groepen van kerken tot dusver ge maakt, en tot gelijkmaking van de beiderzgds uiteenloopende bepalingen, voor zoover daar van spoedige regeling noodig is, welk rapport aanleiding geeft tot het vaststellen van eenige huishoudelijke bepalingen. BeroepenTe Schoondijke G. Dalhuijsen te Heinkenszand. Te Nijmegen C. B. Bavinck te Hazerswoude. Te Schoonebeek A. Roorda Cand. te Kampen. Te Auglehood bij Chi cago (N. A.) H. van Hoogen te Wildervank. Aangenomen Naar Roseland (N. A.) door J. Robbert te Lutten. Naar Leiden A. door C. van Proosdy te Baarn. Ds. W. H. Oosten, te Middelburg komt voor op het 3-tal ter beroeping van een Bedienaar des Woords bij de kerk van Rotter dam (A). Idïetero Gestiteht Dat het te midden van veel ellende nog goed kan zijn, mochten de bezoekers van 's Heerenloo op 23 Augustus in menig opzicht ervaren. Immers toch zoo wij die arme Idioten beschouwen in hunne diepe ellende, dan komt onwillekeurig de vraag op de lip pen, wat onderscheidt mij maar ook wat reden van blijdschap dat de Heere ons in 's Heerenloo eene in richting schonk waar die arme wezens liefderijk wor den verpleegd, en aan den God des verbonds. waarvan ook zij eenmaal het teeken ontvingen, worden opge dragen, ook was het daar goed om velen de broeder hand te mogen drukken of nieuwe vrienden en vrien dinnen te leeren kennen, het wordt dan bewaarheid #A1 komt dat volk uit verre landen, hun harten smelten toch in een.' Een gedeelte van het landgoed 's Heerenloo was voor deze gelegenheid ingericht als op de zendings feesten. Twee spreekplaatsen waren aangebracht,waar door de HH. Ds. J. G. van Schelven, Ds. J. W. A. Notten, Dr. L. H. Wagenaar, M. J. Chevallier, Ds. J J. A. Ploos van Amstel, F- Kortlang, en Ds. W. J. de Haas, over verschillende onderwerpen, allen be trekking hebbende op den arbeid der barmhartigheid, gesproken werd. Ten elf ure werd door den voor zitter van het bestuur van 's Heerenloo, de openings rede gehoudendaar het evenwel niet in de bedoe ling van schrijver dezes ligt, een verslag der bijeen komst te geven, maar zoo mogelijk de lielde voor deze Stichting te versterken of te bewerken, gaan wij het gesprokene, hoe schoon het ook moge geweest zijn, stilzwijgend voorbij, en wenschen we alleen iets te zeggen van hetgeen we aanschouwen mochten en door den heer Kortlang Directeur van 's Heerenloo werd medegedeeld. Een pauze van twee uren was waarlijk wel noodig om alles van nabij te kunnen beschouwen. We gaan dan allereerst naar de Directeurswoning die vooreen groot gedeelte voor de patiënten is ingericht. In een aer zalen zaten rondom de tafel vijt kleine meisjes waarvan sommigen met haar boezelaar verbonden waren aan den stoel waarop zij zaten, één waren de handen gebonden omdat ze met de nagelen harer vingers, zich voortdurend het aangezicht kwetsteeen ander acht jaren oud, doch sleouts de grootte heb bende van een kind van twee jaar en niet kan spre ken bracht aanhoudend zangerige geluiden voort' en was steeds in opgewekte stemming; nog een trachtte geregeld in de nabijheid van bezoekers te komen om die over aangezicht en handen te streelen. In een andere afdeeling waar kleine jongens zijn saam ge bracht, krijgt ge ook weer verschillende indrukken, een jongslee geeft aan de daarbij aanwezige oppasse res geregeld werk en is geen oogenbliksiileen an der staart bijna aanhoudend op zijn handen en geeft den indruk zich nergens anders meê bezig te houden en zoo is bij allen grooteren eu kleinen in meerdere of mindere mate het idiotisme merkbaar, en waarlijk bij het beschouwen van deze ongelukkigen komt onwillekeurig de vraag bij ons op *zou er wel iets te doen zijn aan hun toestand en is de stichting te 's Heerenloo niet een luxe artikel r" We gaan naar een afgezette speelplaats waar we een tieu of twaalf tal jongelingen van 1tot 20 jaar bijeenvinden. On der de bezoekers op dezen dag zijn er ook moeders van sommige patiënten, een van haar komt tot kaar zoon, met wien ze plaats neemt op een bank, hand in hand gezeten is het duidelijk dat het moederhart ge niet in het bijzijn van haar zoon, en toch op zijn ge laat bespeurt ge geen blijdschap, ol het hem dan ook geen genoegen is bij moeder te zijn wie zal het zeggen, merkbaar is het niet, maar in zulk een oogen- blik gevoelt ge toch wat het hart dier moeder lijden moet, en weer komt de vraag naar voren dringen, *zou de stichting 's Heerenloo niet overbodig zijn?* We brengen U nog even onder het gehoor van den heer Kortlang, deze deelt onder meer mede dat hij in het begin van dit jaar ernstig krank is geweest, zoo zelfs dat niemand bij hem kon worden toegelaten, de ziekte nam evenwel een gunstige wending en na verloop van eenigen tijd mocht hij weder bezoek ont vangen; een der verpleegden, een meisje van elf jaar, vroeg en verkreeg verlof mijnheer te bezoeken, en toen zij bij hem kwam viel ze op haar knietjes voor hem eu zeide rik wist het wel mijnheer, dat U beter worden zoudt want ik heb er om gebeden" lezers spreekt dit niet genoeg? Zeker het is in tegenstelling met hetgeen bovengenoemde jongeling openbaarde, doch ook de trap van idiotisme is verschillend, ver geten wij dit niet, maar ge hebt slechts een oogen- blik de zorgen en werkzaamheden van helpers en helpsters na ie gaan en ge krijgt aanstonds de over tuiging, 's Heerenloo is niet overbodig maar brood- noodig. Hoe gaat het vaak in huisgezinnen waar zulk een idioot gevonden wordt? de huismoeder heelt haar werk, het kind kan niet behoorlijk onder toezicht zijn, welnu een hok of kast er voor gemaakt, en daarin bewaard, totdat iemand zich met hem kan bemoeien, of wel met een touw vastgebonden bren gen ze hun ongelukkig leven gedeeltelijk door, wor den ze grooter en loopen langs straten en wegen, zoo worden ze op allerlei wijze gekweld. Keen moe ders, uwe ongelukkige idiotenkinderen kunnen te huis niet worden verzorgd en naar hun aard opgeleid als te 's Heerenloo, En gij die U met mij verheugen moogt in het bezit van die vermogens welke deze armen missen, o dat we toch geen ledige uanschou- wers mogen zijn maar ook deze stichting steeds in ons gebed gedenken, maar dit niet alleen, ons werd in vertrouwen medegedeeld dat zoo ieder der jaar- lijksche contribuanten drie gulden offerden of bijeen brachten voor 's Heerenloo, een nieuw gebouw ver rijzen kon, waarin weer andere idioten konden worden geplaatst, dagelijks komen aanvragen tot opneming zoo ik mij niet bedrieg wordt berekend dat in ons land 600U zegge zes duizend idioten zijn, en slechts 72 zijn te 's Heerenloo geplaatst, nu is het bezet, doch het terrein is groot, grond behoeft niet aangekocht, slechts geld om te bouwen. O, gij allen die dit leest, broeders en zusters van het zuiden toont dat uw harte warm klopt voor wat ellendig is, wacht nu eens niet tot iemand bij U komt aankloppen, maar bezorgt den Correspondent van 's Heerenloo in uwe plaats, of zoo er die nog niet is, bij den Heer K. Ie Cointre of den ondergeteekende, een gave, kon het zijn een milde gave blijmoedig geofferd, moge dit de vrucht zijn van dit schrijven dan zal zich hartelijk ver heugen Uw dw Br. Klundert, Augs 1893. A. C. VAN DRIMMELEN. Het idiotengesticht ,,'S HEEREN L00" te ERMELOO Sedert de vorige opgaat met hartelijken dank ont vangen, door Ds. J. w. A. Notten, van den heer R. te Klundert f10,door Mej. Braam te Goes van de kinderen eener Geref. Zondagschool, f 5,(voor het Nieuwe Paviljoen.) Door dhr. W. te Gussenklo van C. L. te Klundert f 2.50 van A. A. C. v. A. f 5.U6, van Corr. J. P. Vergouwen te Oostburg uit het busje van Jacobus f 1.30. Bijdragen enz. s. v. p. te zenden aan de Oorrespon denten of naar 's Heeren Loo. Mot vriendelijken dank ontvangen voor het Nieuwe Paviljoen van N. N. een gedeelte van de rente aan deel leening 's Heeren Loo f 1.75. Van dhr. F. op liet verslaglijstje verzameld t 3.50. Uit het busje van Jan van Winkelen 13.08, alsvoren van Hendr. Kool wijk f 6.12. K. LE COINTRE, Correspondent. CORRESPONDENTI E. Verschillende stukken als Zending-referaat, Verslag Diaconale Conferentie, Ingezonden stukken enz. moeten wegens plaatsgebrek blijven overstaan tot een volgend nommer. Voor de vele bewijzen van deelneming ons na zoo smartelijke slagen, bjj het verlies onzer veelgeliefde Moeder en Zuster opnieuw betoond, betuigen wij onzen innigen dank. Uit aller naam F. HARINCK. Axel 13 September 1893. PIPT ea. WgEST. DINSDAG avond 8 nar VERGADERING in het gewoon lokaal. Belangstellende worden tot bijwoning, uit- genoodigd ruimen voorraad in allerlei formaat tot LAGE PRIJZEN, voorhanden in den OUDEN NIEUWEN a 14, 18, 20, 24, 28, 32 en 40 cent per ons bij J. M. HEILIGER, Middelburg. Lange Giststraat F 193. MAASDAG E* DIASDAG HOUT, TURF C0CKES en 40 VUURMAKERS voor 10 Cent, bij G. JACOBSE Vlissingschestraat. in den boekhandel van K. LE COINTRE te Middelburg beknopte Theor. en Practische Methode voor het bespelen van het Amerikaansche Harmonium of Orgel. Ontworpen en bijeengebracht door Prijs f 1.50. 2. A. WILLEUMIER Organist te Zaandam. Bij den ondergeteekende abonneert men zich op Christelijk Sociaal Weekblad, Hoofdredacteur Ds. P. N. KRUYSWIJK. Abonnementsprijs per 3 maanden, Slechts f 374. Dit degelijk geschreven blad wordt ten zeerste aanbevolen. Zij die zich met October abonneren ontvangen de in dit kwartaal verschijnende nos. gratis. K. LE COINTRE. VAN Verkrijgbaar bij MAR. A. P. SWENNEN te Vtissingen. Voorhanden in den boekhandel van K. LE COINTRE.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 4