in hoofdzaak te volgen scheen2o. bij de correspondentie met Midden-Java al die dis cretie in acht te nemen, die bij overname van zaken betamelijk is, en zooveel noodig gebruik te maken van de informatiën en ervaringen van ds. Lion Cachet3o. de uitgave van De Heidenbode vooralsnog voort te zetten, en 4o. de voorlichting van het bestuur der Nederlandsche Gereformeerde Zendingsvereeniging in te roepen, voor zoo veel dit noodig mocht zijn, en omgekeerd alle opmerkingen van genoemd bestuur in ernstige overweging te nemen, die vóór de definitieve overneming van het Zendingsge- bied, rakende deze missie, haar mochten toekomen, en dat persoonlijke conferentie met dit Bestuur ten allen tijde welkom is. 3o. dat, overmits aan de onzekerheid ten deze een einde behoort te komen, de Kerken aan Deputaten volmacht geven, om op dezen voet het Zendingsgebied over te nemen, mits die overneming plaats hebbe vóór 1 Juni 1894, als ook om tot dien dag toe aan de Nederlandsche Gereformeerde Zendingsver eeniging het aandeel uit de collecte uit te betalen 4o. dat de Deputaten voor de zending, bijaldien op 1 Juni 1894 deze zaak onver hoopt haar beslag niet verkregen had, geen verdere onderhandelingen zullen voeren, maar onverwijld maatregelen zullen nemen, om op het eiland Java zulk een gebied voor de Zending uit te kiezen, als hun wenschelijk zal voorkomen, en met kracht in dit gebied een Kerkelijke Zending dezerzijds te organi seer en. Derde gedeelte. Uitzending van den heer J. G. Scheurerals zendeling-arts. Hieromtrent besluit de Synode De Synode, oordeelende, dat het uit de besluiten van '92 vaststaat, dat deputaten wel terdeeg recht hadden om een zendeling uit te zenden dat de Synode zich over zendeling-arts" eerst als zoodanig zal kunnen uitspreken zoodra de zaak der Zending zal behandeld worden de uitzending van den heer J. G. Scheurer goed te keuren, met dankzegging aan de deputaten voor hun betoonden ijver. Vierde gedeelte. Inrichting van den Zen- dingarbeid. Wat de regeling van den Zendingarbeid betreft, besluit de Synode A. Overwegende, dat het vaststellen van een definitieve regeling en instructie nog niet genoegzaam is voorbereid om reeds nu daartoe over te gaan, aan de na te noemen deputaten voor de zending op te dragende Kerken voor hare eerstvolgende Generale Synode hieromtrent van advies te dienen, met bepaling, dat hunne voorstellen inzonder heid zullen moeten strekken om de Kerken zelf zooveel mogelijk aan de Zending te doen medewerken en dat hun rapport minstens drie maanden vóór de bedoelde G. S. ter keDnisse van de Kerken moet gebracht worden. B. Tot aan de eerstvolgende G. S. de leiding van den zendingsarbeid op te dragen aan dezelfde broederen die tot dusver als deputaten tot de zending hebben gearbeid, welke leiding inhoudt lo. de verkiezingafvaardiginguitzending en plaatsing der zendelingenmet dien ver stande, dat de kerkelijke onderzoeking steeds zal geschieden door de classis Leiden geheel op dezelfde wijze als bij een peremp toir examen voor alle aanstaande Dienaren des Woords is vastgestelddat daarna door deputaten tot de zending een suppletoir examen zal worden afgenomen ter beoordee ling van de geschiktheid en bekwaamheid voor de sendingen dat, bij gunstigen uit slag van dit onderzoek, de indienststelling en bevestiging door de bovenbedoelde classis zal plaats hebben 2o. de regeling van den zendingarbeid in Indië3o. de correspondentie 4o. het jinantieel beheer5o. het arbeiden ter verkrijging van bekwame zendelingen. Eindelijk neemt de Synode in deze zitting nog in behandeling, een rapport van de deputaten in zake de ineensmelting der plaat" selijke kerken. 9e Zitting op Vrijdag 8 September. In zake de ineensmelting der plaatselijke kerken rapporteert prof. Rutgers omtrent de adviezen door hem en zijn medegedeputeer den in deze materie gegeven en deelt mede, dat men op 31 plaatsen tot ineensmelting gekomen istevens legt hij aan de Synode een ontwerp tot regeling met 3 bijlagen voor in zake ineensmeiting van Gereformeerde Kerken, die terzelfder plaatse gevestigd zyn. Onder goedkeuring en dankzegging voor den arbeid dezer deputaten, wordt het genoemde ontwerp voor kennisgeving aangenomen. De Synode zal er de aandacht der kerken op vestigen als op een advies hetgeen bij plaat selijke ineensmelting te doen is. Eindelijk besluit de Synode overwegende, dat de kerkenordening als re gel steltdat er in een en dezelfde plaats slechts één Gereformeerde kerkeraad zij, tenzij verschil in taal een gedeeld kerkelijk leven noodzakelijk maakt, aan de kerken met ernst en aandrang voor te houden, dat zij toch nooit berusten in een zondigen toe stand van plaatselijke gedeeldheid. In verband met dit rapport neemt de Synode tevens kennis van nog tot stand gekomen ineensmelting van plaatselijke Ker ken in de provincies Gelderland en Zuid- Holland. Hierna wordt gelezen een bij de Synode ingekomen schrijven van den heer A. G. v. Deth c. s. te Brussel met verzoekom advies en hulp der Gereformeerde Kerken terinsti- tueering hunner kerk, op welk schrijven echter wegens een informaliteit in de wijze van toezending, als zijnde niet geschied door een Kerkelijke vergadering, geen besluit kan worden genomen. Eindelijk wordt besloten, nadat de Synode in comité-generaal was vergaderd, de zittingen te verdagen tot Dinsdagmorgen. 10e Zitting op Dinsdag 12 September. Een voorstel A. Littooij c. s. waarin de vier voorstellen, welke Maandag der vorige week in zake de opleiding der predikanten waren inge komen, zijn geünificeerd, wordt, na gehouden discussie, met algemeene stemmen aangenomen. Dit voorstel luidt aldus: De Synode der Geref. Kerken in Nederland, gehoord en rijpelijk overwogen hebbende de door Deputaten aan de Kerken aangebodene concept-regeling voor de opleiding van Diena ren des Woords, het oordeel der Prov. Synoden met de desbetreffende voorstellenalsmede de toelichting der afgevaardigden, het rapport van Curatoren der Theol. School en de ver schillende gevoelens der adviseerende en stemhebbende leden evenals ten vorigen jare bij het tot standko- men der vereeniging van de Geref. Kerken, ook thans nog als haar oordeel uitsprekende, dat de Kerken geroepen zijn het beginsel te handhaven, om eene eigene inrichting ter opleiding van Dienaren des Woords te heb ben, ten minste wat de godgeleerde vorming betreft daarbij echter tevens erkennende, dat boven genoemde verklaring niet bedoeltlo. om het aloude Geref. beginsel van vrije studie te ver nietigen, noch ook 2o. om verandering te brengen in de Gerrf. wijze van Kerkelijke examinatie der aanstaande Dienaren des Woords, evenmin 3o. om iets te laten vallen van den eisch van wetenschappelijke ontwik keling, die steeds door de Geref. Kerken gesteld is, en ook 4o. niet om tegen te spre ken, dat de Vereenigde Kerken over de rege ling dezer zaak later, indien noodig, hebben te oordeelen overwegende, dat eenheid in de opleiding van de aanstaande Dienaren des Woords zooveel doenlijk moet bevorderd worden verklarendelo, dat zij onder «eigen inrich ting" verstaateene kweekschool van Dienaren des Woords, geheel en alleen van de Kerken uitgaande en door haar verzorgd en bestuurd, die de geheele opleiding kan geven, of, indien te eeniger tijd scheiding van de voorbereidende en de Theol. studiën geheel of ten deele noodig of nuttig mocht worden geoordeeld, ten minste voor de geheele Theologische vorming, dat is, de vorming door de wetenschappelijke studie der Theologie en de practische toebereiding voor de heilige bediening heeft te zorgen en 2o. dat de Theol. School, thans gevestigd te Kampen, die als de eigene inrichting der Christ. Geref. Kerk met hare fondsen aan de Vereenigde Kerken is .'overgedragen en door deze is overgenomen, de eigene inrich ting der Geref. Kerken is, en dat het in geenen deele de bedoeling is, deze op te heffen eindelijk daarnevens het verband handha vende, dat ten vorigen jare op de Generale Synode tusschen de Geref. Kerken en de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit is gelegd besluit lo. Den Deputaten, die de Kerken n deze zaak van advies gediend hebben, dank te zeggen voor de genomen moeite, maar met het oog op de in een breecfên kring van Kerken heerschende opvatting, dat dit advies in strijd is met den inhoud van een der be dingen, die ten vorige jare door beide Ker kengroepen zijn aanvaard, en met het oog op de spanning en onrust, die in veler gemoed heerscht, de Concept-regeling ter zijde te leggen 2o. Een Commissie te benoemen, die tijdens deze Synode voorstellen indient tot regeling van spoedeischende zaken 3o. Deputaten aan te wijzen, die in over eenstemming met het bovenstaande, en reke ning houdende met het te dezer zake te Amsterdam vastgestelde, aan de eerstvolgende Synode zullen hebben voor te stellen a. welke regelingen er te maken zijn tot meerdere gelijkmaking van studie en examina. b. welke voorziening in behoeften en welke wijzigingen van bestaande regelingen der Theologische School noodig zijn. c. op welken voet nauwer verband tusschen de Kerken en de Vrije Universiteit, inzonder heid hare Theologische Faculteit, tot stand kan komen. Overeenkomstig sub 2o. van dit besluit benoemt de Synode de professoren Wielenga en Rutgers en ds. T. Bos als commissie tot regeling van spoedeischende zaken. Een concept-instructie voor Deputaten tot correspondentie met de Hooge overheid wordt goedgekeurd. Overgaande tot de Diaconaliabesluit de Synode eenige harer leden uittenoodigen een volgende Synode te dienen met een trac- taat, waarin de dienst des Diakenschap s principeel wordt uiteengezet. Op een verzoek van de provinciale Synoden van Utrecht en Noord-Brabantom de krankenverzorging door de Kerken ter hand te nemen wordt besloten, wijl de mindere vergaderingen in deze zaak niet zijn gehoord en het boven genoemd tractaat ook dit onderwerp zal hebben te bespreken ditmaal niet in te gaan. Het overige van deze zitting is gewijd aan de behandeling van eenige zaken van tucht en geschillen. 11e Zitting op Woensdag 13 September In behandeling komt het rapport van depu taten voor de Geuerale kas ten behoeve van Emeriti-predikantenpredikants-weduwen en weezen. In het vorige jaar zijn bij een in komen van f 19,870.41 aan emeriti enz. 66 uitkeeringen gedaan ten bedrage van f 18,270.59. De uitgaven worden dit jaar bij 72 uit keeringen op 22,000 geraamd, daarentegen bedroeg bij den aanvang van het vorige jaar het saldo 1961.85 en thans slechts ƒ362.03. Met het oog op deze min gunstige verhou dingen zullen in een der volgende zittingen voorstellen worden ingediend. Op advies van de gisteren benoemde com missie tot regeling van spoedeischende zaken in betrekking tot het onderwijs aan de theo logische school te Kampen, wordt besloten de regeling, die op de vorige Generale Sy-

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3