Friesland tegenover de Evang. Ref. kirche aldaar. In Bentheim bleef men tot dusver vrij van de methodistische en rationalistische in vloeden, waartegen echter in Oost-Friesland de strijd moest aangebonden. Prof. de Cock antwoordt namens de Synode. Nadat Prof. Bavinck nog verslag heeft uit gebracht van de deputatie van Ds. Beuker en Ds. J. Bavinck naar de vergadering der kerken van Oost-Friesland op 31 Augustus 1892, wordt de discussie over de concept-re geling voor de opleiding van dienaren des Woords in de Gereformeerde kerken voortgezet. Staande de vergadering komt het antwoord in op het Donderdag verzonden telegram aan H. M. de Koningin en de Koningin-Re gentes. Het luidt aldus Gereformeerde, Kerken in Synode te Dordrecht. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op U hoogstderzelver dank over te bren gen voor de gelukwenschen Haren Majestei ten aangeboden. Adjudant van dienst, Van: de poll. Met het oog op de voorbereiding voor het dienstwerk op Zondag wordt de Synode ge schorst. 5e Zitting op Maandagavond 4 September. Nadat, op het einde der middagzitting van Vrijdag, door Prof. Kuyper, namens zijn mede-deputaten tot de concept-regeling voor de opleiding van Dienaren des Woords inde Gereformeerde Kerken, de door sommige leden tegen dit concept te berde gebrachte be zwaren waren besproken, heeft de Synode in deze zitting de discussie over het concept voortgezet en zijn een viertal voorstellen in gediend van de deputaten voor de concept regeling, van de deputaten der provinciën Groningen en Zeeland, van Ds. de Haas, en eindelijk van Dr. H. Franssen, terwijl door Ds. J. H. Feringa en K. Fernhout een aan tal amendementen op de bijlagen van het concept zijn ingekomen. Met het oog op het vergevorderde uur wordt de behandeling hiervan echter uitgesteld. Deze voorstellen luiden aldus Het voorstel lïosLittooij luidde «De Synode, die Concept-Regeling en het oordeel der Prov. Synodes met de voorstellen desaangaande, alsmede de toelichting der afgevaardigden, het Rap port der Curatoren en de verschillende gevoelens der adviseerende leden gehoord en rijpelijk overwogen hebbende, besluit: lo. de Concept-Regeling als zijnde in strijd met het Beding, dat van de zijde der Chr. Ge ref. Kerk is esteld en door de Ned. Geref. Kerken is aanvaard, at n.l. de Kerk geroepen is, ecne eigene inrichting tot opleiding barer leeraren te hebben, ten minste wat de Godgeleerde vorming betreft, ter zijde te leggen 2o. tot herstelling van het geschokte vertrouwen in de vastheid der bedingen van de vereeniging, alle misverstand en onzekerheid weg te nemen door de volgende verklaringen a. dat «.eigene inrichting" in voornoemd Beding blijkens de duidelijke bewoordingen, en in overeen stemming met de schriftelijke gedachtewisseling te 's-Hage en de vroeger over dat geschilpunt gevoerde onderhandelingen, inhoudt: eene kweekschool van bedienaars des Woords, geheel en alleen van de Kerken uitgaande en door haar verzorgd en bestuurd, die de geheele opleiding kan geven, en die indien te eeniger tijde scheiding van de voorbereidende en de theolologische studiën geheel of ten deele noedig of nuttig mocht worden geoordeeld, len minste voor de geheele «theologische vorming", dat is, de vorming door de wetenschappelijke studie der theologie en de practische toebereiding voor de heilige bediening, heeft te zorgen h. dat de Theol. School, thans gevestigd te Kam- Êen, die als de «eigene inrichting" der Chr. Geref. .erk met hare fondsen aan de vereenigde Kerken is overgedragen en door deze is overgenomen, de «eigene inrichtingvan de Geref. Kerken is en zal zijn. en dat daarom alle «regegelingen" betreffende deze School door de Generale Synode kunnen worden ge- wijzigd, voor zooveel dit haar noodig of nuttig zal voorkomen, mits altijd in overeenstemming met meer genoemd Beding; 3o. eene Commissie te benoemen, die, gelet op de voorstellen van de Prov. Synodes, en tevens op het Rapport van de Curatoren der Theol.School, staande deze Synode, zal hebben te overwegen en voor te stellen a. welke regelingen er te maken zijn tot meer- der® gelijkmaking van studiën en examina, volgens vlll van de Bepalingen, Art. 1, voornoemd; welke voorziening in behoeften en welke wijzi gingen van bestaande regelingen der Theol. School noodig zijn c. op welken voet het verband der Kerken met de Theol. Faculteit v. d. Vrije Universiteit moet worden verlengd, ingeval de Synode verlenging weuschelijk acht." Toen dit voorstel door Ds. Bos voorgelezen was, diende LHLuyper het volgende voorstel in De Synode van Gereformeerde Kerken in Nederland, van oordeel, dat de Kerken, ook bij de meest vol ledige erkenning yan het deugdelijk recht der uni versitaire opleiding, nochtans eene eigene inrichting ten minste voor de Godgeleerde o pleiding van aan staande Dienaren des Woords behooren te bezitten en dat wel op zulk eene wijze, dat het volledige zeg genschap over deze school onverkort en ongedeeld alleen aan de Kerken sta, en haar gewaarborgd blijve cunstuteerende dat reeds de Generale Synode van Amsterdam de Theologische School, thans te Kam pen gevestigd, als zoodanig aanvaard heeft overwegende dat eenheid in de opleiding van de aanstaande Dienaren des Wooi'ds zooveel doenlijk moet worden bevorderd, en dat voor dit doel in aan merking komt vestiging van de Theologische School en de Theol. fac. der Vrije Universiteit in eenzelfde plaats, en gelijkstelling van de eischen van toelating tot beide: overwegende alsmede, dat de voorloopige toestand, gelijk die door de Generale Synode te Amsterdam, voor wat de Theol. School aangaat, in het leven werd geroepen, ook thans behoort geregeld te worden be sluit lo. de Deputaten, die de Kerken in deze zaak van advies gediend hebben, dank te zeggen voor hare moeite, maar met het oog op de spanning en de on rust die in veler gemoed heerscht, op hun rapport geen conclusie te nemen 2o. te bepalen dat de studenten die hun eind examen aan de Theologische School hebben afgelegd, even als die van de Vrije Universiteit als candidaten in de theologie komen, het praeparatoire examen in de classe van hun domicilie zullen uileggen 3o. voor de Theologische School de thans geldende regeling tot op de eerstvolgende Synode te bestendigen; 4o. voor het praeparatoir examen vast te stellen de regelen als Bijlagj a aan dit besluit toegevoegd 5. met de Vrije Universiteit in onderhandeling te treden ter verkrijging van contractueel recht voor de kerken om confessioneel toezicht over geheel deze Univei'siteit uit te oefenen, en zulks voor wat de theol. fac. betreft op zulk een wijze, dat, voor zoo ver de Belijdenis aangaat, bij benoeming, sehorsing of ontslag van hoogleeraren de beslissing aan de Kerkerx stavoor welke onderhandelingen de Bijlage b als leidi-aad zal dienen: 6o. te benoemen zeven Deputaten die lo. in over leg met do Deputaten-Gui'atoi'en der Theologische School, de eerstvolgende Synode van consideratie en advies zullen dienen over hetgeen aan de Kerken te doen staat, om de eenheid der opleiding van de dienax'en des Woords te bevorderen2o. naar de lei draad, in Bijlage b aangegeven, met de Vereeni ging voor Hooger Onderwijs op Geref. gx-ondsiag over een nauwer verband tusschen de Kex'ken eix die Vereeniging zullen onderhandelen; en 3o. aan de eerstvolgende Synode de noodige voorstellen zullen doen, om voor de Theologische School tot definitieve vaststelling van statuten te geraken. Alsnu doet dr. Franssea het volgende voorstel De Generale Synode der Gei'ef. Kerken in Nederland, vex-gadert te Dox'drecht lo. de discussiën naar aanleiding van de concept regeling enz. gehoord hebbende; 2o. het beginsel, «dat de Kerken gei'oepen zijn eene eigene inrichting tot opleiding harer leeraren te hebben, ten minste wat de godgeleerde vorming betx-efty handhavende zoowel als het beginsel van vrije studie 3o. verklarende, dat de x'eeds bestaande Theologi sche School te Kampen buiten kijf als de eigen in richting te erkennen is 4o. alsnog zich niet uitsprekende over de vraag of de Theologische Faculteit eener Universiteit van de Kerken moet uitgaan 5o. overigens ter voorkoming van misverstand uitdrukkelijk beamende het calvinistisch beginsel, waarvan de Vrije Universiteit op Gei'eformeerden grondslag uitgaat n.l. dat de Heere God op ieder le vensterrein, ook dus op het terx-ein der wetenschappen te eeren zij; 6o. overtuigd van het wenschelijke, ja hoog nood zakelijke. om zooveel mogelijk eenheid te bi-engen in de opleiding der dienaren des Woords vooreerst met het oog op het betrekkelijk klein getal van we tenschappelijke ki-achten voor het onderwijs, door den Ileere God geschonken vervolgens ook in be trekking tot de te begeeren volledigen ineensmelting der Kerkenen eindelijk ook wegens de zoo hoog noodige besparing van te vermijden uitgaven, opdat andere werkzaamheden niet buiten noodzaak uit geldgebrek achterwege zouden blijven. 7o. de goede bedoelingen van de Deputaten, die de conceptregeling aangeboden hebben, volkomen huldigende, en zeer betreurende, dat door min voor zichtig geuitte aanmerkingen in de pers de Kerken beroerd zijn 8o. de overtuiging van Deputaten, dat de zelfstan digheid der eigen inrichting volkomen gewaarborgd blijft in de aangeboden concept-x'egeling, niet deelen- de besluit- de Deputaten voor de genomen moeite en den betoonde iiver dankende, en hen dechargee- rende, de aangeboden conceptregeling niet aan te ne men, doch: het Curatorium der Theologische School te Kampen op te dragen a. den studiëngang en de examina van de Theol. School te vei'gelijken mek wat in dezen aan de Vrije Universiteit gevonden wordt, om, indien hieruit mocht blijken, dat er verbetering zou zijn aan te brengen, deze ten spoedigste in te voeren. b. met (je Vex'eeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag in ovei'leg te treden, om, zoo moge lijk met deze tot overeenstexnming te komen over de plaats, waar de Theol. School en de Vrije Universi teit te vestigen zou zijn. c. met de Vereeniging voor Voorbereidend Univex*- sitairOnderwijs te correspondeeren in zake de littera, rische opltiding opdat door deze op gewenschte wijze daarin moch worden voorzièn, a. van een en ander, onder bijvoeging van de noodige voorstellen en concepten op de e. k. Generale Synode te rapporteeren, welk rapport vier maanden te voren aan de Kerken wordt rondgezonden. Ten slotte dient Ds. de Haas het volgende voor stel in *A. De Synode vaststaande in de overtixiging dat de Geref. Kerken hare eigen inrichting tot opleiding van Dicnai-en des Woords moeten blijven behouden en dat deze eigen inrichting belichaamd is in de bestaande Theol. School met dien verstande evenwel dat door deze overtuiging in geen enkel opzicht iets te niet gedaan wordt aan het recht tot opleiding van Dienaren des Woords, gelijk deze geschiedt aan de Theol. Faculteit der l*r\,e Universiteit. B. Waardeerende den arbeid der Deputaten voor de regeling tot opleiding van Dienaren des Woords, schoon nochthans naar het gevoelen der Synode deze mannen broeders hun mandaat in anderen zin hebben opgevat, dan de Synode des vorigen jaars volgens punt VIII van de algemeene bepalingeu dier Synode bedoeld heeft; en uit welken hoofde deze vergadering gehoord de rapporten van verreweg het meerendeel der Provinciale Synoden, alsmede lettende op de tot nu gevoerde discussion niet kan overgaan tot de aanneming als zoodanig van de concept-x-egeling tot opleiding van Dienaren des Woords. C. Onverbloemd en zonder eenige aarzeling uit sprekende dat zij, schoon geloovende, dat aan de Kerk van Christus naar den Woorde Gods en de Geref. Belijdenisschi'iften, de bewai'ing der waarheid is opgedragen, voor wat betreft de waarheid die naar de Godzaligheid is, en die dus valt binnen het kader der Heilige Godgelcei'dheid. nochtans, nevens dit heilige erf der Kerke Christi, de vrijheid van het terrein der wetenschap, gelijk deze in de Gerefor meerde Vrije Universiteit ten onzent aanvankelijk zich ontplooit, a'ls Souvex-ein in eigen kring geenszins wil belemmeren, doch integendeel in de warme be langstelling der Kerken blijft aanbevelen. Heeft D. voor wat aangaat het zakelijke van het thans aanhangige onderwerp, én met het oog op de te 's Hage tusschen de vroegere Kerkengroepen gemaakte bepalingen betreffende deze aangelegenheidén met het oog op voorgenomen regeling voor de opleiding van Dienaren des Woords in de Generale Synode te Amstei'dam het volgende besloten dat tot tijd en wijle de Theol. Faculteit van de Vrije Univei'siteit in verband gezet is tot de Gex-ef. Kerken in voege als bij de 163e175e sessie van de postacta der Sy node van Dordt 1619 omschreven isalsmede dat er op dit punt genoegzame eenstemmigheid in den boe zem der Geref. Kerkerx is gekomen, de opleiding tot den Dienst des Woox'ds formeel en materiëel te laten blijven wat zij tot hiertoe was, behoudens de te makerx bepaling a. dat de Theol. School in eenzelfde plaats met de faculteit der Theologie na onderling goedvinden tusschen beiden, ter bekwamer tijde zal gevestigd worden, en b. dat het px-eparatoir examen voortaan door de betrokken Kerkelijke Vergadexdngen zelve zal afge nomen worden. 6e Zitting op Dinsdag 5 September. Naar aanleiding van het door Prof. Noordt- zij uitgebracht rapport in zake correspon dentie met de Hooge Regeering besluit de Synode de hiertoe te benoemen deputaten te machtigen a. om, wanneer door het besluit van eenige kerk verandering zou komen in de bij de regeering berustende officieele lijst van de Gereformeerde kerken in Nederland, het be richt van zulk een besluit, reeds door de be doelde kerk zelve aan de regeering gezonden, van wege de gezamenlijke kerken bij Haar te bevestigen, met verzoek van mededeeling aan de gewestelijke en gemeentelijke autori teiten, nadat hun zal gebleken zijn, door offici eel bericht van de Classe waartoe de bedoelde kerk behoort, dat deze Classe zoodanig kerke- raadsbesluit heeft goedgekeurd b. om alle stukken die van de regeering bij hen inkomen, bestemd voor de gezamen lijke kerken, door in het Kerkblad" of ook anderszins aan die kerken mede te deelen c. om, in buitengewone gevallen van rouw of vreugde het koninklijk huis betreffende, betuiging van deelneming in naam der ker ken aan de hooge regeering te doen geworden. Aan de heeren Noordtzij, J, H. Donner en Rutgers, wordt opgedragen voor deze de putaten een concept-instructie te ontwerpen. Ds. E. Kropveld rapporteert in zake de Zending onder de Joden. Yan Augustus '9193 zyn voor deze zaak bidstonden in de Kerken gehouden, die trouw werden bezocht en zijn onder de Joden trac- taten en boekjes verspreid, o. a. een werkje »Uit duisternis tot licht." Jongelieden tra den op als verzamelaars en het Seminarie te Leipzig voor Zendelingen onder de Joden dat nog onlangs pastor Giessing naar Galatz en candidaat Harlinh naar Braïla zondwordt

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3