Uit Kerk en School. gereformeerde Kerken in dezelfde stad sa mengekomen, waar eenmaal, toen de Kerken in zoo grooten nood verkeerden, de Synode van 1618,19 vergaderde. Ook nu dreigen gevaren, ook nu waren dierbare belangen, zoo gewichtig voor den welstand en bloei en de toekomst der Kerken, gewichtig voor het welzijn van land en volk, te bespreken en te behartigen. Schenke de Heere nog als weleer eenen diep verbeurden zegen op dezen arbeid. Dat de Kerken in hunne afgevaar digden met ware verloochening van zich zei ven hebben gevraagd Heere wat wilt Gij dat wij doen zullen En worde de bede des apostels voor de Philippenzen ook aan onze Kerken meer en meer vervuld, tot eere van des Heeren hei ligen Naam Dat gij staat in eenen geestmet een gemoedgezamenlijk strijdende door het geloof des Evangelies. Hulsebos. CORRIGENDUM. De laatste zinsnede van de Schriftverkla ring in ons vorig nummer worde gelezen Kinderen! is het u reeds eene behoefte, dat die heerlijke belofte in Christus door het werk des Geestes aan u vervuld worde H. Uit het Genootschap. In het Synodaal Genootschap zal men den alouden naam van »Geref. Kerk" eens gaan handhaven. De goederen te hebben, is daar wel het hoogste, maar de oude naam is toch ook wat waard. Heeft men toch den ouden naam, dan is het immers voor ieder klaar, dat men »de Kerk der vaderen" is. Bij zoo'n ouden naam kan men zich zoo rustig neerleggen. Er is zoo iets oogverblindends in. De liefde voor den alouden naam Gerefor meerde Kerk," is in het Genootschap opge komen, sedert de Kerken, die het Genoot schap buiten de deur zetten, dien naam weer aannamen en de Regeering verklaarde, dat zij voortaan met die Kerken onder dien naam zal rekenen. Na dien tijd zijn tal van mannen van naam en tal van besturen om den ouden naam in de weer gekomen en de Synode van het Genootschap is letterlijk bestormd met adressen om bij de Regeering protest in te dienen tegen de erkenning der vereenig- de Christelijke Gereformeerde en Doleerende Kerken onder den naam van Gereformeerde Kerken. Maar, protest in te dienen bij de Regee ring is gemakkelijker aangeraden dan ge daan. Men leeft niet meer in 1834. En het zou goed mogelijk zijn geweest, dat de Haagsche Kerkvorsten van hun protest bij de Regeering weinig genoegen zouden be leefd hebben. Nu, dit begreep men in de Javastraat ook. En daaraan kon men zich toch voor het oog van geheel Nederland niet bloot stellen. Dat zou het ergste zijn. Dan zou het voor iedereen daghelder zijn, dat men bij de Regeering niet meer in tel is. Daarom moest er iets anders op bedacht worden. Dr- Bronsveld uit Utrecht heeft dat an dere uitgedacht. Voeg eenvoudig, zoo is de raad van dit lid der Synode, in het eerste artikel van het Algemeen Reglement enkele woorden in en gij zijt klaar. Tot nu toe luidde dit artikel aldusde Nederlandsche Hervormde Kerk bestaat uit al de Hervormde Gemeenten in het Konyikrijk der Nederlanden. Waalsche, Presbyteriaansch-Engelsche en Schotsche, zoowel als Nederduitsche. 4Z M 4 Voortaan zal het op raad van den Dr. Bronsveld dus luidende Nederlandsche Hervormde of Gereformeerde Kerk bestaat uit al de Hervormde of gereformeerdeGemeenten in het Koninkrijk der Nederlanden Waalsche, Presbyteriaansch-Engelsche, Schotsche zoo wel als Nederduitsche. Is nu inderdaad de aloude naam ge handhaafd Men moet lid van de Haagsche Synode zijn om het te gelooven. Vóór 1816 heette elke plaatselijke Kerk, die leefde bij de drie formulieren van eenig- heid, Gereformeerde Kerk. De Kerken, die in deze eeuw het Genoot schap van 1816 buiten de deur zetten, hebben elk voor zichdien alouden weer aangenomen. Maar van eene landseenheid, van eene lands- kerk, die Gereformeerde Kerk zou heeten en waarvan zij de plaatselijke afdeelingen zouden zijn, willen die Kerken zoo min nu als vóór 1816, iets weten. Het Genootschap van 1816 is echter juist zulk eene landskerk, ingedeeld in afdeelingen'. Het geheel heette tot nu toe Hervormde Kerkvoortaan zal het heeten Hervormde of Gereformeerde Kerk. De afdeelingen heetten tot nu toe Hervormde Gemeenten voortaan zullen zij heeten Hervormde oj Gereformeerde Gemeenten. Maar is nu de naam Hervormde of Gereformeerde Gemeente dezelfde als de aloude naam Gereformeerde Kerk Neen, neen men is er in het Genootschap nog niet. De naam Gereformeerde kerkis de aloude naam. Die naam is onze naam. De naam Hervormde of Gereformeerde Gemeenten voor eene afdeeling van eene landskerk,die Hervormde ofGereformeerdeKerk heet, is iets splinter nieuwsy uitgedacht in het jaar 1893, in den Haag, in de Javastraat, in het Synodaal paleis. Wij hebben en houden »den alouden naam. Gereformeerde Kerk" te Serooskerke, te Willemstad enz. en gunnen den splinter- nieuwen naam Hervormde of Gereformeerde Gemeente" gaarne aan de de afdeelingen van het Hervormde Kerkgenootschap. De oude naam is van de Kerken, die het Genootschap afsneden, zoo goed als de oude belijdenis, de oude Kerkregeering en het oude kerkverband. Het nieuwe is voor het Genootschap. Voor het Genootschap de volkskerk, de reglementen, de besturen, de nieuwe dwaal- leeringen en ook de nieuwe naam Hervormde of Gereformeerde Gemeente." Wolf. Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland te Dordrecht. Maandagavond trad voor een talrijke schare in de Westerkerk Ds. W. H. Gispen op, om de gemeente voor te gaan in de ure des ge- beds om een zegen af te smeeken over de werkzaamheden van de te houden Synode. Alvorens een zegen af te bidden sprak ZEerw. naar aanleiding van 2 Corinthe 5 13. Dinsdagmorgen te tien uur werd in de kerk aan het Kromhout alhier de eerste vergade ring van de Synode der Gereformeerde Ker ken geopend. Ds. de de Jonge van Dordrecht wees bij die opening in boeiende trekken op de overeenkomst van deze Synode met die van 1618, in weerwil van het sterk verschil dat beide vergaderingen onderscheidde. Na keuring der credcntiebrieven ging men over tot de benoeming van het moderamen. Ge kozen werden ds. van Andel tot Praeses, ds. B. van Schelven tot Assessor en tot Scriba's ds. Donner van Assen en ds. Fernhout van Dordrecht. Ds. van Andel aanvaardde met een korte toespraak het presidium, en noo- digde daarop de leden der Synode uit door het opstaan van hun zitplaatsen van hun onverdeelde instemming met de drie Formu lieren van Eenigheid te doen blijken. Van de 'ouitenlandsche kerken waren 6 afgevaardigden tegenwoordig, namelijk dr. G. Mathews, van Londen; ds. B. H. Joldersma en prof. N. M. Steffens, van de Geref. kerk in Amerikads. R. Moston en ds. W. B. Gardner, uit Schotlandds. L. Stroeven, uit Oost-Friesland, en ds. van Dorp, uit Bent- heim. Achtereenvolgens weiden daarna de rap porten van de deputaten voor correspondentie met de buitenlandsche kerken van de de zerzijds naar het buitenland gezonden afge vaardigden van de hulpbehoevende kerken en van de kerken van meer vaste formatie, behandeld. Voorts werd de zaak van Koot wijk geregeld, en ten slotte naar aanleiding van een voorstel in de Synode van Overijssel, een interesante discussie gevoerd over het kerkelijk taalgebruik. Dit moest, zoo bleek het algemeen gevoelen, vrij blijven, alleen moest men in officieele stukken zich wachten voor het gebruik van uitdrukkingen, die aan de ééne wijze van reformatie boven de andere voorkeur gaven. 2e Zitting op Woensdag 30 Augustus. Op voorstel van haar praeses ds. J. van Andel benoemt de Synode een Commissie voor het opstellen van een instructie voor de putaten tot correspondentie met de buiten landsche kerken en eene dergelijke voor de putaten met nog niet aangesloten gereformeer de kerkformatiën en draagt aan ds. P. J. W. Klaarhamer op een kort verslag voor het »Kerkblad" te maken. Vervolgens worden commissies benoemd om der Synode van praeadvies te dienen over de ingekomen rapporten in zake de generale kas ten behoeve van emeriti-predikanten, we duwen en weezen urgente huishoudelijke be palingen diaconalia waaronder de kranken- verzorging de grensregeling van verschillen de plaatselijke kerkende correspondentie met de hooge regeeringen de zending. Ver der brengt ds. Neijens rapport uit omtrent den toestand der theologische school over 1892-9 voor welke prof.Wielenga, ook na tweemaal be noemd te zijn aan de theologische school te Grand-Rapids, mocht behouden blijven, ai moest zij een ander docent, dr. A. Reining, ook aan Pretoria in Transvaal afstaan. Het aantal studenten bedraagt 126, terwijl 18 hunner bij de Gereformeerde kerken beroep baar werden gesteld. In overleg met het cu ratorium der school trad prof. Noordtzij in Mei uit de Ned. Am. land- en emigratie- maatschappij, terwijl datzelfde curatorium de concept-regeling voor de opleiding van diena ren des Woords, niet in overeenstemming acht met de bedingen der Synode te Leeu worden in 1891 gehouden. Aan dit rapport is een negental voorstellen gevoegd, die later in behandeling zullen komen. Dr. Schot rapporteert omtrent een peremp- toir-examen, den 23 Aug. 1892 in Friesland gehouden, en ds. P. J. W. Klaarhamer over het verband der theologische faculteit in de Vrije Universiteit met de kerken. Deputaten voor deze zaak hebben de colleges in deze faculteit onderscheidene malen bezocht en ach ten het onderwijs, zoowel met het oog op de eischen der wetenschap als de behoeften der kerk, volkomen voldoende. Eindelijk komt in behandeling de concept regeling voor de opleiding van dienaren des Woords in de Gereformeerde kerken. De deputaten lichten de voorstellen hun ner provinciale synoden, naar aanleiding van dit concept ingediend, toe, waarop het con cept in discussie komt en prof. Bavinck in een breede uiteenzetting vau de bedoeling zijner medeopstellers eenige algemeene beden kingen tegemoet komt. Se Zittihg op Donderdag 31 Augustus. Ook ds. Vos van de Holland Christian Re formed Church of North America, nam als de- putaat zijner kerk aan de Synode deel. De discussie over de concept-regeling voor de opleiding van dienaren des Woords in de Gereformeerde kerken wordt voortgezet. Wordt besloten met het oog op het heug lijk feit van dezen dag, het volgend tele gram te verzenden Aan II. M. de Koningin en de Koningin Regentes.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3