N.B. Toegang tot de Conferentie hebben alle ambts dragers en leden van de Gereformeerde Kerken. Of de 'toegang nog ruimer zal worden gesteld, staat ter beoordeeling van de Conferentie zelve. De diaeoniën der Gereformeerde Kerken in de Clas sis van Middelburg worden verzoent twee Broeders als stemhebbende afgevaardigden te bencfemen. Het is voldoende, wanneer deze Broeders of hunne secun di bij den aanvang der vergadering hunnen naam teekenen op de presentielijst der afgevaardigden. De afgevaardigden worden verzocht de vragen hunner respectieve diaeoniën kortelijk in te leiden. Rooken is alleen geoorloofd in de pauzen. I. Opening van wege de saamroepende diaconie der Gereformeerde Kerk te Serooskerke B. door Ds. J. Hulsebos van Vlissingen. II. Lezing der presentielijst, verkiezing van een rnoderaraen. III. Referaat van Ds. W H. Oosten van Middel burg over de Ziekenverpleging. IV. Behandeling der vragen I en vervolgens. Pauze van één uur tot half drie. V. Referaat van Ds J. Gommer van Grijpskerke over Diakonie en Staatsarmenzorg. VI. Behandeling der nog overige vragen. Vil. Omvraag. VIII. Stoffelijke aangelegenheden. IX. Bepaling der volgende classikale diaconale Conferentie. X. Resumtie der notulen. Sluiting der Confe rentie. Diakenen der Gereformeerde Kerk te Serooskeike B. D. Tavenier, Scriba. Serooskerke, 21 Aug. 18/3. V It A ii F X. 1. Kan er in de classis Middelburg iets gedaan worden omtrent Christelijke Ziekenverpleging Middelburg B. 2. In hoever moet de Kerkekas gescheiden wor den van de Armenkas. Middelburg B. 3. Mogen de gaven van den openbaren eeredienst en die der armen in ééne kas vloeien Of, moet de diaconie eene kas onder eigen beheer hebben? Vlissingen B. 4. Hoe te handelen met hen, die niet met de Ge reformeerde Kerk instemmen en toch hulpbehoevend zijn. Serooskerke B. 3. 6. Wat moeten diakenen doen, zoo zij in huisgezinnen komen, waar de man ofschoon volko men instaat om voor zijn gezin den kost te verdienen, hardnekkig weigert eenig werk te verrichten En hoe moet aan zulk een gezin door diakenen onder steuning worden gegeven Serooskerke B. 7. Hoe te handelen met degenen, die het zij door zorgeloosheid, hetzij door drukkende omstandigheden in schuld zijn geraakt Indien voldoening geoordeeld wordt of dan de di aconie dit doen moet aan den huisvader of wel aan den rechthebbende Oostkapelle. 8. Wat heeft de Diaconie te doen met leden, die in tinantieelen nood verkeeren door wettige omstan digheden Vlissingen B. 9. Of ook leden, die eigendom bezitten, van de diaconie kas ondersteund mogen worden Oost- en West-Souburg. 10. Hoe te handelen met personen, die eenig mid del van bestaan hebben. Vrouwepolder. 11. In hoever ligt het op den weg der diaconie om woningen te bouwen tot leening van de armen en wat zijn de middelen daartoe Vlissingen B. 12. Mag een diaken deel hebben of in eigendom bezitten gebouwen, waarin vergunning wordt uitge oefend? Vlissingen B. Vacaturebeurten in de Classis Klundert. Breda October (ofSeptember en October) Ds. J. H. Feringa. December (ofNovem ber en December) Ds. M. Ouendag. Moerdijk 3 Sept. Ds. A. Voogel. 17 r Ds. A. L. Ruijs. 1 Oct. Ds. J. H. Feringa. 15 Ds. M. Ouendag. 29 Ds. J. H. Feringa. 12 Nov. Ds. A. Voogel, 26 r Ds. J. H. Feringa. 10 Dec. Ds. M. Ouendag. Ingevolge opdracht der Classis FERINGA, Scriba. Has van emcrithchc predikante» predikant wcdiiwca cu weezen. Ontvangen gein. Diutcloord f21,95. De lierken van X-Brabant worden ver zocht hare collecten voor bovengenoem de Kas te zenden aan Ds. Goedblocd te Nicuwcndijk die als secundus de plaats inneemt van ondcrgcteckcude bij zijn vertrek naar lloogevecu. C. S. ROSS. Gewone Vergadering der Gerei. Kerken in de Classis Klundert op Dins dag 22 Augustus 1893. De vergadering wordt geopend met het zingen van ps. 119 vers 3, waarna de voorzitter Ds. M. Ouendag voorleest I Corinthe 3 en. voorgaat in gebed. Hij benoemt de BB. Ds. A. L. Ruijs en Oual. A. L. Knook tot het nazien der credentiebrieven, die nadat de kostendeclaratiën zijn ingeleverd en de korte prcdicatië een plaats onmiddelijk achter de notulen ^lezing heeft bekomen) blijkens Rapport der commissie in orde bevonden zijn. Aanwezig zijn als gastenDs. H. J. Binnema, Oual.G. Bax en Diaken H. van der Put en mei keurs'emmen De Bedienaren des YVoords A. L. Ruijs, M. Oueidag, A. Schouten, A. Voogel en J. H. Feringa en de OuderlingenW. van de Waal, 'L. Michael, S. Vroon, C. J. Hendriks, «J. W. ^ax, A. P. Ardon, C. Maris Az., en A. L. Knook. Een Oudl. van Moerdijk ontbreekt. En primus ên secuudus bleken bij onderzoek wettig verhinderd. Met goedvinden der Claris wijst de Praeses tot Scriba aan Ds. J. H. Feringa en tot Assessor Ds. A. Schouten. Op verzoek van uen Scriba geschiedt de voorlezing der notulen door den Scriba der vorige Classe, zij worden zonder aanmerking goedgekeurd met harte lijke dankzegging. Vooraf heeft de Praeses een woord van hartelijk welkom gesproken tot Ds. A. Voogel van Dinteloord, die voor de eerste maal de vergadering dezer kerken bijwoont. Ds. Voogel beantwoordt deze toespraak met een ernstig woord van toewijding. Naar aanleiding van de notulen wordt uitgelegd dat met het oog op de Generale Synode de Classis moest vervroegd worden. En voorts een enkele op heldering gevraagd en gegeven. Besloten wordt, alsnog op plaatsing van de op den Zendingsdag ge houden referaten in de Zuider Kerkbode aan te dringen 'en deze zaak aan Ds. A. Schouten opge dragen. Hierna houdt Ds. A. L. Ruijs de *korte predicatie" over Joh. 3 16, die met zeer veel genoegen wordt aangehoord en tot eenige bespreking aanleiding geeft waarop voor de volgende Classis, door de Kerk van Fijnanrt aan Ds. J. H. Feringa wordt opgegeven 2 Corinthe 5 19. Gerapporteerd wordt nu aangaande de approbatie der beroeping van Ds. A. Voogel, door Ds. A. Schou ten aangaande de gehouden Provinciale Synode na mens BB. A. C. van Drimraelen door Ds. J. H. Ferin ga, en over den aankoop van Goederen en de verdere belangen van den arbeid te Geertruiden berg door Ds. A. Schouten. Voor approbatiën en losmakingen worden aange wezen de kerken van Moerdijk en Zevenbergen. En voor het Provinciaal Iniormatiebureau Ds. M. Ouen dag te Zevenbergen. Inzake Schoolstichting te Moerdijk wordt op de hooge noodzakelijkheid gewezen en een weg gezocht. Eindelijk wordt eenparig- besloten, af te wachten de behandeling der Huishoudelijke Bepalingen op de a. s. Generale Synode. Hierna neme Moerdijk het initiatief en raadplege met Klundert. Eerst daarna kome de vraag of deze zaak nog ter Classe zal komen. Voor kennisgeving wordt aangenomen een missive der Classis Sneek. Een voorstel om een Deputaat te benoemen ter herinnering aan een inning ot van de Classis-Col- lecte wordt ingetrokken. Herinnerd wordt, DAT IN SEPTEMBER MOET GECOLLECTEERD WORDEN VOOR DE EMERI TI-PREDIKANTEN EN PREDIK ANTS-WEDU- WEN EN WEEZEN EN IN OCTOBER VOOR DE VRIJE UNIVERSITEIT. Hierna wordt de morgenzitting met dankzegging gesloten door Ds. A. Schouten. De middagzitting wordt met gebed geopend door Ds. A. L. Ruijs, nadat gezongen is psalm 100:4 Hier na geschieden de geldelijke regelingen, waarbij de geldelijke verlegenheid van eene kerk besproken wordt. Besloten wordt, dat Deputaten voor Hulpbe hoevende kerken een extra-collecte zullen uitschrijven en dat deze kerk zich voortaan zal onthouden van het doen optreden van oefenaars zoolang niet in de andere uitgaven voorzien zij. Dat f 100.bij omslag bijeengebracht worde, binnen 14 dagen te zenden aan Br. K. Dane Czn, te Oudemolen (Willemstad,) en men voor hetgeen dan nog mocht ontbreken zich zal wenden tot de Provinciale Depu taten voor Hulpbehoevende kerken. Vervolgens geschiedt de rondvraag naar Art. 41 K. O., die tot enkele vragen en besprekingen aan leiding geeft. Met de rondvraag over den Zendingsarbeid der Kerken wordt besloten de a.s. Gen. Syn. af te wachten maar blijkt tevens vooruitgang in deze in de kerk van Fijnaart. Nog geschiedt de rondvraag inzake den toestand der nog niet ontkomen kerken en wordt een kleine wijziging gebracht in de grensregeling tusschen Zevenbergen en Moerdijk, behoudens nader goedkeuring van eerstgenoemde kerk. Samenroepende Kerk zij Breda; tijd: Woensdag 1 November plaats Klundert. Voor toepassing van Art. 43 K. O. is geen aanlei ding. De regeling der vacatuurbeurten wordt opge dragen aan de leden van liet Modcramen. Op ver zoek des Voorzitters sluit Ds. J. H. Feringa met dankgebed. Namens de Classis J. H. FERINGA, Scriba. Dat gij staat in eenen geest, met een gemoed gezamenlijk strijdende door liet geloof des evan gelies. Philipp. I 27 b. Het is volkomen naar Gods Woord, dat de geloovigen niet alleen in de plaats hunner inwoning te zamen in kerkelijke gemeenschap leven, maar dat er ook tusschen de geloovi gen aan verschillende plaatsen samenleving, gemeenschap, correspondentie zij. Er liggen banden, die niet mogen worden verloochend. Er zijn gaven en krachten, waarmede men elkander dienen en sterken moet. Er is eene roeping, om ook door onderlinge ontmoeting en samenwerking de eenheid van het lichaam van Christus te belijden en met eenen een- parigen schouder den Heere te dienen en te verheerlijken. Gemeenschappelijke nooden, gemeenschappelijke roeping in den strijd, die de Kerken hebben te strijden onder de ver schillende tijdsomstandigheden, nopen om elk anders aangezicht te ontmoeten, terwijl hier eene Kerk in nood is en dient geholpen, el ders het broederlijk vermaan en opzicht noo- dig is, opdat hetgeen kreupel en verdraaid is, niet verderve maar veeleer genezen worde. Ook is het zoo noodig, dat er onderling over leg zij, wat betreft den dienst des Woords en de ontwikkeling van gaven voor het herders ambt, opdat de Kerken gesticht, opgebouwd en niet ondermijnd of verstrooid worden. De Kerken, die in elkanders nabijheid zijn, ko men daartoe veel malen samen. Dit ligt in den aard der zaak, aangezien hun samenko men door hunne afgevaardigden gemakkelijk gaat en niet kostbaar is. Het zijn de classi- cale samenkomsten. Maar ook de gemeenschap met verder af liggende Kerken dient onderhouden te worden. En zoo hebben wij vergaderingen, die alle Kerken van eene provincie omvatten. Zij dragen den naam van Synoden. De Kerken vaardigen daartoe door middel der classicale samenkomsten af. De synodale samenkomsten zijn uit den aard spaarzamer dan de eerstge noemde. Doch nog verder reikt het broederhart en het broederoog. Er is een samenleven met de Kerken door het gansche land. En dit moet zich uiten op eene algerneene synode, ook wel generale of nationale genoemd. En hier ligt nu wel in zekeren zin de grens van het openbaren der gemeenschap hier op aarde, maar, dat de eenheid van Christus lichaam door geen berg of zee, hoe hoog, hoe breed, wordt opgeheven, blijkt uit de afgevaardigden van Kerkengroepen uit den vreemde, één met ons in Belijdenis, overbrengende berichten en broedergroeten en zitting nemende in het midden der generale Synoden. Nu worde voor alle dingen in het oog gehouden, dat zonder de leiding des Heiligen Geestes al deze samenkomsten niets vermo gen, ja tot schade zouden zijn, en dat zij dus in diepe afhankelijkheid van den Heere moe ten worden gehouden, maar toch ook als middelen, die Hij heeft verordend en wil ge bruiken tot stichting Zijner Kerk en alzoo tot eere Zijns Naams. Steeds worde ook in het oog gehouden, dat deze samenkomsten vergaderingen van Kerken zijn, en de Kerken daar geacht wor den te spreken, te beraadslagen, te besluiten. Het woord meerdere vergadering voor ^las- sis, Synode enz. duidt alleen op het meerder aantal Kerken, aldaar vertegenwoordigd. En de genomen besluiten zijn alleen bindend voor de Kerken, voorzoover zij geheel overeenkom stig den Woorde Gods zijn. Deze vergade ringen hebben ook geen blijvend karakter. Zoodra de werkzaamheden zijn afgehandeld, gaan de afgevaardigden wederom uit een en hebben hunne taak volbracht, zoodat wij geene predikanten of ouderlingen hebben, versierd met blijvende titels als lid der Sy nodepresident der classis of dergelijke. Wat de werkzaamheden betreft, is dit de algerneene regel, dat eene meerdere vergade ring zich bezig houdt met de belangen, die de Kerken samen hebben en met datgene, wat in kleineren kring niet konde worden afgedaan. Het is noodig, dat het groote gewicht der meerdere vergaderingen wederom door Gods volk worde gevoeld en des Heeren zegen daarover ootmoedig worde afgesmeekt. De gereformeerden waren langen tijd en zijn nog voor een deel verstoken van meerdere verga ringen, want wat zich onder de organisatie van zestien met den naam van Synode siert, is niets dan een onbijbelsch, overheerschend bestuur. Daarvoor konde niet gebeden wor den, wat men daartoe ook heeft gedaan. Doch nu het den Heere in Zijne ontfer ming behaagtZijn zoo verafgeweken volk weer rechte inzettingen te geven, dat dit dan niet onopgemerkt blijve, maar dat het gere formeerde volk ook in het kennen en waar- deeren van en in het ootmoedig gebed voor de meerdere samenkomsten schuldbelijdend wederkeere tot Zijnen God. Dezer dagen is de generale Synode der

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 2