Uit Kerk en School. daartoe aandrijft, is (afgezien van kleine bizonderheden en bijomstandigheden) ten hoogste aanbevelenswaardig. Het Concept der Deputaten komt ons voor aan de The ologische School een groote winste te bieden, die slechts door groote opwinding of door onwetendheid kan voorbijgezien. De weg van Br. Ploos echter schijnt ons een weg, die nog uitnemender is. De Ker ken zijn onzen grijzen Broeder grooten dank schuldig voor zijn arbeid. Fbringa. Nog eens de concept-regeling. Zoo iets nu duidelijk is, dan is het dit, dat in de Gereformeerde Kerken op het oogen- blik, ieder eene eigen inrichting tot opleiding van Bedienaren des Woords nebben wil. De deputaten volstrekt niet minder dan iemand anders. Maar daarmee is nog niet gezegd, wat ook nooit bedongen werd, dat die eigen inrich ting nu juist de Theologische School U Kampen wezen moet. En daarmee is ook niet gezegd, dat de inrichting, die voortaan de eigen in richting der Kerken wezen zal, niet in ver band mag gebracht worden met de Theolo gische Faculteit der Vrije Universiteit. Wat echter ook duidelijk is, is dit, dat de regeling welke de concept-acte voorstelt, bij verreweg de meeste classikale en provinciale vergaderingen er niet in wilde. Wij hebben ons daarover met velen ver wonderd en hebben veel van wat tegen de concept-acte is ingebracht, *ïfceer onbillijk ge vonden, maar hoe men zich ook verbazen moge over veel wat tegen die concept-acte is ingebracht, een feit blijft het de concept- acte wilde er bij de meeste kerken niet in. Moet nu de concept-regeling maar door de Synode ter zijde gelegd worden Moet bij die vergadering dit stuk nu maar niet eens meer in behandeling komen Sommigen zouden het gaarne zoo zien. En als wij de namen nagaan van hen, die afge vaardigd werden ter Synode, dan vreezen wij, dat ook onder deze niet weinigen zijn, die het dien kant zoeken uit te sturei.. Het is echter te hopen, dat het dien kant niet uit zal gaan en, dat de concept-regeling wel degelijk aan de orde zal komen. Of, als de Kerken nu waarlijk dit concept niet in behandeling wilden nemen, zouden zij dan den broeders deputaten niet een slag in het aangezicht geven? Aan deze broeders werd dit werk te Am sterdam een vorig jaar opgedragen. Zal men nu tot hen durven zeggen gij verstondt zoo weinigwat gij doen moesten gij leverdet zulk slecht werk dat het niet eens in behandeling kan komen t Als de Kerken eens zoo deden, zouden zij dan tegelijkertijd zich zei ven ook niet een slag in het aangezicht geven Te Amsterdam hebben de Kerken dit werk aan de broeders Bavinck, van Goor, Kuyper, Negens en van Schelven opgedragen. Deze mannen, bij de Kerken goed bekend, hebben zij geschikt geacht om op het stuk der op leiding voorlichting te geven. Zullen de Ker ken nu van achteren gaan zeggen eigenlijk is de Synode van 1892 dwaas geweestvoor dit werk had zij andere mannen moeten aan wijzen Waarlijk de raad om de concept-regeling niet eens in behandeling te nemen, is al zeer onhandig. Daarby, wat helpt niet in behandeling nemen Alsof deze zaak toch niet zal blijven roe pen om afdoening. En als dat zoo is, is het dan maar uiet beter terstond de hand aan het werk te slaan, dan uit te stellen, tijd te verliezen en de Kerken op te houden op eenen weg, waarop nog zooveel moet gedaan worden Houde men ook maar in het oog, dat tweeërlei opleiding de samensmelting onder Kerken krachtig tegenwerkt. Zoolang er toch twee inrichtingen zijn, van welke de Kerken haar leeraars krijgen, inrichtingen tusschen welke niet het minste verband bestaat en waarvan de eene meer de liefde heeft van het eene deel der Kerken en de andere van het andere deel der Ker ken, zal het met de samensmelting niet hard opschieten. Dit is zoo duidelijk, dat een kind het wel begrijpen kan. Daarom is het zoo te wenschen, dat er van niet in behandeling nemen op de Synode zelfs geen sprake meer wezen zal. Integendeel moge dit concept eens ter dege besproken worden. Het is het in elk opzicht waard. Is men het er niet mee eens, goeder kunnen voorstellen tot wijziging worden ge daan er kunnen allerlei wijzigingen worden aangebracht. En dan kan er iets uit groeien, dat niet meer bevat de inzichten en wenschen der deputaten, maar de inzichten en wenschen der Kerken zelve. Zoo doende komen wij dan vooruit en is er hoop, dat welhaast weggenomen zal zijn een groot bezwaar voor de samensmelting van vele Kerken. Maar neemt men de concept-regeling niet eens in behandeling, dan wordt ten eerste de Synode tot eene partij-Synode verlaagd en ten tweede de tweeheid van inrichting, die alsdan bestaan blijft al zegt men ook dat men die tweeheid later zal zoeken weg te nemen zal niet nalaten tot groote schade te zijn voor de Gereformeerde Kerken. Gewichtige zaken zullen door de a. s. Synode behandeld moeten worden. Eene der gewichtigste is zeker de zaak dezer concept regeling. Mogen de Kerken, de broeders die aange wezen werden om ter Synodale vergadering haar te vertegenwoordigen, in het gebed gedenken. Mogen deze broeders ontvangen wijsheid, die van boven is. Als het den Heere believen moge, die wijsheid te geven, dan zal zeker ook deze Synode ons meer dan ééne verrassing brengen. Wolf. Beroepen te Oude Wetering c. a. A. M. Donner te Assen. Te Alkaar J. Breukelaar, te Niimegen. Te Zuidbroek P. Bos, te Be- dum. Te Oude-Nijemirdum c. a. J. Kool, te Meeden. Te Maassluis (B) Ds. W. H. Oosten, te Middelburg. Aangenomennaar Alphen aan de Rijn door M. Schuurman te Enschede A. Naar Rid derkerk door W. Verhoef Cand. aan de Vr. Univ. Door de Classis Dordrecht is met goed gevolg peremptoir geëxamineerd Dhr. F. Ha- verkate cand. Art. 8. D. K. en beroepen pred. te Giessen-Nieuwkerk. Middelburg, 8 Augustus. In het daartoe zoo geschikte Kerkgebouw in de Lange Delft vergaderden heden wederom de Gereformeerde Kerken der Classis Middelburg. De achttien Kerken waren door 35 afgevaardigden ver tegenwoordigd. Te half tien ure nam de praeses van den Kerkeraad der saamroepende Kerk, ds. Gom- mer van Grijpskerke, het woord. ZEw. ver zocht te zingenpsalm 86 8, las daarna Hebreen XIII: 115 en ging toen voor in het gebed. Nadat de credentiebrieven waren nagezien, aanvaardde ds. S. de Jager het presidium, terwijl ds. E. J. de Groot tot Scriba en de predikanten Littooij en van de Velden tot assessoren werden benoemd. Daar het agendum voor deze vergadering in vergelijking van dat der vorige klein was te noemen, kon de Classis zich nu bezig houden met het nemen van maatregelen tot een geregeld en getrouw houden der collecten. In deze zaak werd eene uitgebreide commis sie benoemd. Hierop kwam aan de orde de vraag naar art. 41, waarbij kon worden geconstateerd, dat een grensverschil tusschen Koudekerke en Vlissingen bevredigend was opgelost. Bij het rapport in zake hulpbehoevende Kerken werd het aan de Kerken nog eens herinnerd, dat er twee malen 's jaars moet worden gecollecteerd voor de hulpbehoevende Kerken in de classis, eenmaal daarenboven voor de hulpbeh. Kerken in de provincie. De eerstgenoemde collecten ontvangt Ds. Oosten, de laatstgenoemde ouderling A. Ge- schiere van Grijpskerke. Belangrijk was het rapport in zake tucht oefening bij gedwongen huwelijken. De vrucht van het leerzaam rapport en daarop gevolgd debat werd in eenige kern achtige stellingen saamgevat, die als leiddraad voor de kerkeraden kunnen dienen. De afgevaardigden ter provinciale Synode brachten kortelijk rapport uit. Hierop volgde de behandeling van eenige voorgestelde vragen, waarvan vooral eene, de toelating tot het Avondmaal betreffende van iemand, die door zijne betrekking verplicht was Zondagsarbeid te verrichten, tot eene langdurige en zeer ernstige bespreking aan leiding gaf. Bij de omvraag werd aan eene Kerk toe gestaan in een zeer treurig geval tot den tweeden trap van Censuur over te gaan. Samenroepende Kerk voor de volgende classis zal zijn Oost-West Souburg. Te ongeveer zeven uur werd dit broeder lijk samenzijn onder aanroeping van Jeho vah's Naam gesloten. X. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoording der Redactie.) Geachte Redactie In de Kerkbode van 23 Juni 11. heeft het mgne aandacht getrokken, dat in het verslag van de Provinciale Synode te Goes gehouden, ook nog Wagenborgen vermeld wordt. In genoemd verslag toch staat Vanwege de provinciale kas voor hulpbehoevende krank zinnigen, idioten en doofstommen kunnen ook ondersteund worden verpleegden in 't Huis van Barmhartigheid te Wagenborgen." Met blijdschap nam ik kennis van dien maatregel, maar ik hoop ook tevens tot blijdschap van velen, dan ook nu mede te deelen, dat Wa genborgen weldra een afzonderlijk idiotenge- sticht krijgt. De voorbereidende maatregelen zijn al getroffen en als de Heere met ons is, gelyk wij mogen vertrouwen, dan zal wel licht dit jaar nog zulk een idiotengesticht gebouwd worden. Zijn er dan zulke onge- lukkigen ze kunnen naar Wagenborgen gezonden worden, om hier liefderijk verpleegd te worden. We hopen dat de belangstelling der Kerken in het Zuiden voor dit aanstaand Idiotengesticht niet gering zal zijn. Elke gereformeerde Kerk kan gerustelijk zijne on- gelukkigen hierheen zenden, zooals dan ook velen reeds deden. Onze gestichten staan ook vermeld in het Handboekje ten dienste der Geref. Kerken in Nederland. Wagenborgen biedt reeds aan meer dan honderd ongelukkigen een toevluchts oord en een verplegingsplaats aan, onder welke verpleegden zich ook reeds idioten bevinden. Maar voor die ongelukkigen zal nu een afzonderlijk gesticht gebouwd worden. De Heere Zelf heeft daartoe op wonderlijke wijze den weg geopend. Zendt dan uwe on gelukkigen en steunt ons in den nieuwen arbeid, die weldra hier zal worden begonnen, als een werk door den Heere Zelf ons aan gewezen. Bizondere conditiën kunnen nu nog niet vermeld worden. Het doel van dit schrij ven is om nu de aandacht reeds op het a.s. Idiotengesticht te Wagenborgen te vestigen, waartoe wij eigenlijk aanleiding vonden in de verblijdende mededeeling in 't verslag der prov. Synode, welke mededeeling we in 't begin van ons schrijven hebben aangehaald. Is het ongetwijfeld veel waard een goede verpleegplaats voor ongelukkigen te hebben laat, nu weldra voor idioten zulk een ver pleegplaats tot stand komen, ook dat a. s.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3