«oo mogelijk door een eigenhandig schrijven van den afwezige. Indien de helft der leden niet tegenwoordig is, kan de Kerkvisitatie niet gehouden worden. 7. Naar onderling goedvinden doet een der visita toren de onderzoeking, terwijl de ander aanteekening houdt van het voornaamste, dat wordt geantwoord, enz- In de Gemeente, waartoe een der visitatoren be hoort, neemt (leze plaats onder de leden des Kerke- raads en vervult de ander de fünctiën van beiden. II. Vragen te doen aan den vollen Kerkeraad. 1. Wordt op den dag des Heeren geregeld twee maal gepredikt en worden de stoffen genomen zoowel uit het Üude- nis uit het Nieuwe Testament Geschiedt de prediking eenmaal naar den Catechismus in zijne volgorde Zijn de predikatiën, die gelezen worden, schriftmatig? 2. Worden de Sacramenten bediend overeenkomstig Gods Woord, naar de Formulieren der Kerk en hare Kerkenordening 3. Wordt er getrouw huisbezoek gedaan 4. Worden de catechisatiën geregeld gehouden en bezocht? 5. Welke leerboeken worden bij het catechetisch onderwijs gebruikt 6. Ontvangen de kinderen schoolonderwijs over eenkomstig den eisch van hunnen Doop 7. Worden de formulieren van eenigheid onder teekend door den kerkeraad en ook door de schoolmeester. 8. Geschiedt de jaarlijksche aftreding en verkiezing van ouderlingen en diakenen naar kerkenorde 'J. Hebben de kerkeraadsvergaderingen geregeld plaats naar kerkenorde 10. Worden alle kerkelijke zaken kerkelijk be handeld 11. Geschiedt er vóór elke Avondsmaalviering censura morum 12. Wordt de kerkelijke tucht onderhouden 13. Worden zij, die nalatig zijn, in het vieren van het Avondmaal opzettelijk bezocht en vermaand 14. Worden de kranken en huiszittenden getrouw bezocht 15. Worden de huwelijken kerkelijk bevestigd 16. Wat is te getuigen van het geestelijk, zedelijk en kerkelijk leven in de gemeente 17. Treden er geene onbevoegde personen voor de Gemeente op 18. Hoe worden de weezen verzorgd 19. Wat, wordt gedaan voor de uitbreiding van •Gods Koninkrijk in eigen ongeving en daarbuiten? 2('. Is de 'Kerkeraad getrouw in het houden der collecten waartoe door meerdere vergaderingen is besl ütn 21 Wrden de collecten in tegenwoordigheid vau den predikant of van een of meer ouderlingen geteld 22. Worden do gelden der Kerk ordelijk gead ministreerd 23. Geschiedt er dubbele aanteekening van alle ontvangsten en collecten 24. Worden de handelingen des Kerkeraads ge trouw opgeteekend 25. Is er een dubbel Doop-, Lidmaten- en Huwe- lijksregister? 26. Worden de voornaamste ingekomen stukken zorgvuldig bewaard en wordt er copie gehouden van de voornaamste uitgaande stukken? 27. Worden de eigendomsbewijzen en gelden zoo van nrmeu als kerk, goed bewaard en wel zoo, dat bij ziekte en overlijden geene moeiel ijk heden kunnen ontstaan (In vacante kerken bovendien.) 28. Wordt gestaan naar vervulling der vacaturen? 29. Worden de vacature diensten geregeld waar genomen 30. Worden de vacatur^- en consulentdiensten be hoorlijk gehononeerd 31. Is de Consulent hulpvaardig III. Vragen te doen aan de ouderlingen en Diakenen, terwijl de Dienaar of Dienaren des Woords zich voor esne wijle verwijderen. 1 Is de wijze van prediking getrouw, naar Gods Woord en do' formulieren van eenigheid en is zij stichtelijk. 2. Is <ol zijn) de dienaar (of dienaars) getrouw in het, onderzoeken van Gods Woord 3. Onderwijst hij getrouw het zaad der Kerk en inzonderheid hen, die zich tot het nachtmaal des Heeren wenschen te begeven 4. Is hij getrouw in het huisbezoek, in het kran- kenbezoek en in het bijwonen der kerkelijke ver gaderingen 5. Is hij in zijn huiselijk en openbaar leven een voorbeeld der kudde? 6. Heeft hij een traktement overeenkomende met de behoeften van een deftig burger gezin En wordt hem het traktament geregeld uitbetaald 7. Is hij in al de deelen van zijn ambt getrouw volgens het formulier van bevestiging IV. Vragen te doen aan den Dienaar (de Dienaren) des Woords en de Diakenen, terwijl de Ouderlingen zich voir eene wijle verwijderen. 1. Wonen zij getrouw de Bediening des Woords en der Sacramenten, benevens de Kerkeraadsvergade ringen bij 2. Staan zij den Dienaar (de Dienaren) des Woords getrouw ter zijde overeenkomstig de eischen van hun ambt 3. Zijn zij in hun huiselijk en openbaar leven onergelijk en zonder aanstoot te geven 4. Zijn zij getrouw in al de deelen van hun ambt volgens, het formulier van bevestiging Vragen te doen nan den Dienaar (de Dienaren) des Woords en de Ouderlingen, terwijl de Diakenen zich voor eene wijle verwijderen. 1. Wonen zij getrouw de Bediening des Woords en der Sacramenten alsmede de Kerkeraadsver gaderingen bij 2. Hebben zij ook diakonale vergaderingen 3. Administreeren zij het huu toevertrouwde wèl, onder toezicht van den Kerkeraad 4. Doen zij geregeld rekening en verantwoording voor den Kerkeraad en wordt de jaarlijksche reke ning ook ter inzage van de Gemeente gelegd 5. Doeu zij ook iets ter bestrijding van de maat schappelijke kwalen en leniging der maatschappelijke ellenden dezer dagen 6. Zijn de Diakenen in hun huiselijk en openbaar leven voorbeelden der Gemeente? 7. Zijn zijn getrouw in alle deelen van hun ambt naar het formulier van bevestiging Kegel ing van vacature-beurten in 18931894 voor Breda, Helmond en Heleoiaveen. Volgens opdracht van de Prov. Syn. der Geref. Kerken in Noord-Brabrant en Limburg heeft het moderamen dier Synode de beurten voor Breda, Helmond en Helenaveen teregelen. Dit jaar 189293 liep die regeling tot ultimo September, maar wijl gewoonlijk de Prov. Syn. in den zomer (Juni of Juli) wordt gehouden, achtte zij voor het vervolg het beter de regeling tot ultimo Augustus te laten loopen, temeer, omdat er nu niet, gelijk ten vorigen jare over 48, maar over 45 beurten beschikt kan worden. Tevens zij opgemerkt, dat om misverstand te voorkomen, ook het loopende tot September in herinnering gebracht wordt, en alzoo van Juli af, de regeling wordt opgegeven. Helpende Kerk. Tijd. Vacature. G enderen Juli Helmond. Vrijhoeve Capelle A Helenaveen. 's Hertogenbosch n Breda. Klundert Helmond. Nieutt'endijk Augustus Helenaveen. Sleeuw ijk Breda. Tilburg Helmond. Werkendam B n Helenaveen. Waardhuizen September Breda. Werkendam A H Helmond Willemstad Helenaveen. Zevenbergen Breda. Alm kerk October Helenaveen. Andel u Breda. Fijnaart Helmond. Genderen u Helenaveen. 's Hertogenbosch November Breda. Klundert Helmond. Nieuwendijk u Helenaveen. Sleeuw ijk u Breda. Tilburg December Helmond. Vrijhoeve Capelle A Helenaveen. Waardhuizen n Breda. Werkendam A Helmond. Werkendam B Januari Helenaveen. Willemstad n Breda. Zevenbergen n Helmond. Almkerk Breda. Andel Februari Helmond. Fijnaart Helenaveen. Genderen u Breda, 's Hertogenbosch u Helmond. Klundert Maart Helenaveen, Nieuwendijk u Breda. Sleeuwijk u Helmond, Tilburg a Helenaveen. Vrijhoeve- Capelle A April Breda. Waardhuizen u Helmond, Werkendam A Helenaveen. Werkendam B Breda. Willemstad Mei Helmond. Zevenbergen u Helenaveen. Almkerk n Helmond. Andel n Helenaveen. Fijnaart Juni Breda. Genderen n Helmond, 's Hertogenbosch u Helenaveen. Klundert n Breda. Nieuwendijk Juli Helmond. Sleeuwijk Helenaveen. Tij burg Breda. Vrijhoeve Capelle A n Helmond. Waardhuizen Augustus Helenaveen. Werkendam A Breda. Werkendam B n Helmond. Willemstad u Helenaveen. Zevenbergen September Breda, Namens de Prov. Syn. voornoemd Ds. J. H. Feringa. u J. A. Goedbloed. J. van Haertngen. N B. Elke kerkeraad gelieve deze lijst te bewaren opdat er geen verwarring kome. Verantwoording van liefdegaven. Diaconaal Hulpbetoon. In liartelijken dank ontvangen bij Mej. Wolf Balans 50 cent en 25 cent. Door gecommitteerden in zake de Zending in dank ontvangen uit het busje van Mej. P. f2,—. a. Krijger. De Deputaten, benoemd door de Part. Synode van Noord-Brabant, er. Limburg, om tegenwoordig te zijn bij de peremtoire Examina in de provincie, verzoeken de Classis zich te adresseeren aan Ds. A. Schouten Wz. te Willemstad. De Deputaten Voornoemd. .1. H. FERINGA. •J. A. GOEDBLOED. J. K. van HAER1NGEN. A. SCHOUTEN. Wz. Vlissingen. B. De buitengewone collecte voor den Kerkedienst heeft opgebracht f 18.39. Ontvangen voor broeder Klijnsma f 0,50. Namens den Kerkeraad A. Huson scriba. Nog is door ondergeteekende ontvangen voor br. Klijnsma van mej. P. f 1,00, van MN. f 1,00, van O. B. t 0,35. J. Hulsebos V. D. M. Door het geloof heeft Noach, door Goddelijke aanspraak vermaand zijnde van de dingen, die nog niet gezien werden, en bevreesd geworden zijnde, de ark toebereid tot behoudenis van aijn huisgezin, door welke ark hij de wereld heeft veroordeeld en is geworden een erfgenaam der rechtvaardigheid, die naar het geloof is. Hebreen XI 7. De wet des Heeren is volmaakt, bekeerende de zielde getuigenis des Heeren is gewisden slechten wijsheid gevende. Dat mag ook be tuigd worden, bizonder waar de Schrift het geloof beschrijft en in Hebreen XI ons het geloofsleven zoo veelzijdig voorstelt in des- zelfs openbaringen op het ruime veld des levens. Gelijk het geloofsleven, gewerkt en opgebouwd door den Heiligen Geest, van lieverlede in krachten toeneemt, zoo zal het ook steeds meer moeten gekend worden als levenskracht, waardoor en waaruit wij leven moeten op ieder gebied. In het geloof moet worden beoefend dit heerlijk getuigenis der Schriftde godzaligheid is tot alle dingen nut hebbende de belojten des tegenwoordigen en toe komenden levens. Hier oe worden nu in dit hoofdstuk een aantal voorbeelden gegeven en in het ware licht gesteld. Vele voorbeelden worden gegeven, opdat de aanvangeling worde onderwezen en opgebouwd. Behalve meer is het ook tevens zoo opmerkelijk, dat het ge loof hier wordt voorgesteld als zich open barende in handel en wandel, in de dingen van het dagelijksche leven, in een getuigenis tegenover en eene veroordeeling van de wereld. Een geloof bestaande alleen in bespiegeling of kennis is geen geloof. Het geloof doet leven uit de levensbron Christus. Wij kunnen daarom niet nalaten ook voor onze taak bij vernieuwing het oog te vestigen op den in houd van dit gewichtig hoofdstuk. Nu wordt ons Noach voorgesteld, gelijk hij wandelde in het geloof, maar ook worden de heerlijke uitkomsten beschreveu, die hij door het geloof verwierf. Soach werd door Goddelijke aanspraak vermaand van de dingen, die nog niet gezien werden. De Heere onderwees hem aangaande den zondvloed, die komen zoude over de ver dorven wereld en aangaande zijne behoudenis in de ark. Dit waren dingen, die nog niet gezien werden, die nog niet tegenwoordig waren. Het leven ging iederen dag zijnen gewonen gang. Er was voor het natuurlijk oog niets, dat zulk een schrikkelijk natuur- tooneel als de zondvloed was, deed vermoeden. Doch zag nu Noach aan de dingen, die ge zien worden Dit deden zijne tijdgenooten, die God niet vreesden, zij atenzij dronken zij namen ten huwelijkzij loerden ten huwelijk gegeven tot den dagop welken Noach in de ark ging en de zondvloed kwam en verdierf ze allen. Lukas XYII 27. Noach daarentegen, en zie hier het diep doorgaand onderscheid, Noach was in het geloof met het Woord Gods werkzaam. (Ook aan degenen, die in hun ongeloof omkwamen, is dat woord honderd en twintig jaar ge predikt.) Vermaand en bevreesd geworden zijnde, bevreesd met eene kinderlijke vreeze van wege Gods dreigingen tegen de wereld, maar ook ontroerd van wege de heerlijke beloften van uitredding, hem gegeven in het verbond der genade van hetwelk hij de vernieuwde verzekering ontving en zoude ontvangen.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 2