ieder in zijne Classis, dus in Walcheren door Br. A. Geschiere. Collecten voor de kas ex bonts publici(eenvoudi ger: het studentenionds) ontvangt ds Elfferste Wol- faartsdijk, die als peuningmeester mede deze kas administreert. Collecten enz. voor de algemeene kas voor Emeriti &red., weduwen eu weezeu worden ontvangen door r. B. M. den Boer te Goes. Collecten enz. voor de algemeene kas der Hulpbe hoevende Kerken worden ontvangen door Mr. A. W. van Beeck Calkoen te Utrecht. Gelden voor de Zending ontvangt de heer B. J. G. C. de Moen te Doesburg, voor de Gereformeerde Zending-vereeniging, zoolang deze nog bestaat, de Heer J. M, Stoove te Amsterdam ot de Heer. W. Hovij. aldaar. Natunrlijk kan de opzending van collecten ook geschieden door tusschcnkomst van een of anderen broeder, door de classis aangewezen, zooals dit het geval is in de classis van Middelburg. Van wege de pro vine, kas voor hulpbeh. Krank zinnigen, Idioten en Doofstommen kunnen ook on dersteund worden verpleegden in het huis van Barmhartigheid te Wagenborgen. Collecten voor deze kas worden ontvangen door den penningmeester, br. li Kok, Auvergnestraat 04 te Bergen op Zoom, of door den gedeputeerde uit iedere classis. Deze zijn. Classis Middelburg. Br. W. A. de Rijcke. Tholen H. Kok (B. op Zoom) Goes J. Fabery de Jonge. r Axel r J. v. <i. Ree. (TerNeuzen) Zierikzee J. Muller. (Bruinis.se) Natuurlijk kan de opz nding van collecten ook geschieden door tusschenkomst van eenen of anderen broeder door de classis daartoe aangewezen, zooals dit het geval is in de classis van Middelburg. Kort verslag van de Provinciale Synode vau Noord-Brabant en Limburg, gehouden 14 en 15 Juni 1393 in de Nieuwe Kerk te Klundert. 1. Als bedienaar des Woords van de roepende Kerk opent Ds. J. H. Feringa de zittingen, nadat gezongen is Ps. 119: 18 engelezen Math. 16: 13-27, met korte toespraak en gebed. 2. Na mededeeling gedaan te hebben van eenige stukken die ingekomen zijn, leest de tijdel ij lee voor zitter de credentiebrieven, die alle in orde bevonden worden, terwijl daaruit blijkt dat alle Classen door hunne afgevaardigden, (primi of secundi) wettig ver tegenwoordigd zijn. 3. Op verzoek van den tijdelijken voorzitter kiest de vergadering een ModeramenDs. J. H. Feringa als I'rueses. Ds. J. van Haeringeu als Scriba, Ds. J. A. Goedoloed als assessor. 1. Nadat op vooistel van den Praeses met goed vinden der vergadering eenige ingezonden punteu op het agendum zijn geplaatst, werden ae notulen der vorige Provinciale Synode gelezen en, met dank aan den vorigen Scriba, gearresteerd. 5. Verschillende rapporten worden gelezen dat van Depp, van hulpbehoevende kerken door Ds. A. Schouten; dat van Depp, van Examina door Ds. J. 11 Feringa, dat van de archiefbewarende Kerken Klundert en Werkendam A. door A. C. van Drim- melen e Ds. J. van llaeringen dat van Depp, voor Inw. Zending en Bijbelcol portage door Ds. J. van Haeringen, welke dupp. allen met dank voor hun arbeid gedechargeerd worden. 6. De Praeses brengt No. B. A. inzake art. 19 K. O. in behandeling en wordt het vo'gende voorstel aangenomen: De Prov. Synode overwegende, dat de bezwaren, betreffende de Universiteit en de theol. school nog niet ziju opgelost, besluit de oprichting van een kas #exbonis publicis" voor als nog uit te stellen. 7. De praeses deelt mede, dat het protest van drie leden uit Werkendam B is ingetrokken en daarmede ■ook liet tcgenprutest van 29 leden uit Werkendam B. vervallen is. Nu komt een protest van den raad der Kerk te Sprang tegen een besluit der Classis 's Bosch in behandeling, waarbij de protest kerkeraad in het gelijk gesteld wordt. Op verzoek van den Praeses sluit Ds. Buitenhuis deze eerste zitting met dankgebed. Er wordt i(/s uur pauze gtgeven 8. De tweede zitting vangt aan met het zingen van Ps. 25 2 en gebed van Ds. A. Schouten. 9. No. 6 B. van bet agendum oehelzende voorstel len inzake luw. Zending eu B<j Delooi portage lokt een breede bespreking uit., en^eidt tot a inneming van het volgende voo stel De Prov. Synode benoeme de Depp, voor de luw. Zending, lette oij deze benoeming er op, dat zooveel mogelijk een geLjk aantal Depp, uit elke Classis worde ueuoemd eu geve aan deze Depp, een wel O uschreven mandaat. Dit mandaat, dat den volgenden morgen wordt vastgesteld luidt dewijl het de roeping der Kerken is om het lichaam van Christus alom tot openbaring te brengen, doch daar elke kerk dit werk afzonderlijk bezwaarlijk zou kunnen verrichten zoo zullen, totdat zelfstandig op- tre len mogelijk zij, de Kerken in N. Brabant m .>yn<> -e vercenuj-idaartoe zeker aantal Depp benoemen en wel van elke Classis een gelijk aantal, opdat deze het werk der evangelisatie en Bijoeleolportage, als voorbereiding der Kelormatie behartigen 1 Indien deze Depp, oordeelen, dat in een streek of plaats moet worden gecolporteerd en de arbeidskrachten danrtoQ niet aanwezig zijn, doen zij een oproeping en bieden vervolgens een tweetal ter keuze aan de Classi- waar onder die plaats ressorteert; 2. Depututeu dragen zorg, d..t de aangestelde colporteur4» hunne aanstel ling getrou-v blijven en niet het werk van Oefenaar of voorganger verrichten; 3 op elke Prov. Synode breagen Depp, rapport uit van den aroeid en de fiaantiëu 4 op de e. k Synode dienen Depp een concept aanstelling voor ooluortéurs-Ü.juellezcrs. In dit Sc ia j iar oi.jven daarvoor de titans oestaande aanstel.i.igeu van kracht. 10 .aangaande de goederen te Tilburg wordt beeloteu deze Voorloopig op naam van de Classis Gen- deren te laten en eene Commissie te benoemen om over deze zaak op een volgend** Synode advies uit brengen. 11. No. 6 E van het ageuduiu komt in behande ling en wordt besloten met het oog op art. 47 K. de Prov. in 4 Classes te verdeelen Ahnkerk, 's Bosch Genderen, Klundert en een commissie benoemd, die tegen den volgendeu dag een concept grensregeling zal voorstellen, welk concept met eenparige stemmen aangenomen is. 12. llet gravamen der Kerk van Fijnaart door de Classis Klundert overgenomen tegen de bepaling/alle twee maanden" in art. 63 K. O wordt ook door de Prov, Syn. overgenomen en besloten de Gen. Synode te adviseeren, die uitdrukking te vervangen door /alle drie maanden." 13. De Praeses stelt No b c van het agendum aan de orde dit betreft hulp tot bediening des Woords in vacante en zwakke Kerken. Hiermede in verband wordt behandeld het protest van de Kerk van Fijnaart tegen een besluit der Classis Klundert. Dit protest wil handhaving van een voorstel door Classis Klundert verworpen, om te Helmond een colporteur-Bijbellezer te plaatsen, die dan gedeeltelijk de zwakke kelken van Helmond en Helenaveen zal dienen en gedeelte lijk in het werk der Bij bel col porta ge zal bezig zijn. Dit voorstel wordt verworpen, wijl daardoor de be diening des Woords op den achtergrond wordt geseho ven, terwijl aanstonds aangenomen wordt Breda, als naar gewoonte te helpen in de bediening ues Woords. 14. Wegens tijdsgebrek wordt het verslag van Ds. J H. Binnema en den Colporteur-Bijbellezer H. Dekker niet gelezen eu stelt de Praeses No b E a van het agendum aan de orde in behandeling, luidende De Prov. Syn. verzoeke de Gen. Synode een visitatie re- gelement voor alle kerken te ontwerpen. Na eenige bespreking trekken de afgevaardigden van Almkerk dit voorstel in. 15. Een verzoek van Ds. J. H. Binnema wordt inge willigd, terwijl het voorstel van Klundert »de Prov. Syn. neme over het besluit der Classis Klundert, dat als in eenige plaats tot formatie "an een kerkeraad worde overgegaan, de betrokken Classis zich wende tot den (wettig ot onwettig) aldaar feitelijk Uestaauden kerkèiaad eu make dit tol haar voorstel aan de Gen. Synode," na eenige bespreking wordt ingetrokken. 16. Op voorstel van Kluudert wordt tot de op richting van een provinciaal informatie bureau beslo ten; tevens wordt besloten het voorstel van Klundert handelende over Geret. ziekenverzorging door het ge- heele land door te zenden naar de Gen. Syn. zonder dat de Prov. Syn. ui spraak doet of dit werk dei- barmhartigheid van de geïnstitueerde Kerken moet uit gaan of vau een vereeniging. Deze zitting wordt met zingen van Ps. 25 3 en dankgebed door den Scriba gesloten. 17. De derde zitting Donderdag 15 Juni'93 wordt na het zingen van Ps. 25 4 en lezen van Ps. 48 door den Praeses geopend met gebed. 18. Nadat de Commissie van het mandaat van Depp, voor Inw. Zending en Bijbelcol por tage haar voorstel heelt ingediend en dit is aangenomen en de concept rensregeling is aanvaard, wordt een voorstel gedaan om Helmond en Heleuaveen op de volgende wijze in de bedien/ng des Woords te helpen: #de Classis 's Bosch beroepe in overleg met Depp, voor Inw. Zending en Bijbelcol portage een bedienaar des Woords naar art 4 en 7 K. O. om de kerken onder het kruis Helmond en Helenaveen te dienenen Depp, stellen dezen bedienaar des Woords aan om door het werk van bijbelcol portage en evangelisatie kei ken te vergaderen.'Dit voorstel vindt bijval en zou in begin sel kunnen worden aangenomen, maar het blijkt voor alsnog praktisch onuitvoerbaar. Doch het zal worden aangehouden, opdat het op de Kerkeraden eu Classes besproke worde en alzoo weer op «Ie Synode komen. Voorloopig zullen Helmond en Helenaveen door de bedienaren des Woords uit de Prov. geholpen worden gelijk het ten vorige jare geschièdde liet moderamen zal de preekbeurten van Helmond, Helenaveen en Bre da regelen. 18. Verschillende benoemingen worden gedaan. Voor de Gen. Synode worden gedeputeerd, Ds. J. H. Feringa en Ds J. van Haeringen als primi, Ds. J. A. Goed bloed en Ds A. Schouten als secundi. Van de ouderlingen J. de Boer en G. Branderhorst Joh z. als primi L. Punt en C. van Wijnen als secundi. Tot Curator voor de theol. School benoemd Ds. J. van Haeringen als primus en Ds. J. A. Goed bloed als secundus. Tot Deputaat der Gen Syn. in zake art 13 K O. Ds C, S. Boss primus. Ds. J. A. Goedbloed als secundus. Tot Depp, voor hulpbehoevende Kerken Ds. A. Schouten en Ds. J. A. Goedbloed, ouderl. G. Dane en C van Wijnen. Tot Depp, voor Examina Ds. J. H Feringa, J. A. Goedbloed, J. E.. van Haeringen, A Schouten. Tot Depp, voor Inw.' Zending eu Bijbelcol portage. Uit de Classis 's Boscn Ds. C. S. Boss en ouderl. C. van Wijnen. Genderen, Ds. J. K. vau Haeringen en ouderl. G. Brandei-horst. at a Almkerk Ds. J. van Haeringen en ouderl. J. de Boer. Klundert, Ds. J: H- Feringa eu ouderl. L. Punt. Deze zitting wordt gesloten met dankgebed door Ds. J. K. van Haeringen. 19. Met zingen van Ps H9 3 en gebed door den Pres. wordt deze zitting aangevangen en aanstonds als plaats van samenkomst voor d; volgende Synode, Nieuwendijk aangewezen, terwijl de kei k aldaar roe pende kerk zal zijn. 2J. Het concept van huishoudelijke bepalingen wordt behandeld daarin geven de afgevaardigden de punten die zij in disejissip begeeren te Rebben aan en, waar liet oordeel der vergadering afwijkt van het doijr Depututeu voorgestelde wordt deze af wijking den Deputaat Ds. J. H. Feringa mede gegeven 21. De concept-regeling voor de opleiding van Dienaren des Woords in de Gerelormeerde Kerken komt in bespreking, en aanstonds wordt overgegaan tot behandeling van de voorstellen uit de onder scheidene Classis aangaande de Concept-regeling. Dat van iitutkerk luidt De Classis hoezeer door drongen van het goede in de Concept-regeling en overtuigd dat eenheid van opleiding noodzakelijk is, toch niet volkomen instem oude met den weg waar langs die opleiding voorgesteld wordt te zullen ver kregen worden en bovendien oordeelende dat zulk een i"grijpende verandering als in de concept-acte wordt voorgesteld van de theol. School als ontijdig inoet worden beschouwd stelt de Synode voor een anderen weg te zoeken; dat vau '-iiosch luidt De Ciassicale Vergadering overwogen hebbende de conceptregeling voor de opleiding van de dienaren des Woords, acht den tijd nog niet gekomen om maatregelen te nemen, als door de Couceptregeling worden voorgesteld. Zij vreest, dat de aanneming van dit oncept leiden zal tot verdeeldheid in onze Kerken en stelt mitsdien voor: deze Conceptregeling voorals nog niet in behandeling te nemen. De Kerken worden echter bearbeid om van liet noodzakelijke der voorgestelde regeling overtuigd te worden 1 Dat van Klumleri luidt ue Classis overwegende dat de theol. School uiet wordt opgeheven, maar integen deel versterkt, spreekt uit dal «Ie Deputaten hun taak getrouwelijk hebben opgevat en de bedingen der Vereeniging getrouw hebben nageleefd en advi seert in beginsel vóór het Concept en late de bepaling van tijd en plaats enz. over aan de prudentie der Generale Synode. Een warm debat wordt er nu gevoerd. Zoo gaarne zou men een vooistel hebben waarin allen zich vinden konden naar de Gen. Synode te zenden, éen tweetal broeders tra hten zulk een voorstel te formeeren daardoor komt nog een vierde voorstel dat luidt: de Prov. Synode doordrongen van het goede in de Conceptregeling en overtuigd dat eenheid van opleiding voor de dienaren des YVoords noodzakelijk is, en kennis genomen hebbende van voorstellen ter verkrijging van eenheid iu den laatsten tijd door anderen geda u stelt voor, dat «le Generale Synode zoo mogelijk een anderen weg aanwijze. Classis 's Bosch trekt hun voorstel in en kan zich in Almkerk vind n. Nu gaat de vergadering tot stemming over, waarbij het laatste voorstel, dat van .de twee leden der Synode wordt aangenomen met een kleine meerderheid, de ufgevaardig den van Klun dert houden protest tegen deze beslissing als niet in hun geest Ook een der af evaardigden an Almkerk. De Praesis spreekt een woord van dank tot den Scriba en den assessor en geheel dê vergadering dat zij hem het leiden dezer vergadering heeft gemakkelijk gemaakt. Hij constateert, dut bij verschil van ziens wijze toch op treffende wijze de broederlijke liefde gebleken is. De assessor Ds. J. A. Goedbloed spreekt uit naam van geheel de vergadering .en wo >rd van dank tot den Praesis voor de uitnemende leiding aan deze vergadering gegeven Na het zingen van ps. i33 3 eindigt ouderl. A. C. van Drimmelen deze Synode met dankgebed. Namens de Prov. Sjrn. voornoemd, J. van Haeringen, Scriba. V>r»iii«toariliii: vu jca»eu. Vlissingen B. Ontvangen voor de Zending, eene menigte postzegels. De collecte voor de weezen heeft opgebracht f 23,027a. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Jr. Scriba. Diaconaal Hulpbetoon. In dank ontvangen bij Mej. Jonk f 2, Door het geloof verstaan wij, «lat de w°reld door het woord Gods is t Je bereid, alzoo dat de dingen, die men ziet, niet geworden ziju uit dingen, die gezien worden. Hebr. XI 3. De rechtvaardige zal uit het geloof leven. Dit rijke Schriftwoord, dat leert, hoe de rechtvaardigheid voor God niet is uit de werken, maar door het geloof in den Heere Jezus Christus, verklaart het ook duidelijk, dat het geloof is het element, waarin Gods volk leeft, dat het is hun levensbeginselhun levensorgaan. Ziende op en rekenende met de beloften Gods, hebben Gods kiuderen met lijdzaamheid de vervolgingen, verdrukkingen, teleurstellingen te dragen. Ten bewjjze, dat al Gods kinderen nooit anders dan uit of door het geloof hebben geleefd gaat de apostel in Hebreen XI het gansche Oude Testament door, wijzende op de meest be kende geloofshelden en geloofsheldinnen en tevens aantoonende, wat heerlijke uitkomsten in het geloof zijn verkregen blijvende schat ten en goederen, waarbij de wereld en hare schatten in het niet wegzinken. En de apos tel heeft bet geloof als de vrborgen levens- grond en levenskracht van Gods volk aldus beschreven: Flet geloof nu is een vaste grond der dingendie men hoopten een bewijs der zakendie men niet ziet. Wij noodigen onze lezers ditmaal uit met ons eenen blik te slaan op het derde vers van dit hoofdstuk. Poor het gdoo/ verstaan w j. Er is dus eene wetenschap des geloofs. Het geloof is dermate het levensbeginsel van Gods volk, dat daardoor ook het deuken «h

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 2