Uit Kerk eu School. smaadheid af te wentelen van de Kerken. Niet langer zal haar beeld geteekend zijn in dien Priester en dien Leviet, die den hulpe- looze zagen liggen en gingen tegen over hem voorbij. Tegenover de eenzijdigheid, waarmede men in andere landen (onbewust onder den in vloed van den tijdgeest) minder vasthouden aan de Calvinistische beginselen ontsehuldigt met ijver tot goede werken, houden de Ge reformeerde Kerken in Nederland de banier der Belijdenis hoog. Maar ook tegenover het geldzuchtige-vrome leugenachtig Genade-belijden, dat zich als schimmelplant op het Calvinisme zocht te ontwikkelen, legden zij door Gods Genade op het beleven harer schoone en zoo uitnemend practische Belijdenis ernstige nadruk. Effatha, Eudokia, 's Heeren Loo, Veldwijk, en andere zijn eerstelingen van deze gezegende beweging. Nu is de vraag aan de orde vaü georganiseerde ziekenverzorging in Nederland. Neen, niet langer zal er recht zijn voor het beweren, dat »de Barmhartige Samaritaan met smart werd verwacht, maar in gebreke bleef te verschijnen, maar Priesters en Le vieten tot in het oneindige voorbijgingen. De barmhartige Hoogepriester wekt door zijn Geest zijn Kerken weer op doet haar ernst maken met zijn Woord doet haar gemeen schap oefenen met zijn Liefde en doet daar uit de openbaring harer (door zijn Geest gewerkte) wederliefde ontstaan. In zooverre, en in dezen zin, mag de oefening der barm hartigheid de thermometer van haar geeste lijk leven heeten. Hoe staat het dan in deze zaak met haar Een opwekking. Voor eenige weken stond in ons Kerk klokje, Weekblad voor Katholieke Huisge zinnen onder Redactie van eenige Eerw. Heeren Geestelijken uit de verschillende Bisdommen het volgende Overzicht der Kerk." plaatsen vacaturen Ned. Herv. Kerk 1604 377 23 57. Waalsche gemeente 24 4 16% Ev. Luth. Kerk 61 8 13.17. Herv. Ev. Luth. Kerk 11 2 18% Doopsgez. 122 28 22.9% Rem. Broed. 24 2 8.3% O. I. Kerken 38 6 15.8% Ned. Ger. Kerken 700 234 33.4% 2584 661 257. Hoe snel het Protestantisme in de laatste jaren afneemt, blijkt wel uit bovenstaand lijstje, 25 op de 100 plaatsen voor domine's zijn ledig. En koevele vooral van eerste soort verkondigen maar bitter weinig meer van de leer van Christus. Is 't te verwonderendat in die verwarde gemeenten de slechtesocia listische boeken veel gelezen worden waar moet het heen Be groote meerderheid zal lang zamerhand tot het II ei lendom terugkeer en zoo niet door vurige gebeden de terugkeer tot de Moederkerk van zoo velen die ter goeder trouw dwalenverkregen wordt." Door Gods genade weten wij dat er een betere verlossingsweg is dan Rome's dwaal weg, ook, dat Rome verkeerd geteld heeft. Ook, dat het cijfer onzer Kerken en predi kers pas aan het begin en in het opkomen is. Maar ligt overigens in dit stukje geen opwekking? Is 't niet vreeselijk dat zelfs Rome met reden schande kan roepen over het .Synodaal" Genootschap? En is dit voor ons geen prikkel te meer om te strijden opdat deze gruwel worde weggedaan Feringa. Ineensmelting. De plaatsen waar het nu reeds tot ineen smelting kwam, zijn de volgende in Fries land'. Beetgum, Franeker, Holwerd, Jutrijp- Hommerts, Lemmer en Makkum in Overijsel: Daltsen, Hasselt, Zwartsluis in Gelderland Doesburg. Nijmegen, Putten en Winterswijk in UtreclitBaambrugge, Breukelen, Lopik, Veenendaal en Westbroek in Noord-Holland Alkmaar, Helder en Nieuw Vennep in Zuid- Holland Bodegraven, Gorinchem, Naaldwijk, Noordeloos, Rozenburg, Strijen en O. en N. Wetering in of bij ZeelandBergen op Zoom en Grijpskerkeen in Noord- Braband Klundert. Deze een en dertig kerken houden eene duchtige bestraffing in, voor hen, die met de gedachten liepen en soms nog loopen nu ja, samenkomen in meerdere vergaderingen, dat gaat nog, maar ineensmelten, hoe zal dat hier of daar kunnen Want men bedenke wel, dat onder deze kerken er zijn bijv. Bodegraven en Naald wijk, waar het zóó gestaan heeft, dat ieder een dachtwaar het ook vooreerst tot ineen smelting komen zal, daar voorzeker niet. Mogen deze een en dertig kerken voor de andere kerken nu maar tot een prikkel zijn om ook te grijpen, naar wat zij al reeds gegrepen hebben. Bedenke men daartoe eens, dat ineen smelting is naar het gebod des Heeren. De Heere wil geen scheiding tusschen broeders en broeders. Zij zijn één lichaam. En de eenheid die in het onzichtbare reeds is, moet zoo ver en zoo krachtig mogelijk, ook in het zicht bare uitkomen. Daarbij men is ook door belofte gebonden om de ineensmelting te zoeken. Op de Synode te Amsterdam, is door al de kerken uitgesprokeneerst dan zal de vereeniging ten volle beslag hebben erlangd zoo ook de ineensmelting der plaatselijke kerken tot stand is gekomen. In deze verklaring zit de belofte, dat men de ineensmelting zoeken zal. In beginsel staat ook niets de ineensmelting meer in den wegwant men leeft immers bij ééno belijdenis, bij ééne Kerkenordening en ééne Liturgie. Maar er is een boos beginsel uit Satan, dat de ineensmelting zeer in den weg staat, en dat booze beginsel is het kerkisme. Het leven bij, het loopen voor, het roemen van het eigen kerkje, met voorbijgaan van wat anderen hebben, ja met minachten van wat anderen geschonken is. Het zich zelf en zijn vrienden veel voortreffelijker vinden dan die anderen, met wie men nu ja, wel op ééne classis kan saamkomen, maar vooreerst nog niet aan eenen disch kan aanzitten. O voor dat men dit deed, moeten zij eerst nog heel wat verbeterd Ja, kerkismedat in den grond niets anders dan hoogmoed, "is, houdt de ineensmelting in vele plaatsen op. En dan ook dit, het bergen maken van allerlei kleinigheden. Wij weten wel, dat er plaatsen zijn waar het wijs is om niet te hard te jagen waar nu reeds ineentesmelten een daad van onvoor zichtigheid zou wezen. Maar wij weten toch ook, dat er plaatsen zijn waar beuzelingen het werk ophouden. Beuzelingenzoo men niet zeggen moet, dwaasheden. Bijv. er is eene plaats, waar het niet tot ineensmelting kwam, omdat men zeide nog niet te weten, welke de verhouding was van Kerk B. tot het Genootschap. Er zijn plaatsen, waar broeder J. of P. een bezwaar heeft tegen de manier van pree- ken van den leeraar uit de andere Kerk. Zijn dominee preekt veel beter En daar broeder J. of P. een man van ge wicht is in zijne kerk, houdt hij met nog enkele anderen het werk eenvoudig tegen. Er zijn plaatsen, waar dit een bezwaar is, dat bij ineensmelting het tractement van den Be dienaar des Woords iets zal moeten verhoogd worden. In het oog van gierige menschen natuurlijk een atdoend bezwaar. Dit is iets. Maar er is nog zooveel meer. Er zijn allerlei beuzelingen. Als men er op blazen wilde zouden zij als stof wegvliegen. Maar men wil er niet op blazen. En zoo blijft dan op plaats bij plaats het gedeelde leven. En men berust er in, En men vergeet, dat het ingaat tegen de eenheid van Christus lichaamtegen Gods beveltegen eigen beloftetegen den welstand van eigen Kerk tegen zooveel. Maar inmiddels groeit de booze plant van het Kerkisme welig op en gaat de jaloezie door met het doen van haar akelig werk. Maar daarop wordt niet gelet, want al gaat hetjj niet zoeken der ineensmelting in tegen het belang der Kerk, het gaat niet in tegen eigen wil en zin. En dat is voor velen het voornaamste. Treurig Geve de Heere genade om met de zonden te breken en brenge Hij ons, kon het zijn, haastig tot dien tijd, dat er niet eene enkele plaats meer is, waar het gescheiden leven door Gereformeerde Kerken wordt voortgezet. Beroepen te Langerak G. Dalhuijzen te Heinkenszand. Te Leeuwarden Ds. v. d. Sluijs te Enkhuizen. Te Landsmeer Ds. de Jonge van de Lier. Aangenomen naar Scheeinda door D. Vrie- ling te Appelscha. Naar Putten door H. Kuik te Steen wijk. lieiianktVoor Leiden A. door P. Bie- sterveld te Rotterdam A. Voor Meliskerke door L. v. Dellen te N. Pekela. Voor Nieuw- dorp door F. Moet te Opperdoes. Voor Bo degraven door J. Breukelaar te Nijmegen Voor Nijemirdum c. a. door Ds. J. J. Stein- hart te Knijpe. Voor Serooskerke door D. C. P. Sluijter te Vianen Voor Waddingsveen door J. J. Koopmans te Naaldwijk. Middelburg. In eene vergadering van leden der Gereformeerde Kerk A. j.l. Dinsdag gehou den,werd eene voorloopige commissie benoemd, bestaande uit de heeren C. J. Huvers, P. J, de Kruijter, J. 't Hart, J. Goote en W. A. de Rijcke. Deze voorloopige commissie heeft als eenig mandaat den grondslag te leggen tot samenwerking van alle Gereformeerden in Middelburg tot regeling van het lager en uitgebreid Lager Onderwijs in die gemeente. Goes 14 Juni. In het ruime Kerkgebouw der Gereformeerde Kerk kwam heden de pro vinciale Synode der Gereformeerde Kerken in Zeeland samen. Naar Kerkenorde waren de vijf classes ieder door vier afgevaardigden ver tegenwoordigd, zoodat de vergadering bestond uit twintig stemhebbende leden. Ds. Littooij opende de vergadering. Gezongen werd ps. 119: 17, gelezen Romeinen 12. Tot praeses werd benoemdds. Bouma, tot scriba ds. Wolf, tot assessoren ds. Lit tooij en ds. Hulsebos. Een groot getal belangstellenden, waaron der een aantal predikanten, ouderlingen en diakenen, woonden de vergadering bij. De vergadering werd gehouden van des morgens half tien tot ongeveer twee uren en van half vier tot acht uur des avonds, waar na zij werd verdaagd tot den volgenden mor gen negen uur. De meer principieele zaken komen eerst op dien tweeden vergaderingsdag aan de orde. Heden waren het, om zoo eens te zeggen, de meer huishoudelijke dingen der Kerken, die werden behandeld zooals provinciale kas, kas voor hulpbehoevende Kerken, kas voor minvermogende krankzinnigen enz. kas ex bo nis publius. Toch kwamen ook nu enkele malen pun ten van meer gewicht aan de orde, zoo bij het verslag van den curator der Theol. school en het behandelen van het visitatiereglement, dat met eene enkele wijziging werd aange nomen. De Heere gaf een gezegend samenzijn. Zoo zij het ook morgen. Van wege de gemeente te Goes ondervindt de Synode broederlijke, gulle gastvrijheid 15 Juni. Heden morgen te negen uur hervatte de provinciale Synode der Ge reformeerde Kerken in Zeeland hare werk zaamheden. Ouderling Mulder uit Zierikzee ging op verzoek van den praeses voor in den

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3