belcolportage-arbeid, met enkele wijzigingen goed gekeurd. Na enkele opmerkingen van den Praeses over het Agendum, dat uiet geheel in orde was gebracht door de roepende i.erk en na vermelding van de re denen, waarom deze vergadering niet te Breda, maar te Klundert was saamgeroepen, worden de Kapporten aan de orde gesteld, liet eerste Rapport was van de Deput. voor de Zending, hetwelk gele zen werd door Ds. Schouten en waarin medegedeeld werd, dat Deputaten, nu in overleg getreden te zijn met Ds. Lion Cachet overeenkomstig classis-besluit de roepende kerk hebben uitgenoodigd om deze Classis saam te roepen op 1 Juni en dat dekerkeraad van Klundert zich bereid had verklaard om in de samen komst der gemeente en in de kerkelijke bladen alle belangstellenden dringend uit te noodigen om deze vergadering bij te wonen, voorzoover de belan gen0 der Zending zouden besproken worden. Ds. Feringa deelt daarna mede dat ook aan Kerkblad en Bazuin was bericht gezonden, dat vermoedelijk te laat ontvangen was om nog geplaatst te worden. Vervolgens werd door Ds. Schouten gelézen een Rapport over het aandeel der classis in de kosten van den arbeid te Geertruideubergwaarin door Deputaten voor lnw. Zecdiugs Bijbelcolporiage werd voorgesteld om na verloop van een jaar eene bijdrage vast te stellen. De classis betaalt eene som, die in November aai. Dep v. Inw. Zending zal worden aangeboden. Voorts werd door den Praeses aan de orde gesteld een bezoek van Dep. v. lnw. Z. Bijbel col p. over de goederen te Geertruiden berg. Deputaten vermelden dat zij door den aan vankei ij ken bloei van den arbeid te Geertruideuberg gedrongen worden om te Raamsdonlesvoer (op slecht minuten gaans al- stand van Geertruideuberg) een huis met terrein voor kerkgebouw te koopen en noodigen de Classis uit omdat Geertruideuberg tot haar ressort behoort om die goederen op haar naam te doen plaatsen. De voorwaarden gehoord hebbende besluit de clas sis rit verzoek in te willigen en benoemt als ge machtigden om namens haar te handelen Ds. Feringa Ds. Schouten en Ouderl. L. Punt. Rapport over Schoolstichting te Moerdijk wordt uitgebracht door Br. Ardon. De Classis besluit met het oog op de vele punten van het agendum, die noodzakelijk behandeld moeten worden, deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Bij de vaststelling der Vacatuürbeurten wordt gevraagd hoe gehandeld zal worden met Breda. De kerkeraad van Breda stelt voor om at te waehten wat de particuliere Synode aangaande Breda zal vaststellen. De Praeses brengt der vergadering in herinnering dat zij aan Deputaten voor correspondentie met de Hooge Overheid behooren kennis te geven van de kerkeraads-formatie te Breda; en stelt, daarna voor om van den regel van het Agendum eenigzins af te wijken en eerst te bespreken de nieuwe vragen en voorstellen. Daarbij komt eerst aan de orde de viH 'g of het met het oog op art. 47 K. O. niet ge- wenseht is Noord-Braband en Limburg te verdeelen in vier classen; het voor en tegen wordt nauwkeurig onderzocht en daarna de noodzakelijkheid uitgespro ken met 11 tegen 2stemmen. Hoede verdeeling in vier classes zal plaats hebben, zal aan de prndentie van de particuliere Synode worden overgelaten. Een ander voorstel om den naam der classis te verwisselen voor den naam #Classis Breda" werd ver worpen met 11 tegen 2 stemmen. Een aanvang werd gemaakt met de bespreking var. het Agendum van de prov. Synode - en aange zien in de middagzittin<j over de Zending moest ge sproken worden, werd besloten de bespreking van het Agendum voort te zetten Vrijdag morgen om half tien. De morgenzitting werd gesloten en Ds. Ruijs werd uitgenoodigd in dankzegging voor te gaan. Tweede en derde zittiu?. Des namiddags om 2 uur werd de tweede zitting der classis geopend door den Praeses. Nadat gezongen was Ps. 8t> 5 verzocht de Praeses Ds. Schouten voor te gaan in gebed en las daarna Psalm 72. In zeer har telijke woorden heette de Praeses than3 welkom de Broeders Ds. Lion Cachet en Ds. van der Valk, die deze vergadering bijwoonden om haar te dienen met Referaten over de Zending - en voorts de vele be langstellenden die in het kerkgebouw waren sa mengekomen. In zijn openingswoord legt de Praeses nadruk op de roeping der Kerk tegenover de Heiden- wereld en op de noodzakelijkheid van verrijking van kennis ook door broederlijke samensprekingom het besef van die roeping ook nog dieper te doen wortelen. Onder het zingen "van Ps. 22 14 begeeft Ds. Lion Cachet zich naar den catheder om tot de vergadering te spreken over de geneeskundige Zending. Op hel dere wijze werd de vergadering ingelicht omtrent de beteekenis en het doel van de geneeskundige Zending terwijl ten stotte nog gewezen werd op de heer lijke resultaten, van de gelegenheid tot debat werd nog door enkele Broeders gebruik gemaakt. Terwijl de vergadering Psalm 117 zong, maakt Ds. Van der Valk zich gereed om te spreken over de hin derpalen voor de Zending. De geachte Referent stelde die hinderpalen (niet in de lleidenwereld, maar in ons Vaderland) voor in het werk, in de taak, in de vrucht der Zending. Ook dit schoone referaat werd met onverdeelde aandacht gehoord. De Praeses dankt de Brs. Ds. Lion Cachet en Ds. Van der Valk voor hun belangrijk woord en spreekt de bede uit dat de Heere zegenen moge wat in het belang der Zending was gearbeid. Zeer tot leedwezen van de vergadering kon aan Ds. Feringa ter wille van den tijd de gelegenheid niet' meer gegeven worden om zijn Referaat te hou den over Licht en Schaduw der eerste tijden van door de Zending gewonnen Kerken. Ten 5 ure werd deze vergadering gesloten, na het zingen van Ps. 72 11 en dankgebed van den Praeses. Des avonds om half zeven vereenigde men zich wederom in het Kerkgebouw tot het houden van een bidstond voor de Zending. Eerst sprak Ds. Binnema over de roeping der Kerk en daarna Ds. Schouten naar aanleiding van Luk. 13 20, 21 over de kracht van het Evangelie. Vierde zitting. De Praeses opent deze zitting Vrijdag morgen om half tien. Gezongen werd Ps. 25 2, gelezen Ps 119 105112 en de -Naam des Heeren werd aangeroepen door den Praeses. Bij de vaststelling van de presentielijst blijkt de afwezigheid van vele afgevaardigden. De Praeses steld eerst aan de orde de verdere be spreking van het Agendum van de provinciale Sy node üp de vraag hoe de benoemingen op de Syno de behooren te geschieden wordt besloten dat men dit zal overlaten aan de Synode en ten aanzien van de roepende Kerk za! men adviseeren dat er aange wezen worde eene kerk uit de classis Almkerk ot uit een van de twee nieuwe deelen in No:»rd-Brabant en Liraburg. De Praeses geeft kennis van de ontvangst van een Rapport van Deput. der Gerei. Kerken ter zake In eensmelting der plaatselijke Kerken. Gevraagd wordt of de classis bevoegd is dit te behandelen. Uit den last die aan Dep. gegeven is blijkt niet dat zij hun rapport aan dt kerken moesten zenden-r- nu het gezonden is, meende de classis ook bevoegd te zijn om het te overwegen. In behaudeling wordt nu gebracht een voorstel van de Kerk van Breda in zake hulp aan Helmond en Helenaveeu. Gedurende de discussie ontvangt de Ker keraad van Breda verlof tot vertrek, nu wordt het voorstel overgenomen door Ds. Feringa, De classis was zeer ingenomen met de strekking van het voor stel, maar kon zich moeielijk vereenigen met den weg, waarlangs men die hulp wilde verschaffen. Bij stem ming werd het voorstel verworpen. De Kerk van Fijuaart teekent protest aan en beroept zich o d provinciale Synode. Vervolgens stelt de praeses aan de orde de behandeling van het Rapport van Huis houdelijke bepalingen. De Praeses verzoekt opgaaf der punten waartegen in den Kerkeraad bedenkingen zijn uitgesproken. Om 1 uur werd deze zitting geslo ten. Ds. Schouten ging voor in dankgebed. V i j f d. o Zitting. Om 2 uur werd de middagzitting wêer geopend. Ds. Ouendag ging voor in gebed. Eerste voortzetting van de bespreking van het Rapport over Huish. Bep. Tegen onderscheidene punten waren bezwaren in gebracht, waarvan breedvoerige discussie het gevolg was. Eindelijk kwam in behandeling het Concept over de Opleiding van Dienaren des YVoords. Na eenige bespreking waarin het niet ontbrak aan lof voor den arbeiden der Deputfekm wordt aangenomen het vol gende voorstel »De classis overwegende,dat de Theologische School #niet worde opgeheven, maar integendeel versterkt, spreekt uit dat de Deputaten hunne taak getrouw rheiben opgevat, de bedingen der vereeniging getrouw #hebben nageleefd, en adviseert in beginsel voor #het Concept en laat nadere bepaling van tijd en »plaats over aan de prudentie der Generale Synode." Op voorstel van den Scriba werd nog vastgesteld dat de classis pogingen in het werk zal stellen om de Referaten van Ds. Lion Cachet en Ds. van der Valk te doen plaatsen in de Zuider-Kerkbode, Geconstateerd werd nog uit de Notulen dat de kerken der classis inde maand Juni zullen collecteeren voor Inw. Zendings Bijbelcolportage en in de maand Juli voor de kosten voor Hulpbehoevende kerken in de classis Klundert. Ten slotte werd nog vastgesteld dat de volgende classis te Zevenbergen zou gehouden worden op Dinsdag 29 Augustus en ook door Zevenbergen zal saamgeroepen worden. Bij de rondvraag naar Art. 43 werd geen aan merking gehoord. Op verzoek van den Praeses eindigde Ouderl. van Dis met dankzegging, waarna de vergadering werd gesloten. In naam der Classis, A. SCHOUTEN VVz. Willemstad 5 Juni 1893. Veruntwoordinir van liefdegaven. Vlissingen B. Ontvangen; busse Y. M. voor het orgel f 4.58, voor idioten f 0.50, voor Effatha f 0,50. Van NN. voor de weezen fl, Voor eenige weken schijnt de opgave te zijn ver zuimd van eene gift voor de weezen van NN. fl,50 en voor de idioten eene gift van f0,50. Naruens den Kerkeraad P. G. Laernoës Jr. Scriba Bij gecommitteerden in zake de Zending in dank ontvangen uit het busje van F. D. fl,met gebruikte postzegels bezorgd bij J. J. Dockheer van F. W. 280 gebruikte postzegels en van C. J. f0,52. In haitelijken dank ontvangen voor de Zending, uit het busje van de Catechisanten f5,08, van een Catechisant 98 gespaarde halve centen, uit het busje van de Zusterkring f 10.67, uit het hui9busje van A. F. f4,42. A. Krijger Penningmeester. In de Collecte 28 April4 Juni door denboekh. K. Kas in dank ontvangen,^yan M. A. W. 2,50 voor de plaats, bezorgd bij Br. Dockheer fl,50 voor de plaats C. J. Voor de Kerk van Vrouw N. N. 0,20 bezorgd bij Br. Nederveen van F. voor de plaats 3,50. I. de Woleï. ORGELFONDS. Contributie Mei 1893. Van Mej. II. Damen f 5,50. r P. C. Tazelaar 4,20. r J. C. Boutens 1130. Driemaandelijksche Contributie. r M. Dameu r 45. J. C. Boutens r 22*. f21.67» Regeling der Vacatuurbeurten in de Classis Klundert. Moerdijk 11 Juni 25 t 9 Juli 23 6 Aug. 20 3 Sept. 17 Ds. Ruijs. Ds. Schouten. Ds. Ruijs. Ds. Schouten. Ds. Ruijs. Ds. Schouten. Ds. Ruijs, Ds. Schouten. Dinteloord 11 Juni Ds. Feringa. 16 Juli Ds. Ouendag. 20 Aug. Ds. Feringa. t 17 Sept. Ds. Ouendag. Aldus vastgesteld op dc vergadering van 1 en 2 Juni 1S93. A. SCHOUTEN Wz. Vermaan de dienstknechten, dat zij hunnen eigenen heeren onderdanig zijn, dat zij in alles welbehagelijk zijn, niet tegensprekende. Niet onttrekkende, maar alle goede trouw bewijzende, opdat zij de leer van God onzen Zaligmaker in alles mogen versieren. Titus II 9 en 10. Ziet hier eene der vele vermaningen aan de dienstknechten en dienstmaagdenom ook in getrouwe vervulling van hunne dienst plichten hunnen Heere te belijden. De apostel geeft aan Titus, zijnen oprechten zoon naar het gemeen geloofkortelijk den inhoud op van zijne prediking en van zijnen dienst en verzuimt niet, in die korte opgave van de dienstknechten te gewagen, en de vermaningen, die aan hen moesten geschieden. Het is duidelijk, dat er zeer velen uit de dienstbaren werden overgebracht, en zijn ook nu niet velen der toegebrachten uit dien stand Maar dan zijn ook vermaningen als deze voor alle tijden en ook voor den onzen bizonder van kracht. Nu hadden het de dienstknechten in die dagen menigmaal zeer hard. De lijfeigenschap, de slavernij was heer- schende. En mochten dan zulke lijfeigenen tot God bekeerd, door het geloof verstaan, dat zij vrijgekochten des Heeren waren, dat Gods Zoon hen tot den duren prijs zijns bloeds had vrijgekocht, zoo was het geen wonder, dat die broeders wel eens zuchtten, dat zij nu als vrijgekochten des Heeren nog door de banden der lijfeigenschap waren ge bonden. Daarenboven waren er harde en bitter vijandige heeren, die de bekeerde dienstknechten plaagden en vervolgden. In enkele gevallen baarde de lijfeigenschap niet meer het minste bezwaar, namelijk als ook de heer of meester bekeerd was (Filémon16.) Doch dit behoorde tot de uitzonderingen. En als wij dan nu Gods Woord hooren ver manen en den dienstknechten aanzeggen, dat zij zoowel de goede (goedhartige) als de kwade heeren zullen onderdanig zijn, met hoeveel te meer kracht gelden deze ver maningen dan niet de dienstbaren in onze dagen nu de dienstknecht gelijke burger rechten heeft met zijnen heerKrachtig wordt er in Gods Woord op gewezen, dat het geen eisch der bekeering is, dat men den stand of het beroep verlate, waarin men werkzaam is, maar veeleer, dat men in dien stand verkeere of het beroep vervulle als ge roepene des Heeren, dienende daarin en be lijdende den Heere. Zoo wil de Heere zijne kerk uitbreiden, zoo wil Hij, dat zijne disci pelen zullen zijnhet zout der aarde. Zoo zal dan nu het ambt eens recht worden uitgeoe fend, de dienstknecht eens in waarheid getrouw worden. Voor zijne bekeering was Onesimuseen onnutte dienstknecht, na zijne bekeering mocht hij in waarheid >Onesirnusdat is »de nut tige" heeten, zie Filémon 11. Die eertijds u onnut was maar nu u en mij zeer nuttig den welken ik loeder gezonden heb. De roomsche overlevering maakt Onesimus tot bisschop, maar de Schrift leert, dat Paulus hem als dienstknecht tot Filémon wederzond. Het is dus niet goed en Gode niet welbehagelijk, wanneer een heer moet getuigen mijn knecht

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 2