Uit Kerk en School. ongewild kwetsend, Maar dan gaat het broeder- harfc weer spreken en het kwetsende wordt herroepen. Zoo heett ook onze Broeder Sikkel, wiens harde woord over Deputaten tot de Zending velen gegrield had, in No. 7 van »De Zuid-Hollandsche Kerkbode," het vol gende geschreven; Broeders deputaten zijn by ons geacht en geliefd en om de zware- taak, die ze geheel belangeloos alleen om 's Heeren wil en ten goede der Kerken en der Zending verrichten, waardeeren wij hen zeer. Zou iets van wat wij schreven hunne personen gekrenkt hebbendan betuigen we daarover ons leedwezen, zoodanige be doeling was verre van ons. En wat daarvan den schijn zou hebben, nemen we gaarne ten alle tijde terug. In den broederlijken vorm wenschen wij steeds geleid te worden, doch daarbij blijven we een ronde openlijke bespreking waar het beginselen en rechten der kerken geldt, mede tot een der noodzakelijkste voorwaarden van een gezond kerkelijk leven rekenen. Vooral waar het den arbeid van Deputaten betreft." Zoo gulle beantwoording der gerezen be denking eert onzes inziens hem, die haar gaf. Zyn bespreking der bedoelde belangen stellen wij er te meer om op prijs. En zijn be zwaren ook al deelen wij ze niet, hebben onzes inziens te meer aanspraak op ernstige overweging, nu de schijn van geprikkeldheid er van is weggenomen. De lezers van de »Zuider Kerkbode" had den recht, na de klacht te hebben vernomen, nu ook in kennis te komen met de herstelling er van. Een gegronde aanmerking. »De Roeper" maakt aanmerking op het in »Het Kerkblad" van 28 April berichte in zake behandeling van een gravamen over kerkeraadsformatie te Breda ter Classe Klundert, Deze aanmerking schijnt ons alleszins ge grond. Het Verslag is hier niet in allen deele nauwkeurig. Zooals het er staat moeten wel aanmerkingen als van „de Roeper" gemaakt worden. Wij stellen ons voor op deze zaak terug te komen zoodra dit maar even moge lijk is. Een zeer belangrijk Concept. Zeer belangrijke zaken komen dezer dagen in de kerkelijke vergaderingen in behandeling. De voorbereiding der Particuliere Synoden en van de Generale Synode. Verslagen van Kerkelijken arbeid en Zendingsdagen. Rap porten in zake huishoudelijke bepalingen (61 folio bladzijden) en inzake opleiding der Bedienaren des Woords (13 bladzijden folio.) Op laatsgenoemd Rapport willen wij even de aandacht vestigen. Verblijdend is onzes inziens dat de BB. Bavinck, van Goor, Kuy- per, Neijens en van Schelven eenstemmig zulk een rapport kunnen aanbieden. En ver blijdend dat een weg is gevonden om zoo onpartijdige en eervolle oplossing der teedere en moeilijke vraag te bieden en die zoo in allen deele beantwoordt aan de voorwaarden van vereeniging. De Kerken zullen zoo al de voordeelen van Universitair onderwijs kunnen vereenigen met het behouden eener eigene Kerkelijke inrichting voor de opleiding harer Leeraren. Kampen zal niet in Amsterdam opgaan en evenmin Amsterdam in Kampen. De gelijke rechten beiderzijds blijven on gekrenkt. De oefening van opzicht en tucht is deels gebleven, deels verscherpt. Er is alle reden tot dank aan deze Deputaten. En veel ongerustheid over de vraag »of de Theologische School wel zou behouden blij ven?" kan wijken, nu dit Rapport dit voort bestaan op vaster voet en grooter schaal zoo boven allen twijfel verheft. Ferixoa. Nog een belangrijk stuk. Nog een belangrijk stuk werd aan de Kerken toegezonden nl. de concepten van de deputaten, aangewezen „tot het verzamelen en ordenen van de gelijkluidende bepalingen, door de beide groepen van kerken tot dus ver gemaakt, en tot gelijkmaking van de beiderzijds uiteenloopende bepalingen, voor zoover daarvan spoedige regeling noodig is." Aan de broeders deputaten (H. de Cock, J. Hessels, J. H. Feringa.) komt de dank der Kerken toe voor dezen hunnen arbeid. Waarlijk het leveren van dit rapport, dat in omvang aan een tamelijk dik boek gelijk is en waarvoor de acta van allerlei Synode, door Geref. Kerken na 1834 in ons vaderland gehouden, doorzocht zijn, moet hun veel tijd gekost hebben. Waarlijk dit werk van ver gelijken, schiften, ordenenen en opmaken van adviezen, moet hen op veel hoofdbrekens zijn te staan gekomen. Moge de arbeid dezer broeders nu maar veel waardeering vinden bij de kerken, eene waardeering hierin uitkomende, dat hun werk door alle kerkeraden en door alle andere vergaderingen goed gelezen, ingedacht en besproken worde. De kerken hebben dit rapport ernstig en biddend te overwegen. Het geldt toch haar eigen leven en van de bepalingen, die nu ge maakt worden en van de richting waarin daardoor nu gestuurd wordt, hangt voor de toekomst zooveel voor de kerken af. Het komt ons voor, dat met dit rapport en de adviezen, daarin vervat, voor zich, de Generale Synode, straks niet zoo heel moeie- lijk zal komen, tot gelijkmaking van be palingen, in welke de kerken vóór 1892 uiteenliepen. Zegene de Heere daartoe den arbeid der deputaten. Wij ondersteunen hun wensch, dat het oordeel der kerken, ingeval dit afwijkt van het door hen voorgestelde, door hare Parti culiere Synoden zoo spoedig mogelijk, met de motieven waarop het berust ook aan hen worde medegedeeldopdat der Generale Sy node zoo weinig mogelijk tijd genomen worde. Wellicht komen wij op een en ander uit dit rapport nog terug. Een conceptje. In de „Roeper" wil de hoofdredactenr, blijkens een door hem aan de leden der Gerf. kerken aangeboden conceptje, dat de Generale Synode hare afkeuring uitspreke, over het veelvuldig gebruikook door de meerdere ver gaderingen blijkens liet Kerkblad van namentermen en zegswijzendie slechts van eene der beide groepen van de vereenigde ker ken (de N. G., doleerende) afkomstig zijn en bij hare methode van reformatie behooren. Hij meent, dat daardoor inzonderheid kerken der andere groep pijnlijk worden aangedaan omdat daardoor de geschiedenishet werk en de gewoonten van de Gerf. kerkendie God door de scheiding en uitleiding van 1834 weder heeft geopenbaard en geformeerd, gevaar loopen te worden ter zyde geschoven en daarentegen de woorden en gedachten der Doleantie de heer schende zullen worden. Daarbij meent hy, dat het ook lijnrecht in strijd is met de voorwaarden der vereeniging. De Synode benoeme daarom Deputatenuit broeders van A. en B, die de kerkelijke taal in overeenstemming trachten te brengen met de voorwaarden der Vereenigingvolgens Gods Woordsde Geref. belijdenisschriften en de Dordsche kerkenordening van 1618-19." Hoe het gebruik van door de Synode niet aan gegeven namen, termen en zegswijzen vrijwillig door kerkeraden, en classikale vergaderingen gebruikt, in strijd kan zijn met de voor waarden der Vereeniging. zal nog wel eens nader mogen worden uitgelegd, voordat het door de kerken begrepen wordt. Van het aangeboden conceptje hopen wij, dat niet céne der kerken zal willen ot durven gebruik maken. Moge het ter Synodale ver gadering niet komen. Laten de kerkeraden en de meerdere ver gaderingen dat zelve weten, welke termen en zegswijzen zij gebruiken willen, voor haar vergaderingen, deputaties, werkzaamheden in nog niet ontkomen kerken enz. enz. Waarlyk daarvoor behoeven zy de lessen niet van eene Generale Synode. Dit geheele conceptje in de Roeper is ge boren uit de vrees, dat de doleantie het in de Geret. Kerken ivinnen zal. En tegen deze over winning zal nu een besluit der Synode aan gaande namen en termen moeten waken. Wij gelooven, dat de voorstelling van tufêe kerkengroepenwaarvan de eene het toelegt op de overwinning van de andere, welke voor stelling door de Roeper telkens gevoed wordt, niet erg bevordelijk is aan de zaak der samen smelting der Kerken. Die voorstelling toch kweekt wantrouwen en vervreemdt de harten van elkaar. Wij gelooven, dat het in de zaak der Ver eeniging door de Ned. Geref. Kerken ernstig gemeend is geweest. Om het feit der vereeniging is, voor zoover ons bekend is, dan ook nog niemand van die zijde uit de Geref. Kerken weggeloopen. En in tal van voormalige Ned. Geref. Kerken werden predikanten uit den kring der vroegere Chr. Geref. Kerk beroepen. Dit laatste nu zou zeker niet zijn geschied, zoo tot eiken prijs »de woorden en gedachten der doleantie de heerschende moesten worden. Daarbij komt nog, dat zoo nu door de meer dere vergaderingen woorden en termen ge bruikt worden, uitsluitend afkomstig uit de ex Ned. Geref. Kerken, dit zeker niet voor rekening van die Kerken komt. Immers op de meeste classicale vergaderin gen zijn de ex-Chr. Geref. Kerken in de meer derheid. Zij kunnen aangeven hoe er gespro ken, hoe er geschreven zal worden. En zoo zij nu enkele raaien gebruik maakten van woorden van den kant der doleantie, la ten zij dan nu gewaarschuwd door de Roeper die woorden door andere vervangen, zoo die andere beter zyn. Maar dat zij het zelve doen, die meerdere vergaderingen. En ook de Kerkeraden. Geheel vrijwillig. Voor zoover de Kerken door de Synode van 93 niet aan bepaalde termen gebonden zijn, kiezen zij haar eigen woorden. Laat eiken Kerk hier waken voor haar vrij heid en den weg, dien de Roeper aanwijst, niet inslaan. Eene beroep'ng herhaald. Prof. Wielenga ontving voor de tweade maal de beroeping tot hoogleeraar aan de Theol. school der Chr. Geref. Kerk te Grand Rapids. Wij hopen en bidden, dat de weg zoo moge zyn, dat prof. Wielenga aan onze school ver bonden blijft. De Kerken, die weten wat zij ook aan prof. Wielinga, vooral in de zaak der veree niging der Geref. Kerken te danken hebben, kunnen Z.E. vooral ook op dit oogenblik nog maar moeielijk missen. Er is nog zooveel te doen door de Geref. Kerken. Laten de Kerken in dit besef bidden, dat het den Heere behage onze leidslieden niet van ons weg te nemen. Wolp. Beroepente Oosterzee en Echten F. A. y. d, Heijden cand. aan de Vrije Univ. Te Stiens D. Gidionse te Broek op Langendijk. Te Koe- vorden E. Buurma,te Onstwedder-Mussel. Te Scheemda D. Vrielingte Appelscha. Te Ulrecht K. Fernhout te Dordrecht. Bedanktvoor Neermoor (O. Fr.) door W. Bronger te Wilsuui. Voor Brouwershaven door C. J. I. Engelbrecht te Andel (N. Br.) Voor Groningen door J. v. Andel te Leeuwarden Voor Hoogvliet door J. Smit te Beverwijk. Voor Venendaal (B) door H. M. v. d. Vegt te Heerde. Voor lloogeveen (B) door v. d. Veen te Bols ward.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3