Uit Kerk en School. gebed en studie, Die gave komt uit in het maken der diagnose. Er zijn onderschei dene gaven. Maar ze moeten óf extraordi nair door den H. G. óf ordinair door studie opgewekt. Zoo moet iedere Zendeling heb ben de gave der talen. Hij die nu de gave der gezondmaking heeft, opgewekt zijnde door studie, en in verband mét het Evange- dieprediken gebracht, is de Zendeling-Arts, met een eigen werkkring. Eerst genezen en dan prediken. Dus niet Moot filantropie neen Zendeling-Arts een welgeordend dienaar. Hij moet door het genezen tot het harte komen. Het is een middel beproefd in China, Indië, Mongolië, Afrika, Palestina. Reed8 zeer gezegend. Menige deur daardoor reeds geopend. Maar welke is de kerkelijke status van den Zendeling-Arts. De D. K. O., Voetius, kennen heru niet. Maar indien het er niet instaat, dan moet het er in. Doch men kan in de Zending niet forceeren. In dit geval is er echter geen moeielijk- heid. Want deze broeder wordt bevestigd als dienaar- en daarna afgevaardigd als Zen delingarts. Honderd jaar geleden ging ook een arts als zendeling naar Afrika. Dr. v. d. Kemp. Nu weer. Door de leiding Gods tot dat werk geroepen en geleid straks uit gezonden door de Deputaten der Gerefor meerde Kerken. Een plechtig oogenblik Wat nu geschiedt is een onderpand vau Gods trouw, eene opwekking om voort te gaan. De Heere stoote nog velen uit Nu werd gezongen Ps. 72 2. Als nu werd door Üs. Lion Cachet het bevestigingsformu lier voorgelezen. Daarna werd gezongen Ps. 134 2, onder welk zingen Ds. Cachet den kansel verliet de Deputaten zich rondom den nedergeknielden zendeling schaarden, deze met handoplegging tot zijn werk ingezegend werd, waarna de gemeente zong Ps. 134 3 Daarna sprak Ds. Lion Cachet br. Scheurer nog hartelijk toe met ernstig vermaan. Gezon gen werd Ps. 80 5. Alsnu beklom de beves tigde zelf den kansel Hij getuigde van zijn blijdschap met den hem opgedragen last. En wel omdat de Heere het wil. Zeg tot de hai- denen, dat de Heere regeert. Hartelijke dank betuigingen sprak hij uit aan de bestuurders van de Ned. Geref Zendingsvereeniging, de deputaten en bijzonder Ds. Lion Cachet en Dr. Maxwel (waar hij 4 jaren gewoond had.) Hg beval zich in aller belangstelling en voor bede aan. Na het zingen van Ps. 121 1 sprak Dr.M ixwel in het Engelsch (vertaald door Ds. Lion Cachet) die een heerlijk getuigenis van Dr. Scheurer gat. Hij sprak zijn blijdschap uit deze ure mee te doorleven, als zijnde zelf Zendeling-arts. Hij verhaalde hoe de Britsche Kerken I (3d Zendeling-artsen hebben, (33 daar van in China. 170 studenten in de medicijnen bereiden zich tot Zendeling-arts voor. Hij wees nog op den zegen der geneeskundige Zen ling en sprak zijn hartelijke wenschen uit voor Dr Scheurer Ds. Dunner sprak nu het slotwoord, waarin hij bijzonder wees op hetgeen de Ned Geref. Zendingsvereeniging voor dezen Zendeling-arts heeft gedaan, en zijn blijdschap uitsprak over de vereeniging van het werk der Zending.Daarna ging hij iu dankgebed voor,liet zingen Ps 131 4 om biddende afscheid te nemen van Dr. Scheu rer en zijne gade. De zegen werd op de schare gelegd, en dankbaar ging men huiswaarts. P. B. Antecedent. Som ui ge Broeders hebben gevreesd, dat Deputaten tot de Zending door hun daden en besluiten de komende Synode in hare vrijhei l belemmeren zouden. Wij deelden natu u l jk deze vreeze niet. Maar des te meer aangenaam is ons, ter geruststelling te kunnen wijzen op een drietal feiten. Het eene. dat aan Deputaten uitdrukkelijk is op- geleg l n! of zen en voorstellen voorden toe- komstigm gang der zaken, te geven, en niet de macht om eenigerlei wet op te leggen. Reeds hun naam en geheel het Gereformeerd Kerkrecht zou dit trouwens ongerijmd en (naar art. 31 K. O) krachteloos maken. Het tweede, dat de a. s. Generale öynode een r<?</c/in^s-Synode is, en dus vóór haar samen komen geenerlei duurzame regeling mogelijk is. En ten derde, dat bij de bevestiging van Dr. Scheurer openlijk en namens Deputaten is uitgesproken, dat hiermede geenerlei antece dent is gesteld en dus geenerlei vrijheid gebonden. Zeer noodig Een groot genoegen is ons, te voldoen aan een verzoek onzer Broederen uit Utrecht B. Zij hebben mede ten dienste der kerken van het Zuiden een zwaren, maar zeer noodigen arbeid op zich genomen en verzoeken ons hun Circulaire daarover in ons blad op te nemen. Volgaarne doen wij dit. God geve, dat in alle groote plaatsen in dezen geest gehandeld worde, en dat alle kleine kerken dezen arbeid steunen en hare dure roeping en groote verantwoording in deze gedenken. Deze Circulaire is van den volgenden inhoud UTRECHT, April 1893. Aan den Eerwaarden Kerkeraa l. Aangezien het gevaar van verleiding tot de zonde der hoererij voor vrouwen en meisjes in onze steden heiaas, voortdurend grooter wordt, en zij, die van deze zonde hun schande lijk bedrijf maken, hun booze netten hoe langer ho3 fijner spannen, ook in den vorm van aanbieding van een uiterlijk gansch onver dachte zeer fatso nlijke »dienst" of >betrek- kingwaardoor reeds menige van buiten komende een prooi van den vuilen wellust werd, zoo is het ook voor haar, die te Utrecht een »dienst:' of betrekking" wenschen te aan vaarden, geraden zeer voorzichtig te zijn. Vooral, zoo zij hier geheel vreemd en zonder verfrouwbare familie of vrienden zijn. Om dezulken te helpen, in 't bijzonder haar, die tot eene Gereformeerde Kerk be- hooren, hebben Diakenen der Geref. Kerk (B) te Utrecht met goedvinden van den Kerkeraad, één Diaken en twee Diakonessen aangewezen om haar, die dit begeeren, met inlichtingen of met raad en hulpe te dienen. De bedoeling is dus nietom iemand aan een betrekking" of dienst" te helpen, maar uitsluitend om inlichtingen te geven aan haar, die, »in onderhandeling zijndeof wellicht wreeds aangenomen hebbende twijfel koesteren en om haar, die reeds hier zijnde tot de ontdekking komen, dat zij misleid zijn, met raad en hulpe bij te staan". Het adres der hiertoe aangewezenen is: de Heer J. BARNEVELD, Lddscheweg 29, Mevrouw KLAARHAMER. Kieuw-gracht 83 en Mevrouw KOLDEWI.JN Maliebaan 78 De Kerkeraden der Geref. Kerken worden dringend uitgenoodigd te zorgen, dat de hier- bedoelde leden hunner Kerk, 't zij zij reeds ten H. Avondmaal zijn toegelaten of niet, een aanbevelend schrijven van hen ontvangen, waarin nauwkeurig haar adres te Utrecht staat opgegeven, en dat zij dit bezorgen aan een der genoemde adressen. Diakenen vernoemd. Namens hen, D. BARNEVELD, Voorzitter. H. J. DE LIGT, Scriba. De Heere zegene deze poging om de onder mijning en vergiftiging Zijner kerken en de verderving van duizenden zielen tegen te gaan! Fëbinga. Op weg tot eene, beteren toestand. Op de vergadering van orthodoxe predi kanten ui het Hervormde Kerkgenootschap ten vorigen jare gehouden, werd door dr. v Veen in een referaat betoogd, dat modernen met de belij Iers des Heeren te zamen zeer goed aan den maaltijd des Nieuwen Verbonds kunnen aanzitten. Op de vergadering in dit jaar gehouden, is door professor Kruijf uit Groningen be toog l, dat het wel goed zou zijn, zoo ook aan de afieelingen van den Protestantenbond het recht gegeven werd om de Sacramenten te bedienen. De Ethischen in het Genootschap zijn nu zoover gekomen, dat zelfs dr. Hoedemaker, die anders in zijn blad niets had dan schimp taal voor de Gerf. Kerken, nu in zijn blad gaat waarschuwen tegen hunne erger dan Remonstrantsche stellingen. En terwijl sommige moderne predikanten uit het Genootschap als woordvoerders der Socialisten optreden, hooren anderen het blijkbaar met instemming aan, als op hun vergadering dit wordt uitgesprokenVan Jezus staat niets historisch, vast. Ook niet zijn kruis. Ook niet zijn naam. Ook niet het feit zijner verschijning. In deze absolute onwetend heid aangaande hemis juist de aanleiding en het recht der symbolische opvatting gelegen en tevens de eisch het symbool absoluut als symbool te nemen. Toch meenen orthodoxe predikanten, dat men met zulke modernen wel saam aan het Heilig Avondmaal kan aanzitten. In 188/ onderteekende ruim een 200 tal orthodoxe predikanten een geschriftje gericht tegen de reformatie der kerken, waarin zij deze vraag stelden Is onze keck in de laatste jaren achteruit geschreden f Het antwoord was Integendeelzij herleejde zij won in tal van getrouwe leeraren zij vorderde op den weg tot een beteren toestand. Indien deze predikanten in dit jaar dezelfde vraag nog eens stelden, zou zij waarschijnlijk op dezelfde wijze beantwoord w- rden. Maar wij, als wij bovenstaande feiten over denken, vinden deze herleving al zeer droevig en van den beteren toestand naar welken het Hervormde Kerkgenootschap op weg is, kunnen wij ons niet het flauwste denkbeeld maken. Integendeel, wij zien den toestand van het Genootschap steeds ellendiger worden. Van eene belijdenis wil men al minder weten. En met steeds klaarder bewustzijn wordt gekozen voor eene volkskerk, die aan 'nen disch vereenigt belijders en hen voor wie zelfs de naam van onzen lleere Jezus niet meer vast staat, maar die daardoor dan ook al meer gaat verliezen den schijn van Kerk, die haar nu nog aankleeft. Wolf. Boroepen te Gerkesklooster. A. E, Sillevis Sraitt, cand. aan de Vrije Universiteit Ara sterdam, te Bennekum Gein. Ede A. v. Veeloo te Rotterdam (B), te Maassluis (B) W. Ring- nalda te Groningen, te Veenendaal (B) M. v. d. Vegte te Heerde, te Gorinchera J van Andel. te Leeuwarden. (A) Bedankt Voor Bussum door II. C. v. d. Brink Cand. te Hilversum. Voor Brouwers- have C. J. I Engelbrecht, te Andel. Vlissingen. jl. Zondag 30 April herdacht ds. B Veenstra, pred. bij de Geref. Kerk (A) alhier, den dag waarop hij voor 30 jaren als bedienaar des Woords bevestigd werd en sprak bij die gelegenheid naar aanleiding van Markus 16: «5. ZEerw. diende gedurende dien tijd de Ker ken van Sauert, Siddeburen, Meliskerke en Vlissingen. 's Hertogenbosch. Zondag 30 April nam Ds. J. v. d. Linden in de avondgodsdienst oefening afscheid van zijn gemeente en had tot tekst gekozen Pillip. 227 a. Gedurende bijna 11 jaren heeft ZEerw. alhier met ze gen gearbeid. Leiden, 30 April. Heden avond nam onze geliefde Leeraar Ds. H. Beuker met de apostolische zegenbede 2 Thess. 1 11, 12, afscheid van zijne gemeente, de zustergeineen- ten, die geheele kerk in Nederland en zijne talrijke vrienden. In hem verliezen wij een getrouw dienaar van Jezus Christus, die 8 jaren de gemeente te Leiden en 30 jaren de kerk in Nederland met toewijding van heel zijne persoonlijkheid gediend heeft, en door de hem geschenken gaven tot rijken zegen is geweest. De hartelijke toegenegenheid, welke hij zich door mildheid van hart bij

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3