Uit Kerk en School. houden, geheel naar de oude methode te han delen. Schrijver dezes heelt dit zeer betreurd. Wa re hij niet plotseling telegraphisch weggeroe pen geweest, hij zou voorzeker deze vraag in de vereenigde zitting in opzettelijke behande ling hebben doen komen dewijl hij Art. 89 der Acta van de Voorloopige Synode genotu- tuleerd had, en dus zijn aandacht meer dan die van iemand anders op het slot er van (»deze zaak wordt verwezen naar de vereenigde zitting",) gevestigd was. Nu dit echter, helaas, niet was gescnied. bleef niet anders over dan gelijk nu gedaan wordt zich zorgvuldig te houden aan het anders gewenschte maar na tuurlijk nu niet meer te veranderen mandaat. *Gepr kkeld:" Dr. Schot verbaast zich in No. 11 van zijn Kerkbode, dat iemand, dien men telkens prikt, «geprikkeld" kan worden. Ons smart zijn op treden tegen den Redactenr der Heidenbode en gewezen deputaat op Midden-Java. Waarom heeft zij door velen zoo dringend er toe aangezocht niet gesproken, toen hét de rechte tijd en plaats was, nl. ter voorloopige Synode van Amsterdam? Waarom later niet schriftelijk of persoonlijk overleg gepleegd in de vrij kiesche vragen in quaestie? Beter dan fraaie, maar aanvankelijk onuitvoerbare, voorslagen over nieuwen arbeid op Sumatra, ware, den (door schrijver dezes zoomin als misschien door hein begeerden maar door Gods Bestuur nu eenmaal op onze Kerken geladen) arbeid op Java en Soemba niet door goedbedoelde onvoorzichtigheden te schaden. Onze Broeder neme zich toch voor «geprik- kelheid" meer in acht! Dit is toch gewis de rechte weg niet om het werk des Heeren te doen en sympathie te kweeken voor de heilige zaak der Zending! Rekenschap aan de Kerken'. Wanneer wij soms in de Gereformeerde Kerken van «handopening" en dergelijke zaken hooren spreken, komt de verbaasde vraag bij ons op, of wij nog in het Genoot schap van 1816 zijn; en zoo niet, sints wanneer zulke collegialistische en hiërarchieke ver loochening van Art. 81 der Kerk en ordening toch Gereformeerd geworden mag zijn? Maar aan den anderen kant is het gevaar niet denkbeeldig, dat wij uit anti-Collegialisme in een of andere Independentistische strooming zouden vervallen. Vooral ten aanzien van Deputaten tot de Zending! Immers telkens wordt hun kwalijk genomen, dat zij geen rekenschap afleggen, of van hen geëischtdat zij dit wel zullen doen aan «de Kerken hunne zenders"! Dit klinktongetwijfeld, verbazend Gerefor meerd. Maar is het dit ook? Zijn Deputaten de dienaren van 's Gravenhage, op zichzelve en Voorburg op zichzelveen Oudshoorn op zichzelveen Amsterdam op zichzelve? Wie geeft een dezer Kerken het recht, in dezen zin de Deputaten hare Deputaten te noemen? De plaatselijke Kerken in Si/node samen gekomen hebben Deputaten benoemd. Cumu latief gezagoefenend: 's Gravenhage m ts in verbinding met al de zusterkerken: Hoe ware anders te beschikken over Ds. van Minnen? Voorburg mits in verbinding met al de zusterkerken: Hoe anders Voorburgs Depu taat Ds. Lion Cachet? Amsterdam mits met allen samen: Hoe zou anders Ds. van der Valk Amsterdams Deputaat kunnen zijn? Oudshoorn mits met alle (ook de Brabandsche) zusterkerken: Natuurlijk anders liet schrijver dezes niet over zich beschikken. Aan de gezamelijke Kerken nu is noch rekenschap geweigerd noch gegevendewijl dit eenvoudig onmogelijk is. Zij zijn nog niet weêr te samen geweest. Zoodra zij (D.V. in Augustus) samen zijn, zal natuurlijk de rekenschap worden gegeven. Maar het recht van eiken prediker, schrijver, of kerkeraad om afzonderlijk rekenschap te eischen, mag eerst wel eens bewezen worden. Aan onbe voegden staat niemand huiszoeking toe. Geen mandaat dan in punt 9 der vereeni- gingsvoorwaarden Deputaten voor de Zending hebben be wezen een geheel ander mandaat te hebben. Maar, gesteld eens, bovengenoemde bewering ware juist. hoe ongerijmd zou dan het besluit der Synode geweest zijn! Men leze de 5 Artikelen van dit pant 9 maar eens na: Deputaten zouden dan alle gelden moeten innen, en alleen voor den ar beid op Midden-Java gelden uitkeeren. De Broeders op Soemba en die te Batavia en Soerabya, alsmede de Broeders llekkert en Scheurer, zouden dan een jaar lang leven en werken moeten zonder eten en geld! Tot welke ongerijmdheden kan toch onna denkend veroordeelen knappe lieden vervoeren. Gelukkig, dat zij verkeerd gelezen hebben Eerlijk Tot ons diep leedwezen slaat de Zuid-Holland- sche Kerkbode een toon aan, die het broeder- hart krenkt. Mogen wij onzen broeder Sik kel, dien wij hoogachten en liefhebben, ver zoeken deze beleedigingen teiug te nemen en weg te laten Het gaat niet aan, Deputaten tot de Zen ding zwart te maken als postjesbejagers, die men zoet houdt met het vooruitzicht van herkozen te worden en bang maakt met een dreiging van ontslag. Het gaat niet aan, te verklaren, dat geen man der zake kundig hun recht van handelen zal toestemmen, waar» De Heraut" en menig der zake niet onkundig man met Deputaten dit recht erkent. En het gaat niet aan, bij een duidelijk, onwederlegbaar, en afdoend bewijsstuk, op een uit het verband gerukte uitdrukking at te gaan, en van een verschuilen" achter de oude Christ. Geret. practijk te spreken. Ds. Sikkel weet, dat bijv. schrijver dezes bij zijn aanhoudend tegenwerken van gevreesd loslaten der doleantie-beginselen zich nooit verschuilen" ging; maar steeds onomwonden heelt uitgesproken geheel de vereeniging der kerken te betreuren en tegen te staan, indien zij daartoe zou moeten leiden. Nu echter deze vereeniging eenmaal is ge troffen eischt de eerlijkheid de gesloten con tracten getrouw na te leven. Heeft onze Broeder dit niet uit het oog verloren Hij neme dan zijn, vele Broederen zonder oorzaak krenkende beleediging terug. De Broederband zal dan om dezen kleinen twist straks te hechter zijn Fbrinoa, Uitzending dr. Scheurer. Nu de deputaten tot de zending getoond heb ben in de overtuiging te staan, da*t ook het uitzenden van Zendelingen op hun weg ligt j a, dat zij namens de Kerken dr. Scheurer moeten uitzenden, is onze raad, dat niemand van deze zaak een twistappel m.ike, maar dat alle Kerken nu spo-dig voor de uitzen ding van dr Scheurer collecteeren en de op brengst van haar collecten terstond aan de deputaten doen toekomen. Geen Kerk weigere mee te dragen in de kosten van deze uitzending, omdat in deze zaak nu juist niet naar haar beginsel is ge handeld. Tegen de uitzending, zooals die nu geschiedt, zijn groote bezwaren. Wij ook z ij u bang voor Commissies, die het werk der Kerken gaan doen. Maar bedenke men, dat wij in een tijd yan overgang leven en dat men in zulk een t ij d in sommige zaken de 1 ij n niet te strak moet aantrekken. Bedenke men, dat de Ker ken in 't vervolg niet gebonden zijn door wat door deze deputaten is gedaan. Bedenke men dat op de a. s. Synode de zaak der zending ook weer aan de orde komt en dat de Ker ken dan zelve zullen uitmaken, hoe het werk der zending onder de heidenen behoort te geschieden. Dit maal moet men weten te dragen, ook al vindt men de gronden waarop de depu taten zich voor de uitzending van dr. Scheurer beroepen, nog zoo zwak. Mogen alle Kerken aan dezen zendeling den weg naar Midden Java door haar bijdragen mogelijk maken. Vergezelle aller bede hem op zijnen weg. Tractementen. Onlangs lazen wij in het verslag eener classicale vergadering, dat door eene der Kerken het voorstel was gedaan, dat voortaan de predikanten de zoogenaamde vacatuurgel- den zouden storten in de Kas van hun eigen Kerk. Deze Kerk wilde dus, dat ook de vacante Kerken zouden bijdragen tot de instandhou ding van haar kerkelijke huishouding. Niet zij zelve zou haar eigen zaken drij ven, maar voor een deel zouden de vacante Kerken dat doen. Die Kerk sloeg, al zag zij het niet in, met dit voorstel zich zelve toch wel een weinig in het aangezicht. Of werd zij hierin misschien door waak zaamheid over de predikanten gedreven Ook dit toch komt voor. Nu, het komt ons voor, dat er vooreerst nog geen bezorgdheid behoeft te wezen, voor te groote tractementen der dienaren. Het zal de vraag zijn of alle dienaren zonder zorg kunnen leven van het Evangelie. En toch behoorde het zoo te zijn. Het zal de vraag zijn of alle Kerken wel rekening houden met de wassende behoeften der dienaren, voortkomende uit het zich uit breidend gezin. En toch dit moest. Er zijn Kerken, die in deze zaak doen wat zy kunnen. Ja, met dank aan den Heere mag dit beleden worden. Maar, zijn er ook niet Kerken, die bij het verminderen der lasten voor haar zelve, en bij de vermeerdering van de behoeften des dienaars alles laten, zooaJs het voor tien en twintig jaar geleden was. Wy beschuldigen geen enkele kerk, maar vragen slechts. Ook hier hebben de Kerken zich voor des Heeren aangezicht te stellen en te onderzoeken of zij doen, wat zy doen moeten. Hooren wij eens wat Voetius over dit stuk zegt: K. Mogen de bedienaren des Woords wel be zoldiging ontvangen voor hun onderhoud A. Ja en het is hun zelfs niet alleen geoorloofd maar zij hebben er ook hel hoogste recht toe. V. Bewijs dat A. Matheus 10 10 want de arbeider is zijn voedsel waardig; en l Cor. 9 7, 9, 10, 13 en 14. V. Maar zou een herder en leer aar, ter wille van zijn huisgezinzich wel met wereld lijke zakenmet ambachten of koopmanschappen, met staatsbediening of- betrekkingenmet kun sten of handwerken mogen afqeven A. Neenaltijd onder bedingdal hem ge noeg tractement wordt verschajtom zich geheel aan zijn ambt te kunnen wijden. V. Bewijs dat. A. 2 Tim. 2 4 Niemanddie in den krijtj dientwordt ingewikkeld in de handelingen des leeftochts. V, Maet een leeraar zich met het hem toe gelegde tractement tevreden stellen A. Ja. V. Maar hoe moet de bezolliging van een leeraar dan ook zijn? A. Zoodat bj zijn persoon en gezin er van onderhouden kan. Overdenken de Kerken eens wat Voetius schreef. Wolf. Dr. Wagenaar die zeer veel belangstelling toont in onze Gereformeerde Jongelingsveree- nigingen schreef onlangs het volgende in de Geldersche Kerkbode Een spoor van Christelijke Jongollugs Vereenlgingen in den oudeu tijd. In 1757 werd er te Alkmaar een Synode gehouden. Deze behandelde een vraagpunt van de Alkmaarsche Classis, dat aldus luide

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1893 | | pagina 3